Číslo: 29
20.07.1999
Článků: 90

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Američané odvolali vedení LETu a hledají čerstvé přizpůsobivé lidi
Václav Klaus v Hradišti
Senioři na kurtu váleli
I testovaný uchazeč o práci má nárok na plat
Nákladní vlak ukončil život manželů z Belgie
Nádvoří je bez kašny
Pohraničníků je málo, protože neprojdou testy
Svatba století
Američané odvolali vedení LETu a hledají čerstvé přizpůsobivé lidi
KUNOVICE (paf) - Nový majitel LETu, Ayres corporation, učinil před týdnem krok, se kterým se počítalo už při jeho vstupu do podniku, a propustil tým manažerů kolem generálního ředitele Zdeňka Pernici.
Poté, co byli odvoláni výrobnětechnický ředitel Josef Skrášek, technický náměstek Jan Fridrich, výrobní náměstek Miroslav Zámečník a vedoucí OTS Ivan Knetig, dobrovolně uvolnil svůj post i generální ředitel. Jeho židli a s ní i funkci prokuristy obsadí současný výkonný ředitel Turner Bostwick.
"Odvolal jsem pouze management. Odchod pana Pernici je jen jeho rozhodnutí, ale nezaskočil nás. Když přichází nový investor, je všem jasné, že bude chtít, aby se lidi přizpůsobili jeho způsobu řízení podniku. Pokud toho nejsou schopni, musí odejít," řekl Bostwick a dodal, že jedním z důvodů odvolání manažerů bylo i jejich, v některých případech téměř třicetileté, spojení s podnikem.
"Potřebujeme nové lidi, ale ne zase takové, kteří by se museli s podnikem úplně seznamovat. Proto budeme nabízet uvolněné posty lidem, kteří pro nás dnes pracují, a nebo těm, kteří patřili k rodině LETu třeba před deseti lety a museli z jakýchkoliv důvodů odejít," dodal Bostwick. Konkrétní jména však neprozradil.
Personální změny by neměly narušit pokračující vývoj letounu Loadmaster, na jehož produkci má stát budoucnost podniku. Američani předpokládají, že v srpnu budou schopni poslat do Států sestavu křídel. Letními zkouškami ve Spojených arabských emirátech pokračuje také certifikace tuzemské L 610. "LET má ve světě leteckého průmyslu výborné jméno. To se ale nedá říct o jeho finanční pověsti. Chceme to změnit, ale nepůjde to přes noc," řekl Botswick a dodal, že zhruba po roce 2004 by měl LET začít vyrábět padesát Laodmasterů ročně. Jejich cena dosahuje 4,5 mil. dolarů.


Václav Klaus v Hradišti
Včera se v okresním městě zastavil předseda poslanecké sněmovny Václav Klaus se svou chotí Lívií. Šéf druhé nejsilnější parlamentní strany si prohlédl Uherské Hradiště a pozdravil se s jeho obyvateli. Po obědě v hotelu Grand odjeli do Luhačovic, kde zahájili hudební festival "Janáček a Luhačovice". Poté si měl Václav Klaus promluvit se zástupci oblastních sdružení ODS.


Senioři na kurtu váleli
UH. HRADIŠTĚ (MS) - Tenis se dá hrát opravdu v každém věku. Důkazem tohoto tvrzení byla Velká cena veteránů v tenise, která se uskutečnila o uplynulém víkendu na hradišťských kurtech. Jedinou podmínkou účasti v turnaji byl věk, který u mužů musel dosahovat minimálně čtyřiceti pěti let, u žen to pak bylo o patnáct méně.
Za ideálního tenisového počasí se do areálu sjelo neuvěřitelných 154 hráčů a hráček z celé republiky. Vždyť zastoupení v turnaji měla města jako Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Chomutov, Plzeň, Nýrsko a mnohá další.
Za úmorného vedra se ve všech kategoriích hrál velmi kvalitní tenis, což může nejednoho fanouška tenisu překvapit, zvláště pak, když zjistí, že dva nejstarší účastníci turnaje, pánové Coufal a Matějka, mají u data narození uveden rok 1911.
I když u baru vládla u piva a pečeného kuřete velmi příjemná a přátelská atmosféra, na kurtu muselo jít vše stranou a nikdo nikomu nic nedaroval zadarmo.


I testovaný uchazeč o práci má nárok na plat
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Nárok na mzdu vzniká výkonem práce, třebaže nemáte podepsanou pracovní smlouvu.
V poslední době mnoho podnikatelů obchází zákon. "Řada zaměstnavatelů předtím, než umožní nezaměstnanému mladému člověku absolventskou praxi, nejprve si jej otestuje. Přitom je uchazeč stále v evidenci úřadu práce a uchazeč pracuje u podnikatele, ten mu však nevyplatí žádnou mzdu. Podle něj šlo pouze o testování. Jenže pracovní poměr fakticky vzniká výkonem práce a ne tím, že je sepsána pracovní smlouva," uvedl ředitel hradišťského úřadu práce Richard Janíček. Nezaměstnaný, který byl ve firmě třeba jen na zkoušce, by měl tedy za svou práci dostat zaplaceno.
"Měli jsme zde i případ, kdy absolventka v rámci testování pracovala o sobotách a nedělích. Měla dokonce dvě stě čtyřicet hodin, což překračuje i limit přesčasů. Zaměstnavatel nám při kontrole tvrdil, že šlo pouze o seznamování s pracovním místem," přiblížila Zlatuše Cilečková, pracovnice úřadu práce. I kdyby se uchazeč se zaměstnavatelem domluvil, že bude pracovat zadarmo, podle zákona to není možné. "Dle listiny lidských práv a svobod má za vykonanou práci nárok na mzdu. Vzdát se svých práv proti zákonu prostě nelze," doplnil Janíček.
Mladí lidé, kterým podnikatelé nabízejí absolventskou praxi, by se měli mít před takzvaným testováním obzvlášť na pozoru.


Nákladní vlak ukončil život manželů z Belgie
OSTR. NOVÁ VES (Kra) Hned druhý den po příjezdu skončila tragicky čtrnáctidenní dovolená manželům z Belgie. V neděli odpoledne rozdrtil na přejezdu nákladní vlak jedoucí od Kunovic automobil belgického páru, který se v sobotu ubytoval v novoveských sirnatých lázních. Přivolaný lékař na místě konstatoval smrt obou padesátiletých pasažérů. Šest minut po střetu přijeli na místo i hradišťští hasiči.
"Lokomotiva vozidlo před sebou tlačila asi sto padesát metrů," uvedl operační důstojník hasičského sboru v Uherském Hradišti Pavel Plachý. Podle něj se strojvůdci podařilo zabrzdit až u autokempu. K havárii přijel i Hasičský záchranný sbor Českých drah z Břeclavi a z Přerova.
"Belgický host se rozhodl se svou manželkou poobědvat v restauraci u Racka v Ostrožské Nové Vsi. Když se vraceli zpátky do lázní, patrně přehlédli výstražné znamení na přejezdu," řekla pracovnice rekreačního střediska. Manželský pár byl v sirnatých lázních ubytován spolu se skupinou pilotů, kteří přijeli na pozvání Aerotechniku Kunovice.


Nádvoří je bez kašny

Nádvoří za Starou radnicí je už otevřeno, chybí už jen instalovat lavičky, odpadkové koše a kašnu podle návrhu dvojice autorů Malina - Tománek. Foto: Kra
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Po rozsáhlé rekonstrukci bylo minulý pátek zpřístupněno nádvoří Staré radnice. Pásku za účasti představitelů hradišťské radnice přestřihl přednosta Okresního úřadu Ivan Palacký.
"Kašna, pro kterou je určeno místo uprostřed nádvoří, se zde objeví až v příštím roce," řekl městský architekt Aleš Holý," v současnosti je definitivně vybrána autorská dvojice Tománek - Malina, která předloží konečnou podobu kašny."
Práce na nádvoří trvaly asi půl roku. "Chybí tam ještě lavičky, odpadkové koše a stojany na kola. Jejich instalaci jsme odložili až na dobu, kdy bude známa podoba kašny, abychom vše sladili," doplnil.


Pohraničníků je málo, protože neprojdou testy
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Kvůli nárůstu počtu případů nelegálních přechodů česko-slovenské státní hranice budou posíleny počty strážníků v této oblasti. Řada míst je však podle policistů stále neobsazena, protože uchazečům o ně se nedaří splnit přísná přijímací kritéria. Zájemce o práci u pohraniční policie musí mimo jiné absolvovat náročné psychologické testy a testy psychické zdatnosti. Policie má v příhraničních oblastech zájem především o místní lidi, kteří dobře znají tamní poměry. Jak potvrdil zdroj blízký pohraniční policii, uchazeči většinou neobstojí u psychologických testů a při lékařském vyšetření.
I přesto, že řada zájemců o práci u pohraniční policie u přijímacích testů neprojde, nebudou prý přísná kritéria v žádném případě změněna.
Proto, aby se volná policejní místa v pohraničí zaplnila a došlo tak k dostatečnému posílení hranic, spolupracují policisté také s úřadem práce. Předpokládají, že po prázdninách, kdy absolventi škol začnou hledat práci, se situace výrazně zlepší.


Svatba století
UH. HRADIŠTĚ (ok) Hradišťská radnice stanovila mimořádný termín svatebních obřadů pro ty, kteří chtějí mít v datu svého velkého dne pět devítek. "Návrh na schválení termínu konání svatebních obřadů dne 9. 9. 1999 vycházel z mnoha dotazů občanů," upřesnila pracovnice MěÚ Marie Jilíková. Zatím je na úřadě jediná žádost o bezplatné uzavření sňatku v tomto termínu.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 29     ze dne   20.07.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz