Číslo: 3
17.01.2000
Článků: 104

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Humor

Medvěd ukradl vyhrávající tiket
VTIPPARÁDA
PANOPTIKUM SLOVÁCKA
JAK UŽ JE NEZNÁTE
Chřiby skýtají mnoho možností turistického vyžití
I MISTR TESAŘ SE UTNE




Medvěd ukradl vyhrávající tiket
BUCHLOVICE (jao) - Nepříjemnou životní zkušenost zažil dvaadvacetiletý Lubomír Mačtinák v noci z pátku na sobotu, kdy se vracel z restaurace Bumbálka přes les do svého bydliště v Buchlovicích. Asi v půli cesty ho totiž přepadl obrovský, strach nahánějící medvěd. "Probral jsem se až nad ránem. Původně jsem si myslel, že se mi to všechno jenom zdálo, jenže když jsem konečně dorazil domů a zkontroloval svoje oblečení, zjistil jsem, že jsem celý poťapaný od medvědích tlap," vysvětluje poškozený Mačtinák. "S Lesní správou Buchlovice se budu určitě soudit, protože si myslím, že by si svou zvěř měla lépe hlídat," dodává.
Mladíkovi si sice nic nestalo, avšak, jak se domnívá, byl divokou šelmou okraden o vysněný výherní tiket sportky s jackpotem na více než sto milionů zdaněných korun. "Nepopírám, že by se nějaký medvěd u nás mohl čas od času ohřát, ale nemohu souhlasit s jakýmkoli nařknutím z krádeže. V mém revíru se zásadně nekrade," hájí se lesní správce Zdeněk Zálešák.
Celá záležitost byla předána policii, která zatím shromažďuje potřebné důkazy. "O medvěda se jednalo zcela určitě, to nám potvrdil náš odborný znalec. Teď jde jenom o to, monstrum odchytit a donutit je, aby los dobrovolně vydalo právoplatnému majiteli," uvádí tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř. Pátrání po nebezpečné šelmě bylo zahájeno ihned po nahlášení krádeže. Bezprostředně po sobotním obědě začali policisté z celého okresu rojnicemi pečlivě prohledávat celý buchlovský revír. Přihlásilo se i několik dobrovolníků a v akci jsou zapojeny také policejní složky z okresu Kroměříž. "Uvažuje se dokonce o celostátním pátrání. Ten medvěd se dopustil velmi závažného činu. Při vyšetřování proto musíme postupovat nekompromisně," říká policejní vyšetřovatel Antonín Mašek, který si je dopadením zlotřilého medvěda naprosto jist.






VTIPPARÁDA
Přijde takhle jednou jedna holka na návštěvu ke kámošce a jak tak popíjejí kafe, přiběhne do obýváku černá kočka a říká: "Neviděly jste tady někde dnešní noviny?"
Holka zmateně kouká, ale její kámoška ji uklidňuje: "Nenech se zmást, ona si akorát prohlíží obrázky."

Setkají se dva slimáci. Jeden z nich je celý špinavý, zmlácený a sotva se šine. Druhý se ho ptá: "Co se ti stalo, čoveče?"
- "Ale frčím si to takhle plnou parou po lese a najednou přede mnou vyrostl hřib."

Povídají si dvě paní na ulici:
"To víte, že včera přejeli vedle v ulici kominíka?" - "Ne, nevím, ale je to hrozné. Dneska už si člověk nemůže být jistý před autama ani na střeše."

Potkají se dva upíři před nemocnicí: "Tak co, zase se jdeš rozšoupnout na transfúzku?" - "Ale kdepak, dnes mi není nějak dobře. Vezmu si jen pár použitých obvazů, udělám si čaj a půjdu si lehnout."

O půlnoci zvoní zvonek u Vonášků - "Kdo je?" - "Soused." - "A co chcete, člověče, takhle pozdě v noci?" - "Máte česnek?" - "Nemáme!" Asi za půl hodiny zvoní zvonek znovu. "Kdo je?!"- "Soused." -
"A co pořád chcete?!" - "Nic, nesu vám česnek."






PANOPTIKUM SLOVÁCKA
Uherské Hradiště či Hradiště?
Od dávných dob honosilo se město Uh. Hradiště skvělým zvučným jménem: "Královské autonomní město Uherské Hradiště." Nedávno obětovali Hradišťané mladé naší republice to "královské" a ještě ochotněji - myslím - zbavili by se ozdoby "Uherské", neboť název Uh. Hradiště a také Uh. Brod a Uh. Ostroh svádí cizince místních poměrů neznalé k mylným soudům, že města slují patrně proto "Uherskými", že leží v Uhrách, nebo že obyvatelstvo jest většinou národnosti maďarské.
Jest tedy v zájmu našem, abychom co nejdříve odstranili označení dnes naprosto nevyhovující, jež kdysi snad byla určeními přiléhavějšími, a uvarovali zavčas cizinu, s níž právě navazujeme obchodní, hospodářské a kulturní styky co nejužší a nejčilejší, před všelikými, pro nás neblahými omyly. Při bohaté tvořivosti našeho jazyla lze zmiňované nevhodné a nepěkné názvy nahraditi pojmenováním mnohem výstižnějším a lepším a to způsobem několikerým:
1. Výrazem jednoduchým: Brod, Hradiště, Ostroh. Pro Hradiště navrhuje tak prof. Fišer. Avšak Brodů jest velmi mnoho a Hradišť též několik, a proto není vyloučena možnost všemožných osudných omylů. Jméno Ostroh vyskytuje se ojediněle - zde nebezpečí nějakého matení není, a proto bych doporučoval jméno: Ostroh.
2. Výrazem rozvitým, kde rozvíjející přívlastek utvořen jest vzhledem k říční poloze: Hradiště nad Moravou, Ostroh nad Moravou a Brod nad Olšavou. Pojmenování Brod nad Olšavou se mi zamlouvá.
3. Výrazem rozvitým, kde rozvíjející člen označuje zeměpisnou polohu. Chce-li Čech bližším označením vyjádřiti geografickou pohohu, že totiž toto Hradiště leží na Moravě, pak řekne prostě Moravské Hradiště po případě Moravský Brod neb Moravský Ostroh.
4. Uvážíme-li, že město Uh. Hradiště leží na Moravském Slovensku, že jest kulturním i duševním střediskem tohoto území, že tedy kraj a ráz města jest ryze slovenský, tu bychom rádi novým pojmenováním vyjádřili také etnografický ráz našeho městečka. Lid místní neříká však "slovenský", "Slovensko", "Slověnka" nebo "Slovenka", nýbrž "slovácký", "Slovácko", "Slovačka". A proto myslím, že název "Slovácké Hradiště" vystihoval by nejvěrněji a nejlépe svéráz města a kulturní jeho význam. Mimo to označoval by přívlastek "Slovácké" také zeměpisnou polohu mnohem přesněji nežli výraz "Moravské", ježto znamená slovo "slovácký" tolik co moravskoslovenský (tedy onu část Moravy, která je obydlena Slováky), proti "slovenský", t. j. slovenský vůbec nebo býv. Uhersko-slovenský.
(ZÁJMY SLOVAČE, 10. 12. 1918)






JAK UŽ JE NEZNÁTE
Libor Karásek zástupce starosty v Uherském Hradišti

Poznali byste v tomto hippie-mladíkovi Libora Karáska? Dá se tomu jen těžko uvěřit, ale tentokrát se nejedná o žádnou novinářskou kachnu, nýbrž o skutečný portrét zástupce starosty v Uherském Hradišti ve věku čtrnácti let. Fotografie pochází z rubanisek u Uherského Brodu, kde se Karásek v roce 1976 zúčastnil azimutového závodu, který, podle svých slov, omylem vyhrál.
Proč se po tomto úspěchu nerozhodl Libor Karásek nastoupit dráhu profesionálního sportovce, to se dnes již zřejmě nedovíme.
Nedá se však vyloučit, že si nynější politik Karásek mezi svými pracovními povinnostmi najde volnou chvilku, kdy se odreaguje při některé ze svých oblíbených sportovních disciplín.
(Foto: archiv L. Karáska)






Chřiby skýtají mnoho možností turistického vyžití
Uherskohradišťský okres patří mezi zajímavá místa co do hustoty sítí turistických tras. Pohledem do mapy zjistíme, že povrch je jen mírně zvlněný. Všechny trasy jsou proto vhodné i pro rodiny s menšími dětmi. Například takové Chřiby - nejzápadnější výběžek Karpat je jako zalesněná oblast se skalnatými hřbety a erozními plošinami pro rodinnou turistiku takřka ideální. Tentokrát jsem si pro Vás připravila tip na výlet po lince Buchlovice-Buchlov-Velehrad, která představuje asi 11 kilometrů dlouhou túru.

JAK NA TO
Autobusem se dostanete do Buchlovic (v 8.30 odjezd z nástupiště č. 18 v Uh. Hradišti). Příjezd je kolem devíti hodin na náměstí.

PRŮBĚH TRASY
Buchlovice - můžete si projít zámek a zámecký park. Pak pokračujete po žluté až na hrad Buchlov - i ten můžete navštívit, dále na Barborku, u které doporučuji v letním období prohlídku kaple. Za povšimnutí stojí (hlavně pro malé děti) také soutěska, která je pod Buchlovem na červené značce, tzn. mezi Buchlovem a Barborkou asi 500 metrů od turistického rozcestníku. Soutěska - na levé straně trčící skalisko a na pravé straně plochá skála - nese prý čertovi otisky od toho, jak na ní odpočíval, když vlekl jeden z balvanů na stavbu hradu Buchlova.

SESTUP
Jste opravdu odvážní - to se ukáže na sestupu! Nabízejí se dvě možnosti. Věříte-li si, zkuste to po zelené tur. značce přes Čertovo sedlo. Tento sestup sice není vhodný pro děti, ale o to více je dobrodružný. Rozumnou variantou je rozhodnout se k sestupu těsně před vrcholem Barborky a držet se červené tur. značky, která nás dovede až pod Břesteckou skálu (tam je možno občerstvit se v restauraci). Pokud Vám dojdou síly, anebo patříte mezi méně zdatné turisty, můžete zde túru ukončit (od zmiňované restaurace je to asi dva a půl kilometru na nejbližší autobusovou zastávku).

JEDEME DÁL!
Zdatnější pokračují až do osady Chabaně, kde se nachází vzácná chráněná sekvoj. Přejítím celé osady se dostáváme do oblasti Nový Dvůr, která je dnes zbořeništěm. Potom stále po červené po polní cestě až na Velehrad, čímž je naše malá procházka u konce. Pokud budete mít ještě čas a zároveň dostatek energie zajděte se podívat do baziliky, a nebo lapidária. A pak už jen sednout na autobus a rychle domů...

PROČ TO NEZKUSIT?
Rozhodnete-li se pro tenhle malý výlet, určitě neprohloupíte. Za zkoušku člověk nic nedá. Navštívíte mnoho zajímavých míst a ještě uděláte něco pro zdraví! IVA ZůBKOVÁ






I MISTR TESAŘ SE UTNE





Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 3     ze dne   17.01.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz