Číslo: 27
07.07.1999
Článků: 96

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Policista je obviněn, že ve službě napadl a zranil bezbrannou ženu
Nezaměstnanost před prázdninami stoupla
Převaděčství se stalo výnosným podnikáním
Velehradská pouť letos v důstojnějším hávu
V autobuse pašovali nekolkované cigarety
Srbské děti v Hradišti
TISÍC RŮŽÍ NA ZÁMKU
TIP PRO VÁS
Policista je obviněn, že ve službě napadl a zranil bezbrannou ženu
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - S lehkým otřesem mozku a pohmožděnou páteří leží v nemocnici žena z Uherského Hradiště. Hospitalizovaná tvrdí, že ji minulé pondělí bezdůvodně napadl policista dopravního inspektorátu.
"Projížděla jsem autem ulicí 28. října a řítilo se proti mně policejní auto. Když jsme se míjeli, policista na mě křikl vulgární nadávku: p... jedna blbá! Pak jsem zastavila," popisuje konflikt poškozená, která nechce zveřejnit své jméno, "nechtěla jsem ukázat papíry, protože jsem žádný dopravní přestupek neudělala.
Nechápu, z jakého důvodu mě násilím vytáhl z vozu a dvacet metrů mě táhl k služebnímu automobilu." Poté byla údajně zraněná žena předvedena na policejní stanici. Jak dále říká, během celého incidentu byl na ni příslušník policie značně hrubý.
Celý případ však policisté popisují poněkud jinak. "Žena se měla dopustit dopravního přestupku, při kterém nedala policistům přednost v jízdě. Hlídka musela zabrzdit smykem, aby nedošlo ke střetu. Při projednávání přestupku nechtěla předložit doklady a měla v úmyslu odjet. Byla tedy násilím předvedena," tvrdí policejní tiskový mluvčí Jaroslav Krejčíř a podotýká, že policista může v takovém případě použít donucovací hmaty a chvaty.
Okolnosti případu prověřuje Okresní ředitelství policie. Zraněná žena podala na policistu trestní oznámení za fyzické napadení a ten naopak obvinil ženu z útoku na veřejného činitele.


Nezaměstnanost před prázdninami stoupla
UH. HRADIŠTĚ (Kra) - Další nárůst nezaměstnanosti hlásí pracovníci uherskohradišťského úřadu práce. Po přechodném snížení v měsíci květnu, kdy míra nezaměstnanosti činila 5,9 procenta, v červnu přibylo asi dvě stě třicet lidí bez práce, což znamená míru nezaměstnanosti 6,2 procenta.
"Zvýšení nezaměstnanosti bylo ovlivněno i absolventy středních škol, kteří se již zapisují do naší evidence," míní ředitel Úřadu práce Richard Janíček a dodává, že přišlo asi sto dvacet absolventů. Dalších asi tisíc mladých lidí očekávají v průběhu prázdnin a měsíce září.
Dále však Janíček podotýká, že také propouštění je v našem okrese stále na vysoké úrovni a zaměstnávanost mírně poklesla. Zatímco v květnu našlo práci asi sedm set lidí, v měsíci červnu to již bylo o sto méně. "Na konci roku by mohla nezaměstnanost vystoupat až k sedmi procentům," uvedl Janíček.
"Optimistické je, že jsme dostali dva miliony na aktivní politiku zaměstnanosti ještě na tento rok, což nám umožňuje zřizovat další absolventské praxe, místa pro veřejně prospěšné práce a pokračovat v rekvalifikačních kurzech," řekl ředitel Janíček. Úřad práce již letos na tyto účely vynaložil dvanáct milionů.


Převaděčství se stalo výnosným podnikáním
HRADIŠTĚ (Kra) - Další čtyři případy s převaděči, kteří v letošním roce zorganizovali nelegální přechod běženců do naší republiky, uzavřel minulý týden okresní soud v Uh. Hradišti.
Jeden z nejpřísnějších trestů uložil soudce Eduard Ondrášek čtyřiadvacetiletému občanu Slovenské republiky. Za to, že letos v březnu převedl dvacet jedna cizinců, dostal dvacet měsíců nepodmíněně a na šest let byl vyhoštěn z našeho uzemí.
"Soud přihlédl hlavně k tomu, že obžalovaný byl trestán za převaděčství již v roce 1997. Dostal pokutu pětatřicet tisíc korun a jak je vidět, tak se nepoučil," uvedl Ondrášek.
Další tři Slováci, kteří usedli na lavici obžalovaných také za nedovolený přechod státní hranice, byli odsouzeni k nepodmíněným trestům odnětí svobody v délce od devíti měsíců do jednoho roku. Všichni byli vyhoštěni.
"Za toto pololetí jsem posuzoval deset případů převaděčství, v nichž bylo viněno dvacet dva osob. Ve všech případech jsem vynesl rozsudek," uvedl soudce. Podle Ondráška převadeče vedou k těmto trestným činům hlavně peníze. "Většinou si převadeči vydělávají na obživu. Někteří to zřejmě také berou jako dobrodružnou formu vydělávaní velkých peněz," dodal. Za osobu mohou inkasovat až dvacet marek. Zaleží ovšem na počtu převáděných uprchlíků.
Jak uvedl tiskový mluvčí policie Jaromír Krejčíř, na hranicích se policistům podařilo letos zadržet již devět převaděčů. Za celý loňský rok skončilo ve vazbě dokonce čtyřicet osm osob obviněných z převaděčství.


Velehradská pouť letos v důstojnějším hávu

Hlavní mši svatou cyrilometodějské pouti celebroval mons. Jan Graubner. Foto: Kra
VELEHRAD (Kra) - V pondělí si na Velehradě přes pět tisíc poutníků připomnělo 1136. výročí příchodu slovanských věrozvěstů svatého Cyrila a Metoděje. Slavnostní mše, kterou celebroval mons. Jan Graubner, se zúčastnili všichni čeští a moravští biskupové.
Apoštolský nuncius Giovanni Coppa na bohoslužbě oznámil jmenování pomocného biskupa pro brněnskou diecézi. Stal se jím Petr Esterca, který bude mít na starost duchovní péči o české katolíky v cizině.
Zatímco v minulých letech byla cyrilometodějská pouť zaplavena vietnamskými stánkaři, letos se snažili organizátoři dát každoroční slavnosti důstojnější ráz.
"Do centra obce jsme pustili pouze trhovce, kteří prodávají poutní zboží," uvedl obecní zastupitel a místní obvodní lékař Jiří Rohel. V blízkosti baziliky si tak poutníci mohli koupit perníkové srdce, výrobky lidových řemeslníků nebo křesťanskou literaturu. Vietnamští stánkaři měli povoleno prodávat nanejvýš v bočních ulicích Velehradu.
"Navíc jsme počet prodejců redukovali. Každým rokem se totiž setkáváme s trhovci, kteří nechtějí za prodejní místo zaplatit," dodal Rohel.
Přestože hlavní mši doprovázelo tropické horko, proběhla pouť bez problémů. "Měli jsme jen asi osm případů nevolností nebo omdlení způsobených vysokými teplotami.
Po ošetření se však z toho všichni dostali," popsal situaci Rohel, který na pouti spolu s šesti dobrovolnými zdravotníky zajišťoval lékařskou pomoc. O zdraví návštěvníků pečoval také Maltézský červený kříž.


V autobuse pašovali nekolkované cigarety
STARÝ HROZENKOV (Kra) - Přivydělat si patrně chtěli řidiči linkového autobusu, který pravidelně jezdí z Příbrami do Košic. "O půl třetí v noci bylo celníky na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově při kontrole zjištěno, že v autobuse neoprávněně převážejí sedm set dvacet kartónů neokolkovaných cigaret značek HB, Marlboro a West," řekl k události z minulého týdne mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř. Dvěma řidičům ve věku 49 a 33 let, kteří se pokusili cigarety přes hranici převézt, vyšetřovatel sdělil obvinění z trestného činu krácení daně a porušení předpisů pro styk s cizinou. Škoda, jež by státu na daních vznikla, se pohybuje okolo dvou set dvaceti tisíc korun.


Srbské děti v Hradišti
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Na dvoutýdenní dětský tábor přijela začátkem prázdnin do Uh. Hradiště skupinka pětatřiceti dětí ze srbského Valjeva. Jedná se o sedmdesátitisícové město vzdálené asi sto kilometrů od Bělehradu, které je podobně jako celá řada dalších po bombardování značně poničeno.
Dvaadvacet děvčat a třináct chlapců ve věku od osmi do čtrnácti let bylo vybráno mezinárodní humanitární organizací proto, že právě tyto děti pocházejí z nejvíce zničené části města. Po jejich více než čtrnáctidenním relaxačním pobytu je v Hradišti vystřídá další skupinka podobně válkou postižených dětí.
Pobyt dětí v Uherském Hradišti je soukromou iniciativou hrazenou ze soukromých prostředků skupiny místní nadšenců, zásadní podíl na jeho uskutečnění má přitom uherskohradišťská společnost UH GAST.


TISÍC RŮŽÍ NA ZÁMKU
Prvního prázdninového víkendu využili mnozí k návštěvě buchlovického zámku. Během prodlouženého volna se mohli pokochat krásou růží. Interiéry šlechtického sídla zdobilo asi tisíc růžiček ze sta různých druhů a odrůd. "Tuto výstavu jsme zde uspořádali vůbec poprvé. Rádi bychom ji ale příští rok opakovali, protože si myslíme, že se krása růží k těmto vznešeným místnostem skvěle hodí," přiblížila důvod výstavy v zámku jedna z organizátorek. Návštěvníci zde mohli shlédnout růže velkokvěté, čajové, ale i zcela nové odrůdy těchto okrasných květin.
-Kra


TIP PRO VÁS
Hana a Petr Ulrychovi zahrají v sobotu 10. 7. v rámci Buchlovského hudebního léta přímo na hradě, a to ve 20.00 hodin. Vystoupí se skupinou Javory.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 27     ze dne   07.07.1999
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz