Číslo: 26
29.06.1999
Článků: 93

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Kultura

Ohlédnutí za výstavou "G 90"
Šestá Nezdenská skala zase povyrostla
Kultury v létě netřeba?
Brodské tanečnice byly ve Žďáru úspěšné
Město rozdělilo peníze
KLÁRA BYLA ZASE V KINĚ
2. 7. Hrad Buchlov - Valsta Redl + Sbor. Sv. Pluka
Kdo nepřišel na Mír, vskutku prohloupil
Mnohé kauzy jsem předvídala
Mňága měla problémy s výpadkem světel
Filmová škola se kvapem blíží
Poděkování sponzorům
Počůvajte
Dohazovačka Dolly na scéně Slováckého
LOFOŠI
Ve farním kostele přišlo i na Presleyho
SETKÁNÍ
Ohlédnutí za výstavou "G 90"
SLAVIČÍN - Minulý týden skončila ve výstavní síni slavičínské radnice výstava skupiny "G 90". Její poslední předcházející výstava se uskutečnila v říjnu 1998 v Adamově.
Tato nepočetná skupina grafiků moravsko-slovenského pomezí, která si dala název "G 90", byla založena v roce 1990 na jihovýchodní Moravě v rámci "Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí", dnes se sídlem v Uherském Brodě.
Ve skupině se soustřeďují ti členové sdružení, kteří ovládají grafické techniky a jsou především dobří kreslíři. Pod hlavičkou "G 90" se scházejí umělci vzdáleni od sebe mnoho kilometrů, ale přesto blízcí duchem, srdcem, ale i tvorbou a výtvarným názorem. Po dobu své existence, tedy až ku dnešku, absolvovala skupina dlouhou řadu výstav jak kolektivních, tak autorských.
Právě proběhlá výstava ve Slavičíně představila tvorbu jednotlivých členů. Na rozdíl od předcházejících výstav neměla tato expozice žádné společné téma, ale naopak, každý vystavující předložil to, co mu je ve své tvůrčí činnosti nejbližší. V podstatě jde o nejnovější přírůstky, které nebyly dosud nikde vystaveny. Členové skupiny usilovali o co nejvyšší kvalitu vystavených prací, jak po stránce umělecké, tak po stránce adjustační.
Uměnímilovná veřejnost, která tuto zajímavou výstavu navštívila, shlédla poslední práce grafiků tohoto regionu.
Setkali se tak s konceptuálním uměním Milana Boudy, s vynikajícími lepty a akvatintami známého slovenského grafika Viktora Chrenka, s brilantními kresbami Stanislava Knotka na téma Bílé Karpaty, ale i s mystickým a duchovním světem Evy Jandáskové. Knižní ilustraci v technikách linorytu vystavoval Oldřich Páleníček. Na výstavě byly vystaveny i exlibrisy a suché jehly Františka Slováka. Posledním vystavujícím byl Vlastimil Mahdal, který diváky seznámil s pětidílným cyklem grafických listů "Hledání souvislostí", prostřednictvím nichž vypráví o dominantních vývojových fázích člověka a lidské společnosti. Cyklus je vytvořen technikou koláže a počítačovou grafikou.
Krásné prostředí výstavní síně doplnil dřevěnou užitnou plastikou Antonín Hájek, který vystavoval soustružené, profesionálně dokonalé uměleckořemeslné artefakty v podobě mís a dóz, doplněné o skleněné dílce a kovové prvky technikou intarzie, buď vtepaných nebo zalitých.
OLDŘICH PÁLENÍČEK


Šestá Nezdenská skala zase povyrostla
Možná by stálo za sociologickou punkci, jak to, že po osmdesáté mexické telenovele Esmeralda jsou ještě tací, kteří hrají divadlo s děckama a pro děcka za zaplaťpámbu, omyl- za sodovku a párek, resp. za guláš, jako například Divadlo Povidlo při ZUŠ Zlín, Štefánikova, osmičlenný soubor dospěláků : včetně čtyř promovaných inženýrů :, kteří ve Skale za své pojetí Kašpárka získali první cenu - koš třešní.
Nebo Lena Freyová z opavské Rajky : centra volného času : s divadelní aktivitou úplně jiného typu, založenou na improvizaci a hluboce citlivé komunikaci s divákem. Nebo Markéta Pavlištíková, učitelka ZUŠ Zlín, Štefánikova, se svými 12 divokými Hopkii, kteří v Nezdenicích sehráli tichou indiánskou pohádku o krásné Šavenis. Nebo děti a pí učitelky ze Zvláštní školy v Bojkovicích, které na přehlídce předvedly mpz (malý pedagogický zázrak) Kouzelné bačkorky, či děti pod vedením Mirky Šašinkové z Komně se svou bezelstnou Sněhurkou.
Mimo přehlídku byl pak v sobotu večer ve Skale sehrán kus Ze života hmyzu od Karla Čapka. Diváci byli nadšeni spontánním projevem "Švehlíkovců" z Uherského Brodu. Kostýmy, scéna, světla, zvuky, dokonce stroboskop fázoval : tam na palouku : pohyb herců, kteří by, když to nepřeženu, mohli být oporami nejedné oblastní scény- Mája Nešporová, Saša Svobodová, Bohuš Křivda, Jana Cholastová... Ze života hmyzu... za doprovodu hmyzu opravdového, nalétávajícího na rozžhavené reflektory, za doprovodu hukotu sem tam přelétávajících letadel (jeden starosta mi do ucha pošeptal- Clinton letí) vyvolávalo v nás mrazení, které by člověka v kamenném divadle snad ani nenapadlo.
Čili 7. NEZDENSKÁ SKALA by se měla začít připravovat hned po Vánocích, v nejhorším případě po silvestru tohoto, chce se mi napsat, odporného století. Protože to příští by mělo prý slyšet i trávu růst. Vrátíme-li se však na dvorek, opravdu si nedovedu představit Nezdenskou skalu bez hlavní duše "podniku", duše až marnotratně rozdejné, bez Jany Cholastové, s nadějí v hlase, že možná přijdou i... Hradišťáci.
JAROSLAV KOVANDA


Kultury v létě netřeba?
UHERSKÝ BROD - Jak jsme zjistili z programů Domu kultury, tato instituce, která má kulturní vyžití občanů i návštěvníků města ve své náplni, na tuto svoji funkci během léta téměř rezignovala. Poslední kulturní program : Country večer : uskutečnil Dům kultury minulý pátek a další akce chystá až na konec srpna.
Jediné kino ve městě a širokém okolí, kino Máj, promítá také jen do konce června a dalších šest týdnů bude zavřené. A dokonce i výstavní galerie na Panském domě je již nyní zavřená a milovníci výtvarného umění z Brodu i turisté, kteří sem zavítají, mají smůlu. Galerie bude otevřená až koncem srpna.
Hvězdárna Domu kultury bude od 3. srpna uvádět širokoplošné promítání filmů pro děti a proběhnou zde nějaké další akce, jako např. přednáška k zatmění Slunce. A to je všechno.
"Měsíc červenec, kdy je minimální zájem veřejnosti o kulturní akce z důvodů dovolených, využíváme každoročně pro komplexní údržbu a opravy zvukového zařízení, divadelní techniky, koberců a svítidel. Letos to ještě rozšiřujeme o výměnu mixážního pultu, který jsme nyní zakoupili. Tyto technické přestávky využíváme k vybírání dovolených a náhradního volna pracovníků Domu kultury včetně kina a galerie," vysvětluje Jaroslav Mikulík, ředitel Domu kultury, pod který všechny uzavřené instituce spadají, proč je Brod bez kulturních programů.
Bývá zvykem, že o prázdninách a dovolených mají naopak lidé více času i na kulturu. Bohužel Broďanům i těm, kteří toto město v době prázdnin navštíví, třeba proto, že odsud pocházejí, zbývá pouze návštěva muzea, diskotéky na Tropicu, restaurace a papučová kultura u televizních přijímačů.
BOHDANA SMRŽOVÁ


Brodské tanečnice byly ve Žďáru úspěšné

Ilustrační foto z vystoupení tanečního oboru ZUŠ Uh. Brod. - Foto: J. Vaněk
UH. BROD (bsm) - V rámci pátého ročníku festivalu "Divadlo, pohyb, tanec" dosáhlo v regionálním kole národní přehlídky scénického tance ve Žďáru nad Sázavou velkého úspěchu taneční oddělení ZUŠ v Uherském Brodě. V konkurenci 29 tanečních skupin si brodská děvčata vedla výborně.
Představení "Hádka", ve kterém účinkovaly A. Michalčíková, J. Bršlicová a M. Josková, bylo vybráno spolu s dalšími čtyřmi tanečními studiemi do národního kola.
"Úspěchu, kterého děvčata tanečního oboru dosáhla v konkurenci 29 tanečních skupin, si velmi vážím," uvedla k tomu ředitelka ZUŠ v Uh. Brodě Hana Mahdalová.


Město rozdělilo peníze
UH. BROD (bsm) - Celkem 200 tisíc korun rozdělilo zastupitelstvo na příspěvcích kulturním aktivitám. Rozpustili tak i rezervu 37 tisíc. Největší částky (33 tisíc) dostanou pěvecký soubor Dvořák a folklorní soubor Olšava (30 tisíc). Divadelnímu souboru T. Miličky přispěje město 20 tisíci, Kruhu přátel hudby 10 tisíci a souboru Rozmarýn také 10 tisíci korunami.
Dostane se ale i na děti a mládež. Například soubor Olšavěnka II obdrží 23 tisíc, pěveckému souboru Comenius zastupitelstvo odhlasovalo 15 tisíc. Deset tisíc korun dostane i DDM, Olšavěnka I, soubor Jakub. Menší částky byly schváleny i Divadlu za vozem, souboru Rozmarýnek a skupině Second Band. Město podporuje kulturu samozřejmě i jinak velmi významně. Roční dotace Domu kultury přesahují 3,5 milionů korun.


KLÁRA BYLA ZASE V KINĚ
Jelikož se minulý týden v kině nevyskytovalo nic, co by přehlušilo zážitky z filmu Rodinná oslava, přiblížím vám letošní filmový festival v Cannes.
Letošní ročník se nesl ve znamení filmových adaptací literárních děl, nováčci to nandali favoritům a samozřejmě nechyběly bouřlivé diskuse o oprávnění udělení jednotlivých cen. Celkově by se dalo říci, že porota byla více nakloněna snímkům, jež se věnovaly stavu a problémům dnešní společnosti namísto experimentů s formou a stylem.
Svět bídy, ponížení a zoufalství ukazuje belgický snímek Rosetta, řešící morální otázku- "Smíme kvůli tomu, abychom přežili, zabít někoho jiného?" Tento zdánlivý outsider, kritizující neutěšenou situaci ve světě, si nakonec odnesl hlavní cenu : Zlatou palmu.
Velké polemiky vyvolalo udělení Velké ceny poroty francouzskému (tedy domácímu) snímku Lidství. Porota se totiž rozhodla tomuto snímku udělit Cannes 1999 i dvě herecká ocenění pro hlavní role, a to ještě nehercům. Eliminací některých vlivů se tvůrci snažili dovést vztah mezi mužem a ženou k úplné čistotě. Na festivalu ale výsledek jejich snažení vyvolal velmi kontroverzní reakce.
Vodu zčeřila také cena za scénář, která byla udělena ruskému filmu Moloch. Píše se rok 1942 a na zámečku se sešla podivná společnost v čele s Hitlerem a jeho milenkou. Jelikož režisér není zastáncem nové techniky, můžeme si osobní život tohoto proklínaného vůdce vychutnat v klasické čisté podobě.
Pouze cena za režii nevyvolala žádný rozruch. Byla udělena Španělovi Pedru Almodovarovi, který byl již od začátku horkým favoritem a jehož film Všechno o mé matce měl velký úspěch. Manuela ztratila při autonehodě syna, a tak se rozhodne najít jeho otce, který se ale mezitím změnil v ženu.
Doufejme, že některé snímky budeme moci vidět i v našich kinech a posoudit tak vkus poroty z Cannes.
KLÁRA DOBIÁŠOVÁ


2. 7. Hrad Buchlov - Valsta Redl + Sbor. Sv. Pluka
Jelikož se v sobotu příliš mnoho neděje, upozorníme vás tentokrát na koncert, který se koná již v pátek. V rámci Buchlovského hudebního léta vystoupí na hradě Buchlově dnes již folkrocková legenda Vlasta Redl se svou skupinou Každý den jinak. Redl působí na naší hudební scéně již dlouhá léta a spolupracoval již s mnohými jinými osobnostmi. Za zmínku stojí například veleúspěšný projekt společně s cimbálovou muzikou Hradišťan. Při společných koncertech vyprodali nejeden sál a pokořili dokonce i pražskou Lucernu. V současné době hraje Vlasta Redl se skupinou, která má, jak sám Redl říká, každý den jiný název. Proto se jí říká Každý den jinak.
Na pátečním koncertě se můžeme opět těšit na kvalitní folkrockovou hudbu a typické Redlovy výstřelky. Jako host na hradě vystoupí uherskohradišťský Sbor Sv. Pluka pod excelentním vedením Jana Gajdošíka. Skvělé hlasy asi čtyřicetičlenného sboru na hradním nádvoří určitě vyniknou.
-red


Kdo nepřišel na Mír, vskutku prohloupil
UHERSKÉ HRADIŠTĚ (zuh) Středeční koncert folkrockové písničkářky Pavly Milcové a Petra Bindera, který se uskutečnil v klubu Mír, byl médii prezentován jako koncert pro všechny hudební fajnšmekry a jako jakýsi bonbónek letošní už pomalu končící sezóny v klubu. Asi těch hudebních fajnšmekrů je v našem městě málo, asi lidi dneska opravdu nemají peníze, asi je jméno Pavly Milcové ještě pojmem docela neznámým. Každopádně kolem čtvrt na deset, tedy asi čtvrt hodiny po zahájení koncertu, bylo v sále pouhopouhých patnáct lidí, a to včetně dvou zvukařů.
Každému, kdo se na koncertě objevil, byť jen pouhou náhodou, se však mohlo přihodit něco zcela neočekávaného. Téměř dvě hodiny nevyjít z údivu a jen nevěřícně zírat na tuto mladou a mimochodem velmi vzdělanou ženu. Ta v přítomnosti svého hudebního partnera, známého slovenského jazzového kytaristy Petra Bindera, sršela energií, vtipem i dobrou náladou. Milcová představila písně ze svých dvou alb Benighted a Tarzan Pepé. Stylově lze písně jen velmi těžko zařadit. Trocha folku, trocha jazzu i rocku. Tvorba nejen vlastní, ale i písně lidové, v originální úpravě. Zpěv Pavly Binderové někdy podmanivý, jindy až nepříjemně hlasitý. Koncert celkově velmi dobře nazvučený, nálada v sále výjimečná, lidé rovněž. Vytleskali si celkem tři přídavky. Někdo vzadu mručel, že je škoda, že už je konec.


Mnohé kauzy jsem předvídala
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Bývalá moderátorka a reportérka TV Nova Kateřina Kašparová, která je v současnosti známá především díky své knize Pravda přichází z Novy a následným soudům s představiteli Novy, navštívila u příležitosti autogramiády nové knihy Zakázané elity ve čtvrtek Dům u Sovy. Při podepisování knih nám poskytla rozhovor.

Můžete těm, kteří Elity zatím nečetli, říci něco bližšího?
Knížka je vyloženě nabitá informacemi, je v ní spousta kauz, které se teprve teď začínají objevovat ve sdělovacích prostředcích. Píšu tam například o propojování Novy a Primy a podobně. Jsou tam popsány různé majetkové propletence související s Novou a Železným. Samozřejmě je tam také prokračování mého příběhu, protože lidé se mě často ptají, jak se celá situace vyvíjí. Velkou část knihy pak zabírají příběhy lidí, kteří měli s Novou problém, týká se to například Petra Kršáka, který je jedním z vlastníků televize a měl tam zakázaný vstup. Je tam také příběh Ivo Mathého, který považuji za jeden z nejlepších. Další částí je detailní rozbor Volejte řediteli. Když porovnáte některé citace v odstupu dvou let, jsou dokonce i v protikladu. Člověk se u toho i pobaví.

Co říkáte na "válku na Nově"?
Spoustu z těch rozporů jsem vlastně předpověděla v mé první knize. Je velmi zajímavé sledovat, co se na Nově děje, a ještě bude zajímavé, jak se celá věc vyvine. Mnohdy je to i zábavné, například první Volejte řediteli s Vávrou a podobně.

Chystáte ještě nějakou knížku o Nově?
Ne. Já si myslím, že toto téma je již, alespoň v současné době, vyčerpáno. Hodně lidí mi říká, abych zpracovala to, co se tam děje teď, ale toho jsou plné noviny. V současnosti zvažuji, jestli mám psát o jiných tématech, ale zatím nejsem rozhodnuta.

Děkuji za rozhovor, MICHAL NOWAK
Kateřina Kašparová podepisovala ve čtvrtek svoji novou knihu Zakázané elity. Foto- mnw


Mňága měla problémy s výpadkem světel
BUCHLOVICE (mnw) Buchlovický amfiteátr nabitý k prasknutí a velmi uvolněná atmosféra doprovázely sobotní koncert valašskomeziříčské skupiny Mňága a Žďorp. Vystoupení zahájila tato formace dnes již klasickou skladbou Hodinový hotel, poté již následovaly skladby převážně z posledního alba Chceš mě?
Chci tě! Mňága hrála, jak je u ní dobrým zvykem, dobře a frontman Petr Fiala opět doprovázel svůj zpěv různými mimickými prvky. Přibližně po hodině hraní přerušil koncert výpadek světel, který Fiala komentoval slovy "Zajděte si na cigaretu, tady vůbec nic nefunguje." Asi po deseti minutách však koncert opět pokračoval a Mňága hrála celkově asi dvě hodiny. Mňága podala v Buchlovicích tradičně dobrý výkon. Foto- mnw


Filmová škola se kvapem blíží
Termín zahájení Letní filmové školy, akce, která je dobře známá a velmi oblíbená, se pomalu blíží. Na slovíčko jsme si proto pozvali Jiřího Králíka, ředitele LFŠ.

Jak jste na tom v současné době s přípravou LFŠ?
"V současné době máme asi z 90 procent dokončen program, zajištěny jsou finanční prostředky, kapacita je takřka naplněna. Inten-zivně dojednáváme technické podmínky konání a zahajujeme jednání s jednotlivými složkami štábu LFŠ."

Co je největší bombou letošní "filmovky"?
"Pro mne je největší bombou to, že se opět uskuteční, a to v kvalitě, která bude snad nejlepší v dosavadní historii konání LFŠ."

Je něco, co se vám nepodařilo letos uskutečnit?
"Není toho mnoho. Většinu předsevzetí se mi daří plnit. Velkým problémem už po několik let zůstává přítomnost velkých zahraničních hvězd, ale s tímto problémem se v posledních letech potýkají i obrovské festivaly. Myslím si, že právě pojem "bomba" byl tou hlavní příčinou, že velcí režiséři přestali mít chuť uspokojovat jen sponzory a dotěrné novináře a obecně se vyhýbají všem podobným akcím. Bohužel i LFŠ, která se snaží být podstatně jiná než všechny ostatní festivaly, ale to ti režiséři pochopitelně nemohou vědět. Až se to ale dozví, jsem přesvědčen, že rádi přijedou."

Kdo všechno se podílí na přípravě?
"Na přípravě se hlavně podílí zaměstnanci Městských kin, v podstatě 5 lidí. Kromě toho ve všech fázích příprav konzultujeme program s mnoha dalšími odborníky."

Co je pro vás největším zadostiučiněním při této náročné práci?
"Největším zadostiučiněním je to, že tuto akci můžu připravovat a koordinovat, současně mě těší nejenom vzrůstající zájem , ale také obdivné reference filmových odborníků a osobností. Letos v únoru přijel do Prahy Terry Gilliam, který si nejenom velmi dobře pamatoval atmosféru LFŠ, ale velmi dobře si pamatoval a dokázal i správně vyslovit jméno našeho města."

Děkuji za rozhovor, ZUZANA HÁJKOVÁ


Poděkování sponzorům
V pátek 18. června se v Klubu kultury uskutečnilo slavnostní premiérové představení dětského folklórního souboru Hradišťánek, spojené s křestem historicky vůbec prvního hudebního nosiče v celé dlouholeté činnosti tohoto seskupení.
Naše umělecká agentura, která celou desku produkovala, by tímto chtěla poděkovat všem partnerům CD- městu Uherské Hradiště, Sokromé střední odborné škole, s. r. o., firmám SYNOT, a. s., IBA, s. r. o., Hope - Ski sport, WAREX, spol. s r. o., Stašek - umělé květiny a keramika, ROYAL - realitní agentura, JOKER - grafické studio, Kancelářská technika František Šopík, YES computer, OTMA, s. r. o., KOVAK, s. r. o., THERMAT elektro, Průmyslové zboží Jaroslav Čajka, NODIS interiéry, nábytek, s. r. o., LAVIS 2001, s. r. o., HOTEL FOJTA, ŠTĚRBA HOLDING, a. s., a bankám IPB, a. s., UNION BANKA, a. s., a První slovácké spořitelní družstvo.
GM PRODUCTION


Počůvajte
HLUK (red) - Ve dnech 2. - 4. července se v Hluku uskuteční Dolňácké slavnosti písní a tanců s Jízdou králů. V rámci této dneska již tradiční akce se můžete například zúčastnit besedy u cimbálu, koštu vína, výstavy obrazů hluckých malířů, prohlídky expozice lidového bydlení a krojových expozic, velkolepé nedělní Jízdy králů a řady jiných jistě zajímavých akcí. 3. července je v Hluku pořádán i Slovácký festival dechových skladeb.


Dohazovačka Dolly na scéně Slováckého
Po světové premiéře muzikálu Šumař na svatbě, který uvedlo Slovácké divadlo v tomto divadelním roce na hlavní scéně, zařadila jeho dramaturgie do svého repertoáru další, tentokrát jeden z nejúspěšnějšíchamerických muzikálů Hello Dolly!, jehož premiéra se uskutečnila v sobotu večer.
Dílo Jerryho Hermana a Michaela Stewarta je příběh dohazovačky Dolly Leviové, která již nechce zůstat osamělou vdovou a podaří se jí dohodit sobě samé obchodníka se senem a pící Horáce Vandergeldera, přičemž vedlejším produktem jejích rafinovaných intrik jsou dva další zamilované páry.
Jaroslava Tihelková jako Dolly sice nemá fluidum a techniku Streisandové, je však plná života, dojemná ve své samotě a přesvědčivá jako dohazovačka i ve svém návratu v roli dámy z vyšší společnosti.
Situační souhra Martina Vrtáčka s Davidem Vaculíkem, Ludmily Forétkové s Irenou Trpíkovou a Jaroslavy Tihelkové s Jiřím Vobeckým má rytmus, Alena Pavelková projevila přirozený komediální talent.
Hlasové polohy pěveckých partů na scéně Slováckého divadla někomu sedly více, někomu méně. Mě zaujal například citlivý pěvecký výraz Martina Vrtáčka, celkově dobré využití mikroportů a sbory, nenápadně zvukově doplněné do plného brodwayského zvuku. Vysokou úroveň má hudební nahrávka Karla Cóna i nastudování Davida Burdy. Choreografie Radka Balaše se v některých scénách pohybuje na hranicích pohybových možností některých herců a členů komparzu, v sobotním premiérovém představení jsem postřehl občasné neobratnosti při manipulaci s předměty, ale překvapily mě taneční schopnosti některých členů této společnosti, škoda jen, že například step, jako parádní číslo na stole, není naživo, ale z playbacku.
Scénu Jaromír Pátek vyřešil funkčně s možností rychlé a přirozené změny prostředí, kostýmy jsou výtvarně vyvážené, funkční. Divadelní prostor je naplněn svižnými a vtipnými pohybovými kreacemi, které společně s písněmi posunují děj kupředu. Ten je však po přestávce o něco rozvolněnější a proporčně méně vyvážený s nedostatečně zdůvodněným Vandergelderovým přerodem, vedoucím k happy endu.
Režie Igora Stránského se obešla bez zbytečných aktualizací a levného humoru, pouze s několika dvojsmyslnými narážkami lascivnějšího charakteru. Hra má tempo, dobře jsou vystavěné humorné situace v nenásilném kontrastu s osamělostí vdovy při jejích mimoprostorových rozhovorech s bývalým manželem.
Hello Dolly! ve Slováckém divadle není velkomuzikálová broadwayská show, je to však vtipné svěží představení, plné ( v programu dramaturgyní Andreou Helmichovou ) avizované lásky, smíchu i dojímavé samoty.
STANISLAV NEMRAVA
Jaroslava Tihelková, představitelka hlavní role muzikálu Hello, Dolly! Foto- SD


LOFOŠI

Foto: md
"Hrajeme slovácké komerční country"
"Lofoši, to je název kapely," stručně se vyjádřil k tak záhadnému názvu kapely jeden z jejích členů Dalibor Machala. Po chvíli ale pokračuje- "Těch názvů bylo ze začátku hodně a my jsme pořád nemohli vybrat ten pravý. Pak na nás tak začali volat naši fanoušci a než jsme se rozkoukali, tak už nám to zůstalo."
Lofoši hrají druhým rokem. Ke všemu došlo úplnou náhodou. Chtěli zahrát na bečce a chtěli, aby se nestalo to, že bude hrát každý něco jiného. Zahráli si tedy spolu všichni dohromady. Poprvní veřejně vystupovali na Salaši. Dneska koncertují tak čtyřikrát až pětkrát do měsíce, a to na různých klasických místech našeho okresu (Břestek, Salaš...).
"Veškerá naše tvorba je převzatá. V současné době je tvorba vlastní teprve ve stádiu příprav. Co se týče hudebního stylu, označujeme ho jako slovácké komerční country," vyjadřuje se dále Dalibor. "Převzaté písničky samozřejmě nehrajeme úplně stejně, protože bychom to stejně ani neuměli."
A cíle této mladé perspektivní kapely plné sympatických chlapů? "Nějaké extra vysoké cíle si rozhodně neklademe. Když budou chodit lidi, tak budeme hrát, když nebudou, tak budeme hrát taky, ale už doma. Při tak náročném muzikantském životě je taky jeden z našich cílů neumřít na cirhózu jater," pokračuje Dalibor.
K otázce, zda-li jsou všichni zadaní, se Lofoši vyjádřili následovně- "V současné době jsme zadaní všichni, ale zeptejte se nás příští týden..."
V současné době můžete Lofoše vidět nejčastěji v tomto složení (Fotografie vpravo) - sedící zleva - Fanek Fornůsek (baskytara), Martin Hobík coby hostující (mandolína) stojící - zleva - Pavel Šilhavík (kytara), Dalibor Machala (foukací hramonika), Jara Olbert (el. kytara) - rovněž hostující. C h y b í Marek Lorenc - t. č. v zeleném.
ZUZANA HÁJKOVÁ


Ve farním kostele přišlo i na Presleyho
UH. HRADIŠTĚ (zuh) Poslední červnovou neděli si ve farním kostele daly malé hudební dostaveníčko dva sbory. Chrámový sbor CANTÉMUS DÓMINO při farním kostele v Uherském Hradišti a holešovský dětský sbor MORAVSKÉ DĚTI.
Program koncertu byl rozdělen celkem do dvou částí. V té první se přítomným posluchačům (teprve svým druhým vystoupením) představil sbor z Hradiště. Ten za varhanního doprovodu sbormistra Karla Dýnky dokázal, že stojí na opravdu pevných hlasových základech. MORAVSKÉ DĚTI pod vedením sbormistra Michala Vajdy v závěru svého vystoupení posunuly tak trochu upjatou duchovní rovinu celého programu. Do svého repertoáru totiž mimo jiné zařadily například i píseň Elvise Presleyho Can`t help či anglickou lidovou píseň Greensleeves.


SETKÁNÍ
UH. HRADIŠTĚ (red) Přední průmysloví designéři, organizovaní v prestižním sdružení Asociace designerů Moravy, se sejdou dne 30. června ve 14.00 hod. v autobaru U hejtmana Šárovce. Řešit se budou problémy podpory malým a středním podnikům při zavádění výrobků, které vznikají v ateliérech českých designerů, do výroby. Diskutovat se bude rovněž o designerských soutěžích.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 26     ze dne   29.06.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz