Číslo: 3
17.01.2000
Článků: 104

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Věřitelé dostali podnikatele Borutu před soud
Protihluková okna nepomůžou, tvrdí lidé, kteří bydlí u obchvatu
Od února podraží autobusy
Králové vybrali půl milionu
Help je dokončen! Komu však bude sloužit?
Bostwick: LET bude brzy podnikem, kde budou zájemci o práci stát fronty
Věřitelé dostali podnikatele Borutu před soud

Uherskohradišťský podnikatel Zdeněk Boruta skončil před soudem. Desítkám věřitelů, kteří mu svěřili peníze, dluží zhruba milion korun. Borutu předvedli před soud z vazební věznice v poutech. - Foto: ok
UH. HRADŠTĚ (ok) - Podnikatel Zdeněk Boruta, jehož jméno je známé v˙souvislosti s˙firmami Primka nebo Finex invest, stanul minulý týden před soudem. Obžaloba ho viní z poškozování věřitelů.
Boruta v roce 1998 sliboval až třicetiprocentní zúročení vkladů lidem, kteří do jeho firem investovali. Ze svých peněz ale dodnes neviděli ani korunu. Věřitelé, kteří celou věc oznámili, zatím došli k˙číslu jeden milion korun. Zdá se však, že tato suma není konečná. Objevují se nové a nové případy.
Zdeněk Boruta, který přišel k˙soudu přímo z˙vazební věznice v˙poutech, žádal o odročení. "Po celou dobu za mnou přidělená právnička nepřišla, proto bych chtěl požádat o jiného právního zástupce," snažil se Boruta o oddálení soudního procesu.
Obžaloba viní Borutu také z toho, že poskytl v průběhu vyšetřování mylné či nepřesné údaje, zejména v případě čísel svých kont. "O ekonomické záležitosti firmy se staraly pracovnice ekonomického úseku společnosti. Nevím, jak se to stalo," krčil rameny Boruta.
Soud jednání odročil, protože obžalovaný trval na předvolání vyšetřovatele a několika pracovnic své firmy. Očekává se však, že hradišťský podnikatel souhrnnému trestu neujde. U Krajského soudu v Brně na něj byla totiž podána žaloba kvůli další trestné činnosti.


Protihluková okna nepomůžou, tvrdí lidé, kteří bydlí u obchvatu
VÉSKY (gal) - Boj s˙větrnými mlýny připomíná snažení obyvatel Vések, kteří bydlí u trasy obchvatu. Chtějí, aby je investor stavby ochránil před hlukem dopravy více, než jen speciálními okny.
Už v˙roce 1995 bylo rozhodnuto, že domy u cesty nebudou chráněny protihlukovou zdí. Ředitelství silnic a dálnic a majitelé pozemků, kde měla tato zeď stát, se totiž nedohodli a investor od záměru postavit zeď ustoupil. Došlo pouze k˙dohodě, že lidem v domech v˙pásmu ohrožení bezplatně instalují protihluková okna. Nedávné zahájení výstavby znovu vyburcovalo obyvatele k protestům. "Odepsali nám, že o opatřeních je již dávno rozhodnuto," říkají obyvatelé Vések.
Štěpánka Nemravová, která bydlí v domě sousedícím se silnící, nevěří, že je protihluková okna ochrání. "Už taková okna máme, takže nám nejde o jejich bezplatné získání. Jde nám o to, že i tak je ochrana proti hluku nedostatečná." Přidávají se manželé Májíčkovi, kteří patří asi k dvěma desítkám zoufalých obyvatel čtvrti. "Přestěhovali jsme se sem ze sídliště, abychom našli klid a pohodu. Většinu dne trávíme s dětmi na zahradě a mimo dům a tam proti hluku nebudeme nijak chráněni," říkají
Nespokojeným je jasné, že situaci nemohou ovlivnit. "Počkáme na dostavění silnice a pak se obrátíme na hygienu, aby změřila skutečnou hlukovou zátěž," dodává Gabriela Májíčková.


Od února podraží autobusy
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Změny v cenách jízdného MHD a příměstské dopravy nebudou od prvního února znamenat nijak markantní zdražování. Cena pět korun za jízdenku MHD bude zachována, o ceně měsíčního předplatného se zatím jedná. "Pouze kopírujeme inflaci. V číslech je to zdražení o 2,6 procenta, což je vzhledem k plánovanému zvýšení cen nafty v průběhu roku myslím akceptovatelné," říká Ivan Kalus z ČSAD Uh. Hradiště. Příměstskou dopravu postihne zvýšení cen v pásmech 14-25 km, 36-40 km, 46-55 km a 61-70 km, kde se zdražuje o korunu. O dvě až čtyři koruny se jízdné zvyšuje v dalších pásmech. Naopak se snižuje cena běžných zavazadel na všeobecný paušál dvě koruny. Například cesta do Prahy se zavazadlem by tak měla vyjít levněji. Podobně se snižují i ceny za kočárky, lyže apod. na tři koruny. Novinkou je zrušení jednosměrné časové jízdenky. Všechny časové jízdenky se omezují pouze do pásma sedmdesáti kilometrů. Týdenní jízdenky se zdražují v pásmu 3-7 km o 4 Kč, v pásmu 8-10 km o 6 Kč, 11- 40 km o 10 Kč korun. Měsíční jízdenka do 7 km bude dražší o deset korun, nad 7 km o dvacet.


Králové vybrali půl milionu
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Letošní Tříkrálová sbírka, kterou organizovala Arcidiecézní charita Olomouc, přinesla lidem v nouzi celkem 4,5 milionu korun. Okres Uh. Hradiště se na tom podílel 503 tisíci korunami. "Výsledek je pro nás překvapením. Chtěli bychom poděkovat všem, kteří přispěli, a koledníkům, kteří ochotně strávili venku na zimě a mrazu čas," říká ředitelka Oblastní charity Anna Konvalinková.
Výtěžek, který osmdesát skupinek vykoledovalo v 25 obcích Uherskohradišťska, bude použit z poloviny na humanitární akce do zahraničí, druhá polovina půjde na pomoc našim občanům, starým a nemocným lidem, matkám s dětmi, sirotkům a také vícečetným rodinám.


Help je dokončen! Komu však bude sloužit?
UH. HRADIŠTĚ (gal) - Novotou vonící budova Střediska výchovné péče HELP ve Františkánské ulici bude zítra slavnostně otevřena. Jaký bude mít smysl asi dvacetimilionová investice Ministerstva školství do tohoto zařízení, které má sloužit i sousedním okresům, však zatím není jasné.
Ředitel HELPu Lubomír Ševčík přiznává, že dosavadní nabídka střediska byla přizpůsobená pouze potřebám místní populace. Obrací se na něj mladí lidé, kteří se setkali s šikanou, trýzněním, mají problémy řešit životní situace nebo potíže ve škole.
"Zatím nevíme, kam teď budeme naše aktivity směrovat. Způsob využití se teprve hledá," řekl Ševčík a připomněl, že v˙nových prostorách vznikla také lůžková část pro experimentátory s˙drogou, kteří jsou v˙určitém stupni závislosti. Pracovníci střediska jsou však přesvědčeni, že není šťastné umístit tyto lidi do centra města. "Není tady zázemí ani vhodný prostor. K budově nepatří žádný pozemek, kde by se mohli věnovat jiným činnostem, třeba sportu," vysvětluje Ševčík.
Spekulace o tom, komu bude vlastně sloužit hradišťský HELP, podporuje i to, že v˙sousedním Zlíně, Kroměříži a Vsetíně mají obdobná zařízení. Naopak okresy Hodonín, Břeclav a Znojmo je postrádají úplně. "Někde jsou střediska postavena blízko sebe a jinde se nemají klienti kam obrátit," komentuje paradox ředitel. Dodává, že v˙hradišťské pobočce budou usilovat například o zřízení krizové linky s˙nepřetržitým provozem.


Bostwick: LET bude brzy podnikem, kde budou zájemci o práci stát fronty

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 3     ze dne   17.01.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz