Číslo: 31
03.08.1999
Článků: 81

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Archeologové našli v Jarošově mamutí kosti a stovky pazourků
V nemocnici je bomba, pohrozil desetiletý kluk
Zřícení vrtné soupravy se obešlo bez zranění
Chybí vám ve schránce noviny?
Výtržníci šli na trafiku s betonovým květináčem
Myslivci si odsedí pytlačení za mřížemi
Město zaplavily plakáty proti Grebeníčkovi
Hledáme REDAKTORA ZPRAVODAJSTVÍ
Archeologové našli v Jarošově mamutí kosti a stovky pazourků

Unikátní objev učinili brněnští archeologové v někdejším tábořišti pravěkých lovců. Poblíž dnešního lyžařského svahu v Jarošově nalezli mamutí kosti a stovky prehistorických nástrojů. - Foto:Kra
UH. HRADIŠTĚ - JAROŠOV (ok) - Před několika dny byl v blízkosti lyžařského svahu v Jarošově zahájen archeologický výzkum. Předmětem bádání brněnských archeologů jsou pravěká sídliště lovců mamutů, kteří se v prostoru nad Jarošovem vyskytovali na sklonku poslední doby ledové zhruba před pětadvaceti tisíci lety. Podle odborníků naleziště zaujímá strategickou polohu umožňující kontrolu Dolnomoravského úvalu a Napajedelské průrvy. Pravěcí lovci tak měli možnost kontroly pohybu stádní zvěře : mamutů, sobů a divokých koní.
"Prozatím se nám podařilo najít několik set pazourků, větší množství nástrojů podobných miniaturním pilkám, mamutí i jiné kosti a další předměty. Výzkum bude pokračovat ještě několik dnů, další archeologické práce v lokalitě závisí na zájmu sponzorů," řekla členka archeologického průzkumu Petra Bartošková.
Výzkum lokality provádí Archeologický ústav Brno. Podle vyjádření archeologů budou nálezy zdokumentovány, posléze publikovány a teprve v horizontu jednoho až dvou let předány Slováckému muzeu v Uherském Hradišti, kde si jejich expozici budou moci prohlédnout i návštěvníci muzea.


V nemocnici je bomba, pohrozil desetiletý kluk
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Letos v pořadí už jednadvacátý anonym, který vyhrožoval odpálením bomby, si tentokrát za terč svého fingovaného útoku vybral okresní nemocnici v Uh. Hradišti. Uložení bomby ve zdravotnickém zařízení oznámil na linku 158 minulou středu okolo desáté hodiny.
"Anonym volal z automatu, takže jsme jednoduše zjistili odkud. Policie vyjela na místo a bezprostředně mohla konstatovat, že jde o planý poplach. Svědci potvrdili, že z automatu volal desetiletý chlapec z Komně," řekl mluvčí policie v Uh. Hradišti Jaroslav Krejčíř a dodal, že díky rychlému zásahu policie se incident odehrál bez obvyklé prohlídky objektu pyrotechniky. "Chlapec se nakonec ke svému prázdninovému vtípku doznal," potvrdil Krejčíř.
Klukovina je šetřena jako trestný čin poplašné zprávy, vzhledem k nezletilosti pachatele však zůstane pravděpodobně nepotrestaná.


Zřícení vrtné soupravy se obešlo bez zranění

Nehoda zablokovala na necelé dvě hodiny železniční trať ve Starém Městě. - Foto: Epi
STARÉ MĚSTO (ok) - Kuriózní nehoda se stala ve Starém Městě, když se z železničního mostu zřítila několikatunová vrtná souprava. Nehoda se jako zázrakem obešla bez zranění.
V místech události probíhá stavba obchvatu a ke zřícení soupravy došlo kvůli pohybu hlíny pod ní. Souprava se sesunula z železniční tratě na pod mostem stojící bagr, ve kterém naštěstí nikdo nebyl. Také řidič jeřábu se z kabiny vyprostil bez jediného šrámu. Přestože se nehoda udála brzy ráno, odstranění strojů trvalo až do pozdních nočních hodin. K jejich odsunu bylo zapotřebí nasadit těžkou mechanizaci. Škoda na havarovaných strojích byla vyčíslena na necelý milion korun.


Chybí vám ve schránce noviny?
UH. HRADIŠTĚ (red) - Jestliže patříte mezi předplatitele jakýchkoliv novin, mohli jste v minulých týdnech zaznamenat, že jejich dodávka do uherkohradišťských domácností je přinejmenším nepravidelná.
"Je možné, že lidé nedostali noviny včas nebo dokonce vůbec," přiznal Bohumil Chocholouš, ředitel brněnské společnosti Předplatné tisku s. r. o., která převzala distribuci po nedávno zrušené PNS. "Právě v Hradišti jsme měli první týdny v červenci problémy zajistit doručování novin personálně. Lidé, se kterými jsme měli roznos nasmlouvaný, se třeba po prvních třech dnech rozhodli spolupráci ukončit. Tento týden už by ale mělo být vše v pořádku," přislíbil Chocholouš a dodal, že pokud by se přesto objevily další problémy, mají lidé reklamovat dodávku novin přímo v pobočce společnosti Uh. Hradiště v budově u vlakového nádraží, kde sídlila PNS (tel. 55 15 20).
Chyby v dodávkách týdeníku Velkomoravský kurýr můžete nahlásit také přímo v redakci novin na tel. 55 44 81. Reklamaci vyřídíme za vás.


Výtržníci šli na trafiku s betonovým květináčem
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Scéna jako z akčního filmu se odehrála v centru Uherského Hradiště v noci z neděle na pondělí. Jejím aktérem byla skupinka tří zhruba dvacetiletých mladíků. Tito výtečníci se rozhodli vylepšit si svou finanční situaci noční návštěvou novinového stánku u obchodního domu Centrum, do nějž se probourali po vzoru svých akčních hrdinů pomocí betonového květináče.
"Vybourali do objektu díru a vynesli z něj cigarety, magnetofon, telefonní karty a další předměty v celkové hodnotě zhruba třicet tisíc korun. S lupem se pak schovali do nedaleké smuteční vrby," popisuje událost člen Městské policie v Uh. Hradišti Antonín Šácha.
"Pachatelé se snažili naskočit do přijíždějícího taxíku, v té chvíli však strážníci zasáhli. Mladíci se vzápětí ke svému činu doznali," dodal Šácha. Případ v současné době vyšetřuje Obvodní oddělení Policie ČR Uh. Hradiště. Podařenému trojlístku hrozí za jejich čin trest odnětí svobody od šesti měsíců do tří let. Pokud se však prokáže, že byli členy organizované skupiny a jejich činnost byla dlouhodobá, může být závěrečný výrok soudu mnohem vyšší.


Myslivci si odsedí pytlačení za mřížemi
UH. HRADIŠTĚ (Kra) Velmi přísné tresty uložil minulý týden okresní soudce Eduard Ondrášek dvěma pytlákům, kteří od loňského listopadu do ledna tohoto roku nezákonně ulovili přes čtyřicet kusů vysoké a černé zvěře.
Pětadvacetiletý Jaroslav Hrabina by měl jít do vězení s dozorem na jeden rok, čtyřiadvacetiletý Igor Havránek dostal deset měsíců také ve věznici s dozorem. Oběma lovcům, kteří při hlavním stání odmítli vypovídat, soudce zakázal výkon práva myslivosti po dobu šesti a pěti let. Podle obžaloby oba odsouzení v katastru obce Buchlovice a Břestek stříleli legálně drženými kulovnicemi zvířata oslněná halogenovou svítilnou, v některých případech dokonce v době hájení.
Za sebou nechávali pytláci, kteří byli členy myslivecké jednoty, vývrhy s třiceticentimetrovými plody laní. Na lavici obžalovaných usedl i jejich komplic Josef Novák z Ježova na Hodonínsku, který maso ze zabitých zvířat zpracovával do klobás. Ten dostal podmíněný trest na deset měsíců s odkladem na tři roky. "Dělám klobásy pro všechny lidi v obci, nevěděl jsem, že je to něco nelegálního," hájil se před soudem profesionální kuchař. Podle obžaloby však muž, který je také myslivcem, musel vědět, že zvěř je upytlačená, neboť ji lovci zastřelili v době hájení. Všichni obvinění svých činů litovali. "Se zvěřinou už nechci mít v životě nic společného," řekl Novák, který maso zpracovával.


Město zaplavily plakáty proti Grebeníčkovi
UH. HRADIŠTĚ - Během Letní filmové školy se na reklamních plochách v centru Uherského Hradiště objevilo několik desítek plakátů utočících na bývalého vyšetřovatele StB Aloise Grebeníčka. Nad fotografií je umístěn tento text:
"Měsíční vzdělávací kursy pro: Elektrické výboje do celého těla, dobře míněné rady pro lepší ohluchnutí, bití přes holá chodidla, otloukání přirození, hlad a strach. Vše zdarma a beztrestně."
Tuto akci zřejmě vyvolal stále prodlužovaný proces s trýznitelem politických vězňů Aloisem Grebeníčkem. "Jsou to špinavosti a nepravdy. Přesto nikoho žalovat za pomluvu nebudu, bezpečnost by to měla sama vyšetřit," řekl ve spojitosti s plakáty Alois Grebeníček.
Autor plakátů je však neznámý a ani vlastníci ploch, na kterých jsou poutače vylepeny, neznají původce této kampaně. Neznámí autoři přelepili plakáty s Grebeníčkem pozvánky na koncerty agentury V. Chromka. "Nemáme s tím nic společného. I když si myslím, že je to vtipné a vlastně i pravdivé," doplnil Chromek.
Městská kina, na jejichž plochách je většina plakátů, tvrdí, že nemají s kampaní co do činění. "O víkendu skončila filmovka, takže jsme neměli čas zjišťovat, kdo za tím stojí. Rozhodně se od těchto plakátů distancujeme," řekla pracovnice kina Hvězda Zora Rynešová.
"Pokud jsou plakáty vylepeny načerno, majitel reklamních ploch musí nejprve podat oznámení. Poté teprve můžeme zahájit vyšetřování," uvedl tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř, "až podle dalších okolností případu by se určilo, zda se jedná o přestupek nebo o pomluvu."
RADEK KEDROŇ


Hledáme REDAKTORA ZPRAVODAJSTVÍ
Požadujeme: vysoké pracovní nasazení, samostatnost, schopnost týmové práce, ŘP sk. B. Volejte 55 44 81.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 31     ze dne   03.08.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz