Číslo: 36
07.09.1999
Článků: 94

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Zavadilík: vězně mučili proudem jiní
Soud přitvrdil, převaděči ruší obchodování s lidmi
TIP PRO VÁS
Zpěvák místní kapely málem na pódiu zemřel
Střecha kostela skrývá největší kolonii chráněných netopýrů
Pozor na pochybné soutěže!
Ukradl povidla za čtvrt milionu
Zavadilík: vězně mučili proudem jiní

"Když se kácí les, lítají třísky," řekl na obhajobu komunistického režimu bývalý estébák Zavadilík (vpravo). Při vstupu do soudní síně jej před objektivy fotoaparátů i zlobou někdejších politických vězňů chránil obhájce. - Foto: L. Machalínek
UH. HRADIŠTĚ (red) - Další pokračování měl u Okresního soudu v Uh. Hradišti případ bývalého estébáka Vladimíra Zavadilíka. Obžaloba jej viní, že při vyšetřování v roce 1949 týral Vladislava Dohnalíka obviněného z velezrady. Oba muži se v soudní síni potkali po padesáti letech. Mučený Dohnalík uvedl, že jej Zavadilík v bývalé budově okresního soudu nutil ke dřepům a do bot mu pouštěl silné výboje proudu. Dále řekl, že byl bit obuškem přes chodidla.
"Je to cynický člověk. Tenkrát říkal, že mě tluče proto, abych se přiznal. Prý to bude polehčující okolnost," vzpomínal Dohnalík. "Nepožaduji, aby byl potrestán. To si musí on se svým svědomím vyřídit sám," dodal.
Obviněný vyšetřovatel však tvrdil jako při minulém líčení, že si na nic podobného nevzpomíná. Podle něj vězně tenkrát týrali jiní kolegové. "Je mi líto všech nespravedlivě odsouzených a zároveň se jim omlouvám," řekl už při posledním soudním stání Zavadilík. "Jsem nyní věřící člověk a snažím se od minulosti odtrhnout," uzavřel. Další líčení toho případu bylo odročeno na měsíc listopad. Před soudním senátem by měl totiž příště vypovídat bývalý vyšetřovatel StB, sedmaosmdesátiletý Augustin Blecha.
Otci předsedy KSČM Aloisi Grebeníčkovi a Ludvíku Hlavačkovi znemožňuje účast u soudu špatný zdravotní stav. Proto soudkyně Veselá případ bývalých vyšetřovatelů státní bezpečnosti rozdělila.


Soud přitvrdil, převaděči ruší obchodování s lidmi
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Loni česko-slovenskou hranici zaplavovaly skupiny uprchlíků, kteří se snažili nelegálně přejít na naše území. Letos se však počet běženců neuvěřitelně snížil. Potvrzují to i policejní statistiky. V první polovině letošního roku pohraničníci zadrželi na zelené hranici se Slovenskem v okrese Uh. Hradiště více než pět set cizinců. Za celý loňský rok však policie přistihla více než šestnáct set osob.
"Je fakt, že za stejné období minulého roku jsme měli daleko víc práce. Zachytili jsme asi jedenáct set uprchlíků. Dnešní pokles počtu zadržených běženců tedy klesl více než o polovinu," potvrdil vedoucí pohraniční policie Josef Kubánik. "Tak výrazný pokles zadržených osob si neumím vysvětlit," řekl Krejčíř a poukázal na to, že od začátku války v Kosovu nezajistili na Uherskohradišťsku ani jednu skupinu uprchlíků.
"Patrně je to i tím, že se podařilo rozbít největší převaděčské gangy. Letos to bylo při akci na Hodonínsku a minulý rok právě v našem okrese," připomíná Kubánik. Podle pohraničníků by mohl být pokles počtu uprchlíků způsoben i tím, že převaděče odrazuje od takového podnikání obava z trestů, které soudci značně přitvrdili.
Zatímco loni skončilo před soudem čtyřicet osm převaděčů, za poslední půlrok jich bylo pouze osm. Okresní soudce Eduard Ondrášek přitom nejednou udělil trest odnětí svobody ve výši dvaceti měsíců, tedy ve vrchní hranici trestní sazby.


TIP PRO VÁS
V rámci Dne otevřených dveří bude v sobotu 11. září v 11.00 h na Mariánském nám. odhalena freska Zdeňka Targuse Červinky

Dvě desítky historických a současných požárních vozidel, třiadvacet družstev hasičských sborů celé jihovýchodní Moravy a několik stovek návštěvníků. Taková je statistika netradiční akce pořádané sborem dobrovolných hasičů z Mařatic, kterou v neděli ožilo Masarykovo náměstí. - Foto: paf


Zpěvák místní kapely málem na pódiu zemřel
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Jen o vlásek unikl smrti osmadvacetiletý zpěvák uherskohradišťské rockové kapely Ranvej Radek Vičánek. Při koncertě skupiny nedaleko Plzně byl přímo při vystoupení zasažen silným elektrickým výbojem.
"Nestačil jsem se ani leknout, jen se mi mihlo v hlavě, že něco není v pořádku. Pak si již nepamatuji nic. Když jsem se probral, bylo nade mnou hodně lidí a mně nebylo vůbec jasné, kde jsme a co se děje," popisuje událost Vičánek.
Nehodu zavinila závada na zpěvákově mikrofonu, který začal probíjet. Šťastnou shodou okolností byl přítomen někdejší vojenský zdravotník, který několik vteřin po události nezaváhal a začal s oživovacími pokusy. Po necelé minutě se podařilo zraněného přivést k vědomí a převézt do nemocnice, ze které byl následující den propuštěn.
Podle Vičánka mikrofon nebyl v pořádku již delší dobu a drobné elektrické výboje byly v podstatě na běžném pořádku. "Byl to nejhorší zážitek z celé mé muzikantské éry. Radka už pustíme na pódium jenom s bezdrátovým mikrofonem," tvrdí s nadsázkou zpěvákův spoluhráč.


Střecha kostela skrývá největší kolonii chráněných netopýrů
JANKOVICE (ok) - Asi pět set zákonem chráněných netopýrů vytvořilo pod střechou Jankovického kostela jednu z největších kolonií na jižní Moravě. Obyvatelé obce se o této raritě dozvěděli až od ochránců přírody z Olomouce.
"Věděli jsme, že pod střechou je velké množství těchto savců. Na jejich mimořádně vysoký počet nás však prozaicky upozornil až trus padající na oltář. Poté se zjistilo, že některá místa kostela byla pokryta až metrovou pokrývkou trusu," řekla starostka Jankovic Anna Vydržalová.
Okresní úřad v Uh. Hradišti poskytl jankovickým prostředky na vyčištění prostor svatostánku, aby zajistili netopýrům dobré podmínky a zabránili jejich přestěhování do jiné lokality.
"Jedná se o skutečnou vzácnost, podobných kolonií u nás mnoho není. Díky snižujícímu se počtu hmyzu, kontaminaci a nízkému počtu vhodných zimovišť počty těchto živočichů silně poklesly. Netopýři se tak stali kriticky ohroženým živočišným druhem," upřesnil vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Uherském Hradišti Jaroslav Hrabec.
Na hojný výskyt netopýrů v Jankovicích mají podle Hrabce hlavní vliv příhodné podmínky pro rozmnožování těchto savců v dané lokalitě. "Jsou to především louky a lesy, které oblast hojně pokrývají. Jejich čistota je pro netopýry tou nejlepší zárukou vhodných podmínek," dodal na závěr Jaroslav Hrabec.


Pozor na pochybné soutěže!
REGION (Kra) - Vyhráli jste milion korun, to je známé překvapení zásilkové služby, které najdete ve schránce. Nejásejte předčasně, většinou se objeví háček a svou zaručenou výhru nezískáte.
Zásilkové služby zpravidla ohromí potencionálního zákazníka slibem vysoké výhry. Její podmínka, objednání zboží z přiloženého katalogu, je však vždy psána drobným písmem a často na vnitřní straně obálky.
V průvodním textu je pro větší důvěryhodnost uvedeno i jméno posledního výherce. U zásilkové služby Royal Express jsme objevili jméno M. Janíkové z Polešovic, která svůj milion údajně skutečně obdržela. Bylo to prý ale už před dvěma roky a navíc získala z milionu pouze osm set tisíc.
Jmenovkyni výherkyně ze stejné obce již rok zasypávají dotazy "milionářů" z celé republiky. "Lidé si myslí, že jsou milionáři a nepochopí, že mohou vyhrát, až si něco objednají," říká Janíková, která považuje výrobky z nabídky za předražené a mnohdy nevalné kvality.
Podnikavci, kteří takto vymámí z důvěřivých zákazníků peníze, se však pohybují na hraně zákona. "Kdyby bylo možné dokázat, že určitý okruh osob splnil podmínky pro vyplacení soutěže, ale nikdo nevyhrál slíbenou odměnu, poté by šlo o porušení zákona. Jistí se ale tím, že jednou za čas opravdu někoho vylosují," řekl vedoucí živnostenského úřadu Milan Lukeš. Podle něj se ale v poslední době kontrola nad tímto podnikáním značně zpřísnila.


Ukradl povidla za čtvrt milionu
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Zřejmě osladit život si chtěl pětašedesátiletý muž z Kunovic. Policisté jej viní z toho, že od dubna do konce srpna tohoto roku ukradl švestkový lektvar v hodnotě tři sta tisíc korun.
"Zaměstnanec hradišťské firmy na výrobu švestkových povidel v nepřítomnosti majitele, který byl nemocen, zpracoval a posléze prodal lektvar, přičemž utržené peníze použil pro svoji potřebu," uvedl tiskový mluvčí uherskohradišťských policistů Jaroslav Krejčíř. Zboží v podobě švestkového lektvaru nabídl firmě se sídlem na Uherskobrodsku.
"Podle trestního zákona pachateli hrozí za krádež odnětí svobody od šesti měsíců do tří let," řekl Krejčíř a poznamenal, že podobnou krádež nepamatuje. Celý případ vyšetřují policisté z Uherského Brodu.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 36     ze dne   07.09.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz