Číslo: 45
08.11.1999
Článků: 91

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Ozbrojený lupič odnesl dvě stě tisíc
Případ znásilnění odročen, údajná oběť k soudu nepřišla
Matuška podepisoval s ženou Olgou Tisíc mil
1. družstevní nevyplácí vklady
Nezaměstnanost nečekaně klesla
Města chystají ohňostroje, Hradiště svatbu
Zlodějka se vydávala za podomního prodejce
Ozbrojený lupič odnesl dvě stě tisíc
KUNOVICE (paf) - Po zakukleném ozbrojeném lupiči, který minulý týden vyloupil autoservis Nissan v˙Kunovicích, policie pátrá zatím marně. Muž utekl z˙místa činu s˙dvěma sty tisíci korun. Pachatel se důkladně zamaskoval punčochou přes obličej, přes kterou si ještě natáhl černou kuklu. K˙vyloupení značně frekventovaného místa se vydal ve dvě hodiny odpoledne.
Přesto, že na případ uvalila policie informační embargo, podařilo se Kurýru získat informace od dobře informovaného zdroje. Zakuklený muž údajně vytáhl na obsluhující ženu krátkou střelnou zbraň a přikázal jí vydat peníze. "Žena instinktivně ucukla, ale lupič, který byl hodně vysoký, se natáhl přes pult a vybral hotovost," potvrdil náš zdroj.
Zamaskovaný muž se pak rozběhl do boční ulice V˙Grni. Podle zdroje, který chce zůstat v˙anonymitě, však existují svědci, kteří ho viděli ulicí proběhnout. "Zatím je ale záhadou, kde se pak lupič pohyboval a jakým způsobem se z˙uliček dostal pryč," říká důvěryhodný zdroj.
Policejní mluvčí uherskohradišťské policie to však odmítl potvrdit. "Mohu pouze potvrdit, že k˙loupeži došlo. Bližší okolnosti případu zatím ale nezveřejňujeme, protože po pachateli intenzivně pátráme," řekl mluvčí Jaroslav Krejčíř.


Případ znásilnění odročen, údajná oběť k soudu nepřišla
UH. HRADIŠTĚ (mt) - Soud s˙devětačtyřicetiletým Z. Z., který je obviněn z˙pokusu o znásilnění, proběhl minulý týden s˙vyloučením veřejnosti. Soudkyně Radomíra Veselá v˙písemném rozhodnutí na dveřích soudní síně vysvětlila, že v˙opačném případě by mohlo dojít k˙ohrožení mravnosti.
Žaloba muže z˙Uh. Hradiště viní, že v září loňského roku k sobě pozval dvě ženy, které se měl pokusit znásilnit. Rozsudek však minulý týden nepadl, protože se k˙líčení nedostavila žena, kterou měl obžalovaný znásilnit. Proti němu tak hovořila pouze její přítelkyně, která tvrdí, že ke znásilnění kamarádky skutečně došlo. Obě ženy měl muž vlákat lstí do svého bytu. Taková je verze mladé ženy, která v˙případu figuruje jako svědkyně.
"Kamarádku znásilnil, ale v mém případě se mu to nepodařilo. Pouze se ukojil třením údu o mé tělo. Podařilo se mi utéct až druhý den ráno. Moji společnici ale muž opakovaně znásilňoval celou noc. Nakonec před ním vyskočila z okna jeho bytu v druhém patře a zlomila si nohu," tvrdila novinářům svědkyně, která si přeje zůstat v anonymitě.
Jak dále žena uvedla, pokus o znásilnění ohlásila až několik měsíců po události. Příčinou odkladu byla prý skutečnost, že ji muž i po kritické noci neustále obtěžoval. Pokud by soud dal za pravdu ženám, které muže obviňují, hrozí mu trest odnětí svobody od dvou do osmi let.


Matuška podepisoval s ženou Olgou Tisíc mil

Nová kniha Waldemara Matušky, Tisíc mil, má být povídáním manželů o letech v emigraci. - Foto:mnw
UH. HRADIŠTĚ (mnw) - Zpěvák a herec Waldemar Matuška přijel společně se svou ženou Olgou a synem Waldemarem do Uherského Hradiště podepisovat svou novou knihu Tisíc mil. "Je to povídání o tom, co jsme všechno prožili při emigraci do Spojených států," říká Waldemar Matuška, "v knížce najdete také spoustu fotografií." Pro podpis, ať už do knihy nebo na staré LP a SP desky, si ve středu přišlo několik desítek lidí. "Objevily se tady i singly, na které jsem již dávno zapomněl," říká Matuška. Autogramy rozdávali také spolutvůrci knihy Tisíc mil, manželka Olga a syn Waldemar, největší zájem však samozřejmě byl o zpěváka, který ve své době porážel i Karla Gotta.


1. družstevní nevyplácí vklady
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Uvalení nuceného dohledu nad 1. družstevní záložnou ohrozilo vklady také hradišťských občanů, kteří jí dali důvěru v˙místní pobočce. Dveře pobočky na Zelném trhu zůstaly od čtvrtka zavřené. Největší kampelička v zemi, která má padesát poboček a 25 000 členů, přestala vyplácet a přijímat vklady. Tento stav by měl trvat deset dní.
Mluvčí Úřadu pro dohled nad záložnami Zdeněk Ludvík potvrdil, že 1. družstevní nemá dostatek volných peněz pro ty, kteří by žádali okamžitou výplatu vkladů. Nucený dohled však ještě nemá znamenat konec činnosti. Situace však poškodila důvěryhodnost kampeliček. Potvrdila to i Helena Dobešová, ředitelka Prvního slováckého spořitelního družstva, které ve městě 1. družstevní konkuruje.
"Síť padesáti poboček a dceřinné společnosti spolkla velké množství finančních zdrojů. V˙tom vidím problém," řekla ředitelka. "Naše družstvo nemá žádné pobočky ani dceřinnou společnost a vklady členů nejsou ani umrtveny v˙hmotném investičním majetku. Aktivně vydělávají při poskytování úvěrů, takže naši členové nemusí mít žádné obavy," dodala.


Nezaměstnanost nečekaně klesla
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Situace v počtech nezaměstnaných v okrese začíná být mírně příznivá. Konstatoval to na tiskové konferenci ředitel uherskohradišťského Úřadu práce Richard Janíček.
"Od července do září míra nezaměstnanosti stagnovala na 6,7 procenta a v říjnu nastal obrat k lepšímu," řekl Janíček a dodal, že dnešních 4867 nezaměstnaných představuje míru nezaměstnanosti 6,61%. Náznaky poklesu počtu nezaměstnaných existovaly již zhruba čtyři měsíce, bylo však předčasné vyvozovat z tehdejší situace unáhlené závěry. Říjen však příznivější prognózy úřadu potvrdil. "Můžeme mluvit o opatrném optimismu. Příčinou je mírné oživení hospodářského růstu," dodal Janíček.
Jak dále uvedl, prognózy, které před několika měsíci ukazovaly, že konec roku by mohl přinést až osmiprocentní nezaměstnanost, se s největší pravděpodobností nepotvrdí. Mírný nárůst počtu nezaměstnaných však lze podle pracovníků úřadu práce očekávat, a to z důvodu příchodu zimních měsíců, které vždy znamenají snižování pracovních příležitostí například u stavebních společností a podobně.


Města chystají ohňostroje, Hradiště svatbu
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Magický rok 2000 přiměl mnohá města uspořádat vlastní oslavy jeho příchodu. Nejvíce se postará občanům o zábavu okresní město. Program na Masarykově náměstí by mělo zahájit reprodukovanou hudbou regionální rádio a celý večer bude probíhat videoprojekce různých hudebních klipů a příspěvků kulturního rázu. Před půlnocí zazpívají děti ze základní umělecké školy. Po půlnoční hymně novému roku připije starosta.
Připravuje se také mohutný ohňostroj, který bude mít své slovo mezi první a druhou hodinou roku 2000. Potvrdila to Helena Vajdíková z˙městského úřadu. "Uvažuje se také o novoroční svatbě. Svatební obřad chceme natáčen videokamerou a pak promítat na plátně na náměstí," dodala Vajdíková.
V˙sousedním Starém Městě ještě nemají jasnou představu, jak oslaví příchod roku 2000. "Ještě je na to brzo. Uvažuje se ale o tom, že uděláme ohňostroj a nějakou akci s tím spojenou," vysvětluje tajemník Městského úřadu ve Starém Městě Vladimír Kučera.
V˙podobném duchu proběhnou zřejmě oslavy v˙Kunovicích. Veselice, pořádaná městem, začne těsně před dvanáctou a občané budou˙moci s moderátorem odpočítávat nový rok. "Přesně o půlnoci vypukne ohňostroj a zazní hymna. Před městským úřadem pronese starosta slavnostní přípitek," uvedla Ivana Majíčková z˙kulturní komise města.


Zlodějka se vydávala za podomního prodejce
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Na Uherskohradišťsku přibývá v poslední době případů, kdy podomní prodejci pod záminkou nabídky zboží využijí nepozornosti majitele domu ke krádežím. Minulý týden řešil takový případ uherskohradišťský soud. Stanuli před ním dva občané romské národnosti, Angelika a Pavel Kotlárovi. Obžaloba vinila Angeliku Kotlárovou, že v listopadu 1997 navštívila s několika společnicemi dům rodiny Kožíkovy v Hluku a z ložnice odcizily šedesát tisíc korun. Pavel Kotlár měl být řidičem vozu, ve kterém ženy po činu ujely. Mužovu přítomnost však obžaloba nakonec neprokázala.
Veřejnost překvapilo, jak nízký trest usvědčené zlodějce soud vyměřil. Angelika Kotlárová totiž odešla od soudu s roční podmínkou a povinností nahradit škodu. Soudce odůvodnil své rozhodnutí tím, že odsouzená byla do té doby bezúhonná.
"Moje žena je kvůli nemoci upoutána na lůžko a bez pomoci se ani neotočí. V době návštěvy pachatelek jsem zrovna nebyl doma, šel jsem manželce pro oběd. Dům nezamykám, aby za ženou mohly sousedky, které ji čas od času dělají společnost. Romské ženy toho využily a nerušeně kradly," popisuje událost Antonín Kožík. Společnici pachatelky Angeliky Kotlárové, které za porušování osobní svobody a krádež hrozilo odnětí svobody až na tři roky, se nepodařilo dopadnout.
Všem důvěřivcům Antonín Kožík radí: "Když je uvidíte u domu, vyžeňte je, nebo zavolejte policii."

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 45     ze dne   08.11.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz