Číslo: 5
31.01.2000
Článků: 103

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Vysoké vojenské šarže ze sedmnácti zemí světa obhlížely podniky regionu
Manželský pár odsouzený za týrání příbuzných své oběti znovu napadl
Lupiči šli do radnice pravděpodobně na jistotu
Vysvědčení: Nadávky a bití známky nezlepší
Na náledí doplácí předloktí a krčky
Muž zemřel v˙autě na podchlazení
Vysoké vojenské šarže ze sedmnácti zemí světa obhlížely podniky regionu

Uherskohradišťská radnice se na chvíli změnila ve válečný stan, když se na její půdě setkali vojenští diplomaté ze sedmnácti zemí. Nejvyšší vojenské šarže nejvíce zajímaly strategické podniky regionu. Navštívily uherskobrodskou Zbrojovku a kunovický Let. - Foto: jao
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Nevšední obrázek se naskytl minulý týden těm, kteří zahlédli skupinu uniformovaných diplomatů, jak objíždí okolí Uh. Hradiště. Na nečekanou návštěvu totiž přiletělo ve čtvrtek do regionu sedmnáct vojenských a leteckých přidělenců vysokých hodností. Hosté z Nizozemí, Indie, Kanady, Rumunska, Turecka, Švýcarska, Švédska, Ukrajiny, USA, Itálie a dalších zemí nejdříve dopoledne navštívili uherskobrodskou Českou zbrojovku a v˙Uh. Hradišti společnost Dicom.
Zavítali také na radnici v˙Uh. Hradišti, kde byli slavnostně přijati starostou Ladislavem Šupkou. Asi hodinu diskutovali za zavřenými dveřmi s˙představiteli města. Vysoké šarže se údajně zajímaly o problémy města a starosta Šupka jako nejzávažnější označil bytovou situaci. Na druhou stranu tlumočil jako pozitivní vývoj nezaměstnanosti. Největšímu zájmu diplomatů se těšily informace, týkající se vývoje strategických podniků regionu, Letu a Zbrojovky.
Během neobvyklé diskuse došlo i na témata ryze vojenská. "Přestože je při určování typu armády důležité brát v potaz místní poměry a zvyklosti, doporučil bych vaší zemi profesionální armádu," zaznělo z˙úst plukovníka Ahmeda Janati Moheba z˙Íránu. "Ne, že bych měl o tom právo rozhodovat, ale podle celosvětových zkušeností vám každý potvrdí, že taková armáda je mnohem silnější a efektivnější," upřesnil Moheb během krátkého rozhovoru, který poskytl Kurýru. Dodal, že i přesto, že v˙Hradišti strávil krátký čas, město si velmi oblíbil.
Ve čtyři hodiny odpoledne odletěli vojenští diplomati z kunovického letiště zpět do Prahy. Na to, jaké důvody přivedly vysoké vojenské důstojníky sedmnácti zemí právě do Uh. Hradiště, představitelé města nedokázali odpovědět. Jak však během návštěvy naznačili tlumočníci, kteří hosty provázeli, výjezd do určitého kraje, navíc se strategicky významnými podniky nebo podmínkami, nemusí mít pouze diplomatický podtext.


Manželský pár odsouzený za týrání příbuzných své oběti znovu napadl
NIVNICE (ok) - Několikaleté špatné rodinné vztahy provázené krutým fyzickým i psychickým týráním mělo ukončit odsouzení manželského páru z˙Nivnice, který týral matku a bratra z˙ženiny strany. Obvinění Emílie a Stanislava B. z˙trestných činů porušování osobní svobody, násilí proti skupině obyvatel a pokusu o ublížení na zdraví shledal soud jako oprávněné a před měsícem pár odsoudil k˙nepodmíněným trestům. Oběti tyranské dvojice musely trpět takové krutosti jako například buzení v pět hodin ráno kbelíkem studené vody. Žena ho na ně vylila se slovy: "Svině, probuďte se.". Týrání pokračovalo roky i přesto, že za podobné činy už byli manželé několikrát odsouzeni.
Málokdo čekal, že by krutosti neukončil ani poslední verdikt soudu.Stalo se tak však jen několik hodin po vynesení rozsudku u Okresního soudu v˙Uh. Hradišti. "Údajně tam došlo k napadení matky a bratra oběma manželi po příchodu domů od soudu. S přihlédnutím k předešlým činům obžalovaných bylo rozhodnuto o vzetí násilníků do vyšetřovací vazby," upřesnil soudce Eduard Ondráček, který se případem zabývá.
Čtyři děti od jednoho do šestnácti roků byly svěřeny dětskému domovu. Podle policie budou jejich rodiče pravděpodobně převezeni do místa výkonu trestu, ke kterému byli před časem odsouzeni, a budou čekat na výsledek odvolacího řízení u soudu v Brně. Očekává se, že případ počtvrté skončí před soudem.


Lupiči šli do radnice pravděpodobně na jistotu
STARÉ MĚSTO (jao) - Vloupání do nejrůznějších objektů řeší policie dnes a denně. Vloupání do Městského úřadu ve Starém Městě, které se odehrálo v˙noci z˙úterka na středu minulého týden, je však mezi nimi kuriozitou. Neznámý pachatel se vloupal do kanceláře podatelny, odkud odcizil přenosný počítač a trezor, v němž bylo uloženo asi deset tisíc korun. Lup z˙radnice tak dosáhl hodnoty asi šedesát tisíc korun.
Místostarosta Miroslav Sch”nbaum si myslí, že zabezpečení radnice před vloupáním bylo dostatečné. "Spíš mě trochu překvapilo, že zloděj nebo zloději se dostali přes dvoje dveře a šli právě jen do té místnosti, kde byla hotovost. To je určitě podezřelé," říká zástupce starosty. Nevylučuje, že zloději, které neodradilo ani to, že v˙budově sídlí městská policie, šli na jistotu. "Ještě, že se nevloupali třeba do místnosti městské policie, která byla v˙té době prázdná, a neukradli nějaké zbraně, jak se to nedávno stalo kdesi v Čechách," dodal Sch”nbaum.
Aby byl městský úřad do budoucna lépe ochráněn, budou na radnici všechny zámky vyměněny za bezpečnější. "Bohužel nejsem si jist, zda budou taková opatření vůbec co platná," říká Miroslav Sch”nbaum. Po pachatelích trestného činu v současnosti policie usilovně pátrá.


Vysvědčení: Nadávky a bití známky nezlepší
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Pololetní vysvědčení, tedy zhodnocení své pětiměsíční práce, si v pátek odnesly domů tisíce školáků. Dobrým vysvědčením udělali svým rodičům radost, špatnými známkami naopak. Řada rodičů přistupuje v˙takové situaci k˙trestům.
"Určitě bych rodičům doporučila, aby na výsledky svého potomka reagovali adekvátně. Nadávání, nebo dokonce bití nemá význam. Vhodnější je dítě pochválit za něco, co se mu na vysvědčení podařilo," radí rodičům Bohdana Blažková z pedagogicko-psychologické poradny v Uh. Hradišti.
Podle názoru odborníků je důležité, aby rodiče zhodnotili skutečné schopnosti svého dítěte a dohodli se s˙ním, o kolik a jak se může v˙něčem zlepšit. "Jde o to nepřenášet na dítě své osobní ambice. Pokud má žák rezervy a tvrdí to o něm i učitelé ve škole, pak je třeba zabrat. Důležité je vytvořit doma dobré podmínky," vysvětluje Blažková.
Podle ní je hlavní po celý první stupeň základní školy na dítě průběžně pečlivě dohlížet. Potom se nestává tak často, že jsou rodiče výkonem svého dítěte tak překvapeni, že reagují výbuchem zlosti.
Strach dětí z postihů za špatné vysvědčení zaznamenali tradičně také pracovníci Střediska výchovné péče Help.
"Je to normální, že v období na přelomu ledna a února zaznamenáváme od dětí mnoho telefonátů. Často se cítí velmi ohroženy," potvrzuje terapeutka Eva Macková. Podle její zkušeností je období okolo vysvědčení jedním z nejkrizovějších v roce.


Na náledí doplácí předloktí a krčky
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Sníh a náledí jsou v těchto dnech příčinou častých úrazů. Lékaři na některých místech jižní Moravy ošetřují až dvojnásobně více zlomenin než obvykle. V˙Uh. Hradišti lékaři odhadují, že mají asi o patnáct procent více pacientů než v˙minulých letech. Největším rizikem je náledí pro starší osoby a malé děti.
"Mám nemocné nohy a chodím s˙hůlkou, takže cesta po zmrzlém povrchu chodníku je pro mě doslova utrpením. Mám takový dojem, že majitelé některých domů si nevšimli, že jejich chodníky jsou hotovým kluzištěm. Až se někomu něco stane, nemusí se jim to vyplatit," postěžovala si jednasedmdesátiletá Marie Jakubková z˙Uh. Hradiště.
"Počet zlomenin se skutečně zvýšil, ovšem u nás v nemocnici nijak dramaticky. Jedná se asi o deseti- až patnáctiprocentní nárůst počtu pacientů. Před nedávnem jsme však museli operovat dvě děti s komplikovanými zlomeninami rukou," řekl primář ortopedického oddělení uherskohradišťské nemocnice Lubomír Paštika. Podle lékařů jsou v těchto dnech nejčastější zlomeniny dolního konce předloktí a fraktury krčku stehenní kosti.


Muž zemřel v˙autě na podchlazení
BABICE (ok) - Zřejmě na podchlazení zemřel čtyřiapadesátiletý muž, kterého našli v úterý večer v Babicích kolemjdoucí v zaparkovaném automobilu značky Škoda Forman. Bezvládné tělo muže, který seděl na místě řidiče, bylo po násilném otevření vozidla vyproštěno. "Lékařka z přivolané záchranné služby se pokusila o resuscitaci, ovšem bezvýsledně. Cizí zavinění bylo na místě vyloučeno. Dodatečně se zjistilo, že se jedná o osobu z Uherského Hradiště," upřesnil tiskový mluvčí ředitelství uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř. Okolnosti smrti muže by měla objasnit nařízená soudní pitva, jejíž výsledky však budou podle policistů známy nejdřív za týden.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 5     ze dne   31.01.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz