Číslo: 5
31.01.2000
Článků: 103

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Uherský Brod

Sportovní halu museli uzavřít
Lidi z Vyškovce vysvobodili po týdnu hradišťští silničáři
V Brodě vítali první občanku
Bazén u zimáku
Holé lebky se pobily
Zloděj prošacoval autobusy
Napadl a zranil svou ženu
Občanské sdružení se snaží uchovat, ale i obnovit původní ovocné stromy
Setkání - Stretnutie je název výstavy výtvarníků z pomezí
Tipy na jarní prázdniny
KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ
Studenti na akademii bavili sebe i druhé
Vzhůru do sletového roku!
O folklóru a tradicích vypráví Josef Beneš (2)
Rockový klub v silu?




Sportovní halu museli uzavřít
UH. BROD (bsm) - Sportovní hala Spartaku Uh. Brod je od minulé středy uzavřena. "Dostal jsem informaci, že stav střechy je natolik špatný, že možná hrozí nebezpečí. Do doby, než bude hotový statický posudek, jsem halu pro sportovní oddíly i veřejnost nechal zavřít," uvedl předseda Spartaku Radomír Jarko. Podle něj byl poslední statický posudek vypracován již v roce 1993, navíc nebyla všechna tehdejší doporučení statika realizována. "Já nemohu riskovat, že by se tady něco stalo," říká Jarko, který odhaduje náklady na statický posudek na 30 tisíc korun. Další peníze bude Spartak nucen vynaložit na opravy.
"Kdy bude provoz v hale obnoven, záleží na tom, kdy bude hotový statický posudek a co z něho vyplyne. Zatím si musí jednotlivé oddíly a družstva hledat jiné prostory pro svou činnost. Věřím, že školy vyjdou vstříc zejména družstvům, která mají rozehrané soutěže," dodal předseda Spartaku.
"Jsme těsně za polovinou soutěže, přechodem do jiné tělocvičny prakticky ztratíme výhodu domácího prostředí, protože již několik let trénujeme a hrajeme v hale," říká Jitka Kuncová, trenérka úspěšných ligových basketbalových dorostenek, které se zatím drží na špici tabulky.






Lidi z Vyškovce vysvobodili po týdnu hradišťští silničáři
VYŠKOVEC (bsm) - Celý týden byli díky sněhové kalamitě zcela odříznuti od světa obyvatelé Vyškovce, horské vesnice v Bílých Karpatech. Vysvobodili je až pracovníci uherskohradišťské Správy a údržby silnic (SÚS) minulé úterý dopoledne. "Jednalo se o místní komunikaci, která není v naší správě. Starosta obce nás požádal o pomoc, vyjeli jsme na druhý den, do té doby jsme měli hodně práce s našimi komunikacemi," uvedl dispečer SÚS František Cícha. Ani koncem minulého týdne nebyly ještě v obci uvolněny všechny úseky, ale začalo aspoň fungovat autobusové spojení.
Obyvatelé této vísky jsou sice na podobné situace zvyklí a mají vždy připravenu zásobu potravin a nejnutnějších věcí, ale přesto po několika dnech začínali být někteří nervózní. "Starousedlíci to brali s nadhledem, nejhorší to bylo pro lidi, kteří se sem nedávno přistěhovali," sdělil starosta Vyškovce Milan Sedlačík. Pro obyvatele samot je dobré, že jim všem zavedli v nedávné době telefon.
"Kdykoliv se vyskytnou nějaké problémy, díky telefonu se je dozvím a můžu je okamžitě řešit," říká Sedlačík, který také oceňuje přístup vedení Správy a údržby silnic a přednosty Okresního úřadu v Uh. Hradišti Ivana Palackého. Tato malá obec totiž nemá ve svém rozpočtu dostatek peněz na nákladnou zimní údržbu. "Firma sama navrhla, že nám počká s placením a přednosta slíbil, že uhradí fakturu," uvedl starosta obce, která nyní hospodaří s rozpočtovým provizoriem.






V Brodě vítali první občanku

Terezka Škubníková se nenechala při naší návštěvě vyrušit ze sladkého spánku. - Foto: bsm
UH. BROD (bsm) - První občanku Uh. Brodu roku 2000 slavnostně přivítal do života v sobotu v obřadní síni v Panském domě starosta Ladislav Kryštof.
Terezka Škubníková se narodila 4. ledna deset minut po poledni v porodnici v Uh. Hradišti jako první dítě devětadvacetileté mamince Lence a tatínkovi Jirkovi, který byl u porodu přítomen. Při narození vážila Terezka 2700 g a měřila 46 cm. Má se čile k světu, dnes už má více než tři kila. "S tím, že by naše malá mohla být prvním letošním občánkem Uh. Brodu, jsme vůbec nepočítali, vždyť se narodila až 4. ledna. Spolu se mnou rodila ještě jedna maminka z Brodu, Terezka ji předběhla jen asi o deset minut," říká šťastná a spokojená maminka.
O tom, že se Terezka narodila jako první letošní Broďanka, se její rodiče dověděli na matrice, když šli vyřizovat rodný list. Manželé Škubníkovi v žádném případě neplánovali dítě roku 2000, původní termín porodu byl totiž stanoven až na 25. leden. Terezka si ale pospíšila a všechny svým předčasným příchodem překvapila. "Pro nás není vůbec důležité, že se narodila jako první Broďanka v novém roce, ale že je na světě a že je zdravá," vysvětlila maminka.
Na slavnosti vítání do života dostali rodiče malé Terezky od města vkladní knížku s dvěma tisíci korunami a několik dalších dárků.






Bazén u zimáku
UH. BROD (bsm) - Ze tří možných variant (u zimního stadionu, u koupaliště a u Domu kultury) vybrala brodská městská rada pro výstavbu krytého plaveckého bazénu lokalitu u zimního stadionu, která se jeví jako nejvýhodnější z několika hledisek. Je zde například možno využít odpadní teplo ze zimního stadionu. Cena zvažovaného bazénu by neměla podle radních překročit 80 milionů korun. Do budoucna se v této lokalitě počítá i s výstavbou otevřeného koupaliště. Současné jediné zařízení tohoto druhu ve městě kapacitou nevyhovuje






Holé lebky se pobily
UH. BROD (bsm) - K tvrdému střetu mezi dvěma skupinami mladíků došlo minulou sobotu v nočních hodinách v restauraci "Na kovárně" v Uh. Brodě. Podle policie se bitky zúčastnili na jedné straně příznivci Vlastenecké fronty a na druhé straně fašisté. "Při vzájemném napadení došlo k několika lehčím zraněním. Účastníci výtržnosti svým chováním způsobili škodu na zařízení restaurace ve výši kolem 50 tisíc korun. Před příjezdem hlídky policie však z restaurace utekli," uvedl Jaroslav Krejčíř, tiskový mluvčí hradišťské policie, která po uvedených pachatelích pátrá.






Zloděj prošacoval autobusy
VLČNOV (bsm) - Čtyři zaparkované autobusy ČSAD si ve Vlčnově vyhlédl dosud neznámý pachatel, který se do nich vloupal v době mezi 21. a 26. lednem. Ukradl zde sportovní stopky v ceně 600 korun. Další škodu ve výši 400 Kč způsobil poškozením zámků.






Napadl a zranil svou ženu
BOJKOVICE (bsm) - Policisté z Bojkovic vedou šetření proti místnímu dvaašedesátiletému muži, který je podezřelý z trestného činu ublížení na zdraví. Měl se ho dopustit tím, že napadl svoji o tři roky mladší manželku tak, že jí způsobil zlomeninu bederního obratle. Zranění si podle odborníků vyžádá léčení v délce 3 měsíců.






Občanské sdružení se snaží uchovat, ale i obnovit původní ovocné stromy
PITÍN (liv) - Krajinu Bílých Karpat tvoří i staré ovocné stromy a sady, jež mají dlouhou tradici a hrály v minulosti dost důležitou ekonomickou úlohu v obživě obyvatel. Přestože plody starých ovocných stromů mají rozmanité možnosti využití, pomalu z krajiny mizí. Poetické názvy jabloní (Jaderničky, Kočičí hlavy, Svatojánky), hrušní (Čižmánky, Šedivky, Hrdličky), modrého ovoce (Gulovačky. Kozí cecky, Prdlačky) svědčí o vztahu, který měli ke stromům naši předci.
Před pěti lety založilo několik přátel, kterým nebyl lhostejný osud stromů, občanské sdružení s názvem Tradice Bílých Karpat. Ve spolupráci se Správou chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, obcemi a Biosférickou rezervací Bílé Karpaty se snaží o zmapování starých ovocných stromů, které zakreslují do map. Další činností, jako je například zakládání genofondových ploch a příprava podnoží mladých stromů, se snaží vracet do přírody to, co tam vždycky patřilo. Zároveň se snaží podchytit i lidské a kapitálové zdroje, a tím přispívat k udržitelnému rozvoji.
"Bílé Karpaty byly v minulosti jedním z ovocnářských středisek. Díky nedostatku peněz a socialistického elánu naštěstí přežilo mnoho starých stromů rekultivaci, a tím si zachovalo své původní poslání," říká Zdeněk Ševčík z Pitína, jeden ze zakládajících členů sdružení. Sám jako ekologický zemědělec prodává pod značkou Tradice Bílých Karpat své výrobky, například sušené ovoce, a neskrývá obavy o osud starých stromů. "Domnívám se, že ekologie má před sebou velkou budoucnost. O životaschopnosti této myšlenky svědčí i rostoucí zájem spotřebitelů o kvalitní produkty," dodává Ševčík a připomíná úspěšnou výstavu, kterou uspořádalo sdružení ve spolupráci s německou nadací Euronatur před pár lety na českém velvyslanectví v Bonnu.






Setkání - Stretnutie je název výstavy výtvarníků z pomezí
UH. BROD (bsm) - Výstava, která právě nyní probíhá v Galerii Panský dům v Uh. Brodě, začíná mít svým postavením a významem své pevné místo a tradici v obou sousedících okresech - trenčínském a uherskohradišťském. Na třicet umělců z obou stran česko-slovenské hranice vystavuje svá díla ve všech centrech. První výstava proběhla v Trenčíně, z Uh. Brodu poputuje do Uh. Hradiště.
V bohaté přehlídce tvorby moravsko-slovenského umění zde sledujeme široký rozsah různorodých malířských, grafických, kreslířských, dřevořezbářských i fotografických technik. Jde o tematicky pestrý výběr, který obsahuje téměř všechny výtvarné žánry - od portrétů přes figurální, krajinářské až k abstraktním. "Vidíme zde nenápadný ústup od konceptuálního umění, který je poslední fází postmodernismu na pokraji jeho zániku kvůli své nesrozumitelnosti, nepřístupnosti a přehnané experimentální tvořivosti typu instalací," řekl ve své úvodní řeči na vernisáži Oldřich Páleníček. Vyslovil také přesvědčení, že příští století bude stoletím neoromantických návratů, jako jediné z cest, která vyvede lidstvo ze zajetí kybernetizace myšlení.
Mezi mnoha zajímavými výtvory najdeme na výstavě i díla výtvarníků brodského regionu, jako např. krajiny Stanislava Knotka a Miroslava Kubiše, zamyšlení Vlastimila Mahdala, akty Františka Slováka, alegorie Milana Boudy, obrazy Jindřicha Karského a fotografie Libora Velana. Návštěvníci výstavy se zde setkají také s mnoha zajímavými artefakty výtvarníků z hradišťského regionu a méně známými, o to zajímavějšími díly slovenských umělců.
Výstava v Panském domě bude k dispozici do 23. února 2000.






Tipy na jarní prázdniny
Klub Déčko při Domě dětí a mládeže pořádá v době jarních prázdnin pro děti od 7 do 15 let
Jarní příměstský tábor
Na programu budou vycházky, soutěže, hry, plavání a rukodělné práce.
Děti budou hradit denně nutné výdaje, svačiny s sebou.
Tábor se koná ve dnech 14. - 18. února 2000 v klubu Déčko v Domě kultury v Uh. Brodě.
Bližší informace v klubu Déčko, případně telefonicky na čísle 0633/639570 u Libuše Jančářové a Jiřiny Kovářové.
Pozor! Omezený počet míst!






KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ
Nabídka akcí Domu dětí a mládeže v době jarních prázdnin:
Sobota 12. 2. Turnaj hokejových přípravek 1. - 3. tříd jihomoravského kraje. Zimní stadion od 9 hodin
Neděle 13. 2. Valentýnský ples - zábavná diskotéka pro děti, hry, soutěže, výroba Valentýnek. Ekocentrum Chrpa na Máji od 14 hodin
Pondělí 14. 2. Halová kopaná čtyřčlenných družstev. ZŠ Na Výsluní v 9 hodin
Úterý 15. 2. Turnaj v biliáru. DDM Na Výsluní v 9 hodin
Středa 16. 2. Batikování (tričko a 15 Kč s sebou). Klub Déčko na DK v 10 hodin
Sobota 19. 2. Sportovní odpoledne rodičů s dětmi - informace a přihlášky u Jiřiny Kovářové v Déčku na DK.
Neděle 20. 2. Kat a blázen - zájezd do Mahenova divadla v Brně. Informace a přihlášky u Soni Kunčarové v Ekocentru Chrpa na Máji.






Studenti na akademii bavili sebe i druhé
UH. BROD (bsm) - Každoroční slavnostní akademie studentů brodského gymnázia, která se konala minulou středu, opět dokázala, že nejenom učením živ je student, ale k jeho životu patří zábava a recese. Ivona Bušíková, která každoročně připravuje se studenty program, má vždy z čeho vybírat. Tradičně vystoupil dívčí pěvecký soubor Bonifác, taneční kroužek Děják a folklorní soubor Jakub. Tradičními perličkami akademií bývají scénky a vystoupení maturantů z jejich stužkových večírků. Také letos vyvolávaly v obecenstvu salvy smíchu komické scénky, ve kterých si studenti dělali legraci ze všeho možného, hlavně sami ze sebe. Kupodivu letos studenti ve svých scénkách poněkud "pošetřili" profesorský sbor.






Vzhůru do sletového roku!
UH. BROD - Není to určitě náhoda, ale přímo historická věc: rok 2000 je sokolským rokem! Máme totiž před sebou XIII. Všesokolský slet! V mnoha župách naší vlasti se budou konat župní slety. Tělocvičná jednota Sokol v Uh. Brodě uspořádá 4. června 2000 župní slet již konečně na svém stadionu.
Sokol - to byl vždy hnací motor našeho myšlení a snažení. Žádný politický ani společenský zvrat a přeměna se neobešla bez sokolů. Ti byli vždycky přímo ve středu dění - první i druhý odboj, legie, zahraniční vojáci, mravenčí práce v osvětě, podnikání, v kultuře. Bez sokolů a sokolství si vůbec nedovedeme představit pokrok v práci pro stát.
Nemůžeme jen nostalgicky vzpomínat na minulé slety, i když pohled na plná sokolská cvičiště a nekonečné průvody sokolů v ulicích nás k tomu vybízí. Musíme se dívat dopředu, a to v právě začínajícím roce a nejen v něm.
IVONA KONEČNÁ






O folklóru a tradicích vypráví Josef Beneš (2)
Proč se zvyky a úkony časem změnily na slavnosti a původně funkční projevy na pouhou dekoraci a zábavu?
Život na dědině měl osobitý ráz, který zažili ještě národopisci na konci století, kdy se už vlivem pronikající industrializace poměry začaly měnit. Lidé odcházeli ze zemědělství do továren ve městech. To vyvolalo zánik kroje jako běžného oblečení na všední den, nejen na svátek. Intenzivní zaměstnání nedovolilo ženám vyšívat ozdoby na ženské rukávce a mužské košile, takže se vlivem nedostatku času vyšívání nahradilo rychlejšími způsoby, včetně malování či našívání stuh a port. Protože tvůrci cítili pokles hodnoty těch ozdob, nahrazovali kvantitou absenci obsahu: množství ozdob, jež se staly pouhou parádou, pastvou pro oči bez zřetele na původní význam vzorů, určených pro určité obřady a zvláštní příležitosti. Nepohodlné rukávce byly nahrazeny pohodlnější jupkou, polokroj byl předstupněm k poměštění oděvu.
Ty obavy, že všechny tradiční hodnoty zaniknou, vyjádřil lapidárně J. V. Hauerland po úspěchu národopisné výstavy v Uherském Brodě 1894, když zformuloval pro městskou radu návrh na zřízení muzea. Hrozil se toho, že všechna ta krojová krása, jedinečné výšivky, osobité písně a improvizovaná hudba hudců zanikne: "Během padesáti let nebude po nich ani památky," napsal tehdy pesimisticky, neboť nedocenil životnost folklóru, kterou my dnes už známe.
Změny ve způsobu života probíhaly v jednotlivých oblastech rozdílně podle toho, jak zemědělství ustupovalo průmyslu. Na Brodsku došlo k industrializaci až po válce v padesátých letech, takže jsem tam zastihl ještě kroje jako běžné oblečení a mohl pořídit dokumentaci pro tamní muzeum. Muzikanti vyhrávali a lidé zpívali, protože reprodukovaných programů tehdy neměli ještě k dispozici. Ale nové momenty změnily původně funkční projevy na zábavu. Zvyky se měnily na slavnosti, komponované pro účinek na diváky, nikoli k prožitku pro účinkující.
Protože se vesnická pospolitost poměštila, přestala být nositelem lidových tradic a tuto funkci převzaly národopisné soubory, které začaly vznikat ve městech z potřeby oživit kulturní život osobitými projevy. Veliký rozvoj folklóru vyvolalo ohrožení národní existence za protektorátu. Lidové písně, kroje, malovaná keramika a krojované panenky se staly skvosty lidového umění a znakem nadějí na přežití.
Tím se slovácký folklór stal věcí celonárodního významu. A to zvýraznění se projevilo negativně přehnanou výzdobou věcí. Keramické výtvory byly pomalovány po celé ploše, takže hromadění prvků nad únosnou míru likvidovalo podstatu zdobení. Osobně tomu říkám inflace malůvek, jež ztratily původní hodnotu cenného šperku, vzácného výskytem i umístěním a nabyly hodnoty pouhé bižuterie, které je třeba použít mnoho k docílení účinku. Výšivky na kroji se nahradily pošitím pestrými portami po celé ploše, nebo rychlým pomalováním, jež bylo ke kroji i funkci neústrojné. Ale vnější efekt rozhodl ve prospěch parády, takže podle lidového vkusu je krásnější to, co je víc zdobné!
Kohoutí pera na klobouku mládenců ztratila původní význam odlišovacího znaku a nosí je jako dekoraci chlapci i ženáči, nebo i muzikanti dechových kapel, které na zájezdech uplatňují krojovou parádu. Masopustní obchůzky se konají i ve městech díky aktivitě národopisných souborů, které tím obohacují stereotypní běh života. Krojované panenky brodské Lidové tvorby se staly památkovými předměty, jež se nabízejí v Praze turistům a dokonce se vyvážejí do světa jako reprezentační artikl. Z hlediska obyčejného člověka je to vše v pořádku: folklór se uplatňuje, pořád se zpívá, hraje a tancuje, pořád se něco oslavuje. Ale z hlediska kvality už to tak jednoznačně nevyznívá. Ztráta původní kvality, vyjádření významových obsahů ve funkčním pojetí, signalizuje pokles vkusu směrem ke kýči, ať už to chceme uznat či nikoliv. Zvýšené kvantum nápadných ozdob vytváří nápadný obal, v němž se ztratilo - nebo se ztrácí - jádro původního svědectví.
LIBOR VELAN






Rockový klub v silu?
UH. BROD (bsm) - Snahy o vybudování rockového klubu v Uh. Brodě neutuchají. Možným objektem, kde by toto mladými lidmi žádané zařízení mohlo být, je silo Zemědělského zásobování a nákupu u vlakového nádraží. "Zdejší podstřešní prostor by pro účely rockového klubu byl ideální. Shodli se na tom majitel agentury Vichr Vítězslav Chromek i představitelé ZZN," uvedl starosta Uh. Brodu Ladislav Kryštof. Chromek slíbil, že připraví studii, avšak už dnes je jasné, že potřebné stavební úpravy si vyžádají značnou sumu peněz. "Nepočítáme zatím v připravovaném rozpočtu na letošní rok s dotací na rockový klub," informoval zástupce starosty Stanislav Zápeca.





Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 5     ze dne   31.01.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz