Číslo: 50
13.12.1999
Článků: 87

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

V novém domově kazašské rodiny nemohla chybět ani hlucká slivovice
Na gymnáziu hrozí tuberkulóza
Protesty jarošovských nezabraly
Rošáda dopadla podle očekávání
Řidič Housacaru jezdil čtvrt roku bez řidičáku
Za zmírněním retardérů je protest řidičů ČSAD
V novém domově kazašské rodiny nemohla chybět ani hlucká slivovice
V novém domově kazašské rodiny nemohla chybět ani hlucká slivovice

Hlucký starosta Jan Šimčík přivádí rodinu kazašských Čechů do rodinného domku, který pro ně město koupilo a rekonstruovalo. - Foto: jao
HLUK (jao) - V neděli dopoledne obvykle na radnicích úředníky nečekáte. Na hlucké bylo ale včera dopoledne rušno. Čekalo se na příjezd kazašské rodiny, pro kterou bude toto město novým domovem. Hlučtí totiž reagovali na výzvu nadace Člověk v tísni, aby obce pomohly krajanům s českým původem, žijícím ve vzdálených a ohrožených oblastech najít klidný domov. "V poslední době se takto pomáhá hlavně kazachstánským rodinám a lidem z postsovětských států," vysvětluje Pavel Dymeš z nadace během čekání na rodinu Alexandra Ilmakova z Aktubinsku.
Městský úřad pro pětičlennou rodinu odkoupil a rekonstruoval rodinný domek. "Jeden náš občan nabídl za výhodnou cenu menší domek, který byl poškozený povodněmi. Nadace nám na rekonstrukci přispěla půl milionem korun," dodává starosta Jan Šimčík.
Z pětičlenné rodiny Ilmakovových dorazil včera zatím jen manželský pár s tříletou holčičkou, matka pětadvacetiletého Alexandra a jeho sestra za nimi teprve přijedou. "V Kazachstánu je to čím dál tím horší. Práce není, a když ji náhodou někdo najde, tak za ni dostává tak málo peněz, že sotva zaplatí nájem. A platit se musí všude a všechno - v nemocnici i ve škole," vypráví Alexandr, který je vyučený svářeč a už má zajištěnou práci u jedné hlucké firmy. Jeho žena by měla zatím pomáhat v restauraci.
V domku rodina našla připravené zásoby do začátku, potraviny, hračky pro dítě, a nechyběla ani hlucká slivovice. K Vánocům dostanou od městského úřadu televizi.


Na gymnáziu hrozí tuberkulóza
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Na uherskohradišťském gymnáziu se vyskytl dnež již ojedinělý případ onemocnění tuberkulózou. Tato infekční nemoc byla zjištěna u jedné z profesorek. "Žádná omezení ve vyučování nejsou nutná. Studenti chodí pouze na vyšetření na plicní oddělení. Zatím to absolvovaly dvě třídy a vyšetřením by měly projít ještě tři další, které přišly s profesorkou do styku. Já osobně jsem si myslel, že tato choroba už ani neexistuje," říká zástupce ředitele gymnázia Josef Večeřa. Tuberkulóza se přenáší kapénkovou infekcí. Ohroženi jsou tedy lidé, kteří jsou v častém a opakovaném kontaktu s nemocným člověkem. Z deseti infikovaných lidí však přibližně pouze jeden skutečně onemocní, ostatní se vyléčí spontánně a často ani neví, že tuberkulózu mají. Rizika vznikají především u lidí se špatnou životosprávou, nejčastěji u alkoholiků a bezdomovců.
"Pro jistotu vyšetříme všechny studenty, profesory a ostatní lidi, s kterými profesorka přišla do styku. Dvakrát týdně je to asi třicet osob. Pokud se zjistí, že je u někoho reakce živější, budeme muset zahájit léčbu," vysvětluje Dušan Hanák, primář plicního oddělení uherskohradišťské nemocnice s poliklinikou. Očkování proti tuberkulóze, narozdíl od jiných očkování proti infekčním nemocem, nezabrání vzniku onemocnění. Injekce pouze zamezí závažným formám této choroby.
"Paní profesorka je v perfektním fyzickém stavu a léčba pokračuje bezproblémově. Těm, kteří se pohybují v oblasti ohniska nákazy a jsou na pochybách, bych doporučil preventivní vyšetření," dodává Hanák.


Protesty jarošovských nezabraly
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Nová obecně závazná vyhláška města Uh. Hradiště o stanovení spádovosti obvodů základních škol se na úterním jednání městského zastupitelstva setkala s velkým nesouhlasem rodičů z Jarošova. "První základní škola Unesco a podobně i Třetí základní škola na náměstí Míru jsou neúnosně přeplňovány. Situaci řešíme proto tím, že děti z Jarošova budou od šestého ročníku místo na školu Unesco dojíždět na Základní školu Mojmír - Za Alejí. A to počínaje již školním rokem 2000/2001," uvedl zástupce starosty Petr Taťák. Dětem z Jarošova bude město platit školní autobus, kterým bude žáky z Jarošova denně na Mojmír dopravovat. Vyjednává se ale také s ČSAD o zřízení stálých linek, které by mohly sloužit i ostatním občanům. "My sami jsme navrhli hned několik jiných, a podle našeho názoru vhodnějších, řešení. Nikdo z městského zastupitelstva je však zřejmě nebere v potaz, raději se situace řeší nekoncepčně a zkratovitě," reagovala Eva Šmídová, zástupkyně Unie rodičů při Základní škole Jarošov. Tu přišlo na jednání zastupitelstva podpořit asi dvacet občanů Jarošova, kteří ihned po schválení vyhlášky na protest jednací síň opustili.


Rošáda dopadla podle očekávání
UH. BROD (bsm) - Na mimořádném zasedání zastupitelstva byly rozdány karty do hry o křesla konšelů. Partie dopadla podle očekávání - starostou zůstal Ladislav Kryštof (ČSSD) a místostarosty byli zvoleni Jan Kočař (ČSSD), Jaroslav Koníček (ODS) a Stanislav Zápeca (KDU-ČSL). Na radnici tedy usednou místo dosavadního jednoho místostarosty hned tři. Do˙rady byli zvoleni další dva členové KDU-ČSL. Lidovci tak nahradili na radnici trojici zástupců Klubu.
Návrh na změnu rady podala ODS, která před časem začala bojkotovat jednání rady. Radní Josef Kolek (ODS) označil za hlavní příčinu událostí radního Petra Vránu (Klub) a celé seskupení Klub. Kritizoval mimo jiné údajně špatně připravované materiály, ale i nedostatečné čištění města, zastavení prodeje bytů a úniky informací z˙jednání rady. Petr Vrána pojmenoval příčiny napjatých vztahů jinak. "Odmítli jsme se podřídit názorům jiné politické strany a dovolili si prosazovat vlastní způsoby řešení," řekl Vrána a poukázal na případy využití kina Svět pro Dům dětí, výběrové řízení na vedoucího finančního odboru, provoz polikliniky a výběrové řízení na její vybavení. Připomněl, že ve všech těchto případech hlasovali lidovci vždy proti ODS a ČSSD, dnešním koaličním partnerům. Mnozí zastupitelé se pozastavovali nad tím, že by na brodské radnici měli sedět čtyři uvolnění funkcionáři. "Uvědomme si, že každý funkcionář navíc stojí městskou kasu jen na platech, odměnách a odvodech přibližně 450 tisíc ročně," podotkl Vrána. "To, že jsou tři místostarostové, to není způsobeno křesťanskými demokraty," řekl Stanislav Zápeca, který ale spolu se všemi svými kolegy z KDU-ČSL zvedl pro tento návrh ruku. Také další hlasování a volby proběhly podle předem připraveného scénáře a většina navržených byla zvolena patnácti hlasy sedmadvacetičlenného zastupitelstva. Neprošel ani návrh na tajnou volbu.
"Je to celé šaškárna. Utratí se na platech funkcionářů o milion korun víc ročně a nově sestavený tým nemá příliš šancí lépe spolupracovat. Mnozí z nich spolu nebyli schopni spolupracovat už v minulosti," řekl odvolaný zástupce starosty Libor Nováček, který se vrací do svého původního zaměstnání na Správu CHKO Bílé Karpaty. Jak budou mít čtyři funkcionáři na radnici rozděleny kompetence, nebylo po volbách ještě jasné. "Chtěl bych se zabývat regionální politikou," uvedl překvapivě nový místostarosta Jaroslav Koníček.
Někteří přítomní občané při odchodu vyjadřovali nespokojenost. "Na co čtyři funkcionáři? Je to jen vyhazování peněz. Ať dají možnost rozhodovat opravdovým odborníkům z řad úředníků. Nepotřebujeme další funkcionáře, kteří budou do všeho jen kecat," uvedl Bedřich Wolf. "Po volbách tvrdil starosta, že když budeme mít jen jednoho místostarostu, tak město ušetří a najednou budeme mít tři. Kde na ně vezmou peníze? Dosud byli proti sobě a teď jsou nejlepšími kamarády. Jak to může skončit? Jde jim jenom o křesla!" hodnotil situaci Oldřich Michalčík, podle něhož by bylo pro město nejlepší, aby se zastupitelstvo rozpustilo a vypsaly se nové volby.
BOHDANA SMRŽOVÁ


Řidič Housacaru jezdil čtvrt roku bez řidičáku
UH. HRADIŠTĚ, ZLÍN (ok) - Čtyři měsíce jezdil bez řidičského oprávnění na pravidelných linkách zlínské společnosti Housacar padesátiletý řidič Petr K. Policie to zjistila při namátkové kontrole. Šetřením vyšlo najevo, že provinilci byl doklad odebrán za jízdu pod vlivem alkoholu. Řidič vozil také desítky cestujících na Uherskohradišťsku.
"To je prostě neuvěřitelné. Když si uvědomím, že vozil lidi bez řidičáku a možná i opilý, jde mi z toho mráz po zádech," říká jeden z˙cestujících linky, Jiří Staněk z Jarošova.
"Byl jsem z toho hodně překvapený. Řidiče jsem ihned po zjištění jeho prohřešku propustil," říká majitel Housacaru Karel Housa.
O šokující překvapení se ovšem postaraly výsledky dalšího šetření. Ukázaly, že majiteli Housacaru byl před časem rovněž odebrán řidičský průkaz, a to ze stejného důvodu - za alkohol. "To považuji za svou soukromou věc," komentoval tuto skutečnost Karel Housa.


Za zmírněním retardérů je protest řidičů ČSAD
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Obyvatelé Mařatic mají dodnes v˙živé paměti tragickou nehodu u místní školy, která si vyžádala život dítěte. Všichni, kteří asi před rokem přivítali okamžitá bezpečnostní opatření v˙podobě vysokých retardérů, jsou šokováni rozhodnutím města o jejich přesunu a zmírnění. Řidiči ČSAD, kteří si na retardéry stěžoval,i dosáhli minulý týden svého. Zařízení bylo vyměněno a přesunuto. První dny provozu přes upravené retardéry však daly za pravdu těm, kteří tvrdí, že se provoz na ulici 1. Máje nebezpečně zrychlí.
Radim Šupka z˙odboru životního prostředí městského úřadu potvrdil, že k˙jejich rozhodnutí stačila stížnost ČSAD. "K výměně a přesunutí retardérů došlo z důvodu studie centrálního výzkumu a na základě písemné stížnosti ČSAD. Na kopec v Mařaticích zajíždí poměrně často autobusy, které měly technické potíže," tvrdí Šupka. Připustil, že pokud dojde ke zrychlení provozu nebo ohrožení chodců, vyšší retardéry budou znovu instalovány.
"Na tu nehodu se nedá zapomenout. Jsme zvědaví, jestli teď řidiči nebudou jezdit rychleji než předtím. Důležité je, že tu aspoň nějaké retardéry zůstaly," obává se důsledků rozhodnutí města Marie Novotná, obyvatelka Mařatic.


V novém domově kazašské rodiny nemohla chybět ani hlucká slivovice
HLUK (jao) - V neděli dopoledne obvykle na radnicích úředníky nečekáte. Na hlucké bylo ale včera dopoledne rušno. Čekalo se na příjezd kazašské rodiny, pro kterou bude toto město novým domovem. Hlučtí totiž reagovali na výzvu nadace Člověk v tísni, aby obce pomohly krajanům s českým původem, žijícím ve vzdálených a ohrožených oblastech najít klidný domov. "V poslední době se takto pomáhá hlavněkazachstánským rodinám a lidem z postsovětských států," vysvětluje Pavel Dymeš z nadace během čekání na rodinu Alexandra Ilmakova z Aktubinsku.
Městský úřad pro pětičlennou rodinu odkoupil a rekonstruoval rodinný domek. "Jeden náš občan nabídl za výhodnou cenu menší domek, který byl poškozený povodněmi. Nadace nám na rekonstrukci přispěla půl milionem korun," dodává starosta Jan Šimčík.
Z pětičlenné rodiny Ilmakovových dorazil včera zatím jen manželský pár s tříletou holčičkou, matka pětadvacetiletého Alexandra a jeho sestra za nimi teprve přijedou. "V Kazachstánu je to čím dál tím horší. Práce není, a když ji náhodou někdo najde, tak za ni dostává tak málo peněz, že sotva zaplatí nájem. A platit se musí všude a všechno - v nemocnici i ve škole," vypráví Alexandr, který je vyučený svářeč a už má zajištěnou práci u jedné hlucké firmy. Jeho žena by měla zatím pomáhat v restauraci.
V domku rodina našla připravené zásoby do začátku, potraviny, hračky pro dítě, a nechyběla ani hlucká slivovice. K Vánocům dostanou od městského úřadu televizi.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 50     ze dne   13.12.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz