Číslo: 52
27.12.1999
Článků: 51

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Všichni tvrdí, že jsou na rok 2000 připraveni, obavy však přiznávají
Lékaři tahali kosti z krku i letos
Tereza přijela autem plným dárků
Hašení požáru v kamenictví komplikoval třeskutý mráz
Podvodníka Kolaju propustili na Vánoce z vazby
Do nového roku si přeji, abych přežil, říká bezdomovec Miloš
Všichni tvrdí, že jsou na rok 2000 připraveni, obavy však přiznávají
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Problém přechodu počítačových systémů na rok 2000 dnes již málokdo přechází jen s úsměvem. Dodavatelé energie, vody, plynu i telekomunikačních služeb se však shodují v tom, že udělali všechno proto, aby k žádným problémům nedošlo. Klíčová je především dodávka elektrické energie.
"Udělali jsme pro bezchybný a nepřerušený chod všechno, co bylo v našich silách. Nebudu spekulovat nad tím, jestli potíže nastanou, nebo ne. Myslím ale, že žádný závažnější výpadek snad nehrozí," domnívá se jeden z pracovníků Jihomoravské energetiky, a. s., který nechtěl být jmenován.
Že kolaps počítačů skutečně nastane, nevylučují ani hasiči, a na konec roku se připravují více než jindy. "Problémy se nedají v žádném případě předem vyloučit. Všichni tvrdí, že jsou připraveni, jenže žádný z dodavatelů netuší, co se skutečně stane, a každý se do jisté míry bojí, že by se něco mohlo stát," podotýká operační důstojník Hasičského záchranného sboru v Uh. Hradišti Roman Vaněk.
Hasičské záchranné sbory se podle jeho slov připravily a všechno pojistily na základě celorepublikově platného souboru opatření. Hasiči budou mít v kritickém období po Novém roce pohotovost a zákaz dovolených. V případě potřeby se počítá i s pomocí dobrovolných hasičů, kteří byli s celou situací předběžně seznámeni.


Lékaři tahali kosti z krku i letos
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Štědrovečerní večeře patří k nejpříjemnějším vánočním zvykům. Může jej ale pokazit nepříjemný a typický vánoční úraz, kost uvízlá v krku. Lékaři krčního oddělení uherskohradišťské nemocnice hodnotí letošní svátky jako klidné, museli totiž zasahovat pouze ve dvou takových případech.
"Zhruba kolem osmé hodiny večerní jsme ošetřovali dva případy polknutí kosti. Postiženými byly ženy, jedna ve věku jedenatřicet a druhá starší - sedmdesát let. Odstranění nepohodlného předmětu bylo bezproblémovou záležitostí a obě ženy mohly pokračovat v oslavě svátků," řekl lékař Jiří Pavlíček.
Podle odborníků se lidé, kteří nedopatřením kost spolknou, často dopouštějí chyb, které pak odstranění bodavých jehliček komplikují.
"O minulých Vánocích se mi podařilo spolknout kost. Volal jsem na pohotovost a lékařka mi po telefonu řekla, že nemají k dispozici auto, aby se ke mně dopravili. Prý mám přijet sám a do té doby polykat zelí nebo chleba. Nakonec mi kost vytáhla manželka pinzetou," popisuje svou zkušenost důchodce Jiří Plachý.
Polykání pečiva, či jiných potravin, je však podle odborných lékařů naprosto nevhodné, protože polykací mechanismus může způsobit hloubější vbodnutí kosti.


Tereza přijela autem plným dárků
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Světová topmodelka Tereza Maxová nezapomněla ani o Vánocích na opuštěné děti, které žijí v dětských domovech. Potvrdila to svou návštěvou v Dětském domově v Uh. Hradišti, kam přijela ve středu 22. prosince. Nepřijela s prázdnou - plné auto dárků musel pomoci vynášet i její bratr, který ji doprovázel.
"Terezu znám již delší dobu. Vážím si jí pro její bezprostřednost. Mohu potvrdit, že tato milá slečna rozhodně netrpí žádným "star komplexem". Žádala nás, aby se její návštěva odehrála bez jakékoliv publicity," řekla ředitelka Dětského domova Jindřiška Hegedšová. "Mezi děti okamžitě zapadla a podle jejich reakcí bylo setkání oboustranně příjemné," dodala.
Hradišťský domov nebyl jediným místem Tereziny návštěvy. Ve středu navštívila modelka ještě podobné zařízení v Ostravě a Vizovicích.
Tereza Maxová je hlavou nadace, která nese její jméno a která se věnuje dětem bez rodičů. Rovněž stojí za projektem Dejme šanci dětem, který má v náplni pomoc těm nejmenším.


Hašení požáru v kamenictví komplikoval třeskutý mráz
BÍLOVICE (ok) - Ani třeskuté mrazy nezabránily minulý týden v Bílovicích katastrofě, když začala hořet střecha na tamním kamenictví. Řádění červeného kohouta se obešlo bez zranění a vyšetřování neprokázalo cizí zavinění.
Hasiči vyjeli k požáru kolem páté hodiny ranní, když už byla v plamenech střecha a jedna z výrobních místností. V provozovně v té době ještě nikdo nebyl. Hasiče zavolali náhodní chodci, kteří zpozorovali oheň a dým na objektu.
"Škoda byla vyčíslena zhruba na čtyři sta tisíc korun," potvrdil velitel zásahu Hasičského záchranného sboru Uh. Hradiště Pavel Plachý.
Pravděpodobnou příčinou požáru podle hasičů byly nesprávně provedené práce na kouřových prostupech ve zdech. Zapomnělo se na dřevěné trámy, které se vznítily. Hasičům komplikovala práci venkovní teplota, která v době zásahu dosahovala mínus patnácti stupňů.


Podvodníka Kolaju propustili na Vánoce z vazby
UH. HRADIŠTĚ, ZLÍN (ok) - Po více než roce byl minulý týden propuštěn z vazby dvacetiletý Petr Kolaja, který je nechvalně proslulý četnými podvody.
Nadále však zůstává obviněn ze tří trestných činů, protože Okresní soud ve Zlíně doposud jeho případ neuzavřel. Kolaja měl mimo jiné zneužít razítek jedné bezpečnostní agentury, u které byl zaměstnán a která působila také na Uherskohradišťsku. Obžaloba také mladíka viní z toho, že neplatil útratu v hotelích, kde se často ubytovával. Účty údajně nechal zasílat na neexistující firmu. Dříve se Kolaja zpovídal z řady podvodů. Například, když jako třináctiletý organizoval zájezdy pro školy, za které nikdy nezaplatil, nebo odebíral, ale neplatil elektroniku za několik desítek tisíc z jednoho velkoskladu.
Při soudním líčení, které proběhlo minulý týden ve Zlíně, obhájce žádal o Kolajovo propuštění z vazby. Argumentoval dlouhým pobytem obviněného ve vazbě a kladným vlivem rodiny na chování mladíka. Nakonec soud jeho požadavku vyhověl. Obhájce neopomněl poukázat na možnost, že Kolaja je pouze bílým koněm a že ho někdo využil.
Další soudní jednání proběhne v lednu roku 2000. Zatímco obžalovaný dostal za organizování zájezdů podmínku, teď mu hrozí až několikaleté vězení.


Do nového roku si přeji, abych přežil, říká bezdomovec Miloš
UH. HRADIŠTĚ (gal) - Oblastní charita v Uh. Hradišti uspořádala den před Štědrým večerem pro sociálně slabé a osamělé lidi večeři. Na této charitativní akci, která se konala v budově Orlovny na Mariánském náměstí, se sešlo třináct lidí většinou ze stejného důvodu - dobře a teple se najíst, potkat se s přáteli. Pracovníci charity také nabídli všem přítomným možnost navštívit charitní sklad s oblečením a nábytkem.
"Pohoštění, které se skládalo z rybí polévky, bramborového salátu, rybího filé, vánočních zákusků, ovoce a kávy, dodali sponzoři a také zaměstnanci charity, kteří se každoročně na tuto akci skládají," řekla ředitelka oblastní charity Anna Konvalinková. Pohoštění pro sociálně slabé lidi pořádá charita již pátý rok. Každý si nakonec odnesl i balíček s vánočním cukrovím a ovocem. Vánoční náladu připomínaly koledy pouštěné z magnetofonu.
Bezdomovec Zdeněk je na akci už počtvrté. "O letošní večeři jsem se dozvěděl z plakátu na nádraží. Kde budu trávit Štědrý den, ještě nevím, ale naše republika je veliká," říká Zdeněk.
"Já jsem tady letos poprvé. O této akci mi řekl kamarád, co se mnou bydlí na Východě v holobytech. Jsem tady, abych se potkal se známými a taky se najedl. Večeře byla opravdu dobrá. Do nového roku si přeji jen, abych přežil, žádné jiné přání už nemám," dodal šestačtyřicetiletý Miloš, který je bezdomovec druhým rokem.
"Takovou předvánoční akci pořádáme proto, že nemáme žádný azylový dům. Provizorní dům by měl být ve Starém Městě, ale záleží na tom, jestli nám České dráhy pronajmou budovu k tomuto účelu a také na finančních možnostech městských a obecních úřadů. Všechno je zatím ve fázi příprav. Dům by měl být zatím provizorní do doby, než získáme prostory v kasárnách v Uh. Hradišti. Minulý rok jsme o azylovém domě mluvili s bezdomovci právě na předvánoční večeři a oni dokonce přislíbili pomoc. Všechno ale opravdu záleží na finančních možnostech, jaké budeme mít," řekla Anna Konvalinková. Ředitelka charity všem lidem do nového roku přeje, aby měli v sobě dar vnímavosti pro potřeby druhých lidí a aby dostávali lásku a také lásku rozdávali. "Tento pocit bych přála každému člověku," dodává.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 52     ze dne   27.12.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz