Číslo: 30
27.07.1999
Článků: 87

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Muž se prý upálil kvůli nedávnému rozvodu
Na Uhliskách se nekoupejte!
Ostrožský jez čeká na svou první oběť
Bezdomovce zabila okena
Mléko v srpnu podraží o dvacet procent
Kaskadér má čerstvý záznam v knize rekordů
Makak na úřadě
Zatykač na mazáka
Muž se prý upálil kvůli nedávnému rozvodu
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Upálením vyřešil životní krizi čtyřiatřicetiletý muž z Uherského Hradiště. V pátek po osmé hodině se mezi okresním úřadem a Komerční bankou polil benzínem a zapálil a ani okamžitý zásah hasičů mu nezachránil život. "Ve dvacet hodin třináct minut nám byl policií nahlášen požár v bance a o minutu později jsme už byli na místě. Až tam jsme zjistili, že se jedná o hořícího muže. Uhasili jsme jej, ale už nejevil známky života," uvedl operační důstojník hradišťského hasičského sboru Roman Vaněk.
Ještě v neděli neznali policisté totožnost uhořelého. Včera však potvrdili, že šlo o rozvedeného muže, který bydlel v nedalekém panelovém domě na Malinovského třídě. Policie nezjistila cizí zavinění a uvedla, že se jednalo o sebevraždu. O důvodech zoufalého činu se spíše spekuluje. "Byl čerstvě rozveden a zřejmě se tak rozhodl ukončit životní krizi," uvedl mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř. "Přišel o práci a měl dluhy. Navíc mu bývalá manželka zakázala stýkat se s dcerou, na které hodně visel," vysvětluje si důvody sebevraždy jedna ze sousedek sebevraha, "ráno měl ještě potyčku se svým sousedem. Ke slovu prý přišly i nože." Těsně před svou smrtí se muž posilnil alkoholem v nedaleké restauraci.


Na Uhliskách se nekoupejte!
BABICE (paf) - Hygienici nedoporučují v těchto dnech koupaní v některých přírodních nádržích. Po Žítkové, Ondřejově a Suché Lozi, kde je už koupání přímo zakázáno, upozorňují, že by se lidem mohly objevit problémy i po koupání na Uhliskách v Babicích.
"Objevili jsme tam bakterie, které mohou být ukazatelem fekálního znečištění. Lidé mohou dostat průjmová onemocnění," řekla okresní hygienička Zdenka Skulová a dodala, že není jednoznačné, jak ke znečištění mohlo dojít. "Je tam zvýšený počet organických látek, což by mohl být jeden z důvodů výskytu bakterií, ale mohly se tam dostat i z těl koupajících se."


Ostrožský jez čeká na svou první oběť

UH. OSTROH - Přestože je v blízkosti jezu odlehčovacího kanálu v Uh. Ostrohu několik výstražných tabulí, které zakazují vstup na toto vodní dílo, řada dětí jej využívá k vodním radovánkám. Z přibližně deset metrů vysoké hráze skáčou do dva metry hluboké vody. Patrně jen shodou náhod se žádnému z koupajících prozatím nic nestalo.
"Koupání v Moravě je na vlastní nebezpečí. Nemůžeme přece u každého objektu postavit uniformovaného pracovníka, aby tam hlídkoval," řekl ředitel Povodí Moravy František Ondrůšek, "nemáme pravomoce na ukládání nějakých trestů."
Jak dále uvedl, k neoprávněným vstupům do objektů Povodí Moravy dochází zřejmě i jinde a zabránit tomu není možné.
Na ostrožském zámku však vidí problém trochu jinak. "Je to jedno z míst, které mají každý den obhlížet pracovníci Povodí Moravy. V první řadě je to věc správce toho zařízení, který si tam musí zajistit jakousi ostrahu. Zatím se na naši městskou policii vůbec neobrátili, přestože o tom asi vědí," řekl starosta Uh. Ostrohu Vlastimil Vaněk a dodal, že hlavně rodiče by měli mít přehled, kam se jejich dítě chodí koupat.
"Dám za úkol policistům, aby upozorňovali na nebezpečí, které při koupání může vzniknout. Navíc to necháme vyhlásit v obecním rozhlase, že je tam zákaz vstupu," dodal.
RADEK KEDROŇ


Bezdomovce zabila okena
UH. HRADIŠTĚ (Kra) Smrt šestačtyřicetiletého muže z Kunovic oznámil v pátek ve tři hodiny ráno jeho spolubydlící z ubytovny pro bezdomovce na Růžové ulici.
"Přivolaný lékař konstatoval smrt a jako důvod označil otravu okenou a následné krvácení z jícnu," řekl policejní tiskový mluvčí Jaroslav Krejčíř.
Ubytovna v centru Uh. Hradiště s dvanácti lůžky slouží mužům, kteří se vracejí z výkonu trestu. V domě panuje přísný domácí řád, jenž zakazuje konzumaci alkoholu.
"Nemáme dostatek peněz, abychom zajistili stálou kontrolu. V zařízení pracuje pouze jedna žena na půl úvazku," řekla pracovnice ústavu sociálních služeb, pod které zařízení na Růžové ulici spadá.


Mléko v srpnu podraží o dvacet procent
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Přestože výrobci mléka hodlají prozatím vykupovat produkt bez omezení, dojde patrně kvůli státem určeným výkupním cenám za mléko ke zdražení mléčných výrobků.
Podle odborníků by mělo být zdražení zhruba dvacetiprocentní. Před dvěma týdny vyhlásilo ministerstvo zemědělství zvýšení minimálních výkupních cen mléka na 7,80 korun. Na protest proti této politice začala řada mlékáren vykupovat méně mléka a zemědělci se ho v mnoha případech museli zbavovat.
V současné době je však již podle informací z ministerstava zemědělství situace stabilizovaná. "Rovněž naše mlékárna vykoupí celou produkci," potvrdil ředitel Nedakonické společnosti Laksyma Jan Chovanec. Za této situace se mnohé mlékárny snaží rozšířit činnost o další aktivity.
V důsledku rozhodnutí vlády bude podle mlékárenských podniků zvyšování cen mléka a mléčných výrobků nevyhnutelné. Ministerstva průmyslu, obchodu a zemědělství zvyšování cen nevylučují, jednoznačně ale odmítají, že by se tak stalo pouze v důsledku stanovení minimální výkupní ceny. Se zdražováním mlékaři počítají už v průběhu srpna.


Kaskadér má čerstvý záznam v knize rekordů

Tým kaskadérů předvedl v Hradišti také oblíbenou americkou show Monster trucky. Největší aplaus několika stovek diváků však sklidil kaskadér, který se svým skokem na motorce přes řadu aut zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Foto: Kra
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Nedělní večer na hradišťském fotbalovém stadionu patřil automobilům a kaskadérům. Několik stovek lidí sledovalo atraktivní podívanou na obří Monster trucky, nebezpečnou práci s ohněm nebo salta s autem.
Jako největší hvězda kaskadérské show zazářil Martin Miřejovský, který předváděl riskatní kousky na motocyklu. Svým skokem přes sedmnáct automobilů se minulý týden v Brně zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. "Přeskočil jsem na stadionu přes dvacet sedm metrů s omezeným rozjezdem. Na akci byli přítomni i inspektoři. Teď čekám, až rekord potvrdí," říká čerstvý držitel rekordu.
Při autorodeu se divákům tajil dech při nebezpečných výkonech. "Nejsme žádní šílenci. Všechno je pečlivě připraveno a vypočítáno. I když bez rizika se to neobejde. Na mé motorce není tachometr, takže nikdy nevím, jestli mám při skoku tu správnou rychlost," přiznává Martin Miřejovský, který dříve jezdil motokros a patřil ke špičce tohoto sportu. Soutěžil dokonce i na mistrovství světa. "Už od dětství jsem se zajímal o auta a motorky. Bez lásky ke strojům by tohle dělat nešlo," dodává. Kaskadérskému řemeslu se rekordman věnuje šestým rokem.
Flott Cascaders Team je jedinou skupinou tohoto druhu v České republice i v celé východní Evropě. Ročně předvedou své umění na osmdesáti představeních.


Makak na úřadě
Konečně jsem pochopil, proč sedí úřednice na informacích hradišťské radnice v prosklené kukani. Je to jednoduché, prozíravé a moc za to architektům, kteří to tak dobře vymysleli, děkuji. Nepříjemná a agresivní paní je od nás, kteří se odvážíme něco chtít, oddělená sklem a nemůže nám ublížit. Fakt je neškodná, stejně jako makak v Lešné. Člověka vždycky potěší, když jsou jeho daně dobře investovány! Ale možná by se dal dobrý nápad přivést k dokonalosti. Občan je dnes sice dobře ochráněn před fyzickým útokem, ale těžko se ubrání verbálním výpadům úřednice. Což tak, když už je tam to sklo, napustit kukaň vodou. Paní by otvírala pusu naprázdno jako zlatá rybička. Jenom ta tři splněná přání by asi byla problémem!
Artur


Zatykač na mazáka
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Po pěti minutách musel soudce Eduard Ondrášek minulý týden odročit případ s pěticí mladíků, kteří byli obviněni ze šikanování mladších vojáků. Již podruhé se totiž před soud nedostavil jeden z obžalovaných, Pavel Michalčík.
Při prvním stání mu bylo předvolání doporučeno, a tak se mohlo jednat v jeho nepřítomnosti. Obsílku o druhém líčení mu však nedokázali předat ani policisté. "Prý je někde v cizině. Vydám na něj zatykač, a když se neobjeví, budu ho stíhat jako uprchlého," řekl soudce.
Pětici mladíků hrozí až pětiletý trest. Podle obžaloby měli nutit mladší vojáky, aby jim sháněli jídlo a cigarety.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 30     ze dne   27.07.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz