Číslo: 9
28.02.2000
Článků: 100

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Dvacetiletou Chaloupkovou odsoudili jako šéfku převaděčů
Práva zvířat nezaujala
V Kunovicích draze zaplatí, že sportovci ručili halou podnikateli
Zákon hodil živnosti klacek pod nohy
HRATES měl v konkurzu diskriminovat ženu
Zastupitelstvo řeklo NE přestavbě haly na byt
Zlato ukradli před očima prodavaček
Dvacetiletou Chaloupkovou odsoudili jako šéfku převaděčů

Petra Chaloupková přijala rozsudek s klidem. Tvrdí však, že je nevinná. - Foto: jao
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Již více než půl roku táhnoucí se soudní proces s Petrou Chaloupkovou, Robertem Zetíkem a Ladislavem Bobkem, tedy skupinou obviněnou z převaděčství, byl v úterý uzavřen. K soudu se opět nedostavil klíčový svědek obhajoby, ale soudce Ondrášek odmítl další odklady a vynesl rozsudek. Přestože Bobek i Chaloupková trestnou činnost popírají, soudce udělil dvacetileté Petře trest dvacet měsíců ve věznici s˙dozorem, Zetíkovi čtrnáct a Bobkovi deset. Oba se proti rozsudku okamžitě odvolali, Chaloupková si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. V˙jejím případě jde vůbec o nejpřísnější trest, který byl za převaděčství udělen.
"Jsou to všechno lži a výmysly. Důkazy, které tu proti mně leží, jsou naprosto nedostatečné. Z převaděčstvím jsem nikdy neměla nic společného," trvala na svém Chaloupková. Podle obžaloby měla sledovat pohraničníky a zajišťovat bezpečný průjezd uprchlíků. Údajně také vyplácela muže, kteří skupiny uprchlíků převáděli. Sama vše sledovala z˙bezpečné vzdálenosti. Proto je považována za hlavu celé převaděčské skupiny.
"Ať věší bulíky na nos někomu jinému. Byla tu na všech přechodech pečená vařená. Věděli jsme dlouho, že převádí ve velkém a často. Šlo jen o to chytit ji," tvrdí jeden z pohraničníků, který však nechce být jmenován.
Okolnosti, za jakých se dvacetiletá dívka ocitla před soudem, její okolí ale i překvapily. "Petra byla schopná, vždycky jsem si o ní říkala, že to někam dotáhne. Tohle bych do ní ale nikdy neřekla. Hrozně mě to mrzí," poznamenala bývalá třídní učitelka Alena Taftová. Na Chaloupkovou vzpomíná jako na mimořádně tvrdou a zároveň velmi ambiciózní studentku.


Práva zvířat nezaujala
Nezávislé sociální ekologické hnutí Nesehnutí pořádalo minulý týden v Prostřední ulici v˙Uh. Hradišti před prodejnou kožené galanterie protestní akci. "Jsme tu, abychom hlásili lásku ke zvířatům, která trpí v kožešnickém průmyslu," říká organizátor akce, dvacetiletý Tomáš Čabla.
Skupinu ekologů s transparenty lidé většinou míjeli bez povšimnutí. Našli se ale i tací, kteří reagovali podrážděně. "Měli by vás pozavírat! Co se do všeho pletete?" rozkřikla se na mladé aktivisty asi sedmdesátiletá důchodkyně. Sympatie s˙názory demonstrantů projevovali lidé podpisem na petici "Cirkusy bez zvířat".
Demonstrace proti fašismu, kterou Nesehnutí pořádaly dva dny na to v˙Otrokovicích, neměla zdaleka tak hladký průběh. Tři stovky demonstrantů se střetly s˙jízdní policií.
Další akcí Nesehnutých bude přehlídku filmů v kině Mír "Jeden svět". "Chtěli bychom vyvěsit na hradišťské radnici tibetskou vlajku a přehlídka filmů by měla být na to jakousi pozvánkou," řekl Čabla.
jao


V Kunovicích draze zaplatí, že sportovci ručili halou podnikateli
KUNOVICE (jao) - Tělovýchovná jednota Kunovice se ještě před pár lety těšila přízni silného sponzora, kterým byl v regionu známý podnikatel Antonín Štěrba. Dnes už je to však minulost. Štěrba Holding a. s. zkrachovala a po sponzorství zůstalo břemeno na sportovní hale. Tělovýchovná jednota, která je majitelem haly, se totiž rozhodla oplatit podnikateli jeho sponzorství tím, že mu halou ručila několik mnohamilionových úvěrů. Po krachu firmy byl však podnikatel schopen splatit z posledního úvěru pouze část a hala skončila jako zástava u České finanční společnosti.
Případ se objevil minulý týden na jednání kunovických zastupitelů. Město chce totiž halu získat do svého majetku, aby se mohla postarat o jediné zařízení tohoto typu v Kunovicích.
"První dva úvěry Štěrba splatil. Potom si ale vzal třetí a ten už neustál," řekl zástupce starosty Miroslav Šácha a dodal, že dluh přesahuje devatenáct milionů korun.
Zastupitelstvo zvažuje dvě varianty jak halu získat. Obě jsou ale značně prodělečným podnikem. První variantou je možnost odkoupit pohledávku od České finanční za 2,8 milionu. Tím by se město stalo věřitelem Štěrba Holding. "Pohledávka je ale víceméně nedobytná. Podle informací, které máme, se ze Štěrba Holding zřejmě nepodaří dostat už ani korunu," řekl Šácha, "lepší by bylo dohodnout se s Českou finanční společností, že si pohledávku nechá s tím, že nám za jeden a půl milionu vymaže zástavu." Mezi městem a Českou finanční existuje dohoda, že po reauditu zváží obě možnosti. Každopádně se Kunovice postaví do řady měst, kde doplatili na ručení podnikatelům svými nemovitostmi.


Zákon hodil živnosti klacek pod nohy
UH. HRADIŠTĚ - Od 1. března se mění podmínky pro získání živnostenského listu. Zákon už nedopustí všeobecné označení, jako je třeba obchodní činnost, a každý musí přesně určit, čím se bude zabývat. Navíc se budou měnit evidence živnostníků, a to podle bydliště. Novinkou je také předložení dokladu, který živnostníka opravňuje využívat místo, kde podniká. Podtrženo sečteno - další klacek pod nohy drobným podnikatelům.
"Novou podmínkou provozování živnosti je třeba i povinnost doložit živnostenskému úřadu doklad o tom, že fyzická osoba nemá vůči územním finančním orgánům státu daňové nedoplatky. Doklad vystaví místně příslušný finanční úřad. Právnické osoby budou muset k ohlášení živnosti doložit také doklad o vlastnickém nebo jiném právu k objektu či místnostem, v nichž mají místo," cituje z˙nových podmínek vedoucí živnostenského odboru města Miloslav Janča.
Jak dále uvedl, vzhledem ke zpřísnění podmínek se neočekává zvýšený počet ohlašovatelů živností. Ustanovení no-velizace znamenají nárůst administrativní práce pro úřady i živnostníky. "Nejdříve jde o vyhotovení seznamů podnikatelů a výměnu spisů mezi živnostenskými úřady v celé republice. Dříve totiž evidovaly podnikatele podle místa podnikání, nyní to bude podle bydliště," dodal Janča.
Novela je terčem kritiky podnikatelů. "Přibude falešných podnikatelů, protože ne každá činnost bude úředně schválena. Úprava zákona všechno komplikuje," obává se hradišťský podnikatel Jindřich Balcárek.
OLEG KAPINUS


HRATES měl v konkurzu diskriminovat ženu
UH. HRADIŠTĚ - V listopadu loňského roku vyhlásila firma HRATES, s. r. o., výběrové řízení na nového vedoucího krytého bazénu u koupaliště v˙Uh. Hradišti, který je v jejím vlastnictví. O tom, kdo místo dostane, se mělo rozhodnout mezi dvěma vážnými adepty - Zdeňkem Vébrem a Martou Mahdalovou. Vybrán byl Vébr, přičemž ředitel HRATESu Josef Krupa Mahdalové údajně sdělil, že pokud by nebyla žena, zvítězila by v konkurzu ona. Mahdalová proto obviňuje firmu, jejímž vlastníkem je město, z diskriminace.
Ředitel HRATESu to však popírá: "Lže, jako když tiskne. Nic takového jsem jí neřekl. Vébr byl vybrán jednoduše proto, že měl pro fuknci lepší předpoklady. Také nechápu, proč Mahdalová tvrdí, že ve vrcholných funkcích v naší firmě nemohou být ženy, když tomu tak vůbec není. Doufám, že kontrola bude provedena natolik důsledně, aby se ukázalo, kde je pravda," říká Josef Krupa.
Toto rozhodnutí má učinit úřad práce, který začne se šetřením ještě tento týden. "O šetření nás požádaly obě strany," potvrdila to vedoucí kontrolního a právního oddělení úřadu Zlata Cilečková. "Nepochybuji o tom, že tento druh diskriminace obecně u nás existuje. Výsledek sporu se ale samozřejmě zatím nedá předvídat," dodala.
V minulém roce prokázal úřad práce diskriminaci třikrát. Zaměstnavateli, který diskriminuje žadatele o práci kvůli pohlaví, věku nebo rodinným poměrům, hrozí trest v podobě pokuty.


Zastupitelstvo řeklo NE přestavbě haly na byt
KUNOVICE (jao) - Koncem loňského roku udal anonym kunovický LET na stavebním úřadě, že přestavěl bývalou odbavovací halu na čtyřpokojovou bytovou jednotku, aniž by předem požádal o stavební povolení. LET navíc ani nečekal na povolení úprav Úřadem pro civilní letectví.
Když vedení LETu zjistilo, že v dopravní zóně nemůže vzniknout žádný objekt k trvalému bydlení, požádalo o schválení změny územního plánu na zónu občanské vybavenosti. Mezi kunovickými zastupiteli si však jejich návrh příliš sympatií nezískal.
"Ty prostory jsou určeny pro případy nouzového přistání nebo havárie. Navíc by se v dopravní zóně neměly umísťovat žádné objekty, které nesouvisejí s˙dopravou. Narušuje se tím provoz mezinárodního letiště," uvedl zástupce starosty Miroslav Šácha. Proti žádosti LETu zvedli ruku všichni zastupitelé až na jednoho, který se hlasování zdržel.


Zlato ukradli před očima prodavaček
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Přímo před očima prodavačů odcizili minulý týden muž a žena zlaté předměty ve zlatnictví v Havlíčkově ulici v Uherském Hradišti.
"Do prodejny přišli dva mladí lidé a nechali si předvést sortiment. Využili nepozornosti prodavaček a utekli se čtyřmi řetízky a jedním náramkem ze zlatého kovu. Způsobili tak škodu ve výši 78 tisíc korun," řekl k˙případu Jaroslav Krejčíř, mluvčí uherskohradišťské policie. Dodal, že lidé z˙obchodu dokázali poskytnout policii podrobný popis dvojice. Pátrání je však stále neúspěšné.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 9     ze dne   28.02.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz