Číslo: 50
13.12.1999
Článků: 87

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Souvislosti

SUPERMARKETY - FENOMÉN DOBY
Stát zatím žádná omezení nechystá
Supermarket je zcela přirozený vývoj
Supermarket v Kunovicích?
ANKETA
Škola se zájmem o sport
Mikulášské bruslení si všechny děti oblíbily
Floorbal zabodoval
Na výroční školní akademii není o dostatek diváků nikdy nouze
Ekologické soutěže mají zelenou
Práce s počítačem se pro žáky stává běžnou
SUPERMARKETY - FENOMÉN DOBY
V módě jsou dnes tzv. hobby-markety

S výstavbou supermarketů nezahálejí ani v okolních okresech. Svědčí o tom i hobby-market OBI (otevřen 4. prosince), který již první den navštívily tisíce lidí. - Foto: efi
Nebudeme asi daleko od pravdy a nebude to znít ani jako přehnaná nadsázka, když řekneme, že supermarkety a hypermarkety jsou fenoménem dnešní doby. Nakupuje v nich stále více a více lidí, jejich otvírání je provázeno vždy velkou publicitou, početné jsou i diskuse na toto téma. Jejich popularita je tedy stále větší a větší. Jsou tu lidé, pro které je nákup v supermarketu příjemnou záležitostí, na druhou stranu je tady ještě dost lidí, pro které stavba supermarketu v místě jejich bydliště není důvodem k oslavám. Ti potom neváhají bránit jeho postavení i vlastními těly. Nejvíce trnem v oku je však takový supermarket asi drobným živnostníkům. A proč tolik řečí? V příštím roce by se mělo začít s výstavbou supermarketu ve Starém Městě, šušká se i o supermarketech v Kunovicích či Uherském Hradišti.

Pojmem SUPERMARKET (Delvita, Mana, Julius Meinl) je dnes označována prodejna, jejíž prodejní plocha je větší než 400 m2. Supermarkety se dále rozdělují na tzv. supermarkety malé (prodejní plocha 400 - 999 m2) a supermarkety velké (prodejní plocha 1000 - 2499 m2) a vesměs jde vždy o potravinářské prodejny. Prodejny větší než 2499 m2 pak označujeme jako HYPERMARKETY (Tesco, Kaufland, Globus atd.), kterým se mnohdy říká i samoobslužné obchodní domy. Jde většinou o jednopodlažní velkoprodejny, které tvoří obří halová prodejna a kde nepotravinářský sortiment představuje více než polovinu nabídky. S ohledem na potřebu dostatečné plochy pro tento typ prodejny vzniká hypermarket obvykle v okrajových částech města, kde existuje rovněž reálná možnost dostatečně velké parkovací plochy. O stále větší oblibě supermarketů svědčí i to, ža za místo pravidelného utrácení je v polovině letošního roku označilo již deset procent populace. Počtem hypermarketů na milion obyvatel jsme již předstihli Nizozemí a blížíme se Itálii, ve srovnání s Francií či Německem je naše hypermarketová vybavenost jen čtvrtinová. Vznikají -li dnes v České republice podobné velkoplošné obchodní jednotky, pak mají většinou charakter potravinářských supermarketů s doplňkovým prodejem nepotravinářského zboží (MANA, DELVITA atd.). Módními se dnes stávají i diskontní (diskont = sleva) jednotky s prodejní plochou od 300 do 1000 m2, které se se svou omezenou nabídkou předmětů denní potřeby orientují spíše na slabší příjmové skupiny obyvatelstva (SESAM, PLUS DISKONT atd.) V nepotravinářském sektoru se v současné době velmi prosazují i tzv. hobby-markety (BAUMAX, OBI).


Stát zatím žádná omezení nechystá


Supermarket je zcela přirozený vývoj


Supermarket v Kunovicích?
O nedávno avizované stavbě supermarketu v Kunovicích se toho zatím mnoho neví. Vše je totiž zatím ve fázi příprav. V současné době probíhá pouze na území za čerpací stanicí Tamoil studie z hlediska životního prostředí. Zažádala o ni před časem nejmenovaná vsetínská firma. Konečné rozhodnutí by mělo padnout na základě této studie, která by měla být Okresním úřadem Uherské Hradiště dokončena do jednoho měsíce. Městský úřad v Kunovicích předpokládá, že pokud by se firma na základě této studie rozhodla požádat o územní rozhodnutí a rozhodla se supermarket vystavět, mohla by jednání být zahájena v lednu či únoru příštího roku.


ANKETA
Odpovídali staroměstští majitelé a odpovědní vedoucí různých prodejen

1. Jak se provoz staroměstského supermarketu projeví ve vašem podnikání?
2. Má jeho výstavba podle vás i nějaká pozitiva?


MARIE Hráčková
Potraviny Na Rožku
1. Asi budu muset propustit některé zaměstnance, tak jako všichni drobní prodejci regionu. Záleží, jestli obrat klesne o polovinu anebo o třetinu. Končím rovněž s plány jak rozšířit firmu, protože nejtěžší úkol bude splacení úvěru do roku 2004. Moc mě mrzí, že v republice neexistuje vůbec žádná podpora drobného podnikání. Byli jsme dobří jenom na to, abychom si po revoluci vzali drahé úvěry, postavili nové obchody anebo je opravili (čímž se mimochodem vylepšil vzhled mnoha měst) atd.
2. Supermarket určitě přinese větší úroveň prodeje, i když konzumní způsob tohoto systému, tzn. strávit s rodinou odpoledne v obchodě místo například v lese anebo někde jinde, mě neoslovuje.

Marie Červenková
Papír, hračky, sport
1. Podle mě to pro nás živnostníky bude takový pomalý začátek konce. Těžko říct, zda jednou budeme muset obchod zavřít. Každopádně já, coby majitel obchodu, mám jednu velkou výhodu. Sídlím se svým obchodem přímo ve vlastním domě, takže se mi naštěstí vyhýbá nájem. Opravdu je ale velmi těžké říct, jak to bude všechno později vypadat.
2. Pro lidi to bude samozřejmě pohodlnější nákup.

Milan Hrabinec
Lavis 2001, s. r. o.
(barvy, laky, drogerie)
1. Myslím si, že tržba půjde podstatně dolů, troufám si tvrdit, že možná i o polovinu. Navíc v dnešní době má už spousta lidí automobil, takže pro ně není problém do něj nasednout a jet si nakoupit do supermarketu a nakoupit si v něm i ty méně běžné věci dopředu. Na druhou stranu je fakt, že my v obchodě poskytujeme kompletní služby i technického poradenství, jsme schopni méně obvyklé materiály dodat do dvou dnů atd. Takové to podle mě v supermarketu nebude
. 2. Nemyslím si ani tak pro Staré Město, ale spíše pro region. Lidé ze vzdálenějších oblastí budou mít nakupování mnohem jednodušší. Stačí vzpomenout, jak se parkuje v Hradišti...

Irena Salaquardová
IRMA (textil, obuv)
1. Nemám strach, že by mě supermarket bůhvíjak ohrozil. To můžu otevřeně říct, že dneska více ohrožují vietnamští obchodníci. Nedávno jsem se synem jeden supermarket navštívila a můžu upřímně prohlásit, že kvalita prodávaného textilu i obuvi mě velmi překvapila, bohužel v negativním slova smyslu. Na což si myslím, že zákazníci brzy přijdou.
2. Výhodou je to, že vše seženete pod jednou střechou, ale zase to má své minus. Málokdo vám tam opravdu odborně poradí, takže si myslím, že i kdyby šli zákazníci za levným zbožím, tak si nás velice rychle zase najdou.

Stanislav Sedláček
elektro
1. Pokud by mělo být v novém supermarketu i elektro, tak my absolutně nemůžeme konkurovat a postupně nás to samozřejmě zlikviduje. Oni budou na několik let osvobození od daní, navíc nakupují přímo od výrobců za dumpingové ceny atd. Proti tomu se nic moc nedá dělat. Vždyť se stačí podívat, jak to vypadá v Brně, padá tam jeden obchodník za druhým. Myslím si, že přežijí jen opravdu malé obchůdky, kde bude od rána do večera pracovat jeden člověk.
2. Myslím si, že pro lidi to bude něco naprosto fascinujícího.

Ladislav Vaněk
zahrádkářské potřeby
1. Předpokládám, že všech druhů našeho sortimentu se stavba supermarketu nedotkne, mám tím na mysli například brambory či osiva. Co se však týče běžných věcí pro potřeby lidí (potřeby do bytu či na zahrádku), tak tam si myslím, že ano. Podle mě je to likvidace menších obchodů. V dnešní době už tak ty zisky nejsou nijak výrazné.
2. Město výhodně prodá své pozemky a je tam rovněž předpoklad většího počtu pracovních míst.


Škola se zájmem o sport
Základní škola Kunovice - Červená cesta byla postavena v roce 1913. Tuto původně měšťanskou školu v současné době navštěvuje 270 žáků prvního i druhého stupně. Kromě kunovických dětí na školu dojíždí také čtyřicet dva žáků z Podolí, Popovic, Vések a Míkovic.
Od sedmé třídy si tu žáci mají možnost vybírat z několika volitelných předmětů. Jsou to technická praktika, informatika, volba povolání a pro děvčata péče o dítě. "Vzhledem k tomu, že máme hezký pozemek, navrhovali jsme dětem také pěstitelství, o to ale žáci neměli zájem. Podobně tomu bylo i u technického kreslení, zeměpisných praktik a nepovinné angličtiny. Po dlouhé době jsme letos také neotevřeli zdravotní tělesnou výchovu," říká ředitelka školy Jarmila Bachanová.
Z nepovinných předmětů je to dramatický kroužek a dva kroužky výtvarné. Především se ale škola zaměřuje na zájmovou tělesnou výchovu, která je rozdělena na tři skupiny. Pro menší děti jsou určeny pohybové hry. "Zdálo se nám, že v dnešní době mají děti málo pohybu, a proto jim chceme nabídnout co největší možnosti sportovního vyžití. Hodně našich žáků rovněž chodí do Sokola, Orla, hrají fotbal v Popovicích a Kunovicích. Děti se aktivně zabývají hokejem a cvičí karate," uvádí Jarmila Bachanová. Podle jejích slov je v současné době zapojeno do mimoškolních sportovních aktivit čtyřicet sedm procent žáků školy. -jao-


Mikulášské bruslení si všechny děti oblíbily
Mikulášské bruslení je akce, která se letos už pátým rokem konala na zimním stadionu v Uherském Ostrohu. Veškeré výdaje financuje pravidelně Sdružení rodičů. "Vždycky se těšíme, že bude sranda. Když padáme, tak je to většinou zábava. Děláme hady a pak se taky občerstvíme v bufetu. Je to snad nejlepší akce na škole, protože je to perfektní odvaz," vysvětlují osmáci. Pořádají se také různé rychlostní soutěže, v jiných mohou žáci zase osvědčit svou šikovnost. "Starší děti pomáhají těm menším. Na ledě samozřejmě nechybí ani anděl, čert a mikuláš," uvádí ředitelka Jarmila Bachanová.
-jao-


Floorbal zabodoval
Již třetím rokem se na škole hraje poměrně málo rozšířený sport floorbal. Kunovičtí spolupracují především se školami z Ostrožské Nové Vsi a Březolup. "Pokud vím, jsou to jediné školy tady v okolí, které se floorbalem zabývají. Vyměňujeme si mezi sebou zkušenosti, a také s těmito školami spolupracujeme při pořádání turnajů. Nevýhodou naší školy však je, že máme příliš malou tělocvičnu," uvádí učitelka tělesné výchovy Libuše Štefánková, která přišla před lety s nápadem vytvořit v rámci zájmové tělesné výchovy kroužek, který by se tímto sportem zabýval.
Vedení školy spolu se Sdružením rodičů pomáhá na tento finančně náročný sport zajišťovat vybavení. "Nakoupili jsme nejdříve levné hokejky, jenže ty kluci hned polámali. Museli jsme proto koupit nové a jedna přišla zhruba na osm set korun. Dneska má floorbalové družstvo dokonce vlastní dresy," říká Štefánková. V letošním roce se do floorbalového kroužku zapsalo dvacet šest chlapců. Ti museli být rozděleni do dvou skupin. Každá skupina si může zahrát většinou jen jednou za čtrnáct dní. "Kvůli malé tělocvičně se zatím žádné jiné řešení nenabízí. Starším klukům, kteří naši školu opouštěli, navíc chyběla budoucnost, protože potom neměli kde hrát. Zdá se ale, že se blíská na lepší časy. V Březolupech se totiž plánuje založení sportovního klubu, kde by se chlapci mohli věnovat floorbalu soustavněji," vysvětluje Libuše Štefánková.
-jao-


Na výroční školní akademii není o dostatek diváků nikdy nouze
Stalo se už téměř tradicí, že škola každoročně pořádá školní akademii v sále Na Pálenici. Stejně tomu bylo i tento rok v dubnu. Na akademii se objevily divadelní scénky, různé tanečky mladších dětí, ale i náročná artistická vystoupení. "Deváťáci si například připravili klaunovské vystoupení na trampolínách, které bylo velmi zajímavé. Diváky také zaujalo vtipné vystoupení třeťáků, kteří si nacvičili parodii na film Limonádový Joe. Na všechno si už nepamatuju, ale hezkých vystoupení, která by stála za zmínku, by se našlo určitě mnohem více," vysvětluje ředitelka Jarmila Bachanová.
Dopoledne probíhá vždy nejdříve jakási generálka, tady jsou v roli diváků všichni žáci školy. Odpoledne potom sál zaplní rodiče a další hosté. "Letos na akademii přišli snad všichni rodiče, a také babičky a dědečkové, takže Pálenice - a to bez nadsázky - praskala ve švech," vzpomíná Bachanová.
Po vystoupení Na Pálenici následovalo v letošním roce ještě představení v tělocvičně školy. Vybrala se nejúspěšnější čísla z akademie a program byl celkově zkrácen. Na vystoupení škola pozvala děti z mateřské školy a děti ze spádové školy v Podolí. Přišli také bývalí pracovníci školy a děvčata z Ústavu sociální péče v Kunovicích Na Bělince. "Na závěr děvčata z Bělinky zatančila. Jsem moc ráda, že naši žáci přistupují k těmto handicapovaným dětem korektně a snaží se jim všemožně pomáhat. Právě proto se jim u nás na návštěvě vždycky moc líbí," uvádí Jarmila Bachanová, která právě tuto třetí akademii hodnotí jako nejlepší. Akce, která byla také spojena s exkurzí po celé škole, dětem přiblížila školu z tak trochu netradičního úhlu pohledu a všem se proto moc líbila.
JAROMÍR OREL


Ekologické soutěže mají zelenou
Učitelé se na škole v Kunovicích snaží vštěpovat dětem ekologické cítění v rámci výchovných předmětů. V dubnu na Den Země uspořádala děvčata z prvního stupně oslavy tohoto dne. Nejdříve děti kreslili pohledy a přání Zemi, které se pak vyvěsily na nástěnku a do ekologického koutku. "Bohužel příliš nevyšlo počasí. Děti se proto musely sejít v tělocvičně. Vždycky si nejdříve vyslechly přednášku o ekologii a potom přidaly svou ruku do symbolického stromu života. Na dvoumetrovém plátně takto vznikl obrazec z otisků dětských rukou," uvádí ředitelka Jarmila Bachanová.
Druhou částí oslavy Dne Země bylo sbírání odpadků. "Děti chodily po Kunovicích a do pytlů sbíraly různé papírky. Jednak je místní obyvatelé za to pochválí, ale hlavně si žáci uvědomili, že nepořádek sami nemají dělat," vysvětluje Bachanová.
Hlavním programem byl ale sběr papíru, který škola pořádá pravidelně již několik let. Letos žáci dosáhli zatím nejlepšího výsledku. Nasbírali celkem třináct tun starého papíru. "Je to každoročně velký boj mezi třídami. Paní školníková totiž pro první tři třídy vždycky upeče dorty, o které se pak urputně soutěží," říká s úsměvem Jarmila Bachanová.
Nejlépe se umístili žáci čtvrtých a třetích tříd, ale i ostatní třídy se opravdu hodně snažily. Garáž rodičů jednoho z pátáků byla například kompletně zaplněna papírem, protože si ho sem všichni spolužáci sváželi. Takže automobil ze sběrných surovin musel přijet místo do školy přímo k němu do domu.
Všechny děti dostaly za svoji snahu alespoň malou odměnu. Podle Bachanové je však důležité, aby se především vyčistily domácnosti. Podobně škola pořádá i sběr železa. Toho se začali zúčastňovat i místní obyvatelé, kteří bezděčně začali do kontejneru přinášet staré železo. Finanční výtěžek se sběru papíru a železa byl následně použit k nákupu učebních pomůcek, hokejek na floorbar, a také míčů na volejbal.
JAROMÍR OREL


Práce s počítačem se pro žáky stává běžnou
Podobně, jako i na jiných základních školách, nechybí ani v Kunovicích počítačová učebna, kde se žáci v rámci nepovinných předmětů učí základům práce na počítači. Mladší děti využívají různých výukových programů z matematiky, přírodopisu, angličtiny, ale i jiných předmětů, ty starší se seznamují se systémem Windows 95 a učí se pracovat v programech Microsoft Word a Microsoft Excel.
"Děti, které mají doma počítač, jsou na tom o poznání lépe. Mohu ale říct, že i ti žáci, kteří se do kontaktu s výpočetní technikou ještě prakticky vůbec nedostali, umí po půl roce alespoň částečně počítač používat," uvádí učitelka Jarmila Býčková.
Čas od času si sem žáci přijdou namísto anglického jazyka například procvičit slovíčka. "Pro mě je to dobrá forma opakování a navíc je to i zábava. Kdybych se všechna ta slovíčka měl učit normálně, trvalo by mi to asi mnohem déle," vysvětluje jeden z žáků, který si podle svých slov na počítači procvičuje také fyziku a matematiku.
"S deváťáky se snažíme již vypracovávat složitější úlohy. Nedávno jsem třeba s žáky zkoušela udělat receptář. Některé práce byly opravdu podařené. Myslím si, že žáci budou od nás při přechodu na střední školy nebo učiliště dobře připraveni," říká Jarmila Býčková.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 50     ze dne   13.12.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz