Číslo: 43
25.10.1999
Článků: 101
REDAKCE
ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000
Uherský Brod
Prodejny přestávají vykupovat skleněné láhve od minerálek
Bazén, hotel či nemocnice?
Potvrzuje se, že škola směřuje do Evropy
Neúspěšný přechod hranic
Úmyslně zapálil auto
Na sítě přispějí majitelé
Setkání rady s občany
Regionální výtvarníci na Panském domě
Aby EU nebyla AU
28. říjen - symbol svobody
BROD NA STARÝCH POHLEDNICÍCH
U hvězdárny poletovali draci
Nejstarší pohlednici je 107 let
Prodejny přestávají vykupovat skleněné láhve od minerálek
UHERSKÝ BROD - Minulý týden přestala většina obchodů v Uherském Brodě zálohovat a vykupovat láhve od minerálek, případně je vykupují za deset haléřů. "Myslím si, že jde o poškozování nás zákazníků. Nakoupili jsme láhve zálohované a nazpět jsme své peníze nedostali," stěžuje si jedna ze zákaznic.
"Museli jsme k tomuto kroku přistoupit, protože velkoobchod nám ze dne na den změnil výkupní cenu na deset haléřů. My sami jsme na tom prodělali tisíce. Za desetník se to opravdu nevyplatí zálohovat a vykupovat," zdůvodňuje opatření Jiřina Havránková, vedoucí prodejny potravin na ulici na bří Lužů v Uh. Brodě. V tomto obchodě prozatím vykupují skleněné obaly od piva, sirupu a vína, avšak ani u těchto lahví si nemohou být zákazníci ani obchodníci jisti dokdy.
Skleněné láhve mohou lidé nyní odevzdávat do kontejnerů na sklo, které ale nejsou všude. "Sklo mohou občané přivézt i do našeho sběrného dvoru. My je vozíme přímo do skláren k dalšímu zpracování," nabízí řešení Pavel Vojáček, jednatel firmy Rumpold, která se likvidací odpadu v Uh. Brodě zabývá. Ale ani on nepovažuje toto řešení za ideální. "Skleněné láhve se rozbijí a vyrobí se z nich třeba opět láhve. Přitom se zbytečně spotřebovává lidská práce i energie," upozorňuje Vojáček.
Ekologové upozorňují na to, že se budou nyní masově rozšiřovat PET lahve, což může přerůst v ekologickou bombu, neboť se vrší na skládkách. Nařízení vlády o povinnosti výrobců a prodejců odebírat od spotřebitelů zpětně některé obaly a odpady totiž vstoupí v platnost až za dva a půl roku.
BOHDANA SMRŽOVÁ
Bazén, hotel či nemocnice?
UH. BROD (bsm) - O tom, zda město vybuduje přístavbu hotelové části k Domu kultury, krytý plavecký bazén nebo další lůžkovou část polikliniky rozhodne zastupitelstvo. "Zastupitelé musí stanovit priority. Zda chtějí hotel, bazén nebo nemocnici," řekl starosta Kryštof. Všechny tyto investiční akce jsou finančně náročné. Přístavba hotelu by si podle Kryštofa vyžádala 30 až 50 milionů korun. "Na radnici nám byly doručeny čtyři studie a jeden model hotelu," řekl tajemně Kryštof a poté prozradil, že model věnoval městu architekt Pizzinger, manžel Báry Basikové, studie někdo neznámý sponzoroval. "Budeme hledat další partnery, kteří by se s námi spojili pro tento záměr," upřesnil Kryštof.
Pro výstavbu krytého bazénu již město vytypovalo dvě lokality. Jedna z nich je nad stávajícím koupalištěm, druhá v blízkosti zimního stadionu. "Rada doporučila vypracování další studie odborníkem z VUT Brno, specialistou na bazény," oznámil Kryštof.
Jako nejméně možné se podle Kryštofa jeví vybudování nemocnice. Podle informací z ministerstva zdravotnictví je nereálné do roku 2002 počítat s možností otevření nové nemocnice v našem okresu.
Potvrzuje se, že škola směřuje do Evropy
UHERSKÝ BROD (bsm) - Centrum odborné přípravy technické (COPt) v Uherském Brodě se postupně stává opravdovým centrem odborné vzdělanosti pro strojírenství a puškařství nejen v rámci okresu. Tato škola dostala možnost se prezentovat při nedávném strojírenském veletrhu v Brně a v posledním zářijovém týdnu dosáhla velkého úspěchu i na celorepublikové výstavě "Mládí a řemeslo 99" v Českých Budějovicích. Žáci zdejší školy dosahují dobrých výsledků i v konfrontaci se žáky rakouských odborných škol v rámci česko-rakouského projektu, do kterého zdejší školu vybralo ministerstvo školství. "Úspěchy pramení jistě i z toho, že naše škola patří svým odborným vybavením
k nejlepším," říká Milan Pechal, ředitel školy, která se může pochlubit např. novým obráběcím centrem pro třetí tisíciletí. Díky tomu je velký zájem o absolventy školy, kteří nemají problém s uplatněním na trhu práce. O dobrém jméně školy hovoří i velký zájem o výměnné stáže ze strany zahraničních partnerů. Letos již projevily zájem školy z Rakouska, Francie, SRN a Slovenska. "Stáže se stávají nejen trvalým podnětem pro růst odbornosti, ale jsou i dobrou konfrontací v oblasti školství před naším vstupem do Evropské unie. Troufám si říci, že naše škola napomohla i tomu, že koncem roku bude mezi Českou republikou a Rakouskem uzavřena bilaterální dohoda o vzájemném uznávání vybraných učebních oborů. Od roku 1995 vyučujeme strojírenské obory podle transformovaných rakouských učebnic," dodává ředitel Pechal, který byl ministerstvem školství jmenován také garantem česko-rakouského projektu pro veškeré strojírenské obory. Ve škole proběhla letošní první zahraniční stáž, a to žáků ze Slovenska, na ně navázali žáci z Rakouska, kteří přijeli již poněkolikáté.
Neúspěšný přechod hranic
STRÁNÍ (bsm) - Při pokusu o nelegální překročení hranice byla 16. října v nočních hodinách ve Strání zadržena skupina osmi osob ze Srí Lanky ve věku 19 až 37 let, všichni bez osobních dokladů. Kontrolováni byli ve dvou osobních vozidlech, které řídili dva mladíci z Bzence ve věku 18 a 19 let. Těmto osobám sdělil vyšetřovatel Policie ČR obvinění z trestného činu nedovoleného překročení státní hranice, běženci byli předáni zpět na Slovensko.
Úmyslně zapálil auto
PRAKŠICE (bsm) - Minulé úterý dosud neznámý pachatel úmyslně zapálil u Kulturního domu v Prakšicích zaparkované osobní vozidlo Škoda 120L, na kterém navíc prořezal pneumatiky. Vyšetřovatel hasičského záchranného sboru konstatoval úmyslné založení požáru za pomoci blíže neurčené hořlaviny, kterou pachatel zapálil na vozidle. Způsobená škoda činí 24 tisíc korun.
Na sítě přispějí majitelé
HAVŘICE (bsm) - S majiteli pozemků v lokalitě Jabloňová budou znovu jednat zástupci města o finanční spoluúčasti na zasíťování pozemků, které jsou určeny k bytové zástavbě. Prozatím nebyli majitelé k návrhu příliš vstřícní. "Spoluúčast majitelů pozemků je nutná, jinak by zde město inženýrské sítě nemohlo vybudovat," uvedl starosta Ladislav Kryštof. Městská rada doporučuje, aby se na financování podílelo město i majitelé pozemků rovným dílem. Tímto způsobem by se mělo postupovat i ve dalších lokalitách.
Setkání rady s občany
UHERSKÝ BROD (bsm) - Příští jednání brodských radních se uskuteční 3. listopadu v 17 hodin v městské části Újezdec, v areálu tělovýchovné jednoty Sokol Újezdec - Těšov. Část jednání bude věnována setkání s občany této části města. "V programovém prohlášení jsme se zavázali uskutečňovat výjezdní zasedání, toto bude první, další plánujeme i v Havřicích," uvedl starosta Uh. Brodu Ladislav Kryštof. Radní budou mít na programu sportoviště na území města a jejich využití, proto zvolili jako místo jednání hřiště.
Regionální výtvarníci na Panském domě
Vystavující výtvarníci se sešli na vernisáži. Zleva: Karel Táborský, Eva Jandásková, Vlastimil Mahdal, Milan Bouda, Stanislav Knotek, František Slovák. - Foto: liv
UHERSKÝ BROD (opa, bsm) - Letošní podzimní výstava Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí v Galerii Panský dům představuje díla dvanácti jeho členů. Každý z nich tvoří osobitým stylem a technikou a vyjadřuje se k jiným námětům.
U nových obrazů Vlastimila Mahdala se setkáváme s abstraktními motivy, ve kterých ale poznáváme vize a psychologická dilemata ve vztahu já a můj duchovní svět. Eva Jandásková vystavuje nevšední, filosoficky pojatá a mnohosmyslová díla, která vyzařují zvláštní energii. Ženský aspekt ve vyjádření symbolů plodnosti je zde nepopiratelný. Obrazy Františka Slováka představují díla s figurální ženskou tematikou. Svým velkým rozměrem překvapují a jsou předznamenáním budoucí tvůrčí etapy výtvarníka.
Josef Beneš vystavuje národopisné kresby, suché pastely a uhly s motivy slováckých cérek a šohajů. Oldřich Páleníček na výstavě tentokrát prezentuje knižní ilustrace. Tato užitná tvorba poněkud svazuje ruce autora, který jinak tvoří volnou grafiku. Milan Bouda vytvořil tužkové záznamy svých myšlenkových pochodů. Jde o tzv. intuitivní umění, kde za cíl se bere až dotvoření myšlenky samotným divákem.
Stanislav Knotek představuje motivy skalních útvarů, jež zachytil svým pastelem na toulkách po Řecku, Španělsku, Českém ráji a samozřejmě v Bílých Karpatech. Stejně hluboký vztah ke krajině bílých skal má i Ivan Jurčička. Je především kreslíř se specializací na krajinářskou dokumentární perokresbu tuší, kterou podmalovává akvarelem, nebo doprovází lavírováním. Miroslav Kubiš je realistický krajinář, který si za svá oblíbená témata vybírá krásu nejbližšího okolí, ať jde o pohledy na Lopeník, bánovská humna či pole, panoramatické záběry Bílých Karpat či o květinová zátiší. V obrazech Jindřicha Karského jde o umělecký projev, který nerespektuje některé umělecké zákonitosti a dá se přirovnat k tzv. naivnímu umění.
Výstavu obrazů výborně doplňují dřevěné plastiky s hudební tematikou Karla Táborského a svícny, misky a dózy Antonína Hájka, které nacházejí uplatňují v bytové kultuře. Jako host se na výstavě představuje kreslíř a karikaturista Libor Velan.
Výstava na Panském domě, která určitě stojí za zhlédnutí, potrvá do 16. Listopadu
Aby EU nebyla AU
28. říjen - symbol svobody
Vždycky, když je příroda nejkrásnější, když se mění ze zimy na jaro, nebo z velkého letního vedra na podzim, když se příroda zklidňuje a hýří barvami, tak se také v našem národě mění doba. V těchto obdobích jsme také získávali svobodu. V říjnu 1918, v rozkvetlém jaru 1945 a třetí svoboda přišla v listopadovém šeru 1989. Je v tom symbol změny k lepšímu bytí našeho národa. Člověk se přece rodí s pocitem svobody a tuto svobodu má v sobě zakódovanou.
Abychom se stali svobodnými, museli jsme podstoupit těžké zápasy a boje. Neúnavným úsilím T. G. Masaryka, Edvarda Beneše, generála Miroslava Štefánika a domácího odboje jsme získali uznání světových velmocí. Prokázali jsme i na válečném poli, že si dokážeme vládnout sami. V dobách, kdy jsme si vládli sami, bylo nám dobře, jakmile nám vládl někdo jiný, bylo to s naším národem špatné. Ať to byli Habsburkové, Němci či bolševická diktatura.
Po říjnu 1918 jsme si bohužel vládli sami jen krátkých dvacet let. To bylo velmi málo, Masaryk si přál alespoň padesát let klidného politického života, i tak ale jemné kořeny demokracie utkvěly hluboko v našem národě a dovedly překonat všechny překážky.
28. říjen zůstal po celou dobu v podvědomí našeho národa jako jasný bod, jako symbol vítězství celého národa, který dovedl o svobodu bojovat, získal ji a zaslouží si ji.
IVONA KONEČNÁ
BROD NA STARÝCH POHLEDNICÍCH
Filokartii, sběratelským oborem zabývajícím se pohlednicemi, propadlo mnoho sběratelů. Jedním z nejvýznamnějších v našem regionu je určitě František Bábíček z Uherského Brodu. Jeho sbírka čítá dnes na sedm set exponátů. Naši čtenáři se budou moci seznámit s ukázkami z jeho kolekce, která je zaměřena na staré pohlednice Uherského Brodu.
-bsm-
U hvězdárny poletovali draci
UH. BROD (jik, bsm) - Tradiční podzimní drakiáda, kterou každoročně pořádá uherskobrodský Dům dětí a mládeže, se uskutečnila 16. října v blízkosti hvězdárny. Majitelé draků a jiných monster si přišli zasoutěžit převážně se svými vlastními výrobky. Jejich úlohou bylo udržet draka ve vzduchu nejméně patnáct minut, což byl pro některé výtvory úkol jednoduchý, pro jiné nesplnitelný. Ale i tak se jejich snaha cenila. Prudký nárazový vítr, který se proháněl nad poli u hvězdárny nad městem, dokonce třem účastníkům jejich pracně zhotovené draky polámal.
Na závěr povedené akce došlo samozřejmě také na vyhodnocení a ocenění nejlepších výtvorů. Jako nejoriginálnější monstrum porota vyhodnotila dílo Vojty a Ondry Kaislerových, majitelkou nejdéle se vznášejícího draka se stala Hana Karlbergerová a nejvýše vyletěl drak Katce Rakové.
Každopádně všichni soutěžící i přihlížející strávili na drakiádě zajímavé sobotní dopoledne.
Nejstarší pohlednici je 107 let
Počátky pohlednic sahají do období prusko-francouzské války, kdy 16. července 1870 poslal oldenburgský knihkupec a tiskař August Schwartz své tchýni korespondenční lístek, na který přitiskl obrázek vojáka u kanónu. Byl to první pokus o pohlednici, její vývoj ale trval dalších patnáct let.
Počátky pohlednic sahají do období prusko-francouzské války, kdy 16. července 1870 poslal oldenburgský knihkupec a tiskař August Schwartz své tchýni korespondenční lístek, na který přitiskl obrázek vojáka u kanónu. Byl to první pokus o pohlednici, její vývoj ale trval dalších patnáct let. Hranice, kde končí korespondenční lístek a začíná pohlednice, je velice nezřetelná, takže se nedá jednoznačně určit doba a místo vzniku pohlednice. Bouřlivý nástup její výroby a rozšíření se projevil až po roce 1896. Zlatý věk pohlednicové tvorby nastal po tomto roce a trval zhruba deset let. V tuto dobu byly pohlednice vydávány k různým příležitostem.
Existuje mnoho žánrových oblastí, např. pohlednice místopisné, žertovné, vojenské, vlastenecké, náboženské, pohlednice s vyobrazením žen, hostinců, pivovarů, nádraží, umělecké reprodukce atp. Jsou zdobeny rámečky, peřím, tkaninou, vlasy, jsou tlačené i zlacené. Toto období přineslo pohlednice vkusné a umělecky hodnotné, ale i mnoho kýčů.
Do roku 1905 se tiskly tzv. dlouhé adresy, tzn. že zadní strana sloužila jen jako adresní a zpráva odesílatele se psala dopředu, k obrazu. Od roku 1906 je zavedena pohlednice s tzv. krátkou adresou, kdy adresa i sdělení odesílatele jsou na jedné straně. Nejvyhledávanějšími pohlednicemi té doby se staly pohlednice litografické, kolážní, secesní, tlačené, zlacené či jinak zdobené. Tyto druhy se staly klasickým a nejvíce ceněným sběratelským materiálem.
Vývoj pohlednicové tvorby začal stagnovat po roce 1912 a upadl v průběhu 1. světové války. Úpadek pokračoval i po válce a s nástupem fotografie v průběhu 30. let se zcela prosadila jednotnost, černobílý tisk vytlačil barevný. Teprve po roce 1965, s rozvojem barevné pohlednice, lze zaznamenat určitý vzestup. A jaký byl vývoj ve vydávání pohlednic v Uherském Brodě? Z devíti kusů nejstarších pohlednic je jen jedna označena jménem nakladatele: "Nákladem knihkupectví Hložka a Fedioviče v Uh. Brodu". Kolem roku 1900 přibývají další nakladatelé - J. Jeletz, A. Studeník, F. Jeletz, J. Motal v Luhačovicích. Po roce 1925 začíná vydávat pohlednice brodský knihkupec F. Franta. Ve 30. a 40. letech vydávají pohlednice známí nakladatelé Jindřich Gloza a Josef Vodák, fotografické závody Kastner a Vladyka a městské muzeum. Po roce 1948 znárodněním průmyslu a zrušením živností jména nakladatelů mizí.
FRANTIŠEK BÁBÍČEK
Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 43 ze dne 25.10.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce:
kuryr@hitech.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund
www.hradiste.cz