Číslo: 40
04.10.1999
Článků: 104

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Havla přivítaly slzy i rozpaky
Radní o přednostním zadávání zakázek města nemluví pravdu
Návštěvu lékaře ve středu odložte
Firmy dluží miliony za zdravotní pojištění
Vlaky podraží možná až o čtyřicet procent
Žena skočila pod splav
Rekordní seskok se povedl až napodruhé
Havla přivítaly slzy i rozpaky

Foto: JosefOtto
Uh. Hradiště bylo jedním ze tří záplavami postižených míst, která minulou středu navštívil prezident Václav Havel. "Nezbývá než ocenit moudrost našich předků. Historické budovy, jako například kostely či jiné historické stavby, zůstaly ve většině případů nedotčeny díky tomu, že byly postaveny na bezpečných místech," podotkl Havel.
Prezident byl za mimořádných bezpečnostních opatření přivítán na Masarykově náměstí několika stovkami obyvatel města a starostou L. Šupkou, který mu předal dar města - obraz Zdeňka Targuse Červinky a láhev archívního vína. "Na můj pobyt v Hradišti v roce 1992 si velmi dobře pamatuji. Bylo to zřejmě naposledy, co jsem si zde ve společnosti Hradišťanu zahrál na cimbál," žertoval prezident. Většina lidí byla návštěvou prezidenta dojata, objevily se však i názory, že měl místa postižená povodní navštívit hned v˙roce 1997. "Tehdy jsme podporu prezidenta potřebovali. Jeho návštěva dva roky po povodních už nám moc platná není," postěžovala si Renata Martykánová z Uh. Hradiště.
(ok)


Radní o přednostním zadávání zakázek města nemluví pravdu
UH. BROD (paf) - Radní v˙Uh.Brodě minulý týden popřeli, že by chtěli být zvýhodňováni při zadávání městských zakázek. Ze zápisů zasedání rady, které se podařilo redakci získat, však vyplývá, že nemluví pravdu. Radní Pavel Josefík ve svém dopise, který zaslal redakci a jehož celé znění zveřejníme v˙příštím čísle, tvrdí: "Nemohu nereagovat na lži, že moje jméno figuruje na jednom ze zápisů porady, kde je doporučeno, abych vykonával znalecké posudky." Zápis z˙městské rady 8. září však dokazuje pravdivost informací, které Kurýr zveřejnil minulý týden: "MUDr. Karásek se dotázal, proč ocenění majetku polikliniky nebylo zadáno ing. Josefíkovi, a navrhl zastavit provádění oceňování a zadat je ing. Josefíkovi." Podle zápisu z˙15. září dokonce radní Karásek upozorňuje, že člen městské rady má přednostní právo na získání městské zakázky.
Jiný názor na to mají právníci. "Zadávání veřejných zakázek obcemi se řídí zákonem, podle kterého mají všichni uchazeči rovné podmínky a nemůže být nikdo neodůvodněně zvýhodňován," potvrdila střet zájmů na brodské radnici právnička Ilona Miklová.
"Je to nehoráznost. Pokud je ale rada dnes složená tak, jak je, osobní úmysly zřejmě převažují," řekl na adresu vedení radnice, na které mají převahu sociální demokraté, člen zastupitelstva a bývalý místostarosta Stanislav Zápeca.

Řekli o zadávání městských zakázek:
MR 8. 9.: Radní Karásek navrhl zastavit oceňování majetku polikliniky a zadat je radnímu Josefíkovi.
Pavel Josefík (člen MR): "Tvrzení, že moje jméno figuruje v˙zápise porady, kde bylo doporučeno, abych dostával znalecké posudky, je nepravdivé."
MR 15. 9.: MUDr.Karásek upozornil, že člen MR má přednostní právo na získání městské zakázky.Návštěvu lékaře ve středu odložte
UH.HRADIŠTĚ (ok) - Plánovaná stávka lékařů za zvýšení mezd zdravotníkům by neměla ohrozit péči o pacienty. Akutní péče bude poskytována i během stávky. Tvrdí to uherskohradišťští lékaři.
Podle zástupců Lékařského odborového klubu proběhne jednodenní stávka formou omezeného provozu ve zdravotnických zařízeních. Odboráři požadují zvýšení mezd lékařů z průměrné měsíční částky třiadvacet tisíc o zhruba dvanáct tisíc korun. Pro zdravotní sestry chtějí průměrnou mzdu patnáct tisíc korun. Svůj požadavek chtějí 6. října přednést i premiéru Miloši Zemanovi. Kolik lékařů stávku podpoří, ale odboráři nedokážou odhadnout.
"Prozatím mě o chystané stávce nikdo z odborářů neinformoval. Pokud se mám vyjádřit k postoji vůči stávce, požadavek na řešení platové situace lékařů považuji za legitimní. Zdraví pacientů však nesmí být ohroženo a akutní péče bude poskytována i po dobu stávky," potvrdil ředitel okresní nemocnice Miroslav R”ssler. Lékaři, kteří nebudou moci přijet stávkovat do Prahy, vyjádří svůj protest symbolicky - modrou stužkou na svém plášti.


Firmy dluží miliony za zdravotní pojištění
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - V důsledku špatné ekonomické situace některé podniky na Uherskohradišťsku přestávají platit za své zaměstnance zdravotní pojištění. Největším neplatičem, který Okresní pobočce VZP v Uh. Hradišti dluží již čtyři a půl milionu korun, je výrobce horských kol Joko - bike Kunovice.
"Platby nám zpožďuje řada firem, ale s těmi jsme se dohodli na splátkovém kalendáři," uvedl ředitel OP VZP v Uh. Hradišti Ladislav Čech. "Ze společností, které nespolupracují, musíme finanční částky vymáhat soudní cestou," dodal.
Pětice největších neplatičů dluží VZP v Uh. Hradišti více než třináct a půl milionu korun za asi tři sta sedmdesát zaměstnanců. Za osmdesát pracovníků dosud zdravotní pojištění nezaplatila ani společnost Comsug, která před konkursem hospodařila ve staroměstském cukrovaru.
"Firma Comsug mi dluží více než třicet tisíc korun za výplaty. Vůbec se tedy nedivím, že za mne neplatili ani zdravotní pojištění," uvedl pracovník, který dříve pracoval při výrobě cukru ve St. Městě."
Přestože se těmito případy zabývá soud, nepočítáme, že bychom získali nedoplatky v plném rozsahu zpět," doplnil Čech. "Za pojištěnce těchto organizací sice peníze nedostáváme, jejich lékařské ošetření ovšem zdravotníkům hradíme," upozornil Čech na problém, jenž způsobuje VZP řadu potíží.

Největší dlužníci VZP
                 nedoplatky    pojištěnci
Joko-bike, Kunovice     4,415.786,-     70                          
Metall Kraft, Uh. Hradiště 3,605.325,-     130
Minas, Uh. Hradiště     2,715. 997,-     80    
Comsug, Uh. Hradiště    2,429.735,-      80
Elektromotory, Vlčnov     609.906,-      12

Zdroj: OP VZP v Uh. Hradišti


Vlaky podraží možná až o čtyřicet procent
UH.HRADIŠTĚ (ok) - Už v lednu příštího roku se opět zvednou ceny jízdenek Českých drah. Podle mluvčího ČD je příčinou zdražování skutečnost, že v letošním roce ještě k žádnému navýšení cen nedošlo. Zdražení by mělo být údajně dvaceti až čtyřicetiprocentní.
"To už je nehoráznost. Kultura cestování je stále horší. V zimě se ve vlacích téměř netopí, zrušili železniční policii, a vůbec to s cestováním vlakem jde od desíti k pěti," rozčiluje se Andrea Smetanová z Uherského Hradiště, která tento typ dopravy využívá dennodenně.
Podle veřejných průzkumů je však zájem o cestování dráhou stále nižší. Dalšího úbytku cestujících právě kvůli zdražení se však České dráhy nebojí. "Myslím si, že se jedná stále o jednu z nejlevnějších forem přepravy cestujících. Kdo bude potřebovat, vždycky vlakem pojede a jistě si kvůli zdražení jízdného nekoupí auto. A navíc chystají zdražování i autobusoví přepravci," tvrdí jeden ze zaměstnanců uherskohradišťského vlakového nádraží. Zdražení se týká i nákladních vlaků. Kvůli několikamiliardovým dluhům ČD se podle odborníků zdaleka nejedná o poslední zdražení.


Žena skočila pod splav
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Lékař přivolaný před týdnem k˙tělu ženy, kterou hasiči vytáhli zpod splavu na řece Moravě, mohl už jen konstatovat smrt. "Žena byla v˙té době už tři hodiny mrtvá," řekl mluvčí policie Jaroslav Krejčíř a dodal, že policii zalarmoval občan, který procházel kolem splavu u sídliště Štěpnice a nalezl u vody tašku a později i tělo ženy. Totožnost jednačtyřicetileté utonulé z˙Holešova určil její otec, který žije v˙Uh. Hradišti. "Nezjistili jsme žádné cizí zavinění. Pravděpodobně šlo o sebevraždu. Žena byla v˙invalidním důchodu a trpěla značnými depresemi," řekl Krejčíř.


Rekordní seskok se povedl až napodruhé
KUNOVICE (rek, paf) - Třicet parašutistů vyskakuje ze dvou letadel z˙výšky 4 500 metrů. Po dobu tříkilometrového volného pádu se spojí v˙přesně danou sestavu. Takový byl scénář několika vteřin, kdy měl být překonán český rekord v˙hromadném seskoku.
Zatím však skupina parašutistů vedená Petrem Šťastným z Holešova trénuje jen na zemi "Naposledy se ze dvou mašin skákalo téměř před devíti lety. Je nutné zkoordinovat do detailu rozhodující chvíli pokusu. Letadla mohou vzlétnout jenom dvakrát," říká Šťastný.
Před dvanáctou třicítka mužů a žen z˙celé republiky stoupá k˙obloze. Přesně nad letištní plochou zazní signál k˙seskoku a vzdušné drama začíná. Pětice nejzkušenějších má potíže s˙vytvořením základu sestavy. K˙pokoření rekordu dvaadvaceti vzduchoplavců chybělo hodně. "Skupina z˙druhého letadla se o osudovou vteřina zpozdila. Nezvládli jsme to," prohodí zklamaně Šťastný.
Okolo třetí hodiny již však znovu sedí v˙letadlech. Zvuk motorů prořízne zvonek a do dvou vteřin jsou obě letadla prázdná. Na obloze zazáří diamant tvořený těly třiceti parašutistů. "Ten pocit můžeme zažít jen my nahoře a ptáci kolem nás," chrlí ze sebe dojmy přešťastný Šťastný, "Teď už je před námi jen světový rekord více jak dvou stovek parašutistů. Zatím k˙němu máme daleko, ale kdo ví?" plánuje hned Jiří Tomaňa, kunovický spoluautor právě padlého rekordu.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 40     ze dne   04.10.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz