Číslo: 46
15.11.1999
Článků: 86

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Poštovní lupiči zalarmovali kriminalisty ve dvou okresech
GAN opět zabodoval
Převaděčka viní vyšetřovatele z ovlivňování svědků
Oliva zdobil vatikánskou kapli
Radní a mecenáš fotbalu se usmířili
Mladík řešil spory nožem
Ranou z děla otevřeli rekonstruovaný most
Poštovní lupiči zalarmovali kriminalisty ve dvou okresech

Po vyloupení březolupské pošty byl průjezd obcí na několik hodin uzavřen. Pachatele se však zadržet nepodařilo. - Foto: ok
BŘEZOLUPY, VELKÝ OŘECHOV, OSTROŽSKÁ NOVÁ VES (ok) - Nepříliš úspěšnou výpravu za rychlým zbohatnutím absolvovali doposud neznámí pachatelé, kteří minulé úterý během několika hodin přepadli dvě pošty. Hned první pokus o vyloupení pošty ve Velkém Ořechově na okrese Zlín výtečníkům nevyšel. Obsluha přepážky se totiž i beze zbraně postavila na odpor a lapkové odešli s nepořízenou.
Zatímco se zlínská policie rozjela k˙ořechovské poště, pachatelé odjeli do nedaleké obce Březolupy, kde si chtěli vynahradit svůj první neúspěch. Na místní poště jim pracovnice vydala 40 tisíc korun. Podle náhodných svědků byli pachateli pravděpodobně dva mladíci, kteří do obce přijeli favoritem modré barvy. Podle dobře informovaného zdroje je předmětem šetření, jestli nápad vyloupit pošty ve dvou různých okresech byl naplánovaný, nebo vznikl náhodně po prvním neúspěchu. Každopádně lupiči zalarmovali desítky policistů ve dvou okresech.
O dva dny později požadoval maskovaný ozbrojený muž finanční hotovost po pracovnici spořitelny v Ostrožské Nové Vsi. V tomto případě si zloděj odnesl stotisícovou částku a zmizel v přistavené oktávii. Podle svědků se muž ve svém voze pohyboval po obci několik hodin a na loupež se zřejmě důkladně připravoval. "Všechny tři případy jsou v šetření, a proto nelze prozatím podat žádné bližší informace," řekl tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř.


GAN opět zabodoval
KUNOVICE (paf) - Pachatele, který se pokusil ve čtvrtek nad ránem vyloupit bar Blanka v˙Kunovicích, zastavila hlídka bezpečnostní služby GAN. Hlídce se tak podařilo chytit lapku z˙Ostr. N. Vsi, který měl navíc už před čtrnácti dny nastoupit výkon trestu za různá vloupání na okrese Uh. Hradiště. "Na místo hlídka dorazila krátce po čtvrté ráno. Jeden člen hlídky vlezl do baru stejnou cestou jako lupič, přes rozbité okno, a druhý dveřmi. Obklíčili pachatele, že už neměl šanci utéct," popisuje Ivan Zlatý z˙GANu.


Převaděčka viní vyšetřovatele z ovlivňování svědků
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Minulý týden pokračoval soud s trojlístkem obžalovaných, kteří se měli v květnu dopustit převedení sedmadvaceti běženců z Kosova a Iráku přes česko - slovenskou státní hranici. Poprvé se dva muži a žena zpovídali soudci v srpnu tohoto roku, kvůli nepřítomnosti důležitých svědků však bylo tehdy jednání odročeno.
Klíčovou postavou v procesu je Petra Chaloupková z Uherského Brodu, u které policie při zadržení našla diář se jmény obhájců, kteří v minulosti zastupovali převaděče. V seznamu měla také čísla taxikářů, stíhaných v souvislosti s nelegálními přechody hranic.
U druhého líčení však obviněná popřela, že by některá důležitá čísla zapsala za konkrétním účelem. "Většinou ty lidi v diáři ani neznám, jejich čísla jsem dostala od známých při náhodných setkáních," uvedla u soudu Chaloupková, která svou vinu na převaděčství popírá.
Soudce Eduard Ondrášek proces opět neukončil, tentokrát kvůli výpovědi svědka, který je podle obžaloby spolupachatelem trojice obviněných. Tento muž sice při vyšetřování vypovídal proti mladé ženě obviněné z převaděčství, ta se však pokusila jeho výpověď zpochybnit. Argumentovala tím, že vyšetřovatel, se kterým se dostala do konfliktu, údajně svědka naváděl k vykonstruované výpovědi proti ní. Soudce přelíčení odročil, aby vyslechl vyšetřovatele a další svědky.


Oliva zdobil vatikánskou kapli
VATIKÁN (paf) - Sochař Otmar Oliva odcestoval minulý pátek do Vatikánu, aby se zúčastnil slavnostního vysvěcení kaple, na jejíž výzdobě se tento dnes už světoznámý umělec podílel. Kapli Rodomptoris Mater, která se nachází v˙centru apoštolského paláce, vysvětil Papež Jan Pavel II. v˙sobotu. Stavba je osm metrů vysoká, o rozměrech 15 krát 12 metrů. Jak potvrdil Daniel Herman z˙České biskupské konference, Otmar Oliva vytvořil pro kapli vstupní kropenku z˙bronzu a mramoru, oltář se svícny, poutní kříž, papežský trůn a ambon. Na výzdobě kaple se˙podíleli také přátelé Otmara Olivy, český kněz, profesor gregoriánské univerzity v˙Římě Tomáš Špidlík, Marko Rupnik ze Slovinska a kameník Petr Novák.
"Za několik týdnů navštíví novou kapli také čeští biskupové," řekl mluvčí Daniel Herman.


Radní a mecenáš fotbalu se usmířili
STARÉ MĚSTO (paf) - Letité spory mecenáše staroměstského fotbalu a místní radnice by měly být po úterním setkání obou znepřátelených táborů u konce. Usmíření přichází v˙době, kdy vzniká společný fotbalový regionální klub s˙prvoligovými ambicemi.
Zástupci firmy Synot a vedení radnice podepsali smlouvu, kterou město odkupuje pozemky pro výstavbu náměstí v˙lokalitě Dvorek. Synot je před rokem koupil radnici před nosem proto, aby zabránil výstavbě megalomanské stavby církevního centra ve městě. Pozemek dnes prodal za cenu, za kterou ji mělo město loni od původní majitelky vykoupit. "Jsem rád, že jsou spory, které vyvolalo minulé zastupitelstvo, u konce a že obě strany učinily vstřícné kroky," říká místostarosta Miroslav Sch”nbaum. Vstřícným krokem města přitom myslí závazek, že na vlastní náklady vybuduje parkoviště před areálem Širůch. Fotbalovým fanouškům, návštěvníkům hotelu, haly a pohostinství tak přibude asi pětatřicet nových parkovacích míst pro auta a dvě pro autobusy. "Na pozemku pro náměstí začnou na jaře archeologické průzkumy a po jejich dokončení mohou začít stavby v˙církevním a komerčním duchu. Jaká bude jejich podoba, zatím nevíme," dodal Sch”nbaum.


Mladík řešil spory nožem
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Před očima cestujících řešil svérázným způsobem v prostorách vlakového nádraží v Uh. Hradišti své nesrovnalosti sedmnáctiletý mladík. Nejdříve fyzicky napadl po hádce svého stejně starého kamaráda, který však po bitce naskočil do vlaku a odjel. "Rvačku obou rivalů nahlásil na služebnu městské policie muž, který se oba rváče snažil uklidnit. Sedmnáctiletý neurvalec však na něj vytáhl nůž. Po příjezdu strážníků se dal mladík na útěk a policisté ho pronásledovali až domů. Matka násilníka však před muži zákona zavřela dveře," popisuje událost velitel uherskohradišťské městské policie Jaroslav Ježo.
Podle policistů se v případě horkokrevného mladíka jedná o problémovou osobu, která měla již několikrát potíže s dodržováním zákona. K nashromáždění důkazů bude nyní nutné vypátrat zbitého mladíka i muže, který případ nahlásil.


Ranou z děla otevřeli rekonstruovaný most
UH. OSTROH (jao) - Unikátní most v Uherském Ostrohu byl po čtrnácti měsících nuceného uzavření znovu slavnostně otevřen ve čtvrtek 11. listopadu. S rekonstrukcí mostu, kterou si vyžádaly předloňské povodně, začala brněnská správa Ředitelství silnic a dálnic na jaře tohoto roku. "Máme vyhodnoceny stavy všech mostů v Jihomoravském kraji a musím přiznat, že tento most byl opravdu v kritickém stavu. Uvažovalo se dokonce o jeho uzavření," říká ředitel Správy silnic Brno Jiří Rupp. Původně se předpokládalo, že náklady se budou pohybovat kolem deseti milionů. "Most měl ale bohužel opravdu silně porušenou statiku a oprava obloukové konstrukce mostu byla také velmi náročná. Tím se prodloužila doba potřebná na rekonstrukci a zároveň se zvedly náklady na konečných třináct milionů korun," vysvětluje Rupp.
Užitná zatížitelnost mostu 26 tun, železobetonová oblouková konstrukce a mostovka, tvořená roštem a izolací, by podle Rostislava Buchtíka ze správy silnic měly zajistit vysokou životnost mostu. "Most navrhl architekt Jaroslav Valenta a jeho stavba proběhla v letech 1927-28. Při opravách se dbalo na to, aby se nynější vzhled co nejvíce podobal právě původní podobě z roku 1928. Myslím si, že most může být nyní právem považován za jednu z důležitých dominant našeho města," říká starosta Uh. Ostrohu Vlastimil Vaněk.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 46     ze dne   15.11.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz