Číslo: 49
06.12.1999
Článků: 90

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Anonymům je konec, policie má zařízení na jejich odhalení
Vojáci měli zásoby marihuany
Studenti moc podpisů pod výzvu nesebrali
Stánkaři zbili zákazníka kvůli vánočním svíčkám
Máme po klidu, říkají lidé, kteří nechtějí za souseda diskotéku


Nejnovější model automobilky Škoda byl v Uh. Hradišti poprvé k vidění v sobotu. Možnosti být mezi prvními ctiteli Fabie využily desítky lidí. - Foto: zuh


Anonymům je konec, policie má zařízení na jejich odhalení
UH. HRADIŠTĚ (ok, paf) - Před nedávnem bylo na dispečink tísňového volání policejní linky 158 instalováno nové záznamové zařízení, které pomůže policii odhalit autory poplašných anonymních telefonátů. Zařízení identifikuje linku volajícího a při zpětném volání strážci pořádku pachatele jednoduše odhalí.
"V poslední době nám nejčastěji volaly děti, jejichž rodiče nebyli právě doma," říká mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. "Když je odhalíme, většinou se omlouvají a žadoní, aby se rodiče o jejich činu nedozvěděli," dodává. Většinou se případy řeší mimo úřední cestu pohovorem s˙rodiči. "Pokles poplašných telefonátů svědčí o tom, že se nám tato metoda osvědčila," dodává Krejčíř.
Uherskohradišťsko, zejména přímo okresní město, před nedávnem proslulo sérií poplašných telefonátů, oznamujících umístění bomby v nejrůznějších objektech. Zatímco v˙sousedním Zlíně řešili letos asi čtyři takové případy, na Uherskohradišťsku jich bylo až třikrát více. Všechny případy vždy provázela řada náročných bezpečnostních opatření. Od uzavření budovy, kde měla být údajná výbušnina uložena, až po několikahodinové prohledání objektu pyrotechnickou jednotkou, uzavření okolních ulic a odklonění dopravy. Až na jediný případ, kdy autorka hned několika poplašných telefonátů skončila před soudem, se pachatele nepodařilo dopadnout.


Vojáci měli zásoby marihuany
UH. HRADIŠTĚ (red) - U čtyř vojáků Zdravotnického výcvikového střediska v Uh. Hradišti byla minulý týden nalezena marihuana. Zásoba této omamné látky byla odhalena při bleskové neohlášené prohlídce kasáren. Nález potvrdil obavy velitele útvaru Ludvíka Heinze. "Měl jsem už delší dobu podezření, že vojáci s drogami experimentují," potvrdil.
Nádoby se zbytky marihuany odhalila vojenská policie, která na prohlídku objektu nasadila psy cvičené pro hledání omamných látek. "Jsou to hlupáci. Kdyby si zakouřili venku, je to jejich věc. Ale tahat to do kasáren byla víc než neuváženost," řekl k případu jeden z vojáků, který si nepřál zveřejnit své jméno.
Vojáci, kteří nastoupili službu před pěti měsíci, ukrývali marihuanu v nočních stolcích a ve skříňkách. Přímo při kontrole se čtyři vojáci, u kterých policie se cvičenými psy drogu nalezla, vymlouvali, že nevědí, jak se do jejich věcí marihuana dostala.
Pokud bude vojákům užívání drogy prokázáno, hrozí jim i nepodmíněné tresty odnětí svobody.

P.S. Kofein není droga?


Studenti moc podpisů pod výzvu nesebrali
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Výzva Děkujeme, odejděte! měla své sympatizanty i v Uherském Hradišti. Počet těch, kteří svůj souhlas s˙textem výzvy potvrdili podpisem na petici, však nepřesáhl sto dvacet. Asi největším sběrným místem podpisů bylo gymnázium, kde se mohli podepsat nejen studenti, ale i všichni ostatní občané. O této možnosti však většina lidí vůbec nevěděla.
"V žádném případě se nepodepisovali jenom studenti. Zájem projevili i ostatní lidé, i když jich bylo poměrně málo. Celkem se pod výzvu podepsalo asi sto dvacet občanů," uvádí jeden ze studentů, který výzvu vyvěšenou na studentské nástěnce podepsal.
"Myslím si, že někteří současní politici by měli být vystřídáni a nahrazeni mladými a perspektivními," tvrdí student kvinty Jan Manišovský, který se také s výzvou ztotožňuje.
Aktivitu studentů gymnázia kritizuje poslanec Jaroslav Plachý (ODS). "Ptám se, kde všichni ti studentští vůdcové byli uplynulých deset let," řekl Plachý, "asi se po sametové revoluci přesunuli někam na cizí planetu. Nevím, proč se nepodíleli na tom, aby demokracie u nás byla lepší, přívětivější, humánnější a čistší." Gymnazisté, kteří s výzvou k˙odchodu současných politických špiček nesouhlasili, vyvěsili antivýzvu Děkujeme, zůstaňte!. Na té se však objevilo asi jen deset podpisů.


Stánkaři zbili zákazníka kvůli vánočním svíčkám
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Ublížení na zdraví a výtržnictví - z těchto činů jsou obžalováni dva vietnamští stánkaři, kteří loni před Vánocemi zbili čtyřicetiletého Petra A. Předmětem sporu, který skončil rvačkou, byly vánoční elektrické svíčky, které nefungovaly. "Zboží, které fungovalo, mi mohli ve chvíli, kdy jsem hledal peníze, vyměnit. Ještě ten den jsem u stánkaře svíčky reklamoval a požadoval jsem vrácení peněz. Vietnamec mi chtěl svíčky vyměnit, ale o vrácení peněz nechtěl ani slyšet," vypovídal u soudu Petr A. Podle něj ho prodejce svíček fyzicky napadl a k potyčce se měl přidat i další ze stánkařů. Zákazník si z nákupu odnesl podlitiny celého těla a zlomeninu lícní kosti.
Obžalovaní se hájili tím, že útok byl naopak veden ze strany Petra A. a oni se pouze bránili. Zákazník prý odmítl výměnu zboží a vyhrožoval, že pokud nedostane peníze, stánek Vietnamců na místě rozbije. Soudce Eduard Ondráček líčení odročil, aby vyslechl další svědky.


Máme po klidu, říkají lidé, kteří nechtějí za souseda diskotéku
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Centrum Uherského Hradiště bude mít zřejmě v brzké době další diskotéku, a to na třídě Maršála Malinovského. O budově, na které právě finišují stavební práce, se ale také šíří fámy, že by zde mohl vzniknout nový veřejný dům. Objekt, který se má stát nový zábavním centrem, se nachází v˙těsném sousedství obytných domů, jejichž obyvatelé jsou plány investorů zděšeni.
"Domněnky o vykřičeném domě se v žádném případě nezakládají na pravdě," uklidňuje občany místostarosta Libor Karásek. Vzápětí však dodává: "Podle informací, které jsem získal na stavebním úřadě, by v této budově opravdu měl být provozován bar a diskotéka," řekl zástupce starosty. Podle něj město investorům zamítlo zbudovat v˙blízkosti diskotéky parkoviště.
"Rozhodně mi není milé, že by tu měla být diskotéka. Máme strach, že tu bude moc hluku a nepořádku," říká důchodkyně ze sousedního domu, "firma, která to tu buduje, nám sice stále slibuje, že všechno bude perfektně odhlučněné a že tu bude klid, jenže těmhle slibům tady jen málokdo věří," dodává žena, která si nepřála být jmenována.
Investorem stavby je italská firma, která se však z nepochopitelných důvodů odmítá vyjádřit k˙obavám z˙provozu zařízení, které má být otevřeno zhruba v˙lednu příštího roku.
Okresní hygienická stanice, na kterou v˙podobných případech směřují stížnosti občanů, očekává, že provoz diskotéky problémy přinese. "Myslím, že podobně jako v případě jiných barů a diskoték ve městě, si budou lidé stěžovat i na tento nový. Je na nás posoudit, zda zařízení vyhovuje přepisům a zda jsou stížnosti občanů oprávněné," řekl Miroslav Jaroš, vedoucí hygieny výživy Okresní hygienické stanice v˙Uh. Hradišti.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 49     ze dne   06.12.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 1 sekund

www.hradiste.cz