Číslo: 37
14.09.1999
Článků: 97

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Restaurátoři čistí fresky v refektáři
Rodině z Jankovic úmyslně zapálili střechu nad hlavou
TIP PRO VÁS
Policie najde jen každé třetí ukradené auto
Kurýr v pondělí a o čtyři strany větší
Rentgen zatím stojí, na opravu se shání peníze
Auto řídil alkohol
Obžalovaný zfackoval před soudem svědka
Restaurátoři čistí fresky v refektáři

Do konce letošního roku by měl být restaurován jeden z nejpozoruhodnějších barokních interiérů v republice, refektář neboli jídelna františkánského kostela v Uh. Hradišti. - Foto: Kra
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Františkánský kostel v Uherském Hradišti prošel v uplynulých letech rozsáhlou rekonstrukcí. Jako poslední se opravuje klášterní refektář neboli jídelna. Podle památkářů jde o jeden z nejpozoruhodnějších barokních interiérů v republice. Klášter byl založen na konci 15. století. V roce 1950 byl klášter zrušen a od té doby budova slouží jako okresní archiv. Vznik refektáře je datován na počátek 18. století.
"Refektář, v jehož klenbách se objevily praskliny, je poslední částí, která nebyla rekonstruována. Restaurátoři pracují na čištění fresek, odstranění několika původních přemaleb z devatenáctého století. Dojde i k rekonstrukci obrazů a dřevěného ostění," upřesňuje vedoucí okresního archivu.
Ke generální opravě kláštera, který v církevní svátky slouží k četným návštěvám věřících, se muselo přistoupit z důvodu špatného statického jištění objektu. Budova totiž stojí na původních dřevěných pilotech, které začínaly uhnívat, což mělo za následek vznik trhlin ve zdech. Práce v refektáři by měly být dokončeny koncem letošního roku.


Rodině z Jankovic úmyslně zapálili střechu nad hlavou
JANKOVICE (ok) - Policisté pátrají po žháři, který v neděli zapálil v Jankovicích střechu nad hlavou mladé rodině. Manželé přišli téměř o všechno. Naštěstí aspoň nebyl v době požáru doma jejich těžce postižený syn. Škodu hasiči odhadli asi na čtyři sta tisíc korun.
"Myslím si, že to byl úmysl. Před několika týdny rodině někdo poškrábal auto a propíchal pneumatiky. Den před požárem zase našli zničený zámek u hospody, kterou přistavili ke svému domku. No a ráno už jim hořely střechy plné sena nad hospodou, rodinným domem a chlévy," popisuje události posledních dnů jedna z obyvatelek obce. Jak tvrdí sousedé, katastrofou postižená rodina nemá v obci žádné nepřátele a jedná se o bezproblémové a obětavé lidi.
Rodina neví o žádných nepřátelích a také o ničem, co by mohlo způsobit něčí nenávist. Šokováni jsou také sousedé, kteří rodině okamžitě nabídli ubytování a pomoc při likvidaci spouště. Majitelům hospody a zničeného domu zbyly jen dluhy, pevně však věří, že viník, který je podle nich možná z vesnice, bude dopaden. "Případ se vyšetřuje, po pachateli se pátrá," uvedl stroze tiskový mluvčí Policie ČR v Uherském Hradišti Jaroslav Krejčíř.


TIP PRO VÁS
Nenechte si ujít největší výstavu bonsají posledních let Bonsaj '99. Tři stovky exponátů můžete obdivovat v Galerii Slováckého muzea v pátek od 15.00 hodin. V neděli vyvrcholí soutěž o nejlepšího pěstitele Talent roku.


Policie najde jen každé třetí ukradené auto
UH. HRADIŠTĚ - Za bílého dne ukradli neznámí zloději minulý týden Škodu Octavii z parkoviště u kina Hvězda v Uh. Hradišti. Lapkové tak majiteli způsobili škodu ve výši čtyři sta tisíc korun.
Za tento rok je to již padesáté deváté vozidlo, které bylo v našem okrese ukradeno. Hodnota těchto odcizených automobilů přesáhla jedenáct milionů korun. Policii se podařilo odhalit pachatele v osmnácti případech. V procentech to znamená, že byla objasněna pouze třetina krádeží, stejné skóre měli kriminalisté i v minulém roce. Odborníci jen bezradně krčí rameny, stoprocentní ochrana před zloději prý neexistuje. "Každý odborník vám dnes řekne, že i pečlivě zabezpečené auto vám zloději-specialisti ukradnou. Kolikrát odvezou osobní vůz i na přívěsném vozíku," upozornil tiskový mluvčí policie v Uh. Hradišti Jaroslav Krejčíř.
Od počátku roku ukradli zloději na celé jižní Moravě bezmála dva tisíce automobilů. Pouze tři sta sedmdesát se jich podařilo nalézt. "Letos evidujeme nadto 5283 vloupání do aut. Mnohé případy by se nestaly, kdyby byli řidiči pozornější," řekl Jiří Skokan z jihomoravské policejní správy. Doporučil, aby řidiči zásadně parkovali na osvětlených a přehledných místech. Zásadní chybou je, když na sedadlech nechávají drahé věci. Lákadlem pro nenechavce může být například i zapomenutý mobilní telefon.
RADEK KEDROŇ


Kurýr v pondělí a o čtyři strany větší
Vážení čtenáři, obchodní přátelé, velice nás těší váš zájem o nejmladší regionální týdeník a děkujeme vám za projevy přízně, kterou nám prokazujete ve svých dopisech a telefonátech.
V době, kdy německý kapitál vstupuje už i do lokálních novin na Slovácku, cítíme povinnost projevit dávku patriotismu a ještě více se moravskými novinami přiblížit moravskému čtenáři. Rozhodli jsme se proto vyslyšet četné hlasy čtenářů a přizpůsobit vašim požadavkům, vkusu a chuti den vydání týdeníku Velkomoravský kurýr.
Od 27. září tedy budete moci s Kurýrem začínat každý pracovní týden. Pondělní vydání navíc přinese další změnu, a to rozšíření toho nejzajímavějšího na další čtyři strany. Zatím prozradíme jen to, že budeme věnovat ještě více prostoru sportovnímu zpravodajství. Příště tedy naposledy na shledanou v úterý.
Pavlína Křůmalová, šéfredaktorka


Rentgen zatím stojí, na opravu se shání peníze
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Před několika dny došlo v Okresní nemocnici s poliklinikou k poruše světelné lampy u centrálního rentgenu. Světelný zářič přitom stojí půldruhého milionu korun. Zařízení tak bylo dočasně odstaveno do doby, než se na drahou opravu seženou prostředky.
"Jedná se v podstatě o lampu, jejíž životnost vypršela. Bylo na ní provedeno dvě stě šedesát tisíc expozic, přičemž její maximální životnost činí o deset tisíc expozic méně. Dalo se tedy předpokládat, že zdroj doslouží. Kde ovšem seženeme prostředky na nový, nevím," konstatuje primář centrálního rentgenu Petr Hrobař.
Jak dále upřesnil, závada vznikla na počítačem řízeném tomografu, který je určen pro složitá vyšetření, například pro určení rozsahu poranění hlavy, mozkové příhody, nálezy vnitřních nádorů a podobně.
"Cena jednoho vyšetření tímto přístrojem se pohybuje kolem pěti tisíc korun," upřesnil primář Hrobař.
Kvůli poruše přístroje musí pacienty hradišťské nemocnice vyšetřovat pracoviště okolních zdravotnických ústavů ve Zlíně, Kroměříži nebo Kyjově.
"Máme přislíbeno, že komponent by naše nemocnice měla obdržet do desíti dnů, zaplatit ji budeme muset z provozních prostředků a musíme ho splatit ve třech splátkách. Se sháněním sponzorů je stále větší problém. Za jakoukoliv finanční pomoc podnikatelů bychom byli velmi vděčni," řekl ředitel nemocnice Miroslav R”ssler.


Auto řídil alkohol
BABICE (Kra) - Vážnou dopravní nehodu způsobil minulý týden osmatřicetiletý řidič z Babic. Před jízdou se totiž posilnil dvěma půllitry pěnivého moku a třemi panáky tvrdého alkoholu. Na silnici mezi Babicemi a St. Městem pak nezvládl zatáčku a se svým vozem narazil do dvojitého betonového sloupu elektrické vedení.
"Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění čtyřiatřicetiletého spolujezdce. Léčba si vyžádá aspoň šest týdnů. Řidič vyvázl s lehkým zraněním," uvedl policejní mluvčí J. Krejčíř.


Obžalovaný zfackoval před soudem svědka
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Nečekaně vyvrcholilo minulý čtvrtek soudní líčení u uherskohradišťského okresního soudu. Třicetišestiletý muž ze Suché Lozi, který byl obžalovan z výtržnictví a ublížení na zdraví, rozdával v soudní síni facky.
Jako svěděk vypovídal šestnáctiletý vnuk poškozené, kterou ubžalovaný fyzicky napadl. "Když svědek řekl, že obviněný uhodil jeho babičku do obličeje, nasílník si prý zamumlal, že svědek dostane také po hubě," řekl soudce Eduard Ondrášek. Mezi veřejností však seděl i syn poškozené a ten požadoval zaprotokolování tohoto výroku. V tu chvíli však obžalovaný vyskočil a uštědřil mu facku. Mladý svědek, který stále stál za ohrádkou, neváhal, vytáhnul slzný plyn a nastříkal jej obviněnému do očí.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 37     ze dne   14.09.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz