Číslo: 8
21.02.2000
Článků: 99

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Sportovci korunováni
Znásilnění holčičky vlastním bratrancem vesnici šokovalo
Důchodci dosáhli odvolání Nyklové
Lidi budou za teplo platit míň, slibuje město
Soud: Halaxa nevinen, vystřelil v sebeobraně
Lenka a Igor mají před sebou poslední hodiny v˙policejních želízkách
Sportovci korunováni

V pátek byly zveřejněny výsledky hlasování sportovní komise Uh. Hradiště a čtenářů týdeníku Velkomoravský kurýr. Hvězdou sportovního nebe nad Hradištěm se tak pro rok 1999 stal trenér HC Uh. Hradiště Jiří Vodák (vlevo). Byl prohlášen nejlepším trenérem a současně mu dali nejvíce hlasů čtenáři v kategorii sportovní osobnost. Mezi jednotlivci byla městem vybrána jako nejlepší šermířka Lucie Honsová. Čtenáři Kurýra viděli největší talent ve fotbalovém útočníkovi Aleši Procházkovi a za největší událost uplynulého roku považují vstup firmy Synot do fotbalu v Uh. Hradišti. Jiřímu Vodákovi poblahopřáli šéfredaktorka Kurýra Pavlína Křůmalová a moderátor Martin Severa.

Foto: sla


Znásilnění holčičky vlastním bratrancem vesnici šokovalo
UH. BROD (ok) - Lidé z malé vesnice na Uherskobrodsku nedokážou pochopit, co se vlastně stalo v˙rodině, která se v˙ničem neliší od svých sousedů. Znásilnění dvanáctileté dívky vlastním, o deset let starším, bratrancem je šokovalo. Muže až do minulého týdne, kdy k˙události došlo, znali všichni jako slušného otce čtyřletého chlapce. Školačku znásilnil její blízký příbuzný, když k němu šla vrátit půjčené cédéčko. Návštěva skončila pro dívenku v uherskohradišťské nemocnici, kde na gynekologickém oddělení podstoupila operaci. V současné době už je v domácím ošetření a její stav je dobrý. Nepříjemný zážitek však může mít podle psychologů v budoucnu následky, které by mohl zmírnit postoj rodičů a nejbližšího okolí oběti.
Čin ženatého muže nezůstal ve vesnici utajen: "Mluví o tom celá dědina. Taková věc se v malé obci neutají. Být to můj syn, přerazím ho," říká jedna z obyvatelek obce, která si nepřála být jmenována. Policie, která případ prošetřuje, potvrdila, že muž je v˙současnosti ve vazbě.
"Jedná se o velmi citlivou záležitost. Pravděpodobně nepůjde o znásilnění, ale o pohlavní zneužívání," uvedl ředitel Okresního úřadu vyšetřování Milan Syrovátka.
Od začátku roku je tento případ znásilnění z˙Uherskobrodska v˙pořadí třetím, který na okrese Uh. Hradiště policie šetří.


Důchodci dosáhli odvolání Nyklové
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Na základě stížností obyvatel penzionu Domov pro důchodce na Kollárově ulici se městské zastupitelstvo rozhodlo vyřešit právní nesrovnalosti penzionu tím, že z něj před časem udělalo příspěvkovou organizaci. Nyní navíc rozhodlo o odvolání vedoucí Jarmily Nyklové a o vypsání výběrového řízení na obsazení funkce nového vedoucího. "Budou vystavena nová rozhodnutí o úhradách a smlouvy týkající se bydlení. Osoba, která bude v konkurzu vybrána, musí mít kromě odpovídajícího vzdělání také dobrý vztah ke starým lidem," uvádí zástupce starosty Petr Taťák.
Obyvatelé penzionu doufají, že se k nim bude nový vedoucí chovat vstřícněji. "Odchodem Nyklové zmizí napětí, které bylo způsobeno její přehnanou tvrdostí a nevstřícností. Když někdo něco potřeboval, ona prostě vždycky řekla ne, tím to haslo," vysvětluje důchodkyně Jarmila Bolehlavová.
Obyvatelé penzionu se domnívají, že by jim měly být také vráceny peníze za platby služeb, o které jednak neměli zájem a které byly navíc, podle jejich názoru, silně předražovány. Je otázkou, zda se představitelé města rozhodnou řešit také tento problém spolu s dalšími paradoxy provozu penzionu, nebo za vším udělají tlustou čáru. "Paní vedoucí z nás velmi šikovně dolovala penízky. Myslím, že ekonomka je dobrá, proto si ji město také drželo," vysvětluje si nekonečné čekání na nápravu jedna z obyvatelek penzionu.


Lidi budou za teplo platit míň, slibuje město
UH. HRADIŠTĚ - Městské zastupitelstvo schválilo koncepci, podle které bude modernizováno zásobování domácností v Uh. Hradiště teplem. Město se rozhodlo posílit základní jmění stávající společnosti CTZ, s. r. o., svým vkladem o 26,6 miliónu korun. Slibuje, že koncepce ušetří lidem peníze za dodávku tepla už příští rok.
V současné době probíhá výběr strategického partnera, zatím jsou dva vážní zájemci a počítá se i se vstupem drobnějších podílníků. Logickým partnerem by mohlo být, podle slov představitelů města, například bytové družstvo Slovácko.
"Myslím, že zvolená varianta zásobování města teplem je nejlepší možná. V konečném důsledku povede modernizace a propojení soustav k tomu, že budou lidi za teplo platit méně, než platí doposud," tvrdí Libor Karásek, místostarosta Uh. Hradiště.
Ke snžení cen tepla by mělo dojít již v topné sezóně 2001/2002, a to bezprostředně po propojení soustav, rekonstrukci rozvodů na sídlišti Východ a jejich dokončení ve Štěpnicích, kde budou navíc zřízeny moderní výměníkové stanice. Díky úpravám by mělo také dojít k vyrovnání cen v jednotlivých částech Uherského Hradiště. "Muselo by dojít k naprosté změně energetické politiky státu, aby se topení elektřinou stalo nevýhodným a tento projekt neperspektivním," vylučuje neúspěch Karásek.
Financování stavby by mělo být zajištěno úvěrem, který by si vzala společnost CTZ s tím, že město bude ručit svým majetkem.
Jaromír Orel


Soud: Halaxa nevinen, vystřelil v sebeobraně
NIVNICE, BRNO (mt) - Krajský soud v Brně uzavřel minulý týden případ myslivce Jaroslava Halaxy. Ten minulý rok zastřelil při pochůzce lesem jednoho ze dvou mladých mužů, kteří na něj měli střílet. Pozůstalí tvrdili, že mladíci byli v lese na stromcích a myslivec střílel bezdůvodně. Soud dal ale za pravdu obviněnému a zprostil ho obžaloby v plném rozsahu.
Jaroslav Halaxa vypovídal, že při běžné pochůzce slyšel v lese střelbu a hvízdání kulek ve své bezprostřední blízkosti. Okamžitě vystřelil směrem, kde tušil útočníky, a odešel přivolat policii. Po přestřelce zůstal na lesní cestě ležet umírající Miroslav Kovačičin. Jeho přítel Josef Hrnčár vypověděl, že byli v lese jen s pilkou kvůli vánočním stromkům. Žádnou zbraň prý neměli.
Na základě znaleckých posudků soud Jaroslava Halaxu osvobodil. Zastřelený Miroslav Kovačičin byl podle svědků v okolí znám jako pytlák a ten večer měl v˙lese pytlačit. Zbraň, ze které měl na Halaxu střílet, ani nábojnice se ale nikdy nenašly. Soud uznal, že v tomto případě se jednalo o nutnou sebeobranu. Případ je jedním z mála porevolučních procesů, kdy byla nutná sebeobrana uznána.


Lenka a Igor mají před sebou poslední hodiny v˙policejních želízkách
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Dnes odpoledne bude po týdnu konečně vysvobozena z˙policejních želízek mladá dvojice, která podstoupila zkoušku, aby získala zájezd do Maroka s˙desetitisícovým kapesným. Lenka Sovadinová a Igor Filípek během náročného týdne navštívili také redakci Velkomoravského kurýra. Tou dobou už měli za sebou návštěvy řady míst ve Zlíně, Otrokovicích i Uh. Hradišti. Do redakce přišli přímo ze zimního stadionu, kde vyzkoušeli bruslení. Že by soutěž vyhlášenou zlínským rádiem Kiss Publikum vzdali, je minulou středu ani nenapadlo.
"Ani jednou nás nenapadlo vzdát to. Spíš jenom tak z˙legrace se mě Igor zeptal, co kdyby řekl hodinu před koncem: už s tebou nikam nejdu," říká Lenka a okamžitě se chopí otázek, které si pro ně připravili během týdne čtenáři.

Budete mít ještě chuť spolu jet na ten zájezd, který vyhrajete?
Lenka: Nejvíc se těšíme právě na ten zájezd. Zdá se, že je náročné být spoutaní, ale není to tak hrozné.

Jak se převlékáte?
Igor: Po celé straně, kde jsme spoutaní, máme oblečení rozpárané a na suché zipy.
Lenka: Vyfasovali jsme tričko, mikinu a bundu. Prádlo jsem si zařídila sama. Utrhla jsem si ramínko a dala na sichrajsku. Igor mně to vždycky ráno připíná.

Co na vaše rozhodnutí říkají známí?
Lenka: Říkají: vydržte to. Všechny reakce jsou kladné. Lidé se smějí, fandí nám.

Jak chodíte na WC?
Lenka: No jak! Společně, jinak to nejde. Chodíme na dámské. Menší trapas byl v˙divadle. Nejdřív na toaletu vešla naše společnice z˙rádia, aby upozornila, že jde dovnitř pán, ale nikdo tam nebyl. Když jsme ale vycházeli z˙kabinky, tak tam stály starší paní a opravdu dost divně se na nás dívaly.

Pohádali jste se už kvůli tomu, když chtěl jít jeden nalevo a druhý napravo?
Lenka: Zatím jsme se vždycky dohodli. Někdy ale na ta pouta uplně zapomeneme. Třeba když jsme byli nakupovat. Chtěla jsem kilo banánů, ale vzala jsem jich trochu víc, tak jsem dva podala Igorovi a řekla mu, aby je šel vrátit. Pak jsem si uvědomila, že jsme spoutaní.
Igor: Potíže máme trochu se spaním. Když se chce jeden otočit, musí nejdřív vzbudit toho druhého.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 8     ze dne   21.02.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz