Číslo: 42
18.10.1999
Článků: 108

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Armáda opustí město v roce 2001
Rybáři pustili šupináče z˙rybníka do světa
Bomber byl prý propuštěný muž
Hamé koupilo Otmu
Odsouzený převaděč se soudí o zabavenou avii
Policie odhalila sklad zbraní
Na Sondě maturant se mrhalo penězi daňových poplatníků
Skupina demonstrantů hájila před cirkusem práva zvířat
Armáda opustí město v roce 2001
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Kluci v˙zeleném, dnes neodmyslitelná součást Uh. Hradiště, už nebudou od března 2001 ve městě k˙vidění. Posádka se přesune do Hradce Králové a je na rozhodnutí armády, zda objekt kasáren prodá, nebo bezplatně převede na město nebo na okres.
Bezplatný převod však městu nedovoluje využívat objekty komerčně. "Chceme kasárna pro sociální bydlení, startovní byty pro mladé rodiny, školství a sport. Část bychom ale chtěli využít i komerčně jako výstavní areál pro různé autosalóny a burzy," říká místostarosta Libor Karásek. Podle něj se město pokusí získat na ministerstvu financí výjimku z˙vyhlášky, která nedovoluje komerční využití bezplatně převedených státních objektů. "Využijeme poslanců, senátorů a známých a věřím, že se nám to podaří," dodává.
Ladislav Vintr, vedoucí referátu regionálního rozvoje OkÚ, potvrdil, že okres má také určitou představu o tom, jak by kasárna využil. "Také budeme potřebovat nějaké prostory. Na okres mají být převedeny dnešní záležitosti policie, myslím tím pasy a občanské průkazy, a navíc máme požadavek na azylový sklad. Zatím jsou to spekulace, ale možná bychom určitou nabídkou pomohli i sousednímu Zlínu," vysvětluje Vintr. Pokud by se nepodařilo kasárna bezplatně převést, armáda by je prodala ve výběrovém řízení. Jejich hodnota přesahuje 350 milionů.


Rybáři pustili šupináče z˙rybníka do světa

Ze Svárovského rybníka pustili rybáři do Moravy asi pět a půl tuny ryb. - Foto: mnw
UH. HRADIŠTĚ (mnw) - Svárovský rybník už má po podzimním výlovu mladých šupináčů. "Říká se, že rybáři často zveličují," říká předseda Moravského rybářského svazu Uherské Hradiště Milan Čaja, "ale odhadujeme, že letos jsme z tohoto rybníka vylovili asi pět a půl tuny ryb."
Po výlovu jsou všechny ryby v kádích odváženy do Moravy a jejích slepých ramen. "Máme povinnost tento revír udržovat," vysvětluje Milan Čaja, "každý rok do něj musíme vypustit určité množství a také určitou skladbu ryb. Odchováváme nejen kapry, ale i candáty, štiky a sumce." Podle slov předsedy svazu byl letošní rok pro odchov ryb velmi příznivý a rybníky, jejichž plocha je přes dvanáct hektarů, jsou slovovány již od začátku října.
"Rybářství už není jen koníček, ale doslova kůň. Všichni jej děláme při práci a věnujeme mu veškerý volný čas," říká spokojený rybář.


Bomber byl prý propuštěný muž
UH.HRADIŠTĚ (ok) - Letos už pětadvacátý případ hrozby bombovým útokem postihl před týdnem společnost Mesit. Kvůli planému poplachu byly vyklizeny všechny dílny a prostory firem sídlících v˙areálu. Anonym, který zavolal ve tři čtvrtě na sedm, totiž neupřesnil, ve které části by měla být umístěna bomba.
"Zrovna jsem svačil, když přišla mistrová a řekla, že se okamžitě musí vyklidit hala. Stáli jsme před branou, přijelo několik policejních aut se psy a čekali jsme, až prohlídnou dílny. Pěkně jsme si na neznámého vtipálka zanadávali," popisuje událost jeden ze zaměstnanců Zdeněk Kubík.
Podle vedení podniku se finanční ztráty ve výrobě způsobené výlukou budou počítat na několik milionů korun. Jak se domnívají zaměstnanci, pravděpodobně se jednalo o čin muže, který byl z podniku propuštěn. Existuje také verze, že pachatelem je zaměstnanec jedné z firem, sídlících v objektu, která nedávno ukončila svou činnost a propustila své lidi.
"Po čtyřech hodinách prohlídky objektů pyrotechniky z˙Brna se výroba znovu rozjela," řekl policejní mluvčí Jaroslav Krejčíř a dodal, že autorovi poplašného poplachu hrozí až tři roky vězení.


Hamé koupilo Otmu
BABICE (red) - Otma Mařatice přešla minulý týden do rukou největšího domácího konzervárenského výrobce - Hamé Babice. Jak uvedl pro MF Dnes Leoš Novotný, generální ředitel Hamé, ovládnutím mařatické společnosti zvýší Hamé produkci kečupů ze čtyř na jedenáct tisíc tun ročně a stane se tak jejich největším výrobcem v˙zemi.
Hamé odkoupilo Otmu od původních pěti spoluvlastníků, kteří získali podnik v˙restituci. Transakcí získal náš největší producent konzervovaných výrobků ze zeleniny, ovoce a masa také osmdesát procent Otmy - Slovácké Fruty Kunovice a Rekordu, konzervárenského podniku v˙Českých Budějovicích.


Odsouzený převaděč se soudí o zabavenou avii
UH.HRADIŠTĚ, BRNO (ok) - Nedávno informoval Kurýr o soudním procesu se slovenským převaděčem Tomášem Juríkem, který loni v září nelegálně převezl devětačtyřicet Kosovanů přes česko - slovenskou hranici . Řidič a současně majitel avie, ve které byli běženci převáženi, se však nyní dožaduje, aby mu soud vrátil zabavené auto a mobilní telefon. Při vyšetřování ale přiznal, že by podobnou akci znovu opakoval.
Před rokem naložil skupinu Kosovanů do avie a vyložil je na české straně. Pohyb Kosovanů však tehdy neušel pozornosti slovenských policistů. Česká policie si na základě informace svých kolegů na převaděče počkala na své straně. Řidiče zadržela, když s˙prázdnou avií přejížděl hraniční přechod. Vyšetřování ukázalo, že muž chtěl skupinu Kosovců za hranicí znovu naložit a odvézt až do Prahy. Spolu s řidičem nákladního vozu byly tehdy zadrženy i osoby, které celou akci řídily mobilním telefonem.
Bratislavský převaděč nyní žádá, aby rozsudek okresního soudu, jehož rozhodnutím přišel o majetek, byl zrušen. Krajský soud v Brně, který vyšel Juríkově snaze vstříc, se začal jeho případem znovu zabývat. Vyšetřování byla zahájeno údajně i proto, že ministr spravedlnosti podal proti verdiktu soudu stížnost pro porušení zákona.


Policie odhalila sklad zbraní
UH. BROD (paf) - Muniční sklad připomínal nález policie v˙domě šestačtyřicetiletého muže z˙Uh. Brodu. Na základě soudního příkazu u něj policie minulý čtvrtek zabavila čtyři malorážky, brokovnici, dva revolvery, pistoli, třicet puškohledů a větší počet ostrých nábojů a dalších komponentů k˙ručním palným zbraním. Potvrdila to mluvčí Policejního prezidia ČR Monika Korábová a dodala, že muž podezřelý z˙nedovoleného ozbrojování je v˙současnosti na neznámém místě. Údajně případ souvisí s˙podobným,˙nedávno odhaleným skladištěm zbraní ve Zlíně.


Na Sondě maturant se mrhalo penězi daňových poplatníků
UH.HRADIŠTĚ, ZLÍN (ok) - Odvolaný ředitel zlínské stavební průmyslovky Sládeček měl pravdu, když kritizoval vládní projekt Sonda maturant. Vyplývá to z výsledků šetření nejvyššího kontrolního úřadu, podle kterého je projekt zbytečným mrháním peněz daňových poplatníků. Resort školství podle kontrolorů nezadal práce svým příspěvkovým organizacím, ale například nadacím, které ze zákona nemají právo podnikat. Ministerstvo školství také zadalo externím spolupracovníkům úkoly, které měli v náplni zaměstnanci ministerstva.
"Sonda maturant přinejmenším nabídla porovnání úrovně jednotlivých škol, takže se nemohu ztotožnit s názorem, že byla neúčelná. Pokud došlo k neoprávněnému rozmělnění peněz, měla se by se v systému učinit náprava," řekl ředitel Školského úřadu v Uh. Hradišti Bohuslav Jandásek. Mnozí pedagogové ale poukazují na neúčelnost sondy. "Máme dokonce informace, že se připravují další projekty tohoto typu," tvrdí jeden z˙nich.


Skupina demonstrantů hájila před cirkusem práva zvířat
"Stojíme tady, aby si rodiče, kteří vedou své děti do cirkusu, uvědomili, že by je měli vzít radši jinam. Tady to je týrání zvířat," říká třiadvacetiletý Josef Tyl a rozdává rodinkám, které míří k˙pokladně cirkusu, letáky. Proklamuje se v˙nich, že cirkus zachází se zvířaty v˙rozporu se zákonem na jejich ochranu proti týrání. Od návštěvy vystoupení ale neodradí nikoho.
Na úrodnou půdu padla snaha demonstrantů u skupinky mládeže, která se k˙nim přidává podpisem na petici. "Nechceme vyvolávat nějaké velké emoce nebo konflikty s˙vedením cirkusu," říká Tyl. "Chceme jen poklidně dát najevo svůj názor. Lidi by si měli uvědomit, že zvířata unesená z˙přírody v˙cirkuse nemohou být šťastná. Kdo chce, může se podepsat na petici, kterou odevzdáme Českému svazu ochránců přírody," dodává.
(paf)

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 42     ze dne   18.10.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz