Číslo: 26
29.06.1999
Článků: 93

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Internet

Nesmrtelní brouci na webu
Stáhněte si díla Jana Saudka
Šikana jde do příštího století
Postupy klonování
Nový domov dětem
Nesmrtelní brouci na webu
Nedávno se i na našem trhu opět objevil starý dobrý Volkswagen Brouk, ovšem v novém kabátě. Brouky jezdí po celém světě již od třicátých let a za tu dobu si získaly miliony příznivců.
Také na internetu naleznete pěknou řádku stránek věnovaných právě tolik oblíbeným broukům. Jedním z českých sajtů je The Best of VW, který najdete na adrese http://members.xoom.com/Riehelen/VWall.html. Nejedná se pouze o "broučkařskou" stránku, můžete si zde přečíst řadu zajímavostí i o ostatních modelech od známé německé automobilky. Z brouků se autor věnuje pouze tomu novému. Věděli jste například, že z 0 na 100 km/h zrychlí za 11,5 sekundy? Na této straně naleznete také spoustu odkazů na jiné VW a Beetle weby.
Výhradně broučkařským webem je Beetlemania (www.beetlemania.de). Pokud umíte německy nebo anglicky, můžete se zde zapojit i do chatu nebo diskusního fóra na téma Brouků. Navíc odsud můžete svému příteli či přítelkyni poslat i broučkařskou elektronickou pohlednici.
Podle mého názoru velmi povedený sajt s názvem The Ultimate Homepage se nachází na adrese www.geocities.com/MotorCity1191/index.html. Jeho autor je opravdu zapáleným broučkařem a v době, kdy jsem se na tuto stránku díval, dokonce veřejně jásal nad tím, že sehnal Beetla z roku 1984 v perfektním stavu. Jeho lásku k Broukům je na první pohled vidět. Na této stránce si můžete prohlédnout velmi zajímavé exponáty. Například VW Beetle z roku 1956, to je prostě mistrovské dílo.
Pokud patříte k obdivovatelům nestárnoucího automobilu, který již ve třicátých letech navrhl a zkonstruoval samotný Ferdinand Porsche, rozhodně se alespoň na tyto stránky podívejte. Pokud vám nebudou stačit, zkuste použít například AltaVistu a zadejte jméno "beetle". Takovou spoustou odkazů se však budete prokousávat dlouho.
MICHAL NOWAK


Stáhněte si díla Jana Saudka
Pravděpodobně nejsem sám, kdo má velmi rád fotografie jednoho z našich nejvýznamnějších fotografů Jana Saudka. Jednou jsem si řekl, že se pokusím najít nějaké webové stránky, které právě tyto fotografie obsahují. Začal jsem hledat fulltextovým vyhledávačem a nějaké ty odkazy se naštěstí objevily. Bohužel (nebo bohudík) jich není příliš mnoho a většinou to jsou například rozhovory v různých časopisech, nabídky galerií, kde ovšem příliš velký výběr nebývá, a podobně.
Potěšilo mne, že jsem našel také odkaz na oficiální homepage Jana Saudka, ta ovšem zatím není v provozu a na monitoru se vám při zadání adresy www.saudek.cz objeví nápis: "Jan Saudek, fotograf český. Oficiální stránky se připravují." Snad se dočkáme již brzy.
Mezi množstvím galerií jsem objevil jednu, která se od ostatních poněkud liší. Jmenuje se Ambrosiana a její adresa je www.ambrosiana.cz. Je zaměřená pouze na čtyři naše nejvýznamnější fotografy : Jana Saudka, Františka Drtikola, Josefa Sudka a Drahomíra Josefa Růžičku. Na této stránce najdete opravdu to nejlepší z českých uměleckých fotografií. Sajt je dobře graficky zpracován a jeho exponáty jsou roztříděny podle autorů.
V Novinkách se dozvíte, jaká výstava se právě konala, kdo na ní byl a můžete se také podívat na fotografie z výstavy. Pokud se chcete spíše kochat fotografiemi již zmíněných umělců, přejděte v menu na odkaz Umělci. Objeví se vám nabídka, ve které si jednoho vyberete, a už vám díla nabíhají. Můžete si je také samozřejmě patřičně zvětšit nebo stáhnout do svého počítače. Byl jsem překvapen, kolik fotografií od Jana Saudka tato galerie obsahuje. Oproti ostatním je to opravdu hodně.
Ambrosiana nabízí také prodej některých děl, ale pokud nejste zrovna hodně majetní, nedoporučuji se příliš věnovat cenám. Pro nás ostatní mám útěchu, například fotografie Sbohem, Jane je neprodejná.
MICHAL NOWAK


Šikana jde do příštího století
Šikana patrně patří k základní vojenské službě tak jako rajóny a zelená uniforma. Návod, jak účinně šikanovat, mohou najít vojáci i na informační dálnici - internetu. Zvídaví mladíci se tak mohou na internetové straně www.geocities.com/SiliconValley/Lab/4314/sikana.htm dozvědět o šikaně to, co zatím nevědí. Pro mnohé tak přestane být tajemstvím, co znamenají názvy jako "metro", "gagarin", mořská vlna", "dostihy", "vlak", "kraken" nebo "hamburger". Téměř třicet způsobů spolu s podrobným návodem, jak týrat služebně mladší vojáky, to vše můžete objevit na této adrese.
Myši, tedy nováčci, musí kupříkladu pro mazáky předvádět "šneky". Šikanovaní vojáci s nočním stolkem na zádech se musí po čtyřech pohybovat po vymezené dráze.
"Vlak" předvádějí nováčci tak, že běhají dole pod oknem s větvemi stromů, aby měli mazáci v místnosti pocit, že sedí ve vlaku na cestě domů.
Dalším velmi drastickým týráním je takzvaná "křišťálová noc". Šikanující probudí služebně nejmladší vojáky a rozbíjejí skleněné předměty. Mladíci jsou pak přinuceni střepy posbírat, někdy se rozbité sklo ještě polije vodou s mazlavým mýdlem nebo pěnou na holení. Klasickou šikanou je také motokros. Oběti jsou přinuceny uchopit ramínko na šaty coby řídítka terénního motocyklu, na záda si naložit plnou polní a prohánět se po "buzerplacu". Ve sprchách je pak čeká tankování. Do spodního prádla je jim vložena sprcha a pustí se studená voda. Tolik z mazácké strany.
RADEK KEDROŇ


Postupy klonování
Genetika kráčí mílovými kroky kupředu a před několika dny se objevila zpráva, že bylo naklonováno dokonce lidské embryo. Podobnou mediální bombou bylo před časem naklonování ovce, kterou její "stvořitelé" pojmenovali Dolly. Stala se prvním naklonovaným savcem, který vznikl z dospělé buňky.
Na adrese www.synapse.ndirect.co.uk/science/clone.html naleznete sajt, na kterém se o klonování dozvíte podrobnosti. Doktor Jamie Love na této stránce velmi jednoduchou angličtinou a názornou a přehlednou grafikou popisuje průběh celé operace. Dozvíte se zde také to, že ovce Dolly se dnes těší ze zdravého jehňátka, což mimo jiné dokazuje, že tělní buňky savců mají plnou genetickou výbavu, schopnou řídit vývoj organismu.
Postup experimentu, který se donedávna zdál být jen výplodem autorů sci-fi, je až příliš prostý. O tom se ostatně můžete přesvědčit sami právě na stránkách Science Explained, explained cloning, cell biology and developmental biology. A nemusíte ani moc umět anglicky, abyste alespoň něco pochopili.
-mnw


Nový domov dětem
Velmi zajímavé stránky jsou na adrese www.deti.cz. Náleží Fondu ohrožených dětí, občanskému sdružení, které pomáhá zanedbávaným, týraným, hadicapovaným a opuštěným dětem a hledá pro ně náhradní rodiny, když se to ze strany státních organizací a institucí nedaří.
Stránky informují o činnosti fondu obecně, ale umožňují také komukoli, kdo ve svém okolí ví o případech týrání či zanedbávání dětí, aby pomocí formuláře tuto trestuhodnou skutečnost oznámil.
Jiný formulář mohou vyplnit zase zájemci o poskytnutí náhradní rodinné péče. Po složité proceduře, kterou musí tato organizace společně se státními institucemi provést, může zachráněné dítě opět vést rodinný život bez týrání a zanedbávání. Sajt obsahuje také fotografie dětí, které hledají novou rodinu. Všechny jsou smutné a nanejvýš výmluvné.
Na stránkách se také dozvíte, že FOD se snaží prosadit změny v legislativě v oblasti sociálně právní ochrany dětí. Pracovníky Fondu ohrožených dětí mohou kontaktovat prostřednictvím internetu samozřejmě také samotné děti, které se cítí být týranými.
-mnw

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 26     ze dne   29.06.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz