Číslo: 28
12.07.1999
Článků: 86

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Věští kruhy v obilí katastrofu?
Absolventi neprávem pobírali podporu
Srážky vyděsily obyvatele obcí
O vyzbrojení policie se nakonec utkají tři firmy
Nedakonická pošta přepadena lupičem
Vlak srazil chodce
Ředitel Letu rezignoval
Dva sprejeři usvědčeni
Věští kruhy v obilí katastrofu?

Obrazce v obilí se tentokrát objevily v lánu za obcí Kostelany. Snímek v pravém horním rohu zachycuje letecký pohled na úkaz, který může být podle některých dílem UFO.
KOSTELANY N. MOR. (ok) - Před několika dny se v poli za železniční tratí u Kostelan objevily kruhovité obrazce. Doposud však není jasné, zda se jedná o žert neznámého vtipálka, či známý nevysvětlitelný přírodní úkaz spojovaný s teoriemi o existenci UFO. "Nevím, jestli to s věcí přímo souvisí, ale den před tím, než se kruhy v poli objevily, jsem jela kolem těch míst z odpolední směny. Celý den bylo velké horko a tak mě ani příliš nepřekvapilo, když se začalo blýskat.
Krátké záblesky jsem uviděla přímo nad polem," tvrdí Renata Hladká z Uherského Hradiště. Útvarů v obilí si jako první všiml zaměstnanec kunovického letiště Albert Orlita při přeletu nad lánem. "Na nadpřirozené věci příliš nevěřím. Ale na druhé straně je jisté, že kruhy jsou vypracovány velice pečlivě a jejich vytváření by muselo zabrat hodně času. Apohybu na poli by si musel někdo všimnout," tvrdí Albert Orlita, který pořídil letecké fotografie svého objevu.
Původ podivných kruhů nedokáže odhadnout ani vedoucí uherskobrodské hvězdárny Rostislav Rajchl. "Před několika lety se podobné obrazce objevily i v polích za Uherským Brodem a pak se přihlásil nějaký člověk, který tvrdil, že je sám vytvořil," řekl Rajchl, který upozorňuje na možné souvislosti s objevem podobného výtvoru v obilí v roce 1997. "Podobné kruhy se v okrese vyskytovaly také zhruba týden před povodněmi a z historie víme, že je většinou provázejí nejrůznější astrologické jevy. Nyní meteorologové o možnosti povodní opět mluví a pokud by se jejich prognózy potvrdily, je to jistě důvod k zamyšlení," řekl Rajchl.
Do dnešního dne vznik obrazců v obilí nikdo přesvědčivě nevysvětlil.


Absolventi neprávem pobírali podporu
UH. HRADIŠTĚ - V minulých letech mnozí absolventi středních škol neoprávněně využívali sociální podpory v nezaměstnanosti. Po maturitní zkoušce pobírali peníze z úřadu práce, po prázdninách ovšem nastoupili na vysokou školu. Letos však takto získat lákavou finanční částku už nebude možné.
"U maturantů vyžadujeme garance, že se nehlásí na vysokou školu, poněvadž pokud na fakultu nastoupí, je to pokračování přípravy na povolání," tvrdí právnička Úřadu práce v Uh. Hradišti Zlatuše Cilečková a dodává přitom, že absolventi středních škol jsou pojištěni a mají právo na přídavky až do konce prázdnin.
"Noví maturanti musí podepsat čestné prohlášení, že se nehlásí na vysokou. Pokud pojmeme podezření, příchozího středoškoláka zaevidujeme, ale zastavíme řízení o podpoře až do září," vysvětlila Cilečková. Nezaměstnaný tak dostane peníze až je stoprocentně jasné, že nebude ve studiu pokračovat.
V minulých letech však toto opatření nebylo z legislativních důvodů možné a mnozí si přes prázdniny finančně přilepšili. Připustili to i pracovníci Úřadu práce v Uh. Hradišti.
"Loni jsme zaznamenali tři takovéto případy. Je však možné, že jich bylo i více, protože ne vždy se nám podaří všechny odhalit," dodala Cilečková.
Pracovníci úřadu práce se snaží kalkulující maturanty odradit i jiným způsobem. "Například se do evidence přišli přihlásit čtyři gymnazisté a my jsme jim okamžitě nabídli práci. V tu chvíli se rozhodli, že si raději užijí prázdnin," popsal zkušenosti ředitel úřadu práce Richard Janíček.
RADEK KEDROŇ


Srážky vyděsily obyvatele obcí
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Předpovědi meteorologů, kteří v těchto dnech počítali na Moravě s povodněmi, se nevyplnily.
"Domnívám se, že největší nebezpečí je za námi. Srážky, které měly dosáhnout sto patnácti až sto padesáti milimetrů, činily v naší oblasti ve skutečnosti zhruba deset až dvacet milimetrů.
Podle předpovědi, kterou máme k dispozici na několik dnů dopředu, vše nasvědčuje tomu, že by mělo být až na drobné přeháňky hezky," řekl vedoucí Referátu životního prostředí Okresního úřadu v Uh. Hradišti a předseda povodňové komise Jaroslav Hrabec. Jak dále podotkl, dešťové srážky, které spadly v uplynulých dnech, nenapáchaly na Uherskohradišťsku žádné škody. Podle Hrabce však nelze přes příznivé prognózy vyloučit nárazové srážky. Ty by však neměly na Hradišťsku způsobit povodně.
Nedávné srážky a předpovědi meteorologů však pocuchaly nervy těm, kterým poslední povodně vzaly střechy nad hlavou. "Sledovala jsem každou večerní předpověď, a to denně na všech programech. Při povodních jsme přišli v podstatě o všechno a kvůli stavbě nového domu jsme se zadlužili. Kdyby se povodeň opakovala, těžko bychom našli sílu absolvovat to všechno znova. Nezbývá než věřit, že se to již nebude opakovat," tvrdí jedna z obyvatelek Starého Města.


O vyzbrojení policie se nakonec utkají tři firmy

Vedoucí kanceláře ředitele uherskobrodské zbrojovky Jiří Frenzl při prezentaci dvou modelů pistolí pro přezbrojení policejních složek. Foto: Kra
UHERSKÝ BROD (Kra) - Dnes představí uherskobrodská zbrojovka v Praze dva modely pistolí pro přezbrojení české policie. O půlmiliardovou zakázku na zbraně pro policejní složky se ovšem ucházejí tři firmy. Policejní prezidium však zveřejnilo pouze jméno jediné z nich, tedy tradičního českého výrobce České zbrojovky Uh. Brod. Jak uvedla tisková mluvčí Ivana Zelenáková, není důvod, proč zveřejňovat další dva subjekty, které předložily svou nabídku. "Nyní budeme jejich nabídky posuzovat, na což máme podle zákona lhůtu tří měsíce," uvedla Zelenáková.
Uherskobrodská zbrojovka nabídla pistole CZ 75 D Compact a CZ 100 PCR. "Jedná se o bezpečné moderní zbraně ráže 9 milimetrů vyráběné od poloviny devadesátých let.
V různých verzích je úspěšně prodáváme do sedmdesáti zemí světa," uvedl mluvčí firmy Jiří Frenzl.
"Zbraně pro Policii ČR jsme připravovali se zvláštní pečlivostí, neboť si vážíme tradice dodávek zbraní ČZ pro české policejní složky a rádi bychom v této tradici nadále pokračovali," řekl generální ředitel zbrojovky Jiří Martinec.
Pochybnosti o regulérnosti soutěže by měla vyvrátit Služba pro odhalování korupce a zvlášť závažné trestné činnosti, která se tendrem na přezbrojení policistů zabývá. Ozývají se totiž hlasy, že samotné podmínky veřejné soutěže nahrávají uherskobrodské zbrojovce. Jedna z podmínek tendru byla i ta, že se musí jednat o sériovou výrobu.


Nedakonická pošta přepadena lupičem
NEDAKONICE (Kra) - Neznámý lupič si ve středu odnesl z pošty v Nedakonicích asi sto padesát tisíc korun. Podobné přepadení zažili na této pobočce České pošty před třemi roky. Muž, který měl hlavu a ruce ovázané obvazy, vstoupil do poštovního úřadu chvíli před půl dvanáctou. Asi pětadvacetiletý pachatel pod záminkou založení postžirového učtu se s pracovnicí pošty chvíli vybavoval a poté na ni překvapivě vytáhl pistoli.
"Řekl, ať mu vydá všechny peníze, nebo ji zabije," uvedl tiskový mluvčí Jaroslav Krejčíř. S finanční částkou poté nasedl na kolo a odjel směrem na Boršice. V roce 1996 tuto poštu vyloupili dva dvacetiletí mladíci. Odnesli si přibližně stejnou částku, policisté je však dopadli. Za loupežné přepadení může pachatel odsedět nejvíce deset let.


Vlak srazil chodce
KUNOVICE (ok) - Tragická nehoda se stala v železniční zastávce Kunovice, když v odpoledních hodinách třiapadesátiletý muž přecházel kolejiště tak neopatrně, že byl sražen projíždějícím osobním vlakem. "Chodec utrpěl vážná poranění, kvůli kterým byl převezen do nemocnice v Uh. Hradišti. Nejzávažnějším úrazem je asi třiceticentimetrová tržná rána v zadní části těla," upřesnil tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř. Přestože se nám nepodařilo zastihnout primáře oddělení, kam byl zraněný hospitalizován, podle zdroje blízkého nemocnici nám bylo potvrzeno, že muž je mimo ohrožení života.


Ředitel Letu rezignoval
KUNOVICE (red) - Minulý týden rezignoval na svou funkci předsedy představenstva a generálního ředitele a.s. Let Kunovice Zdeněk Pernica.
Podle jeho slov se začínají projevovat první úspěchy privatizace podniku a nyní přišel čas, aby se po pěti letech působení ve funkci věnoval rodině.


Dva sprejeři usvědčeni
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Na svou "zálibu" zřejmě na dlouho zapomenou dva mladíci z Uh. Hradiště. Výtečníci byli policejní hlídkou zadrženi při tom, když stříkali spreji nápisy na boční zeď panelového domu na sídlišti Východ v Uh. Hradišti. Bytovému družstvu tak vznikla škoda ve výši 4000 korun. "Oba mladíci jsou podezřelí z trestného činu poškozování cizí věci, za což jim může být udělen trest odnětí svobody až do výše šesti měsíců," řekl tiskový mluvčí Policie ČR v Uh. Hradišti Jaroslav Krejčíř.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 28     ze dne   12.07.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz