Číslo: 39
27.09.1999
Článků: 97

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Radní, kteří podnikají, chtějí přednostně zakázky města
V TONu nadvakrát hasili
Hradišťské školy mají zkušenosti se šikanou
Lidé mají obavy ze sčítání obyvatelstva
Havel přijede do Hradiště
Nápad pokořit Mont Blanc vznikl u piva
Evropští archeologové v Hradišti
Radní, kteří podnikají, chtějí přednostně zakázky města
UH. BROD (bsm) - Město Uherský Brod má v úmyslu upřednostňovat radní - podnikatele při zadávání zakázek města. Vyplývá to ze zápisu porady vedení zdejšího městského úřadu. Nepřímo to potvrdil jak tajemník úřadu Hynek Sušil, který na přímý dotaz řekl, že tyto zápisy jsou pouze interní poštou, která není určena veřejnosti a odmítl sdělit jejich obsah, tak starosta města Ladislav Kryštof. "No comment!" zněla jeho odpověď.
"Je pravdou, že na městské radě zaznělo, že radní by měli dostávat přednostně zakázky města," připustil na tiskové konferenci brodský místostarosta Libor Nováček. "Jsem také soukromý podnikatel, ale nejsem si vědom, že bych získal přednostně od města nějakou zakázku," uvedl radní Pavel Josefík. Právě jeho jméno však figuruje na jednom ze zápisů porady vedení úřadu, kde je doporučeno, aby zakázky na znalecké posudky dostával právě tento podnikatel.
V této souvislosti začali někteří členové rady i zastupitelstva poukazovat na to, že radní - podnikatel je v každém případě zvýhodněn už tím, že má daleko lepší přístup k informacím. Jedním takovým příkladem je právě probíhající výběrové řízení na vybavení léčebny pro dlouhodobě nemocné.
"Mezi oslovenými firmami je i radní Antonín Karásek, který měl projekt léčebny i další potřebné informace k dispozici daleko dřív než jeho možní konkurenti," řekl jeden ze zastupitelů, který odmítl zveřejnit své jméno. "Zadání výběrového řízení, na kterém se dohodli radní, je formulováno pouze obecně. Ze všech oslovených jen pan Karásek ví, co všechno má být předmětem zakázky, a připravuje konkrétní projekt," dodal náš zdroj, který si nepřál být jmenován. Radní se tím vystavuje trestnému činu zneužití informací v obchodním styku.


V TONu nadvakrát hasili
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Hned dvakrát museli hasiči zasahovat při vznícení dřevěných pilin v TONu. Jak potvrdil velitel zásahu František Bečica, k požáru došlo kvůli technické závadě na podávacím pásu. Od zadřeného ložiska se dřevěné piliny vznítily a požár se rozšířil do zásobníku. Krátce po jedenácté hodině dopoledne už byli na místě přivolaní hasiči.
"Před příjezdem hasičů se snažili sami zaměstnanci požár zlikvidovat jednoduchými hasícími prostředky. Přitom jeden z nich utrpěl popáleniny lokte a lýtka a byl převezen do nemocnice," řekl operační důstojník. "Hasiči provedli zásah v podzemí, v silně zakouřeném prostoru. Po zajištění požářiště odjeli, ale vzápětí volal vrátný, že tam mají ještě jedno skryté ohnisko, které sami nezvládnou," dodal. Dvojitý zásah hasičů se tak protáhl na pět hodin.
Podle Bečici došlo ke škodě, která se dá vyčíslit do dvou desítek tisíc. "Nešlo ani tak o velké škody jako o nebezpečí, které hrozilo, kdyby se požár rozšířil," řekl velitel zásahu.


Hradišťské školy mají zkušenosti se šikanou
UH.HRADIŠTĚ - Případů šikany nepřibývá jen ve vojenských posádkách, ale i ve školách. Výjimkou nejsou ani základní školy v Uh. Hradišti. Potvrzují to učitelé i rodiče dětí.
Svoje zkušenosti popisuje i ředitel Základní školy Mařatice - Východ Jiří Durďák: "S přímým případem šikany jsem se na naší škole nesetkal. Spíše se v minulosti vyskytla jistá podezření a případy byly řešeny hned v zárodku. Snažíme se své žáky motivovat různými zájmovými kroužky a nedat jim k projevům násilí příležitost."
"Nelze se tvářit, že projevy násilí starších nad mladšími a silnějších nad slabšími na Uherskohradišťsku neexistují. Každoročně je zaznamenáváno několik případů na školách v okrese," řekl ředitel školského úřadu Bohuslav Jandásek.
"Došlo k události, při níž skupinka chlapců dosti agresivním způsobem napadla jednoho ze svých spolužáků. Napadený se musel podrobit lékařskému vyšetření a celý případ tehdy skončil u policie. Rovněž škola viníky potrestala," vzpomíná ředitel kunovické školy U Pálenice Jaroslav Bureš.
Podle názoru psychologů je násilí mezi žáky ve školách způsobeno zpravidla nepříliš dobrými podmínkami dítěte v rodině či jeho postavením mezi kamarády. Vliv může mít i celkové klima ve škole či třídě.
OLEG KAPINUS


Lidé mají obavy ze sčítání obyvatelstva
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - V těchto dnech do stovky domácností v Uh. Hradišti na sídlišti Stará Tenice a do asi jednoho sta rodin v Babicích přišly tiskopisy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Od 28. září by u dveří těchto obyvatel měli zvonit komisaři ČSU, kteří budou vyplněné formuláře sbírat. Zkušební sčítání obyvatelstva, domů a bytů má být generální zkouškou na všeobecné sčítání na jaře roku 2001. Řada lidí se však po zkušenostech s˙nedávným únikem informací z České spořitelny obává, že informace, které poskytnou statistickému úřadu, mohou být zneužity.
"Vyplněné dotazníky budou osobně sbírat naši komisaři, a ti jsou podle zákona vázáni mlčenlivostí," uvedla vedoucí ČSÚ v Uh. Hradišti Anna Mirošová a dodala, že úvahy o zneužití jsou naprosto neopodstatněné, protože při konečném sčítání se již jedná pouze o osobu beze jména. "Pokud si lidé nejsou jisti, že u jejich dveří zvoní skuteční pracovníci ČSÚ, mohou jej požádat o služební průkaz a občanský průkaz," upřesnila Mirošová. U dotazníku, který obyvatelé dostali do svých schránek, je přiloženo jméno a služební číslo komisaře, který je při sběru tiskopisů navštíví.
Podle pracovníků statistické úřadu se sčítáním získají informace cenné pro rozhodování mnoha institucí. Sčítání v roce 2001 bude sedmým od roku 1918 a vůbec prvním od vzniku České republiky.


Havel přijede do Hradiště
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Prezident České republiky navštíví ve středu 29. září oblasti postižené povodněmi v roce 1997. V rámci této cesty zavítá i do města Uh. Hradiště. "Po přivítání na náměstí a procházce městem se prezident republiky krátce pozdraví s předsednictvem archeologické konference "Velká Morava mezi východem a západem" v budově Slováckého muzea Uh. Hradiště," řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Tato pracovní cesta navazuje na dřívější aktivity hlavy státu ve vztahu k povodním. Václav Havel se bude zajímat zejména o to, jak byly využity prostředky pro obnovu krajiny po povodních a co zbývá učinit pro budoucnost a prevenci.


Nápad pokořit Mont Blanc vznikl u piva

Tříčlenná výprava přibalila na cestu na Mont Blanc i výtisk týdeníku Velkomoravský kurýr. - Foto:jt
ŠUMICE (bsm) - Nápad vyšlápnout si na nejvyšší evropskou horu vznikl u piva v restauraci na periferii Šumic. Tam se o prázdninách domluvili dva Valaši a jeden Šumičan. "Vše se plánovalo nahonem a museli jsme se přizpůsobit již naplánované dovolené jednoho z nás," říká třiačtyřicetiletý Josef Trchalík, majitel šenku ze Šumic, který absolvoval výstup z velké části v kraťasech a v deset let starých teplácích.
Odjezdu tříčlenné výpravy, ve které byl i lékař Štefan Horák (44) a cukrář Jaroslav Málek (47), oba ze Slavičína, předcházela víkendová rozcvička ve Vysokých Tatrách. Cestu do Alp absolvovali turisté z Moravy autem přes Rakousko, Německo, Lichtenštejnsko a Švýcarsko, cílem bylo francouzské letovisko Chamonix. Cesta pak vedla po alpské nivě, potom vedle kolejiště zubačky do místa Col du Mont Lachat, kde po první krátké přestávce pokračovala výprava k chatě Tete Rousse.
"Ve výšce 3157 metrů jsme za horského větru postavili stařičkou Gemmu a stan jsme ukotvili pouze vlastními těly," vypráví Josef Trchalík, který si vzal s sebou i jedno číslo Velkomoravského kurýru. Po částečně probdělé noci ve stanu pro dva přišlo první zmrzlé ráno. Nikoho nenapadlo, že i krátké opuštění stanu může být nebezpečné. Chvilka ranní hygieny a stan byl rázem o třicet metrů dál k horám. Poté, co se ho podařilo chytit, se členové výpravy nasnídali a mohlo se jít dál. Při stoupání na chatu Gouter výprava došla a předešla několik alpinistických výprav.
Na Gouter dorazila trojice ve 12.26. "O pár minut později začala sodoma, možná i gomora. Nastala sněhová bouře, kdy poryvy větru dosahovaly až 120 km za hodinu, blesk protínal blesk a připadlo asi 30 cm sněhu," vzpomíná Trchalík. Vzhledem k nedobré předpovědi se výprava rozhodla přespat na chatě. "Ve tři hodiny po půlnoci nás ale vzbudil chatař, že počasí je dobré. Oblekli jsme na sebe vše, nasadili na boty mačky a vyšli jsme. Asi po hodině se ale počasí opět pokazilo, a tak jsme se vrátili na základnu na Goutru," vypráví Šumičan. Říká se, že devátá rozhodne, a rozhodla. Trojice vyrazila podruhé, síla větru byla 70 km/hod., slunečno, teplota - 12řC. Členové výpravy se na sebe navázali a kolem nouzové bivakové chaty se blížili k cíli. Poryvy větru a smrt jednoho člena španělské výpravy jim ale nálady nepřidaly. "Zhruba ve 13.45 jsme byli nebi nejblíž. Udělali jsme pár snímků a rychle sestupovali. Hustá mlha a mraky zastínily slunce a obzor se spojil v jednu bílou hmotu.
Připojili jsme se k jedné výpravě, ve které byl horský vůdce, a začali společně bloudit. Sníh a vítr zavál stopy, všude bylo bílo. Horský vůdce se ale brzy zorientoval, a tak jsme se po šesté hodině doploužili na Gouter," zavzpomínal Trchalík.
Na chatě, kde jsou přijatelné ceny i pro cizince z bývalého východního bloku, strávili druhou noc. "Večer hrachová s těstovinou a ráno těstoviny s hrachovou, jednou napíšu kuchařku Hrachová na třicet způsobů," říká šumický hospodský. Po polévce ještě čaj, sněhu na vodu bylo dost. Počasí bylo opět mrzuté, ale před polednem se přece jen zlepšilo. Skupina se pod vedením doktora rozhodla k rychlému sestupu. Dokumentarista Málek natočil ještě pár záběrů a sestup začal. V 18.40 stihla výprava poslední odjezd zubačky na Col du Mont Lachat, sjela do údolí a došla k zaparkovanému autu.
Zpáteční cestu si členové výpravy zpestřili krátkým pobytem na francouzské Riviéře a pak už následovala cesta domů. "Ve Velešíně jsme si dali dobrý český guláš a pivo a spěchali domů," uzavírá své vyprávění Josef Trchalík.
BOHDANA SMRŽOVÁ


Evropští archeologové v Hradišti
UH.HRADIŠTĚ (ok) - Příští týden proběhne v Uh. Hradišti a Starém Městě Mezinárodní konference evropských archeologů. Akce uspořádaná k 50. výročí objevu první zděné stavby z doby Velké Moravy, kostela ve St. Městě Na Valách, bude slavnostně zahájena v úterý 28. září a potrvá do pátku 1. října. Místem konání je Galerie Slováckého muzea v Uh. Hradišti. Očekává se příjezd padesáti odborníků z devíti států Evropy. "Záštitu nad celou akcí převzala Kancelář prezidenta ČR a Václav Havel se na ní objeví jako host," potvrdila Blanka Rašticová.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 39     ze dne   27.09.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz