Číslo: 47
22.11.1999
Článků: 97

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Zavadilík: Jsem nevinen, plnil jsem jen rozkazy nadřízených
Připravte se na katastrofu, straší lidi sdružení
Město kritizuje Králíka kvůli nízkým příjmům
Grebeníček: Praktiky kolegů mě donutily, abych odešel od StB
Firma zaplatí za diskriminaci
Téměř rok chodil za školu
Zavadilík: Jsem nevinen, plnil jsem jen rozkazy nadřízených

Bývalý vyšetřovatel StB Zavadilík (vlevo) se potřetí podrobil konfrontaci s politickými vězni, kteří ho označují za tyrana. Vězni z padesátých let však marně čekají u soudu Grebeníčka. - Foto: ok
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Osmdesátiletý Vladimír Zavadilík, v˙padesátých letech obávaný vyšetřovatel v˙uherskohradišťské věznici, stanul potřetí před soudem v˙Uh. Hradišti. Obžaloba ho viní, že používal při výsleších politických vězňů brutální metody. Jak potvrdil jeden ze svědků, Zavadilík měl v hradišťském vězení pověst jednoho z největších tyranů.
"Nejhorší byly výslechy, kde do nás pouštěli elektriku. Nejdříve nám do bot montovali kovové kontakty, které po spojení s přívodem proudu vydávaly výboje do nohou. Vězni sice brzy přišli na to, jak destičky odstranit, ale vyšetřovatelé si toho po čase všimli a zkonstruovali speciální boty, do kterých nás při výslechu obouvali," vysvětloval soudu svědek Jan Haluza z Pozlovic.
Podle někdejších vězňů bývaly výboje mnohdy tak intenzívní, že vyslýchaná osoba upadla na zem a elektrický proud házel jejím tělem jako hadrovým panákem.
Zavadilík byl kvůli své minulosti souzen už v červnu 1969, tehdy se však jeho vina neprokázala. "U toho procesu nikdo ze svědků Zavadilíka přímo za trýznitele neoznačil. V té době si nemohl za pravdou stát nikdo," domnívá se jeden z bývalých politických vězňů, který jednání přihlížel.
V závěru líčení, které pro nepřítomnost důležitých svědků, bylo odročeno na leden roku 2000, Zavadilík zdůraznil, že se cítí nevinen. "Nestál jsem tehdy na správné straně, plnil jsem však jen rozkazy svých nadřízených. Všech, kteří metodami bývalého režimu trpěli, je mi upřímně líto," řekl Zavadilík.

Historie případu vyšetřovatelů

Listopad 1994: vyšetřovatelé StB Hlavačka, Zavadilík, Grebeníček obviněni z˙ublížení na zdraví.
Únor 1997: vyšeřovatelé obžalováni u soudu v˙Uh. Hradišti. Od té doby líčení pětkrát odročeno. Nejčastěji kvůli nemoci obžalovaných.
Červen 1999: Zavadilík poprvé stanul před soudem. Líčení odročeno.
Září 1999: soud chce vyslechnout další svědky, mezi nimi i vyšetřovatele Augustina Blechu.
Listopad 1999: líčení odročeno, Blecha se nedostavil.


Připravte se na katastrofu, straší lidi sdružení
UH. HRADIŠTĚ - Obyvatelé obcí, které jsou ve Sdružení obcí střední Moravy, jsou připravováni na příchod roku 2000 jako na skutečný konec světa. Text doporučení, jak se mají zabezpečit na přelom roku a možný kolaps počítačových systémů, někteří berou jako provokaci, jiní jako vtip.
"Mějte k˙dispozici rozumnou finanční částku, zásobu potravin, pitnou vodu, nabité baterie, dostatek pohonných hmot, plné propan-butanové láhve, prověřený kotel na tuhá paliva a zásobu paliv. Omezte telefonování z˙pevných i mobilních stanic z˙důvodů možnosti přetížení sítě a nemožnosti se dovolat potřebným," píše se zhruba v˙informačním letáku, který se objevil na Žitkové, Lopeníku, Vyškovci a Vápenicích.
Starostka Žitkové Eva Hargašová přiznává, že se doporučení dostalo k˙lidem dříve, než jeho obsah s˙kýmkoliv konzultovala. "Spíš omylem to sekretářka pustila ven. Psala jsem Sdružení obcí střední Moravy, že kdo takové informace vyvěsí, je za blbce," říká Hargašová. Problémy s˙přelomem roku však nepodceňuje: "Je ale pravda, že se může stát cokoliv."
Textem je pobouřen starosta Vápenic Zdeněk Zigo: "To, co se prezentuje jako příprava na mimořádnou událost, je pro místní lidi samozřejmost jak se zabezpečit na zimu. Je to výsměch lidem," tvrdí.
Tajemnice sdružení však na zprávě, kterou rozeslala do všech členských obcí, nevidí nic špatného. "Objevují se názory, že jde o poplašnou zprávu. Sdružení je ale přesvědčené, že by k˙naprostému kolapsu mohlo dojít," trvá na svém tajemnice Naďa Popková.
Pavlína Křůmalová


Město kritizuje Králíka kvůli nízkým příjmům
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Plán tržeb klubu Mír na rok 2000, který městu předložil ředitel Městských kin Jiří Králík, se stal předmětem sporu provozovatele klubu a jeho zřizovatele. Spekuluje se o tom, že spor by mohl skončit výměnou provozovatele.
Potvrdil to místostarosta Libor Karásek. "Ředitel Městských kin v˙plánu navrhl příjmy pouze 340 tisíc. V minulosti byly příjmy klubu až dvojnásobné," zaznělo v˙kritickém komentáři práce Králíka. "Podle mě by měl navrhnout změnu programu. V opačném případě se poohlédneme po jiném provozovateli," hrozí Karásek.
Ředitel Králík se hájí, že pokles příjmů souvisí s tím, že Mír letos nepořádal velké akce typu Buchlovská svíca. Tato akce totiž třeba v˙roce 1998 znamenala příjem 180 tisíc korun. "Loni byly příjmy Míru téměř dvojnásobné, jenže stejně tak i výdaje. Rozdíl byl stejný, jako navrhujeme nyní," nechápe Králík kritiku města.
"Buchlovskou svícu nám ukradl předešlý provozovatel Chromek a my už o ni vlastně ani nemáme zájem. Prioritní je chod samotného klubu, a ne pořádání monstrakcí mimo něj," dodává.
O osudu klubu Mír se bude rozhodovat v polovině příštího roku. V zákulisí se hovoří o tom, že by se dokonce mohl vrátit Vítězslav Chromek.


Grebeníček: Praktiky kolegů mě donutily, abych odešel od StB
UH. HRADIŠTĚ - Zatím v nedohlednu je rozsudek v případu bývalého vyšetřovatele StB Aloise Grebeníčka, sedmasedmdesátiletého otce současného předsedy KSČM. Obžaloba jej viní, že v padesátých letech týral politické vězně. "Před čtrnácti dny se Grebeníček vrátil z nemocnice. V současnosti čekám na odborné vyjádření ošetřující lékařky, která rozhodne, zda je obžalovaný schopen zúčastnit se soudního líčení," uvedla okresní soudkyně v Uh. Hradišti Radomíra Veselá. Přestože Grebeníčkův stav byl v září relativně dobrý, o několik týdnů později byl převezen na koronární oddělení místní nemocnice. Soudnímu líčení se bývalý vyšetřovatel úspěšně vyhýbá již pět let.

CHYBÍ VŮLE KAUZU UZAVŘÍT?
I když ministerstvo spravedlnosti při letošní kontrole neshledalo v kauze Grebeníček žádné průtahy, bývalí političtí vězni se na celý případ dívají jinak. "Pokud jsou podobné případy vyšetřeny, není zde politická vůle je uzavřít," tvrdí předseda Konfederace politických vězňů ČR Jan Pospíšil. "Mimo soudy existují i jiné způsoby, kterými se dá tento proces veřejně uzavřít," dodal. Jakou formu by zvolil, však odmítl říci.

GREBENÍČEK PRÝ PŘEŽIL OSVĚTIM ZÁZRAKEM
Estébák Alois Grebeníček se před soud dosud nedostavil a hájí se především prostřednictvím medií. Jako největší argument na svou obhajobu používá vlastní válečnou minulost. Muž, který měl v letech 1948 - 1951 při vyšetřování týrat vězně elektrickým proudem a bít je obuškem přes chodidla, tvrdí, že není takových zvěrstev schopen, neboť zažil týrání v nacistických táborech. "Je to lež, vždyť já jsem kvůli tomu odešel od Bezpečnosti," bránil se již dříve v časopisu Týden. Řada pamětníků, kteří přežili fašistické vyhlazovací tábory, ovšem označuje Grebeníčkův životopis, publikovaný v levicovém deníku Haló Noviny, za přinejmenším pochybný. Poukazují na to, že pobyt hned v˙několika fašistických táborech přežili jen kolaboranti.

V roce 1942 byl údajně Alois Grebeníček vyslýchán gestapem v Uh. Hradišti. Vyšetřování bylo podle něj prováděno surovým bitím, nedostával žádné jídlo a zhubl tehdy asi o patnáct kilo. Poté měl být odvezen do koncentračního tábora Osvětim. "Zařadili mě k stavebnímu komandu. Dokonce jsem se pokoušel uprchnout. Byli jsme však během 24 hodin chyceni. Koho z nás neubili na místě, toho čekala poprava. Očekával jsem ji v poloze skrčence, v cele s rozměry 80 krát 80 cm," vylíčil svůj životní příběh Grebeníček. "Za předehru k definitivnímu konci jsem považoval nasazení na práce při odklízení mrtvol od popravčích stěn. Nakonec se však stal zázrak. V roce 1944 jsem byl totiž převezen do Buchenwaldu," tvrdí bývalý vyšetřovatel, který po odchodu od bezpečnostních složek v roce 1951 působil bezmála čtvrt století jako předseda JZD.
Neexistují však žádní přímí svědci, kteří by Grebeníčkovu verzi o pobytu v˙koncentračních táborech potvrdili, či vyvrátili. "Vězni z komanda, kteří likvidovali mrtvá těla, byli vždy po několika měsících postříleni," komentuje údajné působení bývalého estébáka u této čety žena, jež strávila dva roky v˙Osvětimi. Nad údajným zázrakem nevěřícně kroutí hlavou. Žena , která chce zůstat v˙anonymitě, tvrdí, že záchrana života mohla být vykoupena spoluprací s okupanty.
"Nebudu se vyjadřovat ke Grebeníčkovu osudu. Přesto nabídnu možná podobný příklad. Ludvík Hlavačka, další z bývalých vyšetřovatelů StB, byl za okupace odsouzen k trestu smrti. Na vlastní žádost mu byl trest zmírněn na deset let, což je opravdu nebývalá kuriozita. Objevili se však svědci, kteří tvrdí, že je právě on před německými soudy usvědčil za odbojovou činnost. To snad hovoří za vše," řekl bývalý politický vězeň Jan Pospíšil.
RADEK KEDROŇ


Firma zaplatí za diskriminaci
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Podle nového antidiskriminačního zákona nesmí zaměstnavatel upřednostňovat při výběru uchazečů o volná místa rasu, věk a podobně. "Už se ale objevilo několik případů, kdy jsme museli zaměstnavatele sankcionovat. Například, když se o práci ucházela žena, která zaměstnání shání už rok a půl. Ředitel firmy ji nepřijal, protože byla mladá a měla děti. Dokonce jí to napsal do potvrzení o konzultaci s adeptem. Společnost dostala pokutu deset tisíc korun," popisuje jeden z případů ředitel úřadu práce Richard Janíček.
Podle pracovníků úřadu se většinou zaměstnavatelé, používající diskriminační metody, vymlouvají na neznalost zákona. "Neznalost zákona však nemůže být omluvou," varuje zaměstnavatele Janíček.


Téměř rok chodil za školu
STARÉ MĚSTO (mt) - Z ohrožení mravní výchovy mládeže bude zřejmě obviněna manželská dvojice ze Starého Města. "Jejich nezletilý syn téměř rok nechodil do školy. Má na kontě bezmála tisíc neomluvených hodin," upřesnil mluvčí policie v Uh. Hradišti Jaroslav Krejčíř.
"Podobné případy nedělají naší škole příliš dobré jméno, ovšem nemohu popřít, že k záškoláctví tohoto hocha došlo, a to v rozsahu uváděném policií," potvrdil ředitel školy Josef Jurnykl.
Problémový žák měl údajně navštěvovat různé podniky v pozdních nočních hodinách. Tuto skutečnost však Krejčíř nepotvrdil. "Případ šetříme, takže bližší okolnosti prozatím nejsou k dispozici," dodal.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 47     ze dne   22.11.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz