Číslo: 20
15.05.2000
Článků: 107

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Pod Královem se upálil podnikatel
LET se zítra postaví konkurzu se silnou skupinou investorů za zády
Přes Uh. Hradiště poběží ultramaratónec Škorpil
Úředníci odrovnali ČSAD konkurenčního dopravce
Policie číhala na cyklisty
Majitel pohřební služby si vzal život


Na výškařském mítinku v Uherském Brodě, který okořenil svojí přítomností také olympijský vítěz a mistr světa v hodu oštěpem Jan Železný, se sourozencům Tomáši a Janu Janků nepodařilo překonat světový rekord v duoskoku. Do rekordní výšky jim chybělo 9 cm.

Foto: ms


Pod Královem se upálil podnikatel
UH. BROD (mva) - Hořící lidské tělo objevil ve čtvrtek ráno mezi Uherským Brodem a Bánovem 43letý muž z Nivnice. Ten také hrůzný nález ohlásil policii. V době příjezdu hlídky tělo muže stále ještě hořelo, a proto musel být přivolán i hasičský sbor a rychlá záchranná služba z Uh. Brodu. Lékaři však zjistili, že muž již rozsáhlým popáleninám podlehl, a mohli pouze potvrdit smrt upálením.
Nedaleko, padesát metrů od místa činu, se našla odstavená Škoda Felicia s osobními doklady. Podle fotografie a díky tomu, že hlava mrtvého byla ohořelá pouze z části, příslušníci zjistili, že automobil patří upálenému a že se jedná o padesátiletého občana z Uherského Brodu, podnikatele v oblasti barvy laky. Informaci potvrdil i jeden ze zasahujících hasičů, který muže identifikoval.
Jak potvrdil policejní tiskový mluvčí Jaroslav Krejčíř, podnikatel se polil blíže neurčenou hořlavinou a zapálil. Cizí zavinění se neprokázalo, přesto byla nařízena pitva. Nalezený automobil předali policisté rodinným příslušníkům.
Proč si muž sáhl na život, je v současné době předmětem šetření uherskobrodské policie.


LET se zítra postaví konkurzu se silnou skupinou investorů za zády
KUNOVICE (paf, ms) - Kunovickému LETu svitla před úterním projednáváním návrhu na konkurz naděje, že od brněnského soudu vyjde se zdravou kůží. Bývalý majitel LETu, Konsolidační banka, která se chtěla ještě před týdnem ke konkurzu připojit, totiž přišel v˙pátek se zásadním prohlášením.
"Proběhla určitá jednání se zahraničními partnery, kteří by se podíleli na projektu dokončení Loadmasteru, a banka se na základě těchto jednání rozhodla podpořit LET Kunovice," řekl mluvčí banky Jiří Pekárek. Dodal, že podporu projeví banka tím, že bude uzavřena jasně strukturovaná stabilizační dohoda se společností LET. Ta by měla podniku umožnit dokončit vývojové práce na Loadmasteru, který by mohl podniku zaručit další perspektivu. "Nebudeme podnikat žádné kroky, které by směřovaly ke konkurzu společnosti. Na druhou stranu ale ani nehodláme poskytovat společnosti dodatečné finanční zdroje," vysvětlil Pekárek. Dohoda má tedy spíše podpořit důvěryhodnost projektu firmy, která dnes třeba jen bance dluží dvě miliardy korun.
Jak potvrdil Pekárek, skupina podnikatelů, kteří budou projekt podporovat, je sestavená ze společností, které jsou přímo angažované v˙dokončení Loadmasteru. Je mezi nimi i současný majitel, americká společnost Ayres Corporation.
Podle neoficiálních zdrojů má být mezi těmi, kteří budou LET podporovat, také britská firma BAE Systems, dříve známá jako British aerospace. Právě o ní se před časem hovořilo jakou o kupci pohledávek a novém majiteli LETu. BAE Systems je zároveň firmou, která se uchází o vládní kontrakt na dodávku nadzvukových stíhaček pro vojenské letectvo. V˙souvislosti s˙tím se spekuluje, že za podporu LETu získají Britové státní zakázku a navíc přivedou do Kunovic i výrobní programy stíhaček.


Přes Uh. Hradiště poběží ultramaratónec Škorpil
UH. HRADIŠTĚ (mia) - Hradiště se co nevidět stane svědkem části běhu kolem České republiky, jehož hlavním aktérem bude ultramaratónský běžec a mistr republiky v běhu na 24 hodin Miloš Škorpil. Za roky sportování má za sebou již 90 000 kilometrů a rád by si zaběhal mimo jiné i v Himalájích. Při svém pokusu o nový česky rekord a zápis do Guinessovy knihy rekordů by měl zdolat celkem 1616 kilometrů v rozmezí deseti dnů, od 13. do 28. května. Vytrvalec spojí svůj běh s propagací zdravého životního stylu a firmy ProFitness, která celou akci pořádá. Okresním městem proběhne Miloš Škorpil v pátek 26. května v odpoledních hodinách. Součástí akce bude i zábavní program pro děti a rodiče v prostorách Orlovny.
Sportuchtiví zájemci se mohou k Miloši Škorpilovi připojit a běžet s ním jakoukoliv vzdálenost, anebo ji ujet na kole. Pokud se tak rozhodnete, požádejte o bližší informace u vedoucího centra ProFitness (Mariánské náměstí) Ladislava Bočka - 0632 / 555 702. Další informace a soutěž přineseme v příštím vydání.


Úředníci odrovnali ČSAD konkurenčního dopravce
UH. HRADIŠTĚ (ms) - Ani odvolání k Ministerstvu dopravy České Republiky zatím nepomohlo dopravní firmě Housacar získat zpět licenci k provozování autobusových linek na trase Zlín - Uh. Brod - Uh. Hradiště. "Ministerstvo nemůže přímo povolit určitou linku. My pouze můžeme buď potvrdit rozhodnutí okresního úřadu, že se licence nepovoluje, nebo jeho rozhodnutí zrušit. Pak se celá věc vrací zpět na okresní úřad," řekl nám ministerský rada z odboru veřejné dopravy František Prošek.
"V případě Housacaru jsme rozhodnutí vrátili zpět na okresní úřad. Ten může žádost o licenci povolit, nebo opět zamítnout, ale musí své rozhodnutí lépe zdůvodnit," potvrdil Prošek.
O neudělení licence Housacaru rozhodl před časem Okresní úřad ve Zlíně na základě stanoviska referátu dopravy hradišťského okresního úřadu. "Podle tohoto stanoviska je v daném úseku doprava uspokojivě zajištěna dotovanou dopravou, a to i o sobotách a nedělích. To podle platného zákona umožňuje nedat souhlas s udělením licence," vysvětluje vedoucí referátu dopravy a silničního hospodářství OÚ ve Zlíně Jiří Kašpárek. Za neudělením licence vidí konkurenční boj: "Pan Housa sice za provoz na těchto linkách od státu nic nechce, ale ubírá zákazníky dotované dopravě, a tím pádem se zvětší ztráta, kterou je pak nutné u dotované dopravy hradit." Odpovědný zástupce Karla Housy Petr Orsák tvrdí, že celou causu ovlivnily i jiné skutečnosti: "Celé je to práce paní Míškové, která má úzké vazby na ČSAD, kde dříve pracovala. Slyšel jsem dokonce, že má vlastnit nějaké akcie této společnosti." Vedoucí referátu dopravy Okresního úřadu v Uh. Hradišti však takové tvrzení odmítá.
"Není to pravda. Tam neexistuje žádná spojitost. My jsme navíc o ničem nerozhodovali, pouze jsme vydali stanovisko," zdůrazňuje Míšková. Faktem ovšem zůstává, že právě jejich stanovisko má rozhodující vliv na konečný verdikt.


Policie číhala na cyklisty
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Dopravně bezpečnostní akce, která proběhla v rámci Evropské hospodářské komise OSN také na Uherskohradišťsku, přinesla první výsledky. Akce se v Uh. Hradišti a přilehlém okolí zúčastnilo čtyřiatřicet policistů pořádkové a dopravní policie, kteří zaznamenali 83 přestupků. "Blokově bylo na místě vyřešeno osmdesát. Na pokutách bylo vybráno 34 400 korun. Ve třiceti případech se řidiči dopustili překročení povolené rychlosti, jednou byl zjištěn alkohol za volantem. Cyklisté a chodci byli pokutováni celkem v jedenácti případech," řekl vedoucí dopravního inspektorátu v Uh. Hradišti Jaroslav Prchlík. Podle výsledků akce se cyklisté nejčastěji dopouštěli jízdy do protisměru na jednosměrných komunikacích či zákazů vjezdu. Pozornosti neuniklo ani vybavení jízdních kol.
Podobné dopravně bezpečnostní akce budou pokračovat v˙průběhu celého května.


Majitel pohřební služby si vzal život
ŽÍTKOVÁ (red) - Minulý týden byl na Žítkové nalezen oběšený muž. "Jednalo se o třiačtyřicetiletého majitele brodské pohřební služby. Podle dopisu, který muž nechal na rozloučenou, řešil sebevraždou své osobní problémy. Proč spáchal tento čin na Žítkové, nevím, patrně tam jezdil na chalupu. Tyto okolnosti jsou před- mětem vyšetřování," řekl k˙tragic-kému případu mluvčí Policie Jaroslav Krejčíř.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 20     ze dne   15.05.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz