Číslo: 43
25.10.1999
Článků: 101

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Mezi překupníky zbraní je opět bývalý zaměstnanec Zbrojovky
Kvůli sto tisícům probourali zeď
Začalo období nemocí
Vandalové byli chyceni při povalování soch
Pomozte při pátrání!
V Hradišti je nejednotný názor na počet krajů
Pašoval kompaktní disky za šest milionů
Mezi překupníky zbraní je opět bývalý zaměstnanec Zbrojovky
UH. BROD (paf) - Po devítiměsíčním pátrání policie zadržela tři muže, kteří načerno obchodovali se zbraněmi a jejich součástkami bez výrobních čísel. V˙trojlístku mužů je i šestačtyřicetiletý bývalý zaměstnanec uherskobrodské Zbrojovky. Při domovních prohlídkách pachatelů ze Zlína a Uh. Hradiště byly nalezeny stovky komponentů ke zbraním i kompletní pistole a brokovnice. Všechny mají pocházet ze Zbrojovky v Uh. Brodě.
Dva muži před časem zadržení při podobné operaci v˙této zbrojařské firmě dokonce dodnes pracují. "Doposud jim nebyla prokázána vina, takže je nesmíme propustit," řekl Jiří Frenzl, mluvčí Zbrojovky. Podle něj je příležitostí k˙rozkrádání součástek během výroby spousta. "Když objevíme nějaký kanál, okamžitě ho ucpeme," tvrdí Frenzl. K˙rozkrádání však přesto dochází. Jeden ze zaměstnanců podniku Kurýru potvrdil, že není až takový problém vynést z˙podniku jednotlivé kusy.
"Většinou se vybírají zmetky, které by šly podomácku upravit," tvrdí zdroj, který chce zůstat v˙anonymitě, "největší problém je vynést rám. Vím o tom, že lidi vynášeli součástky druhý den po˙namátkové kontrole." O tom, že rozkrádání součástek ke zbraním je výnosným obchodem, svědčí fakt, že pistole ráže devět milimetrů se dá na černém trhu údajně pořídit do patnácti tisíc korun.


Kvůli sto tisícům probourali zeď

Probouraná zeď stavební buňky a lup za sto dvacet tisíc. Takový je účet pachatelů, kteří okradli stavební firmu v Mařaticích. - Foto: ok
UH. HRADIŠTĚ (ok) - V poslední době se na Uherskohradišťsku rozmáhá mezi zloději nová móda. Pachatel si do objektu, který chce vyloupit, probourá díru ve zdi. Před časem policisté zaznamenali případ, kdy do stánku s novinami před obchodním domem Centrum pachatelé vyrazili betonovým květináčem otvor. Tím pak vynesli lup za několik tisíc korun.
Podobným způsobem si se zabezpečením dvou unimo buněk, patřících stavební firmě v Mařaticích, minulý týden poradili doposud neznámí pachatelé.
"Protáhli se asi půlmetrovým otvorem ve zdi a odnesli vrtací soupravu Bosch, hutní pěch a jiné nářadí v celkové hodnotě 121 tisíc korun. Po aktérech činu policie pátrá," řekl mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. Podle policejního zdroje, který chce zůstat v anonymitě proto, že nemá oprávnění poskytovat informace, je k podobné trestné činnosti často využíváno nezletilých dětí menšího vzrůstu.


Začalo období nemocí
UH.HRADIŠTĚ (ok) - Jak potvrzují uherskohradišťští lékaři, v posledních dvou týdnech se prudce zvýšil počet respiračních chorob. Pacienti bývají postiženi silným kašlem, rýmou a celkovou schváceností.
Největší potíže jsou podle lékařů s dětmi. "Mnohdy se mi v ordinaci jejich matky rozpláčou, že nemohou být kvůli obavě ze ztráty zaměstnání s dětmi doma. Snaží se děti léčit doma a odmítají je vyřadit na čas z kolektivu. To je velká chyba. Nemocné dítě rychle nakazí ostatní a dochází k bludnému kruhu, kdy jsou ordinace přeplněné malými i velkými pacienty," říká lékařka Parvine Gricová a dodává, že denně ošetřuje dvě až tři desítky pacientů. Výjimkou nejsou ani zápaly plic.
"Prozatím se nejedná o klasické chřipky. Se změnou počasí se vždy zvýší počet respiračních chorob, takže nárůst nemocí v tomto období se dal předpokládat," konstatuje okresní hygienička Zdenka Skulová. "Pokud léčbu onemocnění odložíme o týden nebo dva, pak vyléčení trvá třeba i měsíc," varuje před přecházením nemocí Gricová.


Vandalové byli chyceni při povalování soch
UH.HRADIŠTĚ (ok) - Těsně před tím, než sochař Pavel Opočenský odvezl svou výstavu soch před kinem Hvězda, se městské policii podařilo dopadnout vandaly, kteří je od jejich nainstalování několikrát povalili na zem. Po dvou mužích z˙Uh. Hradiště ve věku třiatřicet a pětatřicet let pátrala policie několik měsíců. "Výtečníky zadržela hlídka strážníků právě ve chvíli, kdy se snažili díla opět shodit. Zarážející je, že jeden z mužů je vysokoškolák. Oba byli ve značném alkoholovém opojení," uvedl zástupce velitele městské policie Vlastimil Pauřík.
Skutečnou nelibost s uměním sochaře prokázali pachatelé vzápětí po propuštění. Povedení estéti pouhých dvacet minut po opuštění stanice policie svůj čin zopakovali. "Prý se jim sochy Pavla Opočenského skutečně nelíbí," řekl Pauřík.
Od minulého týdne mají vandalové už jen jediný terč. Až na jednu sochu před Galerií Slováckého muzea Pavel Opočenský všechny odvezl. "Jednal jsem s radnicí a vypadá to tak, že se dohodneme na ceně a socha před Galerií zůstane," řekl pro Kurýr Opočenský a dodal, že cena díla dosahuje téměř jednoho a půl milionu korun. "Líbí se mi, kde je ten kámen umístěn, takže jsem ochoten jít s˙cenou výrazně dolů," tvrdí Opočenský.


Pomozte při pátrání!
Od středy 20. září se pohřešuje sedmašedesátiletý Karel Peka z˙Uh. Hradiště. V˙den svého zmizení se muž vypravil odpoledne kolem třetí hodiny na Salaš. Okolo páté byl v obci viděn v prostoru točny autobusů. Když mu krátce po osmnácté hodině ujel spoj do Uh. Hradiště, rozhodl se údajně stopovat. Poté byl kolem osmé hodiny večer spatřen v hostinci ve Břestku , kde se pohyboval ve společnosti dvou neznámých mužů, z nichž jeden byl nakrátko ostříhán. Domů už nedorazil. V průběhu čtvrtku a pátku (22. - 23. října) byly prohledány prostory v okolí Bunče a Salaše, včetně pomníků, Kamenného potoka a podobně. Pátrání pokračovalo směrem na Velehrad a okolí. Zjistilo se, že pohřešovaný muž se stopem pohyboval směrem na Břestek přes Velehrad a Tupesy. Příbuzní se obávají, že neznámí muži, kteří byli s Karlem Pekou spatřeni, se v prostoru chatové oblasti na Břestku dopustili na hledaném násilného trestného činu. Pomozte při pátrání po Karlu Pekovi. Má modrozelené oči a prošedivělé vlasy. Naposledy měl na sobě černou koženkovou bundu a modré rifle. Jakékoliv informace podejte ( i anonymně) na telefonu 0606/ 922 759 nebo 0632/ 520 169. Volat lze i linku 158.


V Hradišti je nejednotný názor na počet krajů
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Okresní město znepokojilo rozhodnutí poslanců Parlamentu ČR podpořit v˙prvním čtení návrh na redukci původně schválených čtrnácti krajů. Pokud by návrh prošel druhým a třetím čtením, nevznikl by Zlínský kraj a Uh Hradiště by patřilo pod Brno.
Proti redukci krajů hlasoval poslanec Jaroslav Plachý (ODS). "Jsem zásadně proti tomu. Je ale fakt, že uvnitř klubů se začínají štěpit názory podle toho, odkud poslanci pocházejí. Jednoznačná podpora čtrnácti krajů není," potvrdil. Podle senátora Jaroslava Petříka (KDU-ČSL) v˙kuloárech sílí podpora osmi krajů. "Všichni si začali uvědomovat, jak drahé bude zřízení tolika krajů. Pokud bude ale zrušen původní ústavní zákon, oddálí se zřízení krajů nejméně o čtyři roky," tvrdí Petřík, který v˙případě, že budou senátoři hlasovat o redukci krajů, podpoří variantu osmi.


Pašoval kompaktní disky za šest milionů
STRÁNÍ (paf) - Pohraniční policisté ušetřili státu minulý týden značný daňový únik. Pokud by se podařilo pětadvacetiletému muži z˙Uh. Hradiště, zadrženému na přechodu ve Strání, převézt pašované zboží, daňový únik by dosahoval téměř dvou milionů.
"Jako obyčejný cestující se muž pokusil přejet hraniční přechod s˙několika taškami v˙zavazadlovém prostoru, které ukrývaly dvacet tisíc cédéček s˙hudebními tituly," řekl Václav Link, mluvčí Celního ředitelství Olomouc, a dodal, že hodnota zboží byla téměř šest milionů.
Mladý muž z˙Uh. Hradiště byl odhalen při běžné celní kontrole. "Mohl ústně přihlásit zboží k˙celní kontrole. Zdá se ale, že někteří lidé jsou pro peníze ochotní riskovat cokoliv," dodal Link. Podle něj je předmětem šetření, zda cestující neposloužil jen jako převozník někomu jinému.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 43     ze dne   25.10.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz