Číslo: 26
29.06.1999
Článků: 93

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Tribuna

ANKETA
Hledám domov, ZN.: spěchá
Jak je to s narušenými sousedskými vztahy?
Volební systém vyžaduje odpovědnost
ANKETA

Myslíte si, že by správu hradů a zámků v ČR měl mít na starosti stát nebo soukromníci?
Názory na této straně nemusí vždy vyjadřovat stanovisko redakce.

Marcela Kolajová - 18 let, studentka
O historické památky by se měl starat stát. Ten ovšem na takové věci asi nemá dostatek finančních prostředků.

Marie Syslová - 47 let, pracovnice ve zdravotnictví
Nejsem přesvědčená o tom, že by se soukromníci dokázali o kulturní památky dostatečně dobře postarat. Toto dědictví by mělo sloužit všem, a proto jsem pro státní správu.

(jméno na přání nezveřejňujeme) - 60 let, učitelka
Myslím si, že o tyto objekty by se měli starat soukromníci. Ovšem jde o individuální problém. V některých případech může být lepším správcem stát.

Taťána Samková - 25 let, na mateřské dovolené
V tomto případě by měl mít tyto věci na starosti stát. Ovšem pokud by měl soukromník na údržbu a provoz objektu dostatek peněz, proč ne?

Petr Kadah - 25 let, podnikatel
Podle mého názoru to vyjde nastejno. Stát na tyto věci nemá peníze a soukromník buď objekt uzavře anebo ho nechá zchátrat.

Jaroslav Martinák - 27 let, stavební inženýr
Tyto starosti by měly připadnout státu. Ten by měl připravit program, podle něhož by rekonstrukce a údržba památek probíhaly.


Hledám domov, ZN.: spěchá

Tento zhruba dvouletý jezevčík sdílí společný výběh s kolií. Jak se zdá, vůbec mu přítomnost o hodně větší kamarádky nevadí. Určitě by ji však vyměnil za člověčí přízeň. Jedná se o zvíře veselé a hravé povahy. - Foto: ok
Svoji cestu na svobodu si originálním způsobem našel tříletý kříženec pudla, jehož fotografii jsme zveřejnili před třemi týdny. Kotec v objektu technických služeb mu připadal příliš malý, a proto při krmení utekl. Jak sdělili pracovníci TSM, je docela možné, že se zběhlý "bezdomovec" brzy vrátí zpět. Je totiž pravděpodobné, že by ho v opačném případě mohl čekat nepříliš dobrý osud. V současné době kotce s opuštěnými psy v uherskohradišťských TSM doslova praskají ve švech a jejich kapacita je plně využita. Již několik týdnů zveřejňujeme v této rubrice fotografie opuštěných psů. Tato zvířata čekají na vaši pomoc.
Nalezení psi jsou na několik týdnů umísťováni do kotců Technických služeb města Uh. Hradiště a pokud se nepřihlásí jejich majitel nebo člověk, který má o jejich získání zájem, zvířata jsou odvezena do útulků v jiných okresech. Proto v této rubrice představíme každý týden jednoho psa, který čeká na svého nového majitele.
Pokud o zvíře projevíte zájem, volejte na tel. číslo Městského úřadu v Uherském Hradišti 0632/ 525 111 nebo 0632/ 525 211. Obrátit se lze také na Městskou policii, tel. č. 0632/ 525 501. Zvířata jsou umístěna v objektu TSM Uh. Hradiště po dobu 2 - 4 týdnů.


Jak je to s narušenými sousedskými vztahy?
Rád bych reagoval na článek "Sousedské spory se vyhrotily" v minulém čísle VK. Byly doby, kdy i já jsem se slečnou Kurovou a jejími rodiči vycházel dobře. Bohužel, ode dne, kdy slečna Kurová začala s chovem malamutů a založila chovnou stanici, nastaly problémy. Od té doby se totiž z domu a dvora mé sousedky ozývá časté vytí, neboť malamut neumí štěkat. To trvá již deset let a napětí se dále stupňuje. Vytí psí smečky nevadí jenom mně, ale i dalším rodinám v okolí, včetně mého ovčáka. Jinak si chování své pětileté feny nedovedu vysvětlit. Můj pes je totiž absolutně klidný a nevšímá si cizích osob. Reaguje pouze a výlučně na slečnu Kurovou.
V den, kdy došlo k pokousání, jsem nebyl přítomen ve své firmě a ovčáka vypustila z garáže má osmiletá dcera. Pes po spatření slečny Kurové na ni zaútočil. V mé přítomnosti by k napadení v žádném případě nedošlo, protože bych psa okamžitě odvolal. Co se týče pořádkové komise a fyzického napadení, můžu zodpovědně říct, že na uvedené komisi jsem byl jenom jednou a komise shledala stížnost slečny Kurové jako neopodstatněnou.
Na závěr je třeba se vážení čtenáři, zamyslet, zda chovná stanice aljašských malamutů je vhodná do řadové zástavby rodinných domů, kdy metry čtvereční jejich dvorků se čítají na dvacet až třicet metrů. Myslím, že každý rozumný člověk pozná, na čí straně stojí pravda.
KAREL MATUŠ


Volební systém vyžaduje odpovědnost
V nedělním diskusním pořadu V pravé poledne mohli diváci slyšet dotaz, zda navrhovaná změna volebního systému (ze současného poměrného na nějaký jiný systém s výrazně většinovými prvky) přinese kvalitativní změnu.
Současné rozložení sil v Parlamentu skýtá totiž teoreticky hned několik možností k sestavení většinové vlády. Politolog Pehe hned přisadil: vždyť v sousedním Slovensku vládne obří slepenec deseti naprosto rozdílných stran, a vládne prý lépe než naše jednobarevná vláda. Vše je otázka lepší komunikace. (Pan Pehe možná ještě neví, že slovenská vláda je v obrovské krizi.)
Prostým součtem všelijakých poslanců se dobereme snadno ke čtyřem představitelným většinovým vládám. Ve skutečnosti neexistuje prostor pro vytvoření ani jedné z nich. Kdo bude s kým "komunikovat" - kdo komu chce a může ustoupit?
Představa, že politici naráz zahodí tři roky vzájemného osočování se slovy "Tak promiň, kolego, já jsem to tak nemyslel," je komická, protože všichni ví, že to tak mysleli. Josef Lux opravdu nenávidí Václava Klause. Proto je dohoda KDU-ČSL a ODS již předem vyloučená. Václav Klaus určitě neodpustí Janu Rumlovi, že koncem roku 1997 téměř zničil jeho stranu. Miloš Zeman si nyní nemůže dovolit vládu s KSČM, protože preference České strany sociálně demokratické by skončily hluboko pod deseti procenty.
Změna volebního systému - pokud k ní ovšem dojde - povede k výraznému posílení velkých stran. Radikálně se zvýší pravděpodobnost sestavení jednobarevné nebo maximálně dvoubarevné většinové vlády.
Vládní program se bude více blížit předvolebním slibům, což politiky donutí k realismu. Zatím každá polistopadová vláda byla více než dvoučlenná, což nutilo strany k velkým kompromisům a ústupkům. Ironií osudu však odpovědnost za každé špatné rozhodnutí padla na tabulkově nejsilnějšího člena koalice. Dobrá rozhodnutí byla zase "vždy" z dílny těch menších.
Hradní politolog Pehe tvrdí, že on osobně nevěří, že české politické strany nezneužijí parlamentní většinu ve svůj prospěch. A hned dokazuje: za vším je "politická kultura", která u nás - na rozdíl od Západu - neexistuje. Tam jsou panečku politicky vyspělí! Dokáží získat politickou podporu pro ničení občanů suverénního státu, aby pak velkoryse nechali Spojené státy "zatáhnout" účet. K politické kultuře patří i slušnost a odpovědnost.
JAN ZAPLETAL

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 26     ze dne   29.06.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz