Číslo: 4
24.01.2000
Článků: 91

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Handicap neznamená kapitulaci
Boruta dluží stovkám věřitelů
Chřipka zasáhla okres
Na hradišťskou záchytku prý nejsou peníze
Podle soudu je Zavadilík nevinen
Vedení Ayres Corporation prý uvedlo v prohlášení nepravdu
Handicap neznamená kapitulaci

Pro maséra Jiřího Postřimovského není slepota při práci žádnou překážkou. - Foto: jao
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Někteří lidé mají život jako peříčko, jiní životem neproplouvají zrovna lehce. Obzvláště těžký životní úděl mají handicapovaní spoluobčané, pro které není vůbec jednoduché zařadit se zpátky do společnosti a nemít přitom pocit méněcennosti. Padesátiletého Jiřího Postřimovského z Uherského Hradiště, vyučeného strojního zámečníka, postihla před třiadvaceti lety pohroma - po ozáření ohněm zcela ztratil zrak. "Byla to pro mne těžká doba, ale řekl jsem si, že nemá žádný smysl jenom ležet a naříkat na osud. Protože jsem měl vždycky vztah k masérství, rozhodl jsem se, že absolvuji dvouletý kurz. Byl jsem v něm úspěšný," vysvětluje Jiří Postřimovský.
Praxi maséra začal v roce 1985, kdy pracoval v lázních v Ostrožské Nové Vsi. Tam po polistopadových změnách o místo přišel. Naštěstí ovšem v roce 1993 přišla nabídka pronájmu sklepních prostor v bytovém domě, kde bydlí. "Městskému úřadu platím za pronájem pouze symbolicky. Hodně mi také pomohl úřad práce, který mi přispěl na vybavení masérny. Chtěl bych jim poděkovat, protože ze svého důchodu bych na to všechno nikdy nenašetřil," uvádí Postřimovský.
I když po záplavách v roce 1997 byl interiér jeho skromné živnosti silně poničen a náklady na opravy, které nyní probíhají, jsou vysoké, nenechal se Postřimovský odradit a jeho masážní salón je opět v provozu. "Toto zaměstnání mi přirostlo to k srdci, mám možnost dělat, co mě baví, pracovat s lidmi a pomáhat jim. Všem nevidomým a jinak handicapovaným bych chtěl vzkázat, aby neseděli doma se založenými rukama, ale aby se pokusili nějakým způsobem realizovat. Stačí mít silnou vůli a odhodlání, potom už jakýkoliv handicap neexistuje," říká Jiří Postřimovský.


Boruta dluží stovkám věřitelů
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Před nedávnem jsme čtenáře informovali o tom, že se před uherskohradišťským okresním soudem zpovídal podnikatel Zdeněk Boruta. Ten sliboval až třicetiprocentní zúročení vkladů svých věřitelů. Nikdo z těch, kteří do Borutových aktivit investovali, však dodnes peníze neviděl. Jak se ukazuje, počty poškozených lavinovitě narůstají. "O tom případu mnoho nevím. Pana Borutu jsem soudil v jednom konkrétním případě. Podle mých strohých informací se prozatím ozvalo zhruba osmdesát poškozených," upřesnil soudce Eduard Ondrášek.
"K případu Zdeňka Boruty mohou sdělit to, že Okresní úřad ve Vyškově, který se touto záležitostí zabývá, eviduje osmdesát dvě trestní oznámení. Nicméně - k těmto osobám se připojuje ještě několik desítek osob. Znamená to, že poškozených bude možná i do dvou stovek. Dá se předpokládat, že počet trestních oznámení v souvislosti s panem Borutou bude i nadále vzrůstat," řekl tiskový mluvčí Jihomoravské policie Ivo Mitáček. Podle něj neexistuje žádná evidence věřitelů, lze tedy jen velmi těžko určit, na jakém čísle se počty podvedených zastaví.


Chřipka zasáhla okres
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Počet lidí postižených chřipkou začal prudce stoupat i v hradišťském okrese, který ještě před několika týdny patřil mezi nejméně postižené. V současné době okresní hygienik zakázal návštěvy v uherskohradišťské nemocnici a ústavech sociální péče v Medlovicích a Kunovicích. Podle hygieniků chřipka nejvíce zasáhla dospělou populaci. "V současné době evidujeme 3 619 nemocných," upřesnila okresní hygienička Zdenka Skulová. "Počet pacientů v čekárnách stoupl zhruba na trojnásobek. Nejedná se vždy o chřipky, ale často o různá respirační onemocnění," potvrdila lékařka Renata Novotná.
V okrese Uh. Hradiště je prozatím evidováno necelých tři tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel. Vhodnou prevencí je očkování. "Nejlepší je nechat se očkovat před vypuknutím epidemie. Většinou chřipka přichází na přelomu roku nebo v lednu, únoru. V období nákazy je vhodné konzumovat vitamíny, zejména vitamin C. Nejúčinnější je samozřejmě pojídat ovoce a vyhýbat se početnějším kolektivům, kde hrozí větší nebezpečí nákazy," upřesňuje Novotná. Podle okresní hygieničky Zdenky Skulové však ani očkování není stoprocentní prevencí. Virus je prý natolik agresívní, že je schopen mutovat. Teprve další laboratorní výsledky tento týden ukáží, jak se bude epidemie respiračních onemocnění v okrese vyvíjet.


Na hradišťskou záchytku prý nejsou peníze
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Už řadu let řeší město Uh. Hradiště problém dočasného umístění alkoholem posilněných jedinců. "Podobnou aktivitu bych plně podpořil. Ovšem z prostředků nemocnice zřízení takového zařízení realizovat nemohu. Přitom ale často takové lidi musíme přijmout. Sestra na oddělení má na starosti například třicet lůžek, a uhlídat opilého člověka bývá obrovský problém," vysvětluje ředitel okresní nemocnice v Uh. Hradišti Miroslav R”ssler. Jak dále dodává, případné zranění, které si může alkoholem znavený člověk přivodit, je pak velmi nepříjemnou záležitostí.
"V takovém případě pak vyvstává otázka, kdože je za úraz zodpovědný?" dodává R”ssler. Podobně vnímají potřebu záchytky i městští policisté: "Bylo by dobré, kdyby se v tom něco udělalo. Opilé lidi, pokud mají doklady, nebo se s nimi lze domluvit, převážíme domů. Mnohdy však objevíme člověka bez dokladů, který není schopen mluvit ani chodit. K takovým případům voláme záchranku a státní policii, která opilého převáží do nejbližší záchytné stanice, kterou je v tomto případě zařízení v Kroměříži," upřesňuje velitel Městské policie v Uh. Hradišti Jaroslav Ježo. "Realizace takového zařízení by byla ekonomicky nesmírně náročná. Těch případů nebývá tolik a prozatím je výhodnější vozit tyto lidi do Kroměříže," řekl okresní zdravotní rada Jaroslav Knot.


Podle soudu je Zavadilík nevinen
UH. HRADIŠTĚ - Přes pět let trvající proces s hradišťským estébákem Vladimírem Zavadilíkem byl minulý týden ukončen. Dnes sedmaosmdesátiletý muž byl obžalován z pokusu o ublížení na zdraví, kterého se měl v padesátých letech dopustit na vězních jako vyšetřovatel StB.K procesu u Okresního soudu v Uh. Hradišti se dostavil svědek Augustýn Blecha, který v padesátých letech pracoval v řadách StB. Ten potvrdil brutální metody tehdejších vyšetřovatelů. "Když jsem při výslechu poprvé uviděl zařízení, kterým do vězňů pouštěli moji nadřízení elektrický proud, utekl jsem," řekl soudnímu senátu osmaosmdesátiletý Augustýn Blecha. Vladimíra Zvadilíka však, jak uvedl, znal pouze jako tajemníka sekretariátu KSČ Státní bezpečnosti, nikoliv jako aktivního vyšetřovatele a trýznitele vězňů. Podle Blechy byli krutými metodami, používanými u výslechů, známi především vyšetřovatelé Hlavačka, Grebeníček, Čáň a další. Jak ukázalo vyšetřování, mučící zařízení, kterým byl do těla vězňů pouštěn elektrický proud, prošlo důmyslným vývojem - od podomácku zhotovené krabice s elektrodami až po profesionálně zpracovaný stroj. Existenci stroje na elektrické výboje potvrdilo nezávisle na sobě několik svědků. Obvinění proti Zavadilíkovi byla ve většině případů nekonkrétní a těžko prokazatelná. Obžaloba je konkrétní zejména v případu vězně Dohnalíka, který měl být Zavadilíkem bit a jinak trýzněn. Právní zástupce obviněného i soud však Dohnalíkovu výpověď zpochybnil a poukázal na jeho špatný zdravotní stav a nepřesné údaje, uvedené u soudu jeho osobou. Soudkyně Radomíra Veselá nakonec Zavadilíka kvůli nedostatečným důkazům zprostila obžaloby.
OLEG KAPINUS


Vedení Ayres Corporation prý uvedlo v prohlášení nepravdu
KUNOVICE (mt) - Minulý týden došlo v Kostarice ke zřícení malého dopravního letadla L - 410. Stroj měl být údajně výrobkem kunovického Letu. "Vedení podniku vydalo oficiální prohlášení, ve kterém tvrdíme, že společnost nikdy do Kostariky své letadlo nevyslala. Jedná se tedy patrně o stroj, který musel být přepraven nelegálně, s největší pravděpodobností z Ruska," řekla pracovnice sekretariátu ředitele kunovické společnosti Vendula Orlová. Podle zdroje blízkého Letu (nyní Ayres Corporation) se však podařilo ze zápisů společnosti zjistit, že 14. 4. 1995 byl letoun se shodnými znaky do Kostariky skutečně dodán. "Skutečně nevím, zda šlo o havarované letadlo. Existují však zápisy, výrobní čísla a imatrikulační znaky i fotky, které by mohly být v jistých ohledech shodné se zmíněným strojem. Jisté je, že v oficiálním prohlášení ředitele Letu jsou nepravdy," potvrdil muž, který si nepřál být jmenován.
Tragédie letadla se odehrála krátce po startu z kostarického hlavního města San José, kdy se letoun zřítil na blok obytných domů. V troskách letadla a v sutinách okolních budov zůstala ležet řada raněných a čtyři mrtví. Většina z osmnácti pasažérů, kteří na palubě letadla cestovali na kostarické pláže, byli Evropané. Mezi vážně raněnými je i S. Turner, který šéfoval americké bezpečnostní službě CIA v období úřadu prezidenta Jimmyho Cartera. Turnerova manželka při nehodě zahynula.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 4     ze dne   24.01.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz