Číslo: 38
21.09.1999
Článků: 100

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Zbrojovka: Selhání našich pistolí se nikdy neprokázalo
Z VELEHRADSKÉ VĚŽE ZMIZEL SV. CYRIL
Ryby zázrakem přežily otravu
Poštovní lupič dopaden
Chovatelce psů odebrali zubožená zvířata
Miniaturní stromky stojí až desátky tisíc
Město možná přivítá Havla
Zbrojovka: Selhání našich pistolí se nikdy neprokázalo
UH. BROD (paf) - "Za řadou výroků v médiích vidíme neetický konkurenční boj. Úřad ochrany veřejné soutěže má ale nárok soutěž pozastavit," takto reaguje uherskobrodská zbrojovka na pozastavení výběrového řízení na vyzbrojení Policie ČR. V souvislosti s tím se znovu mluví o tom, že tato zbrojařská firma je od počátku soutěže napadána, že podmínky výběrového řízení jsou šité na míru právě jí. Brodskou zbrojovku napadla mimo jiné i hradišťská firma CZ GUNS TRADE. Ta se nakonec výběrového řízení neúčastní a dnes tvrdí, že podnět k vyšetřování protikorupčního výboru nikdy nedala. "Odkud to noviny vzaly, nevím," tvrdí člen vedení této firmy Buráň.
Znovu se také spekuluje o spolehlivosti brodských výrobků. "Naše pistole používají i armádní složky a jiní uživatelé, a jsou spokojeni," tvrdí Jiří Frenzl, mluvčí České zbrojovky. "Nikdy se neprokázalo, že by případy samovolného výstřelu našich zbraní zavinila špatná kvalita výrobku," dodává.
Média podle Frenzla poskytují naprosto zkreslené informace. "Na kameru zpravodajství NOVY se už vůbec nemíníme vyjadřovat," říká rozhořčeně. Spekulace o tom, že existuje jakýsi posudek z devadesátých tet, který z dvaceti tisíc zkoumaných pistolí shledal většinu jako nevyhovující, jsou podle něj nepodložené. "Nikdy jsme takový posudek neobdrželi," tvrdí Frenzl.
Pistole, se kterými se uchází o tendr, mají být navzdory typovému označení shodnému s dnes používanými zbraněmi, kompletně nové. Mají životnost nejméně patnáct tisíc výstřelů, záruku, která je dvojnásobně delší, než jakou zadání soutěže požaduje, a jsou vybaveny nejmodernějšími prvky, jako je blokace zápalníku a výstražník náboje v nábojové komoře.


Z VELEHRADSKÉ VĚŽE ZMIZEL SV. CYRIL
Minulý týden trojice odvážných horolezců odstranila z věže velehradské baziliky plechový reliéf, který hrozil zřícením. Více než dvě hodiny trval extrémní výkon, při kterém se šestadvacetiletý Václav Krígl ze Zlechova po hromosvodu vyšplhal na téměř sedmdesátimetrovou věž. Zde rozstříhal asi metr a půl vysokou plastiku sv. Cyrila z roku 1735 a po kouscích ji spustil dolů. "Reliéf postav byl z plechu, který za ty desítky let zrezivěl. Původně věrozvěstové sloužili jako korouhvičky. Časem ale spadli na báně a hrozilo, že se zřítí na nádvoří před kostel," uvedl místní farář Stanislav Peroutka.
V dubnu tohoto roku se odvážlivci ze sdružení Šupec již jednou vydali na špici tohoto chrámu. Tenkráte však na sousední věž, aby sundali i druhého věrozvěsta - sv. Metoděje.
Farníci z Velehradu zatím kvůli finanční náročnosti neuvažují o tom, že by nechali vyrobit kopie svatých a vrátili je zpět na chrámové věže.
Text: Kra


Ryby zázrakem přežily otravu
KUNOVICE (ok) - Doslova katastrofický pohled se v pátek 17. září naskytl kunovickým občanům při pohledu na obcí protékající Olšavu. Po hladině se povalovala bílá pěnivá hmota, která řeku pokrývala v délce několika kilometrů.
"Příčinou bylo patrně nakumulování několika nepříznivých faktorů. Prvotním problémem bylo patrně větší množství vypuštěných chemikálií z domácností. Díky dlouhodobému suchu se snížil stav vody a tím i ředitelnost nežádoucích škodlivin," upřesnil vedoucí Referátu životního prostředí OkÚ v Uh. Hradišti Jaroslav Hrabec. Podle něho se na situaci podepsala i skutečnost, že v blízkosti nejvíce postiženého úseku v Kunovicích se nenachází žádná čistička.
Pracovníci referátu životního prostředí odebrali vzorky vody na třech místech v okolí Kunovic, přičemž rozbory potvrdily přítomnost rozpuštěných chemikálií z domácností. "To, že k tomu došlo v krátkém časovém úseku, je v podstatě náhoda," tvrdí Jaroslav Hrabec.
Z informací městského úřadu vyplývá, že otrava prozatím nezpůsobila úhyn ryb. "Je to víceméně zázrak, doufáme, že už ke zhoršení kvality vody například dlouhodobým působením nežádoucích faktorů nedojde," řekl Hrabec. Podle něj nelze závadu žádným účinným opatřením v krátké době zlikvidovat. Jediným řešením je podle něj urychlená snaha kunovických o připojení se na čisticí stanici v Uh. Hradišti.


Poštovní lupič dopaden
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Pouze několik týdnů unikal spravedlnosti šestadvacetiletý P. Š. z Uherského Hradiště, který v krátké době za sebou dvakrát vyloupil poštu v Nedakonicích. V prvním případě, ke kterému došlo 7. srpna, pachatel s obvázaným obličejem donutil pracovnici pošty k vydání zhruba stotisícové částky a z místa činu ujel na kole. O dvacet dní později svůj čin zopakoval, tentokrát však obvazy vyměnil za čepici vraženou do čela.
"Bylo vytypováno několik podezřelých, ze kterých se podařilo usvědčit pachatele. V současné době se muž nachází ve vazbě," řekl tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř a dodal, že pachatel je navíc stíhaný pro trestný čin nenastoupení výkonu vojenské služby.


Chovatelce psů odebrali zubožená zvířata
UH. HRADIŠTĚ - Silný zápach výkalů doprovázel zásah městských policistů v jednom z domů v ulici V Tůních. Obyvatelé přilehlých domů již řadu let poukazují na to, že jeho majitelka chová smečku psů, kozu a jiná zvířata.
Ta jsou podle sousedů většinou umístěna přímo v domě. Chovatelka prý výkaly z domu téměř vůbec neodklízí. "Věřím, že paní Zabloudilová má zvířata ráda. Ovšem psi jsou pohublí a někteří jsou na jedno oko slepí. Slyšel jsem, že to způsobilo jejich týrání. Nechtěl bych nikomu ublížit, ale musí se s tím něco dělat," tvrdí jeden ze sousedů. Většina občanů je rozčarována přístupem hradišťských úřadů, které situaci neúspěšně řeší několik let. Minulý týden byla zvířata ženě odebrána a po veterinárním vyšetření dočasně přemístěna do náhradních prostor. "Psi byli ve velmi špatném stavu. Bylo by možná nejlepší, kdyby příslušné orgány zvířata majitelce odebraly. Je to bohužel zřejmě jediná možnost, jak zaručit, aby zvířata přežila," tvrdí veterinář Jakub Kaděra.
"Přivezli k nám dva vlčáky a jednu kolii. Psi jsou vychrtlí, vystrašení, hladoví a s velkými střevními obtížemi. Chtěli k nám umístit i kozu, na to však nejsme zařízeni," řekl vrátný společnosti Hrates, která dočasně poskytuje umístění zatoulaným psům. Podle slov vrátného v domě mimo živých zvířat policie nalezla i několik mrtvých štěňat ve stádiu rozkladu.
Jak potvrzují známí Marty Zabloudilové, jedná se o někdejší odbornici na chov kolií. S těmito psy získala v minulosti několik vysokých ocenění.
OLEG KAPINUS


Miniaturní stromky stojí až desátky tisíc

Tři stovky výtvorů bonsajistů z celého světa našly své obdivovatele na výstavě, která byla největší svého druhu v České republice. - Foto: Kra
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Milovníci miniaturních stromečků si o uplynulém víkendu dali dostaveníčko v Uh. Hradišti. V galerii Slováckého muzea se uskutečnila druhá mezinárodní výstava bonsají. Návštěvníci mohli během této ojedinělé akce shlédnout téměř tři sta exponátů bonsají. Cena těchto stromečků je přitom velmi rozdílná. Obyčejné bonsaje se dají pořídit za sto padesát korun. Podle organizátorů byste však za některé exponáty museli dát až několik desítek tisíc korun. "Výstava bonsají je vlastně zelená galerie. Pokud by zde visely pouze obrazy, byly by každý den stejné. Ovšem v tomto případě vás zde čeká den co den něco nového, bonsaje jsou totiž žívá umělecká díla," řekla Hrdličková.
Výstava byla doplněna fotografiemi Václava Wiesnera, který na snímcích zachytil bonsaje evropské špičky Švýcara Piuse Nottera, který nedávno představil své umění v bonsaj centru v Sadech.
Během výstavy Bonsai 99 proběhl i workshop. "Při společné dílně se mistři o své zkušenosti podělili s amatéry," doplnila Hrdličková, která spolu s manželem zpracovala projekt japonské záhrady v právě budovaném bonsaj centru ve Starém Městě.


Město možná přivítá Havla
UH. HRADIŠTĚ (paf) Vzácnou návštěvu možná přivítá Mezinárodní archeologická konference, která začíná příští úterý. Kancelář prezidenta Havla, pod jehož záštitou proběhne, však termín návštěvy zatím nepotvrdila. "Pan prezident měl přijet už včera. Chtěl navštívit Gelerii a uspořádat tam tiskovou konferenci. Nakonec to ale jeho lidé zrušili," řekl ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec. "Pak přišla informace, že se nevylučuje jeho návštěva v průběhu konference. Čekáme, že nám zavolají na poslední chvíli," dodává.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 38     ze dne   21.09.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz