Číslo: 26
29.06.1999
Článků: 93

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Multimedia

PAŘÍM, PAŘÍŠ, PAŘÍME
Pokladna vám přesně sdělí, kolik jste utratili za telefon
Zvýšení produktivity myši a klávesnice pomocí freewaru
CESNET se stal primárním partnerem pro TUCOWS
PAŘÍM, PAŘÍŠ, PAŘÍME
Quake II aneb poznejte své přátele
Ano, ano, o Quakovi jsme psali a zná ho každý, dokonce i naše ekonomka (což je co napsat), ale nyní je na herním trhu mrtvo, stejně jako v mé peněžence. No a budu upřímný, má současná inteligence se smrskla na základní úkony: zabij a uteč.
O tom, jak Quake II vypadá (dobře) a jak se hraje (dobře), se rozepisovat nemusím. Rozebereme si ale možnost, kterou ve svém brlohu o samotě těžko poznáte, a to je multiplayer. To znamená, že proti vám stojí skutečně důstojný (občas) protivník, další člověk (občas).
Neznalý netuší, do jakých nových rozměrů se hra dostane. Počítač toho sice dokáže hodně, pokusí se nasimulovat inteligenci, ale takový podrazák a hydra jako člověk být nedokáže.
Možností, jak hrát multiplayer, je více. Základní je deathmatch. Prostě všichni proti všem a nikdo za nikoho. Za každé úspěšné skolení soupeře se vám počítá bod (tzv. frag).
Kdo jich má nejvíce, je king a platí všem pivo (pravidla jsou na vás). Je-li vás do souboje příliš málo, je možné do hry zapojit boty. Bot (čti bot) je počítačem řízený inteligentní protivník. Dokáže se učit, používá různé strategie a jakmile pozná celou mapu, stává se z něho nebezpečný soupeř. Naštěstí si jeho charakteristiky (přesnost míření, oblíbená zbraň, agresivita, rychlost učení) můžete nadefinovat.
Nejzábavnější jsou samozřejmě herní situace. Jeden můj známý, takový milý a sympatický chlapec, prostě srdce na dlani, si najde dobře chráněné vyvýšené místo a odtud vás zákeřně zezadu odstřeluje. A pak někomu věřte. Vůbec přístupů jak hrát je spousta a každému sedí něco jiného. My latentní psychotikové volíme frenetické pobíhání po mapě a bezhlavě chodíme do soubojů typu rakety versus světlice. Důležitá pro styl hraní je i mapa (tj. prostor, kde se klání odehrává). Některé mapy jsou určeny skutečně pro bezhlavou řežbu, jiné vyžadují složitější taktické postupy.
Když vás deathmatch omrzí (pochybuji), je tu další volba, a to deathmatch s týmy. Což znamená, že proti sobě soupeří skupiny složené jak z lidí, tak z botů. Můžete si vybrat z předdefinovaných týmů, či sestavit si vlastní. Nejlépe z lidí (ano, ženy jsou taky lidé), ke kterým vás pojí či pojila emocionální nebo dokonce fyzická pouta. Tak to udělal další z mých známých a opravdu to musel mít v životě těžké. Takové mrchy se jen tak nenajdou.
Poslední možností, kterou si probereme, je capture the flag aneb šlohni vlajku. Opět spolu soupeří týmy, ale nyní to není jen bezhlavé vykosťování. Cílem hry je totiž ukrást soupeři vlajku a donést ji na své stanoviště. Jednoduché, co? No ale aby z toho byly bodíky, musí i vaše vlajka být na svém stanovišti. Takže kromě kradení musíte zajistit i ochranu svého stanoviště. Základem je opět dobře sladěný tým. Někdo má na starosti obranu, jiný kradení vlajky, další ochranu nosiče vlajky. Perfektní vychytávkou je hák, který vám umožní zachytit se kdekoli na stěně a odtud ničit své protivníky.
K tomu, abyste poznali skutečné charaktery svých přátel, potřebujete poměrně náročné vybavení. Počítače odpovídajících výkonů zapojené do sítě (hodí se hlavně grafická studia) anebo superultrarychlé připojení na internet. A když jsme u toho internetu, k tomu, abyste si zahráli, je přímo nezbytné stáhnout si patche, prográmek přidávající boty a hlavně mapy. To všechno najdete na adresách www.bluesnews.com, www.quake.cz, www.planetquake.com, www.qaukeland.com, www.idsoftware.com, www.q3arena.com, impact.frag.com.
Pokud vlastníte dostatečně výkonný počítač (aspoň Celeron, 64 MB RAM a výkonný akcelerátor) se síťovou kartou a nemáte na kom si vybít své frustrace, zkuste se zastavit v MMK (Klub kultury, vchod z boku od 16 do 20 hodin ve všední dny). Jestli budeme mít náladu, možná něco vymyslíme.
ROBERT ŠTĚRBA


Pokladna vám přesně sdělí, kolik jste utratili za telefon
Pokud jste připojeni k internetu prostřednictvím vytáčené linky, určitě alespoň trochu sledujete, jak dlouho jste byli on-line, aby to s vámi při vyúčtování za telefon nepraštilo o zem. Také v této oblasti je k mání jeden velmi dobrý pomocník. Program se jmenuje Pokladna a jeho třicetidenní zkušební verzi si můžete stáhnout na adrese www.ova.inecnet.cz/bartsoft/pokladna/index.html. Pokladna sleduje prostřednictvím protokolu modemu, jak dlouho jste byli připojeni, a hned vám ukáže, kolik budete platit. Telefonní tarify jsou obsaženy v jednom ze souborů, který si můžete při změnách cen nebo délek impulzů prostřednictvím internetu okamžitě aktualizovat. Momentálně umí Pokladna počítat s tarifem Internet 99, samozřejmě také zohledňuje denní dobu, kdy jste byli připojeni, a víkendy a svátky, kdy je sazba levnější.
Program je graficky velmi jednoduše, ale účelně vyřešen. Kdykoli se můžete podívat, kolik jste již provolali. Nechybí zde ani různé filtry. Pokud se chcete podívat jen na určitý konkrétní den, není to pro Pokladnu žádný problém. Můžete si také nastavit například to, aby program nezobrazoval neuskutečněné spojení (v důsledku obsazené linky apod.)
V hlavním okně aplikace se zobrazuje seznam všech volání s datem, délkou hovoru, cenou za hovor a s výsledkem volání. Ve spodní části hned vidíte celkovou sumu, kterou budete muset za telefon zaplatit. Můžete si také nastavit měsíční výpisy a podobně.
Pokud si třicetidenní verzi stáhnete a bude se vám líbit, můžete si ji okamžitě zaregistrovat za vskutku lidovou cenu sedmdesát korun. (Registrační číslo dostanete ještě před zaplacením). Poté se již budete vždy moci dobře psychicky připravit na účet a kdykoli uvidíte, kolik jste již provolali.
Stáhnout a zaregistrovat si pokladnu podle mého názoru rozhodně stojí za to. Co je sedmdesát korun oproti několikatisícovému účtu za telefon?
MICHAL NOWAK


Zvýšení produktivity myši a klávesnice pomocí freewaru
Chcete si rozšířit možnosti vaší klávesnice a myši? Také v oblasti freewaru se najdou programy, které vám to umožní. U klávesnice si můžete například nastavit různé klávesové zkratky, u myši zase to, aby určitým způsobem reagovala na různé nestandardní pohyby.
Program DreamKeys 1.01, který si můžete stáhnout na adrese www.dgdr.com/dreamkeys/index.html, automatizuje a urychluje práci ve Windows. Operace, které jsou podporovány, lze aktivovat z kterékoli aplikace jednou definovanou klávesovou zkratkou.
Můžete si zde nadefinovat zkratky například pro minimalizování aktivní aplikace, okamžité zneviditelnění a opětovné zviditelnění aktivní aplikace, aktivování spořiče obrazovky a podobně. Mnohé další plug-iny a upgrady si na výše uvedené adrese můžete stáhnout také.
Pro zvýšení produktivity myši je na adrese www.tv4studios.com k dispozici prográmek s názvem MouseImp. Po instalaci vám umožní pracovat se standardní myší způsobem, jaký je znám například u nejnovějšího modelu Microsoftu Intelli Mouse. Stačí pouze držet pravé tlačítko a jezdit nahoru a dolů. Tím se aktivuje funkce DirectScroll, která aplikacím majícím obrazovkový scrolling říká, aby vám ukazovaly svůj obsah podle vašeho "ježdění". Při současném držení levého tlačítka je rolování pomalejší a funkci lze deaktivovat podržením CTRL.
Další zajímavou funkcí je AutoShrink. Hodně programů nabízí k urychlení práce lišty s nástroji a malá plovoucí menu. AutoShrink odstraní lišty a ponechá pouze jejich záhlaví, čímž se zvětší pracovní plocha.
Pokud se rozhodnete některý z těchto prográmků využívat, určitě se zlepší vaše práce. A navíc, oba jsou zcela zdarma, což je u softwaru určitě velmi příjemná vlastnost.
MICHAL NOWAK


CESNET se stal primárním partnerem pro TUCOWS
Sdružení CESNET obdrželo jako první poskytovatel internetu v České republice certifikát "primary affiliate" na všechny nejvýznamnější archivy společnosti Tucows.Com Inc. Ta je provozovatelem jedněch z největších internetových archivů : Tucows, Linuxberg a PDA Central. Certifikát je potvrzením rychlosti a spolehlivosti sítě, která splňuje nároky na aktuálnost a snadnou dostupnost informací. Momentálně jsou servery připojeny k páteřní ATM síti sdružení CESNET rychlostí 10 Mbps, která zaručuje výbornou dostupnost uchovávaných informací.
Nejvyužívanějším archivem společnosti Tucows.Com Inc. je Tucows - archiv především volně šiřitelných programů pro Windows. Linuxberg je archiv softwaru pro operační systém Linux a PDA Central slouží hlavně uživatelům typu Palm PC. Pro zlepšení dostupnosti archivu jsou na několika desítkách míst ve světě vytvářeny jeho lokální kopie.
Příslušné archivy lze najít na adresách http://tucows.cesnet.cz (Tucows), http://linuxberg.cesnet.cz (Linuxberg) a http://pdacentral.cesnet.cz (PDA Central). Sdružení CESNET provozuje i další archivy s celkovou kapacitou 40 GB informací, a to na svém FTP serveru pod adresou ftp://ftp.cesnet.cz
Sdružení CESNET provozuje dvě internetové sítě - akademickou síť TEN-155 CZ a otevřenou síť CESNET. TEN-155 CZ je určena k vědeckovýzkumným účelům a disponuje v českém internetu bezkonkurenčními technickými parametry. Komerční síť nabízí všechny možnosti připojení k internetu v přibližně 90 českých a moravských městech.
DAVID HORÁK, BeHappy

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 26     ze dne   29.06.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz