Číslo: 34
24.08.1999
Článků: 94

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Po Praze zažije obávanou Street Party i Hradiště
Šestnáctiletý zloděj vykradl trafiku
Neznámý zahynul pod vlakem
BEZDOMOVCŮ UBÝVÁ
Postřelil bývalou manželku
Ředitelka střediska výchovné péče odvolána
Aut s falešnými poznávacími značkami jezdí stále více
TIP
Hledáme REDAKTORA ZPRAVODAJSTVÍ


Nešťastně skončila včera dovolená čtyřčlenné rodiny, která se vracela domů. O půl desáté v Ostrožské Nové Vsi - Chylicích se z nezjištěných důvodů jejich vůz dostal do protisměru, kde se střetl s nákladním vozem. Celá osádka automobilu musela být hospitalizována v uherskohradišťské nemocnici.
Blíží se závěr prázdnin a silnice zaplňují lidé, kteří se vrací z dovolených. Řidiči by měli být tedy v těchto dnech obzvláště opatrní.
Text a foto: Kra


Po Praze zažije obávanou Street Party i Hradiště
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Pod názvem Informační setkání se 30. srpna uskuteční na Mariánském náměstí nefalšovaná Street Party radikálních ekologických aktivistů. Jejich poslední akce v červnu v Praze nechvalně proslula výtržnostmi účastníků a jejich potyčkami s policejními jednotkami.
"Rozhodovali jsme se mezi Zlínem a Hradištěm. Nakonec se nám zdálo dobré udělat pouliční setkání právě na Mariánském náměstí. Je tam spousta aut, a ty chceme vytlačit. Doufám, že přijdou stovky lidí," řekl organizátor akce dvacetiletý Tomáš Čabla z Napajedel.
Od dvou hodin odpoledne by se tak na první regionální Street Party měla rozeznít hudba a otevřít stánky s občerstvením, ale i s informačními letáky proti globalizaci světa. Zaznívat budou hesla prosazující práva zvířat a vegetariánství. Chybět by neměla ani výstava proti kožichům.
"Chtěl bych, aby přišli úplně normální lidi, ale určitě se tam objeví i scéna anarchistů. Nedokážu ovlivnit, co se tam bude dít," tvrdí organizátor, "jsem v kontaktu s policií a věřím, že všechno proběhne klidně."
Městský úřad se o celou věc teprve začíná zajímat. "Tušíme, že pod názvem Informační setkání by se mohla skrývat Street Party. Zatím to prověřujeme," řekla Helena Vajdíková z městského úřadu a přiznala, že představa protestujících ekologických radikálů se po zkušenostech jiných měst radnici nezamlouvá. Podobný postoj zaujímá městská policie, která je připravena požádat o pomoc policii České republiky.
"Nedokážu si představit, že by se u nás mělo odehrát něco takového jako v Praze," obává se velitel městských strážníků Jaroslav Ježo.


Šestnáctiletý zloděj vykradl trafiku
UH.HRADIŠTĚ, BRNO (ok) - Již po třech hodinách pátrání byl v centru Brna zadržen šestnáctiletý mladík. Student z Uh. Hradiště požadoval po jedné z brněnských trafikantek veškeré peníze, které měla ve stánku. Přitom ženu ohrožoval krátkou střelnou zbraní. "Strážníci nakonec zadrželi pachatele na náměstí Svobody. Při bezpečnostní prohlídce bylo u něj nalezeno podpažní pouzdro s replikou zbraně včetně zásobníku a dvě ze tří ukradených krabiček cigaret," upřesnil náměstek brněnského policejního ředitele Svatoslav Suchomel.


Neznámý zahynul pod vlakem
STARÉ MĚSTO (Kra) - Mrtvého muže, jehož totožnost není zatím známa, objevili u kolejí ve středu minulý týden obyvatelé Erbenovy ulice ve Starém Městě. "Příčinou smrti bylo pravděpodobně krvácení do mozku, které utrpěl při srážce s osobním vlakem," řekl Ludvík Husek z PČR.
Neznámý muž byl ve věku mezi čtyřiceti a padesáti lety, měřil 193 cm. Na hlavě měl pleš a po stranách dlouhé kaštanové vlasy. Tváře měl zarostlé tmavými vousy. "Vážil pouhých padesát devět kilogramů, byl tedy velmi vyhublý. Na sobě měl pouze trenýrky," uvedl Husek. Policie se domnívá, že se mohlo jednat o bezdomovce. Po totožnosti mrtvoly muže stejně jako po vlaku, který jej srazil, policejní vyšetřovatelé pátrají.


BEZDOMOVCŮ UBÝVÁ

Teplé letní počasí znamená pro město méně problémů s lidmi bez střechy nad hlavou. "V současné době nejsou s bezdomovci větší problémy. Mnoho z nich z Uherského Hradiště dokonce úplně odešlo. Na úbytku počtu těchto lidí ve městě se ale v poslední době bohužel podepsalo i několik případů tragického úmrtí," vysvětluje velitel Městské policie Jaroslav Ježo.
Podle policistů bude určitě situace bezdomovců komplikovanější v zimě. Před chladným počasím vyhledávají tito lidé svá dočasná útočiště ve veřejných budovách a jiných místech.
Text: ok, foto: Kra


Postřelil bývalou manželku
UH. HRADIŠTĚ (ok) - U Okresního soudu v Uherském Hradišti se minulý týden zpovídal František Hrnčár ze Starého Hrozenkova. Obžaloba ho vinila, že ze své sportovní pistole vystřelil na svoji bývalou manželku. Střela však ženu naštěstí nezasáhla.
Obviněný Hrnčár přišel 18. března letošního roku opilý do domu své exmanželky. Žena se však před ním zamkla v ložnici. Hrnčár jí začal vyhrožovat zabitím. Poté přistoupil k zavřeným dveřím a dvakrát vystřelil ze sportovního revolveru. Střela minula ženinu hlavu jen o vlásek. Skutečnost, že mezi oběma aktéry byly dveře, výrazně ovlivnila konečné rozhodnutí soudu. Jak upřesnil soudce Eduard Ondráček, kvůli překážce, kterou v tomto případě byly dveře, by bylo subjektivní domnívat se, že muž chtěl zasáhnout oko ženy. Právě tento lidský orgán je jediným místem, kde by zásah sportovní pistolí mohl způsobit smrtelné zranění. Hrnčár proto dostal pouze šestiměsíční nepodmíněný trest.
Vzhledem k tomu, že muž strávil ve vazbě pět měsíců, bude z vězení propuštěn již za čtyři týdny. Domů však nepůjde - soud mu totiž uložil protialkoholické léčení.


Ředitelka střediska výchovné péče odvolána
UH. HRADIŠTĚ - V minulých dnech byla ve Středisku výchovné péče Help ve Štěpnicích provedena inspekční kontrola. Z jejích výsledků mimo jiné vyplynulo, že činnost subjektu je nedostatečná, personální obsazení a kvalifikace pracovníků neodpovídají předepsaným požadavkům. Ředitelku tento závěr stál místo.
"Se závěry komise nesouhlasím," zněla odpověď ředitelky Helpu Ireny Pilařové, "jsou v mnoha ohledech zcela v rozporu se skutečností. Prostřednictvím oficiálních připomínek jsme na tyto nesrovnalosti upozorňovali, ale bezvýsledně."
Jak inspekční zpráva mimo jiné uvádí, ve středisku Help není prováděna psychologická a speciálně pedagogická diagnostika, chybí abamnestické údaje, nelze sledovat průběh péče o klienta. Řízení SVP je ve všech sledovaných oblastech naprosto nevyhovující, zní závěr provedené inspekce.
"Na místo dosavadní ředitelky nastoupí Miroslav Ševčík, který doposud pracoval ve stejné funkci výchovného ústavu ve Střílkách. Štěpnická Help se počátkem září sloučí právě s touto organizací a stane se jejím detašovaným pracovištěm," upřesnil ředitel školského úřadu Bohuslav Jandásek.
Pobočka SVP Střílky bude po dostavění nového objektu přestěhována ze Štěpnic do budovy ve Františkánské ulici.
OLEG KAPINUS


Aut s falešnými poznávacími značkami jezdí stále více
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - V poslední době se policisté stále častěji setkávají s falešnými státními poznávacími značkami (SPZ).
"Majitelé starších vozidel dovezených ze zahraničí, které neobstály při technických prohlídkách, si obstarají státní poznávací značku tak, že ji například odmontují ze starého nepojízdného vraku, nebo ji jednoduše ukradnou," uvedl vedoucí dopravního inspektorátu Jaroslav Prchlík.
Vlastníci vozů, které již nejezdí, mnohdy místo toho, aby vozidlo odhlásili a značku odevzdali na dopravní policii, espézetku pod rukou prodají. Poté nahlásí, že jim byla odcizena. Majitelé automobilů s kradenou značkou však většinou mnoho kilometrů neujedou a bývají velmi lehce odhaleni.
"Jestliže řidič ohlásí krádež značky, je espézetka zaevidováná v databázi a probíhá po ní celostátní pátrání," uvedl policejní mluvčí Jaroslav Krejčíř.
"V rámci dozoru nad silničním provozem kontrolujeme i státní poznávací značky. Při dopravní kontrole policisté prověří pravost státní poznávací značky díky výpočetní technice během několika minut," uvedl Prchlík.
Pokud příslušníci policie majitele automobilu usvědčí z toho, že má na voze kradenou značku, hrozí mu odebrání řidičského průkazu a pokuta až do výše dvou tisíc korun. Podle policistů však jsou tyto tresty mírné a potencionální pachatele od krádeže neodradí.


TIP
V sobotu 28. srpna se v Uh. Ostrohu odehraje velká historická bitva.
Dobývání ostrožského zámku začne v 17.00 h.


Hledáme REDAKTORA ZPRAVODAJSTVÍ
Požadujeme: vysoké pracovní nasazení, samostatnost, schopnost týmové práce, ŘP sk. B. Volejte 55 44 81.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 34     ze dne   24.08.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz