Číslo: 44
01.11.1999
Článků: 98

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Zvýšená ostraha obce byla zbytečná, shořelo třetí stavení
Po odchodu armády se žádné byty neuvolní
Banka zastavila halu, kterou se ručilo Štěrbovi
Vysoký úředník dostal volno prý kvůli opilosti
Konec diskriminace uchazečů o zaměstnání
Lupiče na Krčku vyrušil GAN
Zvýšená ostraha obce byla zbytečná, shořelo třetí stavení

Domek starousedlíka si vybral žhář jako svou další oběť, v Jankovicích už třetí. Policie po něm stále bezvýsledně pátrá. - Foto: ok
JANKOVICE (ok) - Třetí jankovické stavení podlehlo minulý pátek žháři, kterého se policie i obyvatelé obce marně snaží odhalit již několik měsíců. Hospodářská budova starousedlíka byla podle místních lidí podpálena stejným způsobem jako předchozí domky. Jako zápalnou hmotu údajně použil žhář hořlavou střešní krytinu eternit a slámu. Trapličtí hasiči společně s hradišťskou jednotkou zápasili s˙ohněm zhruba od čtvrté hodiny ráno. Z hospodářské budovy však zbyly jen ohořelé zdi. Několik krav a kozu se podařilo včas vyvést. Majiteli zničené budovy pomáhala odstraňovat následky ohně asi dvacítka obyvatel Jankovic.
"Máme už podezření na někoho konkrétního, ale případem se zabývá policie, a ta by měla celou záležitost dovést do konce. Jestli ho ale dopadne někdo od nás, zpřeráží mu ruce," řekl jeden z obyvatel obce, který si nepřál zveřejnit své jméno. Starostka Anna Vydržalová je přesvědčená, že ne náhodou si pachatel vybírá domky pod strání. "Zřejmě chce svůj čin nerušeně pozorovat. Musí to být nemocný člověk," tvrdí starostka.
Jankovičtí se cítí proti žháři bezmocní. Přesto, že přes noc nechávají celou obec osvětlenou a obchází ji noční hlídka, postaral se žhář o další, tentokrát čtvrtmilionovou škodu.


Po odchodu armády se žádné byty neuvolní
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Na více než sto třicet městských bytů v˙Uh. Hradišti má dnes dispoziční právo Armáda ČR. Po odchodu vojenské posádky z˙Uh. Hradiště však většina těchto bytů uvolněna nebude. Sedmdesát procent nájemních bytů totiž obývají lidé, kteří nemají s˙armádou nic společného.
"Jedná se o vojáky ve výsluze, jejich manželky nebo vdovy. Vojáků v˙činné službě je v˙těchto bytech minimum. Nemůžeme tedy očekávat, že by se v˙roce 2001 některé uvolnily," říká místostarosta Libor Karásek. Podle správců majetku města jsou tak naděje lidí, kteří čekají na městský byt a domnívají se, že s˙odchodem armády se nějaké uvolní, zbytečné.
Mezi těmito nájemníky s˙dispozičním právem Armády ČR jsou také neplatiči. Více než dvě stě tisíc dluží na nájemném asi dvanáct neplatičů. Ten největší dluží městu na nájemném sto čtyřicet tisíc. V˙Uh. Hradišti dnes čeká na přidělení městského bytu čtyři sta dvacet rodin.


Banka zastavila halu, kterou se ručilo Štěrbovi
KUNOVICE (paf, jao) - Podobně jako před lety hradišťské radnici zůstal na krku dluh firmy TIC, které město ručilo svým majetkem úvěr, dopadli i sportovci v˙Kunovicích.
Začátek případu, který skončil zástavou kunovické sportovní haly v˙bance, sahá do roku 1992. Tehdy získala místní tělovýchovná jednota jako generálního sponzora podnikatele Antonína Štěrbu. Za to, že od něj získávala ročně statisícové příspěvky, se TJ Kunovice rozhodla ručit podnikateli mnohamilionový úvěr svým majetkem - sportovní halou. Antonín Štěrba, donedávna jeden z˙nejvýznamnějších podnikatelů v˙regionu, však z˙úvěru splatil pouze část a hala skončila jako zástava u České finanční společnosti. Dluh, kterým je zatížena, přesahuje deset milionů korun. "Momentálně nejsem schopen ten dluh vyrovnat a trápí mě, že to Kunovjané vytahují," říká podnikatel Štěrba. "Dokud jsem dával peníze, byly to asi dva miliony, všichni byli spokojení. Teď už jim nemůžu dát nic," tvrdí Štěrba.
Do řešení situace se zapojuje také město, které by chtělo halu převzít. "Jednáme s˙městem o tom, že by se hala stala majetkem města," řekl Josef Ryšánek, člen výboru TJ Kunovice. Potvrdila to i kunovická radnice, přesto, že místostarosta Antonín Malušek v˙době rozhovoru pro VK netušil, o jak velké břemeno se jedná.
"Úvěr jsem si vzal jako fyzická osoba. Nejsem na tom finančně dobře a nemohu ho splatit," tvrdí Štěrba. "Není to ale neřešitelné. K jednání však zatím nedošlo," dodává.


Vysoký úředník dostal volno prý kvůli opilosti
UH. BROD (bsm, paf) - Brodská radnice čelí další aféře. Tentokrát ji rozpoutala informace, že vedoucí finančního odboru Josef Kolek ml. musel nastoupit nucenou dovolenou, protože přišel do úřadu v˙podnapilém stavu.
"Nebylo to poprvé," říkají někteří úředníci, které chování jejich kolegy, navíc v˙úřední den, pobouřilo. Starosta města Ladislav Kryštof omlouvá prohřešek vedoucího finančního odboru jako výjimečnou situaci. "Já vím pouze o jednom případu, který nedávno skončil nucenou dovolenou," tvrdí starosta. "Myslím si ale, že je důležité, jak ten člověk pracuje, a z˙tohoto pohledu jsem na jeho osobu neslyšel žádné výhrady," dodává.
Podle informací VK však poslední případ nebyl jediným. Před časem údajně podobný případ skončil písemným napomenutím Kolka ml. tajemníkem Hynkem Sušilem. "Zcela odmítám, že jsem odešel na dovolenou kvůli alkoholu, nebo že bych kvůli tomu nepřišel do práce," vyjádřil se Josef Kolek ml. Domnívá se, že je proti němu vedena kampaň lidmi, kterým vadí jeho jmenování do funkce. "Nucenou dovolenou jsem nastoupil, ale ne kvůli opilosti," tvrdí syn radního Josefa Kolka staršího.
O jeho jmenování do funkce rozhodovala právě městská rada a výsledek výběrového řízení vyvolal dohady, proč byl upřednostněn středoškolák před absolventem vysoké školy.


Konec diskriminace uchazečů o zaměstnání
UH.HRADIŠTĚ (ok) - Od počátku října vešel v platnost nový zákon, který by měl usnadnit uchazeči o zaměstnání získat místo. "Inzeráty v novinách či na úřadech práce nesmí upřednostňovat určitou kategorii uchazečů, ať už jde o věk, pohlaví apod. Pokud takový inzerát někdo podá, vystavuje se sankcím ze strany úřadu práce," upřesnil vedoucí úřadu práce Richard Janíček.
"Připouštím, že inzeráty, které omezovaly třeba věk uchazeče, byly diskriminační. Mám však obavu z toho, že budeme běhat od čerta k ďáblu, a stejně nás zaměstnavatel nepřijme a uvede jiný důvod. K něčemu věkové omezení přece jen bylo. Teď se jenom zbytečně naběháme," konstatuje Andrea Poláchová, která shání zaměstnání již více než rok.


Lupiče na Krčku vyrušil GAN
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Vloupání do oblíbené hradišťské hospody Krček překazila sedmapadesátiletému A. P. minulou středu hlídka bezpečnostní služby GAN. "Před půl dvanáctou nahlásilo bezpečnostní zařízení poplach a hlídka vyrazila. Při prohlídce objektu jeden člen hlídky zahlédl lupiče v˙areálu stadionu. Skrýval se pod rampou pro skateboardisty," potvrdil pracovník bezpečnostní služby Ivan Zlatý. Honička skončila až u zimního stadionu, kde pachatele vloupání převzalo obvodní oddělení policie. Pohostinství Krček zůstalo díky včasnému zásahu operátorek a hlídky GANu až na dvoje vypáčené dveře bez úhony.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 44     ze dne   01.11.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz