Číslo: 32
10.08.1999
Článků: 85

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Pražský výtvarník počítá, že ho Grebeníček zažaluje
Sedmá nehoda skončila smrtí
Osm procent bude bez práce
Živnostníci se obávají obřího supermarketu
Za auta bez katalyzátorů uděleny tresty
V dětském hrobě se našla vzácná stříbrná náušnice
Pašoval cigarety
TIP PRO VÁS
Hledáme REDAKTORA ZPRAVODAJSTVÍ
Pražský výtvarník počítá, že ho Grebeníček zažaluje

Ještě týden po skončení Letní filmové školy zůstaly ve městě viset plakáty, zaměřené proti bývalému vyšetřovateli StB Aloisi Grebeníčkovi. Jejich autor, pražský výtvarník Jiří David, se případné soudní dohry kampaně neobává. - Foto: Kra
UH. HRADIŠTĚ (paf) - K morálnímu odsouzení bývalého vyšetřovatele StB Aloise Grebeníčka nabádaly plakáty, které se objevily v celém Uh. Hradišti v průběhu Letní filmové školy. Jejich autorem je člen sdružení výtvarníků Tvrdohlaví, pražský umělec Jiří David, jehož podpořila městská kina. Jejich pracovníci zajistili vylepení asi sto padesáti plakátů s Grebeníčkovou fotografií a provokativním textem a označili to za doprovodnou akci LFŠ.
"Nepostrádá to vtip a smysl," řekl k tomu Josef Korvas z Městských kin, "neznám sice zákony, ale nevím, co by na tom mohlo být špatného. V organizačním výboru LFŠ byli i dva zástupci města a pokud vím, nikdo proti vylepení plakátu nic neměl," dodal Korvas, který podobně jako samotný autor očekával větší ohlas veřejnosti.
"Je mi krajně odporné, že neexistuje sebemenší šance alespoň pojmenovat zločiny, kterých se Grebeníček dopustil," řekl Jiří David. "Ve chvíli, kdy je možnost k tomu něco říct, nejsem schopen to neudělat," dodal výtvarník, který počítá s tím, že by ho mohl Grebeníček zažalovat za pomluvu. "Se žalobou počítám a vůbec by mi nevadilo, kdyby to mělo nějaké pokračování," říká David, který při zpracování obsahu letáku vycházel z autentických výpovědí týraných vězňů. Nad Grebeníčkovou fotografií proto čteme text stylizovaný jako inzerát na měsíční kurzy pro elektrické výboje do celého těla, bití přes chodidla nebo otloukání přirození.
Samotný Grebeníček, který se už řadu let úspěšně vyhýbá soudnímu procesu, označil plakát za špinavost a pomluvu, ale žalovat autora zatím nehodlá.


Sedmá nehoda skončila smrtí
PODOLÍ (paf) - Sedmou oběť silničního provozu si minulou středu v noci vyžádala dopravní nehoda mezi obcemi Podolí a Míkovice. Zahynul při ní devětadvacetiletý cyklista z Popovic, kterého srazil protijedoucí řidič z Uherského Brodu ve voze Audi.
"Po čelním nárazu utrpěl cyklista závažná zranění, kterým na místě podlehl," řekl vedoucí dopravního inspektorátu policie v Uh. Hradišti Jaroslav Prchlík.
Místo nehody je přitom přehledný úsek. "Řidič z nějakého důvodu vjel do protisměru. Nepřizpůsobil rychlost jízdy vzdálenosti, na jakou měl rozhled a nedokázal už zabránit srážce s cyklistou, který se proti němu vynořil. Jestli byl cyklista osvětlen, je dnes předmětem dalšího vyšetřování," dodal Prchlík. Řidiči, kterému nebyl prokázán alkohol v krvi, bylo okamžitě sděleno obvinění z trestného činu ublížení na zdraví a zabaven řidičský průkaz.


Osm procent bude bez práce
UH. HRADIŠTĚ (mnw) Z aktuálních údajů uherskohradišťského úřadu práce vyplývá, že bez práce je v okrese pět tisíc lidí, což představuje 6,7 procentní nezaměstnanost.
"Dá se říci, že se již nejedná pouze o recesi, ale doslova o krizi," řekl na úterní tiskové konferenci ředitel Úřadu práce v Uh. Hradišti Richard Janíček.
Jak dále uvedl, lze předpokládat, že ke konci letošního roku překročí nezaměstnanost v okrese osmiprocentní hranici.


Živnostníci se obávají obřího supermarketu
STARÉ MĚSTO - Malí živnostníci, kteří provozují ve Starém Městě obchody s potravinami, budou mít možná zanedlouho obavy o svou prosperitu. Staroměstská radnice začala jednat s rakouskou investorskou skupinou Real for you o odkoupení pozemků pro výstavbu obchodního střediska.
Zahraniční investor, který vybudoval podobné supermarkety už v devíti městech naší republiky, má ve Starém Městě zájem o čtyři hektary pozemků v blízkosti malého obchvatu.
"Určitě by nám supermarket sebral zákazníky," obává se zástupce vedoucí jednoho z obchodů s potravinami, "nic proti tomu ale neuděláme."
"Jednání jsou teprve na samém začátku," tvrdí místostarosta Miroslav Sch”nbaum a dodává, že s odporem drobných živnostníků k tomuto záměru radnice počítá. "Supermarket by neměl, podobně jako všude jinde, ovlivnit funkčnosti malých obchůdků," řekl místostarosta. Proti nesouhlasným argumentům je fakt, že síť obchodů by přinesla městu až čtyři stovky pracovních příležitostí. "Už při prvním jednání jsme chtěli, aby se investor finančně podílel i na výstavbě komunikace, která má v budoucnu sloužit jako suchý poldr," dodal.
PAVLÍNA KŘŮMALOVÁ


Za auta bez katalyzátorů uděleny tresty
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Téměř tři roky prodávali dva muži z Uherskohradišťska dovozená vozidla se zfalšovanými technickými údaji. Minulý týden za své prohřešky stanuli před Okresním soudem v Uherském Hradišti. Devětadvacetiletému Liboru U. soud prokázal, že patnácti lidem prodal ze zahraničí dovezená auta, o kterých tvrdil, že jsou vybavena třícestným katalyzátorem. Jak se ukázalo, prodaná vozidla většinou značky Škoda Favorit neměla buď žádný, anebo pouze jednocestný katalyzátor. Druhý obviněný - osmadvacetiletý Radim Š., který pracoval v otrokovické státní technické kontrole : vydával potvrzení, podle kterých byly favority třícestným katalyzátorem vybaveny. Jak z vyšetřování vyplynulo, většina z poškozených se o nevyhovujícím stavu vozidla dozvěděla až u první technické prohlídky, kdy jim tato skutečnost byla sdělena kontrolujícím technikem.
Senát uherskohradišťského soudu za tuto činnost poslal Libora U. na tři a půl roku za mříže. Druhý z obviněných, Radim Š., dostal dvouletý podmíněný trest. "Je to všechno nesmysl, nebudem se o tom bavit," komentoval výrok soudu Libor Š. Oba odsouzení muži se proti rozsudku odvolali.


V dětském hrobě se našla vzácná stříbrná náušnice

Archeologové z Moravského muzea si v těchto dnech připisují další objevy. Tím posledním byly včera čtyři velkomoravské dětské hroby. Jeden z nich skrýval vzácnou stříbrnou náušnici. - Foto: ok
STARÉ MĚSTO (ok) - Povodně v roce 1997 strhly ve Starém Městě desítky domů a jejich demolice umožnily důkladný archeologický průzkum této lokality. Ten přinesl v těchto dnech unikátní objevy v jednom z nejvýznamnějších velkomoravských nalezišť ve staroměstské čtvrti Na Valách.
"V minulých dnech jsme v té lokalitě odkryli hrob ženy z doby Velké Moravy. Jeho původ je datován do pozdní fáze tohoto období," uvedl k nálezu archeolog Luděk Galuška. Nález je významný i tím, že odborníkům naznačil, kam až sahalo před několika lety objevené pohřebiště. Několik metrů dál od nálezu ženského skeletu našli archeologové i kosterní pozůstatky psa. "Bohužel, tento nález nám stačili lidé zničit," dodal archeolog. Všechny ostatní zachráněné nálezy poté, co projdou rukama antropologa, skončí v depozitáři muzea.
Zajímavostí tohoto nejrozsáhlejšího velkomoravského pohřebiště u nás je i několik hrobů, ve kterých byly v minulosti nalezeny kostry s rozdrcenou lebkou, uřezanými končetinami či jinak poškozenými lidskými torzy. Podle archeologů se jedná o protivampýrská opatření. Včera objevili pracovníci Moravského muzea čtyři dětské hroby v těsném sousedství lokality Na Valách. "Patrně nejzajímavějším objevem je stříbrná náušnice, která ležela vedle skeletu dítěte," řekl Galuška.


Pašoval cigarety
STARÝ HROZENKOV (ok) - Na česko-slovenské hranici ve Starém Hrozenkově zadrželi celníci minulý týden pašeráka cigaret. Ten svoje zboží v hodnotě jednoho milionu korun převážel v kamionu. Kdyby mu jeho záměr vyšel, přišel by stát na daních o více než tři miliony korun.
Celníci objevili cigarety při běžné prohlídce vozu na úložné ploše. Nebyly nijak maskovány, pouze naskládány do krabic od piva a papírových pytlů za oficiálně deklarovaným zbožím. Většina krabiček nebyla okolkována a část z nich měla ukrajinský kolek. Podle celníků to svědčí o tom, že zásilka měla skončit na černém trhu.
"Řidič bude vzhledem k velkému množství kontrabandu obviněn z krácení daně a porušování předpisu o oběhu zboží s cizinou," uvedl mluvčí celního ředitelství Olomouc Josef Link. Slovenskému pašerákovi tím hrozí až osm let vězení. Cigarety byly uloženy do celního skladu a skončí v úřední spalovně.


TIP PRO VÁS
11. srpna od 10.30 h. můžete pozorovat částečné zatmění Slunce v uherskobrodské hvězdárně.
Pokud nebude příznivé počasí pro přímé pozorování, je pro vás připraven přímý přenos úplného zatmění v pásu totality.


Hledáme REDAKTORA ZPRAVODAJSTVÍ
Požadujeme: vysoké pracovní nasazení, samostatnost, schopnost týmové práce, ŘP sk. B. Volejte 55 44 81.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 32     ze dne   10.08.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz