Číslo: 33
17.08.1999
Článků: 83

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Převadečka měla v diáři kontakty na obhájce
Znásilnil vlastní manželku
Vandalové shodili Opočenského sochu
Hradišťský zedník okradl firmy o miliony
Za bodnutí podmínka
Renault srazil chlapce
Zatmění zatím bez následků
Převadečka měla v diáři kontakty na obhájce

Sebevědomá Petra Ch. před soudem tvrdila, že s převaděčstvím nemá nic společného. Svědkům pokládala nezvykle mnoho otázek, kterými se snažila dokázat svou nevinu. - Foto: Kra
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Obvinění z nedovoleného přechodu státní hranice čelil minulý týden před okresním soudem trojlístek převadečů. Pohraniční policie je chytila koncem května v blízkosti obce Vyškovec na Uherskobrodsku, když se v Avii poukoušeli převézt sedmadvacet běženců z Kosova a Iráku.
Klíčová postava tohoto případu je podle státního zástupce jednadvacetiletá Petra Ch. z Uh. Brodu. Policie u ní totiž našla diář s telefonními čísly obhájců, kteří často zastupují převadeče. Nadto měla v poznámkách kontakty na taxikáře, kteří byli v minulosti při nelegálním přechodu přistiženi. Policisté zadrželi mladou převaděčku v autě, ve kterém dle obžaloby monitorovala pohyb pohraničníků. U soudu však tvrdila, že pouze zavezla druhého obviněného, řidiče Avie, k odstavenému nakladnímu vozu v Bystřici pod Lopeníkem. "Vůbec mě nenapadlo, že to má něco společného s převaděčstvím. Cestou měl divné telefonáty. Byla jsem zvědavá, co zde bude dělat, a tak jsem ho sledovala," popisuje Petra Ch. události těsně před zatčením.
Řidič Avie, Robert Z., připustil, že Petra CH. mohla být v převaděčství zapletena, přestože mu žádné pokyny osobně nedala. "V Brodě se povídá, že je namočená v převadečství. Jezdila také vozem s nálepkou Služební vůz mafie. Myslel jsem, že patří k organizátorům," řekl obžalovaný, který řídil nákladní vůz plný uprchlíků.
Na lavici obžalovaných usednul také Ladislav B. Ten měl Avii doprovázet v osobním automobilu. Kvůli výslechu dalších svědků bylo hlavní líčení odročeno.


Znásilnil vlastní manželku
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Zřejmě doživotní trauma utrpěla čtyřiatřicetiletá Jana V. z Traplic. Minulý týden podala trestní oznámení na svého manžela poté, co ji údajně znásilnil. O šestnáct let starší Josef V. si počká na výsledek vyšetřování ve vazbě.
"Vzhledem k tomu, že se jedná o rodinnou záležitost, nebudeme uvádět žádné podrobnosti," řekla policejní mluvčí jihomoravského kraje Dagmar Bartoníková.
Jak se nám však podařilo zjistit, padesátiletý dělník byl již podruhé ženatý. Manželé spolu vychovávají tři děti, nejmladšímu z nich je pět let. "Na veřejnosti vystupovali jako naprosto bezproblémový pár, nikdy jsem neslyšela, že by to mezi nimi jak se říká skřípalo," uvedla obyvatelka Traplic, která chtěla zůstat v anonymitě.
Podle policejního mluvčího Ivo Mitáčka jsou podobné případy ve spisech policie spíše výjimkou. "Odhadujeme, že k znásilnění v rodinách dochází mnohem častěji, než je na policii hlášeno. Potvrzují to i zprávy z linek bezpečí. Ženy, které se staly oběťmi domácího násilí mnohdy kvůli obavám z přílišné publicity raději mlčí," dodal Mitáček.
Za posledního půl roku řešila policie na Jižní Moravě pětatřicet případů znásilnění. Na Uherskohradišťsku to byly dva případy. Oba se podařilo policejním vyšetřovatelům objasnit.


Vandalové shodili Opočenského sochu
UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ok) - V prostoru před uherskohradišťským kinem Hvězda byla před nedávnem instalována expozice monolitů sochaře Pavla Opočenského. Objekty umělce, které nejvíce připomínají záhadné sochy z Velikonočních ostrovů, však překážely neznámým vandalům. Výtržníci jednu ze soch shodili a umělcovo dílo ještě včera leželo na trávníku před kinem. Podle hradišťské policie prozatím případ nikdo neohlásil.
"O tom, jestli je objekt poškozen, se dozvíme až po jeho zvednutí do svislé polohy. Prozatím socha leží tak, jak byla povalena, a k uvedení do původní polohy budeme potřebovat zhruba deset lidí," řekl ředitel Městských kin v Uherském Hradišti Jiří Králík.
"Skutečnost, že kámen změnil polohu, mi prozatím nikdo nesdělil. Díky umístění na veřejném prostranství podobné nebezpečí hrozí vždycky," konstatoval autor díla Pavel Opočenský.


Hradišťský zedník okradl firmy o miliony
UH. HRADIŠTĚ - Zhruba o pět milionů korun připravil fakturačními podvody zedník z Uherskohradišťska asi třicet firem. Svým klientům se představoval obchodním jménem Marcon a na fakturu osmnáct měsíců odebíral různé zboží.
Podle brněnských vyšetřovatelů obchodoval muž s moukou, bramborami, kuřaty, papírem, plechem a podobně. Odebrané zboží však nikdy neuhradil a prodával je dál pod cenou. Za tento podvod mu hrozí trest až dvanáctiletého vězení.
"Podezřelý byl zadržen při jedné z dopravněbezpečnostních akcí. Případ je i nadále prošetřován Krajským úřadem vyšetřování Brno," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Dagmar Bartoníková.
Podvodník se při svém nekalém podnikání pohyboval po celé republice a poškodil tak řadu společností na celém území ČR. Podle vyšetřovatelů bylo jeho počínání vždy důkladně promyšleno, o čemž svědčí i skutečnost, že pachatel objednával zboží vždy telefonicky a setkání s dodavateli se vždy vyhnul. Vyzvednutí objednávek obstarával najatý řidič a podvodník se účastnil až dalšího prodeje zboží. Jak dále Bartoníková podotkla, poškozených firem může být mnohem víc. V takovém případě by měli zástupci podvedených společností kontaktovat policii.
OLEG KAPINUS


Za bodnutí podmínka
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Velmi mírný trest udělil okresní soudce Eduard Ondrášek třicetiletému vietnamci Phan Nhu Bienovi. Za výtržnictví a pokus o ublížení na zdraví vyvázl obviněný s výchovným trestem odnětí svobody na dva roky s podmíněným odkladem na pět let. "S výší trestu souhlasím," řekl k rozsudku obhájce.
Obviněný byl souzen za to, že koncem minulého roku bodl nůžkami do krku a kolena svého kolegu. Důvodem útoku měla být facka, kterou mu napadený několik hodin předtím uštědřil.
Za svůj čin, kterým mohl podle soudního znalce ohrozit i život napadeného muže, mu hrozil až osmiletý trest vězení. Soudní senát přihlédl k tomu, že vietnamský trhovec zatím neměl žádný konflikt se zákonem a navíc se ke všemu přiznal.


Renault srazil chlapce
ST. MĚSTO (tam) - Vážné zranění hlavy utrpěl po střetu s projíždějícím vozem značky Renault 106 v pátek odpoledne v Alšově ulici jedenáctiletý Pavel. Chlapec vyběhl z chodníku před kapotu automobilu a byl doslova katapultován do vzduchu. Po dopadu na kufr opodál stojící Toyoty zůstal v bezvědomí ležet na dlažbě. První pomoc před příjezdem záchranné služby poskytl hochovi nedaleko bydlící zubní lékař.
Podle svědků projížděl řidič Renaultu obytnou zónu nepřiměřenou rychlostí. "Z hlavní silnice vjel do ulice nejmíň šedesátkou," dušoval se jeden z nich. Přivolaná policie provedla u osmadvacetiletého řidiče dechovou zkoušku, alkohol v jeho krvi ale nezjistila. Zda muž projížděl místem s omezením rychlosti na 20 km/h vyšší rychlostí, zůstává zatím předmětem šetření. Někteří svědci nehody se podivovali, že řidiče Renaultu spatřili ještě tentýž den večer znovu za volantem vozu.
"Řidičský průkaz nebyl osmadvacetiletému Stanislavu Š. odebrán," uvedl k případu tiskový mluvčí uherskohradišťského policejního ředitelství. "Míra zavinění nehody je nyní v rukou dopravní policie a znalce, více nelze uvést."
Jedenáctiletý Pavel skončil s vážným poraněním hlavy a četnými pohmožděninami na jednotce intenzivní péče v uherskohradišťské nemocnici. Podle lékařů se chlapec po několika hodinách probral z bezvědomí, jeho život není ohrožen. Dobu léčení odhadují nejméně na dva měsíce.


Zatmění zatím bez následků
UH. HRADIŠTĚ (ok) Přestože se mnozí odborníci obávali zvýšení počtu postižení očí po nedávném zatmění slunce, k nárůstu počtu pacientů s podobnými problémy prozatím v Uherském Hradišti nedošlo. "Do dnešního dne jsme nezaznamenali jediný případ poškození rohovky vlivem přímého pozorování úkazu. Obvyklé jsou v těchto dnech spíše záněty zraku způsobené koupáním a podobně," potvrdila jedna ze zdravotních sester očního oddělení v okresní nemocnici. Podle jejího názoru je však na definitivní závěry příliš brzy, následky pozorování slunce se mohou projevit až za několik dnů či týdnů.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 33     ze dne   17.08.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz