Číslo: 41
11.10.1999
Článků: 102

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Šikanovaní zmírnili obvinění
Jankovický žhář řádil v Jalubí
Benzínku v˙Uh. Brodě údajně přepadli ozbrojení Ukrajinci
Na pět měsíců musela vzít cihelna lidem práci
Město vyšachovalo místní firmy z tendru
TIP
Milan Cileček má na kontě dva miliony
Řidič s mobilem v ruce bude policií pokutován
Šikanovaní zmírnili obvinění

"Je těžké určit, kdy se jedná o klukovinu a kdy o trestný čin," řekl soudce Ondrášek na adresu pětice mladíků souzených za šikanu. - Foto: ok
UH.HRADIŠTĚ (ok) - Podmíněné tresty v rozmezí jednoho roku až 18 měsíců udělil uherskohradišťský okresní soud čtyřem z pěti obžalovaných mladíků obviněných ze šikany. Měli se jí dopustit na služebně mladších vojácích u vojenské posádky v Uh. Hradišti v listopadu loňského roku. Obžaloba je vinila z toho, že samovolně vyhlašovali nástupy mladším vojákům, kteří museli v krátkém limitu očistit služební obuv. Své mladší kolegy měli údajně nutit ke shánění občerstvení, klikům a dřepům, recitování básniček a jiným úkonům.
Soudní líčení zkomplikovaly protokoly o výsleších. Na rozdíl od přípravného řízení poškození vojáci u soudu zlehčovali míru spáchané šikany. Jeden z poškozených přijal omluvu bývalého "mazáka", který soudu složil finanční prostředky jako narovnání obžaloby. V závěru líčení byl však navrhovatel tohoto řešení zbaven viny a peníze mu byly vráceny.
Ostatní čtyři provinilci byli odsouzeni k podmínečným trestům. "Je velmi těžké určit, kdy se jedná o klukovinu a kdy o trestný čin. Záleží také na osobě, která je šikanována," řekl k případu soudce Eduard Ondrášek.


Jankovický žhář řádil v Jalubí
JALUBÍ (ok) - Před nedávnem podpálil dosud neznámý žhář dva domy v Jankovicích. Nejprve lehl popelem dům mladých manželů, hned nato hořela protější budova. Minulý týden museli uherskohradišťští hasiči zasahovat u podobného neštěstí v Jalubí. Žhář polil dveře místní vinárny a zapálil je. Podle místních obyvatel požáry zakládá jedna a tatáž osoba. Podle jedné z verzí používá pachatel při svých cestách automobil. "Díval jsem se z okna, protože jsem vyhlížel dceru, která měla jít v noci od autobusu. Najednou jsem uviděl pomalu jedoucí auto, které zastavilo v blízkosti hospody. Když řidič viděl, že se v objektu ještě svítí, zapištěly gumy a rychle odstartoval pryč. Mohla to být náhoda, možná ale také ne," tvrdí jeden ze starousedlíků, který nechce být jmenován.
Škoda v posledních dvou případech není velká - dvakrát deset tisíc korun, lidé však začínají mít strach. "Když jsem slyšela o požárech v Jankovicích, bylo mi těch lidí líto. Po požáru v naší obci mám však už strach. Věřím, že pokud by ho chytil některý z našich lidí, živý by se odsud nedostal," řekla jedna z obyvatelek Jalubí, která si z˙obav před útokem žháře nepřála zveřejnit své jméno.


Benzínku v˙Uh. Brodě údajně přepadli ozbrojení Ukrajinci
UH. BROD (paf) - Na hodinu po půlnoci začátkem minulého týdne načasovala skupina tří mužů ozbrojené přepadení čerpací benzínové stanice v˙Uherském Brodě. Přesto, že policie uvalila na případ informační embargo, podařilo se Kurýru zjistit, že obsluhující ženu přepadli dva muži mluvící špatně česky s˙ruským přízvukem. "Vešli do místnosti, přistoupili k˙ženě a chtěli platit stokorunou načerpaný benzín. Hned nato ale jeden vytáhl pistoli a druhý ženu prudce udeřil do obličeje pěstí, ve které svíral kovový boxer," prozradil zdroj, který odmítl zveřejnit své jméno, protože nemá pověření poskytovat informace. Benzínku lupiči opustili údajně s částkou nepřesahující dvacet tisíc korun.
Na první pohled jiný případ se začal odehrávat o několik hodin později nato ve Veselí nad Moravou. Policejní hlídka tady vyrušila skupinu tří Ukrajinců při vloupání do zaparkovaného automobilu. Honička policistů a lupičů z˙Veselí skončila až v˙Hodoníně. Podle dobře informovaného zdroje policie v˙současnosti šetří verzi, že oba případy mají na svědomí totožní pachatelé. V˙Hodoníně zadržení Ukrajinci totiž údajně odpovídají popisu lupičů z˙Brodu. Policie však potvrdila pouze to, že zadržení Ukrajinci jsou stíháni pro odcizení vozidla.


Na pět měsíců musela vzít cihelna lidem práci
UH.HRADIŠTĚ (ok) - Před několika dny opustilo brány Abrhámovy cihelny v Kunovicích sedmnáct ze čtyřiceti zaměstnanců. Stalo se tak na základě výpovědi, kterou uzavřeli s vedením podniku formou dohody. Firma svůj krok vysvětluje celkovou špatnou situací ve stavebnictví.
Cihelna každoročně v zimě provádí dočasnou odstávku výroby. "Při nízkém odběru ve skladech máme tolik zásob, že jsme odstávku museli udělat dříve. Jedná se zhruba o pětiměsíční zastavení výroby," vysvětluje ředitel Abrhámovy cihelny Vladimír Glaser. Podle vedení podniku není možné vyplácet zaměstnancům po dobu pěti měsíců šedesátiprocentní mzdy, proto se přistoupilo k rozvázání pracovního poměru. Firma se písemně zavázala, že ke dni 22. února 2000 přijme lidi zpět.
"Ovšem za pět měsíců se může stát cokoliv, nemyslím si ovšem, že by případné změny měly být nějak zvlášť drastické. Pokud bychom nebyli schopni lidi zpět přijmout, vyplatíme jim dvouměsíční odstupné. Uděláme vše pro to, aby se mohli vrátit do práce," vysvětluje Glaser.


Město vyšachovalo místní firmy z tendru
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Výsledek výběrového řízení na stavbu bytového domu ve Štěpnicích se stal předmětem sporu radnice s místními firmami, které byly v˙tendru neúspěšné. Zakázku za padesát milionů vyhrála firma ze Zlína a regionální uchazeči tvrdí, že zadání soutěže bylo právě jí šité na míru. Poukazují na to, že radnice by neměla znevýhodňovat místní firmy, které zabezpečují městu nejenom daňovou výtěžnost, ale i zaměstnanost.
Potvrdil to i ředitel Okresní hospodářské komory Jiří Zezulák. "Podmínky tendru byly postavené tak, že jim místní firmy nemohly vyhovět. Požadavek předložení certifikátu řízení jakosti ISO 9002 je vzhledem k˙velikosti stavby nepochopitelný a neobvyklý. Kromě dvou firem ho střední firmy na Uherskohradišťsku, které jsou schopné realizovat dům ve Štěpnicích, nemají," řekl Zezulák.
Jiný názor na to má místostarosta Libor Karásek: "Certifikát mohly mít všechny místní firmy už dávno. U zakázek této velikosti je to běžný požadavek," řekl Karásek. O den dříve při setkání s˙podnikateli mluvil jinak. "Podmínka ISO 9002 v˙zadání nemusela být. Omlouvám se, ale město podlehlo při jeho sestavování určitým módním trendům," řekl doslovně.
Neúspěšné firmy také poukazují na to, že na prvním místě měla být zohledněna cena, přitom vítězná firma měla nabídku zhruba v˙polovině spektra cen nabízených sedmi uchazeči. "Měl jsem představu, že máme nejlepší start k˙získání této zakázky," tvrdí Milan Vaďura, ředitel firmy, která skončila na třetím místě. "Výsledek nás překvapil a určitě na něj budeme reagovat," dodal.


TIP
10 let oslaví funky skupina J.A.R.
na svém jediném koncertě na Moravě 16. 10. v Kunovicích.Milan Cileček má na kontě dva miliony
UH. HRADIŠTĚ (mnw) - Velkého životního úspěchu, dvou milionů kilometrů bez zaviněné nehody, dosáhl v minulých dnech řidič ČSAD Uherské Hradiště Milan Cileček. Jako řidič pracuje u tohoto podniku již třicet let a je už druhým řidičem tohoto podniku, který podobného úspěchu dosáhl. "Myslím, že každý, kdo zná frekvenci dopravy na našich a evropských silnicích, dokáže dva miliony kilometrů bez nehody ocenit," řekl při oficiální gratulaci ředitel ČSAD Uherské Hradiště Antonín Kusák.
Milan Cileček v minulosti pracoval jako řidič nákladní, městské hromadné i linkové dopravy. V současnosti jezdí jak na vnitrostátních linkách, tak na mezistátních, jako je například Brno - Praha - Livorno, čímž mu naježděné kilometry přibývají velmi rychle. "Většinou žádné problémy nemám," říká Milan Cileček, "ale jednou se nám na trase Brno - Livorno pokazila za plného provozu zadní náprava. Bylo to dost nepříjemné, ale nakonec vše dobře dopadlo." Jeho práci ocenila i Celosvětová organizace zahraniční dopravy, od které získal jako jeden z mála v naší republice vyznamenání za bezpečnou jízdu.


Řidič s mobilem v ruce bude policií pokutován
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - S Novým rokem by na našich silnicích měl začít platit nový silniční zákon. Pro řidiče to bude znamenat mnoho změn. Dle současných předpisů má chodec na přechodu přednost až ve chvíli , kdy vstoupí do vozovky. Musí tak často dlouho čekat na to, až bude přecházení bezpečné, nebo až ho některý z ohleduplných řidičů pustí.
Od Nového roku bude muset řidič zastavit už když chodec bude stát na kraji silnice a zjevně ji bude chtít přejít. Navíc nebudou moct řidiči za jízdy telefonovat, pokud nepoužijí speciální sadu, která ponechává řidiči obě ruce volné. Pro malé děti budou povinné zvláštní bezpečnostní sedačky. Mimo obec bude zákaz předjíždění v křižovatce. Dosud se mohlo na hlavní silnici předjíždět i v křižovatce.
Nový silniční zákon pamatuje i na čerstvé řidiče. Ti budou moci řídit silné vozy a motocykly až od jedenadvaceti let a poté, co prokáží určitou praxi s nižšími kubaturami.
S rokem 2000 začne fungovat i nový bodový systém trestání neukázněných řidičů. Když řidič spáchá přestupek, od policisty obdrží spolu s pokutou ještě jeden až čtyři body. Ve chvíli, kdy dosáhne dvanácti bodů, přijde dočasně od řidičský průkaz.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 41     ze dne   11.10.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz