Číslo: 5
31.01.2000
Článků: 103

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Multimedia

Virus Happy99.exe má pokračovatele
Cool Edit Pro 1.2 - pro amatéry i pokročilé
Konkurence pro Intel a AMD?




Virus Happy99.exe má pokračovatele
Ti z vás, kteří alespoň občas využívají e-mail, jistě znají známý virus W32.Ska alias Happy99.exe, který se poprvé objevil v listině In the Wild v březnu loňského roku. V červnu se dostal mezi tři nejvíce hlášené viry a od července tomuto žebříčku vévodí. Na jeho tradici navazuje nedávno objevený virus W32.Ska2K.
Stejně jako jeho předchůdce, šíří se i tento virus jako příloha e-mailu o velikosti 10 000 bajtů. Pokud dostanete zprávu s přílohou Happy00.exe, smažte ji. Pokud ji otevřete, zobrazí se vám nápis Happy New Year 2000 a ohňostroj, mezitím se ale virus zkopíruje do složky systému Windows a zajistí další šíření tohoto nepříliš nebezpečného, ale obtěžujícího viru dále prostřednictvím elektronické pošty, kterou odesíláte.
Svůj počítač můžete na přítomnost Happy00.exe snadno zkontrolovat. Stačí zjistit, zda se v některé složce nenalézají soubory SKA.EXE, SKA.DLL a WSOCK32.SKA. Virus odstraníte tímto způsobem: - Restartujte do režimu MS DOS.
- Přejděte do složky C:\WINDOWS\SYSTEM.
- WSOCK32.SKA přejmenujte na WSOCK32.DLL.
- Smažte soubory SKA.EXE a SKA.DLL.
- Restartujte. V souboru LISTE.SKA teď najdete e-mailové adresy, na které jste virus nevědomky odeslali. I zde platí stará poučka: Když dostanete neznámou přílohu s příponou .EXE, nikdy ji neotvírejte. Mohl by v ní být obsažen i mnohem nebezpečnější virus než je Happy00.exe.
MICHAL NOWAK






Cool Edit Pro 1.2 - pro amatéry i pokročilé
Zvukový editor Cool Edit od americké vývojářské firmy Sintrilium se do˙povědomí příznivců zpracování digitálního zvuku dostal již v˙roce 1996 - tehdy to byl Cool Edit 96 a zaznamenal poměrně velký ohlas. Koncem minulého roku se vývojová řada zastavila na verzi Cool Edit Pro 1.2. Dovolím si tvrdit, že nyní je program, při práci s˙digitálním audiem v˙mnoha ohledech doslova takřka nenahraditelný.
Program si v˙ničem nezadá s˙konkurencí. Dokáže zaznamenávat audio ve vzorkovací frekvenci až 96 kHz při 32 bitovém rozlišení (kvalita CD 44 kHz - 16 bitů), pro všechny možné efekty nabízí před aplikací plnohodnotný náhled v˙reálném čase. Cool Edit samozřejmě podporuje klasické Direct-X pluginy, avšak zajímavým ho dělají jeho vlastní velmi kvalitní efekty. Mezi klasické patří echo, reverb (hall), 3D-echo, flanger, chorus či fázer, bohaté jsou také možnosti čtyř bází equalizérů. Filtry pro snížení šumu, podkladových ruchů a vinylových praskanců rozhodně svou kvalitou nezklamou.
Ojedinělost programu spočívá v˙propracovanosti všech efektů. Uvedu příklad - tvrdý limiter. Jeho úkolem je z˙nahrávky (při finálním mixu) vymáčknout, co se hlasitosti týče, tolik, kolik se dá. Jenže tenhle narozdíl od jiných také průběžně propočítává jestli se mi nahrávka nepřebudila a tím nenapravitelně nezničila. Přímé nahrazování impulzů záznamu připravenými samply není také zrovna běžnou funkcí. Geniální věcí je také například "Brainwave encoder". Ten výslednou nahrávku neslyšitelně upraví tak, aby zvuk ovlivňoval naše mozkové vlny. Stačí jen znát správnou vlnovou délku (Alpha, Beta, Deltha) - fajn věc! Kytaristy potěší sada efektů pro zkreslení (distortion), samozřejmě v˙reálu.
Pro koho to je? Pro každého! Nemáte ani základní potuchy o tom, co je to zvuk a v˙čem spočívá jeho digitální zpracování? Nevadí. Cool Edit má natolik intuitivní ovládání a přehledné prostředí, že všechno zanedlouho pochopíte. Jestli si potřebujete čas od času převést "jen tak pro sebe" třeba starou kazetu nebo desku, nebo si rádi hrajete se zvukem, mohu jen doporučit.
Přestože je program především editorem, zvládá také vícestopý záznam (multitracking), a to až do pětadvaceti stop. V˙tom však v˙žádném případě nemůže konkurovat Cakewalku 8 či 9. Cool Edit je však schopen výborně spolupracovat - je s ním plně propojen, a proto není nic snažšího než ho používat pro jemnou editaci, střihy a dílčí efektování namísto zbytečně složité a nepřehledné editace stop v˙Cakewalku. Jako editor ho mohu s˙klidným svědomím doporučit i profesionálům.
JAROMÍR OREL






Konkurence pro Intel a AMD?
Tajuplná společnost Transmeta oznámila 19. ledna na tiskové konferenci uvedení nových procesorů s názvem Crusoe.
Nejprve něco o společnosti. Jejím nejznámějším zaměstnancem je Linus Torvalds, "otec" Linuxu, hlavním ředitelem je David Ditzel, bývalý vedoucí projektu v SUNu, jehož výsledkem byl SPARC, jeden z nejúspěšnějších RISC procesorů, a jeden z hlavních investorů je Paul Allen, který spolu s Billem Gatesem založil Microsoft. Ve společnosti pracuje i několik dalších velmi významných osobností.
Procesor nazvaný Crusoe uvádí Transmeta na trh ve dvou verzích, TM3210, s frekvencí až 400 MHz určený zejména pro mobilní zařízení připojená na internet (zařízení vybavená tímto procesorem vydrží běžet 24 hodin na jedny baterie) a TM 5400 na maximální frekvenci 700 MHz. Procesory Crusoe nejsou klonem Intelu, jako například AMD, ale jsou založeny na zcela novém principu. Kompatibilita s x86 není zabudována do hardware. V jádře procesoru leží kompaktní VLIW hardwarová jednotka (VLIW - very long instruction word, systém patentovaný Transmetou). VLIW instrukce se vůbec nepodobají instrukcím x86. Tato jednotka je obklopena softwarovou vrstvou, která překládá instrukce pro procesory x86 do VLIW. Jedná se o tzv. Code Morphing software (z anglického morph, převádět). Výsledek překladu software ukládá v cache. To znamená, že při dalším spuštění programu se již instrukce překládat nemusí a program se přímo spustí na plný výkon.
Díky tomuto řešení mají procesory Crusoe asi 1/4 logických tranzistorů v porovnání s výkonnostně stejným procesorem x86, proto je hardwarová část menší, rychlejší a úspornější než klasické procesory. Velká výhoda procesoru také spočívá v jeho nenáročnosti na napájení. Stávající procesory Intel Celleron si vezmou 4-10W, nejvýkonnější čip Crusoe v plném zatížení 1W.
Kompatibilitu procesoru Transmeta dokázala velmi jednoduše. Linus Tornvalds si s jedním se svých kolegů zapařil doomovku. Oba počítače byly osazeny procesory Crusoe. Linusův počítač jel na Linuxu a jeho kolega měl nainstalována Windows. Na obou počítačích byly animace naprosto plynulé. Na to, že jde o čip pro mobilní zařízení, je to vynikající výkon, nemyslíte? Abych vás o kvalitách procesoru Crusoe přesvědčil, uvedu ještě jeden příklad. Při přehrávání DVD má po dvou hodinách Mobile Pentium III teplotu 105,5 řC a Crusoe 48,2 řC - hádejte, z čeho se dělá teplo na procesorech? Správně, z energie. Je tedy jasné, že Crusoe energií opravdu dokáže šetřit. Zdá se vám to jako pohádka? Tak potom věřte, že TM3120 je dostupný okamžitě a je mířen na zařízení pro přístup na internet, založené na Linuxu, v cenové relaci 500-900 dolarů. Samotná cena procesoru činí 65 dolarů pro verzi 333 MHz a 89 dolarů za 400 MHz. TM5400 je určen pro superlehké laptopy a je hotová jeho vzorková série. Transmeta očekává, že první zařízení budou dostupná v polovině tohoto roku. Verze 500 MHz bude stát 119 dolarů, verze 700 MHz 329 dolarů.
David Horák





Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 5     ze dne   31.01.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz