Číslo: 2
10.01.2000
Článků: 93

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Dobrovolníci si zahráli na tři krále
Zemřel nejstarší muž republiky
Počet nemocných chřipkou brzy vyletí šíleně nahoru, říká hygienik
Soud s˙lupiči z˙garáží a chat počtvrté odročen
Přes dvě stě rodin má oba rodiče bez práce
V˙klání o nejhorší WC boduje hradišťský bar
Šéf erotického klubu zatčen
Dobrovolníci si zahráli na tři krále

S obnovenou tradicí tříkrálového koledování se setkali lidé ve dvaceti městech a obcích okresu. Výtěžek sbírky na pomoc lidem u nás i v zahraničí bude znám až koncem ledna. - Foto: ok
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Posledním závanem Vánoc je podle křesťanské tradice svátek Tří králů. Tento dnes již poněkud zapomenutý obyčej získal letos znovu na síle. V hojném počtu chodily skupinky tří králů ve středu a ve čtvrtek po celé Olomoucké arcidiecézi, po domech i na veřejnosti, aby prosily o finanční příspěvek na pomoc lidem v nouzi. Jen v uherskohradišťském okrese bylo takovýchto skupinek více než šedesát, přičemž své síly rozdělily do dvaceti měst a obcí. Oblastní charitě v Uh. Hradišti by se to však nikdy nepodařilo bez pomoci dobrovolníků. "Vzhledem k tomu, že služeb dobrovolníků využíváme letos poprvé, myslím, že se jich nepřihlásilo vůbec málo. Každá z těch skupinek se skládá ze tří králů a jedné osoby, která se stará o kasičku - a zkuste si to vynásobit šedesáti," vysvětluje ředitelka Charity Anna Konvalinková.
Oblastní charita přislíbila zveřejnění výsledků Tříkrálové sbírky koncem ledna. Podrobně bude rovněž zpracováno, kolika rodinám se přispělo a jaká částka byla zaslána na humanitární pomoc do zahraničí. V Uh. Hradišti se pohybovaly tři speciální skupiny Tří králů v maskách a kostýmech, soustřeďovaly se na veřejnosti a za zpěvu koled oslovovaly kolemjdoucí. "Podle toho, co říkali kolegové z ostatních skupin, pohybujících se v "terénu" - myslím tím různá náměstí a podobně - tak tady jsme zatím velkou odezvu nezaznamenali. Věřím ale, že ty skupinky, které budou chodit koledovat po domech, na tom budou mnohem lépe. V Uh. Hradišti pracuje takových skupin celkem deset," říká vedoucí stacionáře při Charitě Marcela Valná, členka jedné ze skupin koledníků. Té pomáhaly také dva dobrovolníci. "To, že jsme se rozhodli chodit koledovat, má počátek v naší víře čas od času vykonat něco prospěšného pro druhé lidi. A tahkle sbírka je určena pro dobrou věc," vysvětlují. V Uh. Hradišti se peníze na pomoc sociálně slabým lidem vybíraly i před nákupním střediskem ve Štěpnicích a u hotelu Morava.


Zemřel nejstarší muž republiky
UH. BROD (paf, bsm) - Pan Ludvík Petrůj z˙Uherského Brodu se v˙posledních letech těšil nebývalému zájmu svého okolí a médií. V˙den jeho 106. narozeniny se loni jeho fotografie objevily snad ve všech novinách. Titulky tehdy přiznávaly rodákovi z˙Bystřice pod Lopeníkem titul nejstarší muž České republiky. Od soboty je to však už minulost. Pana Ludvíka Petrůje opustily jeho neuvěřitelné duševní i fyzické síly.
Při posledním rozhovoru, který loni Kurýru poskytl, prozradil svůj recept na dlouhověkost. "První je zdraví a spokojenost," řekl tehdy nejstraší muž republiky, který každý den začínal štamprlí slivovice a po obědě si neodepřel skleničku piva.
Ludvík Petrůj pocházel z˙pěti dětí a všichni jeho sourozenci se dožili nejméně devadesáti let. Jako obchodník s˙kořením procestoval jižní Uhry a Rumunsko, až zakotvil s˙manželkou v˙Podkarpatské Rusi. Začátkem 2. světové války se ale nechtěl pomaďarštit, vrátil se s˙rodinou na Moravu a usadil se v˙Uherském Brodě. Tady si jej pamatují také jako zvoníka ve farním kostele. "Když se budete modlit, ani čert vás nechytí," vzkázal lidem loni přes novináře nejstarší muž, který v˙sobotu zemřel.


Počet nemocných chřipkou brzy vyletí šíleně nahoru, říká hygienik
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Každoročně se chřipkové epidemie dostávají ke slovu hned začátkem měsíce ledna, kdy děti a dospělí přicházejí po svátcích zpět do kolektivu. Na vlastní kůži už to poznali lidé v˙Čechách. Na jihovýchodní Moravě však o kalamitě zatím nemůže být ani řeč.
To, že si chřipka dává na čas, avšak podle odborníků neznamená, že by se letos nekonala. "Počet chřipkových onemocnění v okresu Uherské Hradiště byl za poslední dva týdny velmi nízký. Ze sta tisíc lidí onemocnělo před Vánocemi 2020 osob a nyní, na začátku ledna, to bylo pouze 860 osob. O žádné epidemii se tedy zatím nedá hovořit," vyvrací fámy o počínající epidemii na Uherskohradišťsku hygienička Zdenka Skulová. Dodává však, že krizové období, které trvá zpravidla až do dubna, teprve začíná.
Ve srovnání s ostatními okresy jihomoravské oblasti je na tom Uherskohradišťsko nečekaně dobře. "Zprávy z Uh. Hradiště o nízkém počtu chřipkových onemocnění mě mile překvapily. Ve větší míře to byly prozatím jenom různá nachlazení a podobně. Chřipka určitě teprve přijde. Myslím, že čísla na celé jižní Moravě brzy vyletí šíleně nahoru," říká Blanka Fišmeisterová, vedoucí protiepidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Brně.


Soud s˙lupiči z˙garáží a chat počtvrté odročen
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Ani třetí, odročené líčení s mladíky obviněnými z vykradení řady objektů na Hradišťsku nepřineslo žádný výsledek. Všichni tři obžalovaní čelí obvinění z rozsáhlé trestné činnosti. V uplynulých letech měli z garáží, rekreačních chat a jiných objektů na Uherskohradišťsku odnést velké množství nářadí, elektrospotřebičů a zemědělské techniky.
Jeden z˙obžalovaných přišel do soudní síně v doprovodu vězeňské stráže, protože je vyšetřován ve vazbě. Další dva obžalovaní ve věku kolem dvaceti let jsou vyšetřováni na svobodě.
Okradeným lidem se část jejich věcí vrátila zpět. "Zloději nebyli žádní troškaři. Vzali motorovou pilu, kypřící frézy, sekačku, svářečku a televizor. Později policie věci, kromě televize, nalezla a vrátila," řekl Vojtěch Kudela, který přišel k˙osudu jako svědek. Podobně doplatil na návštěvu lapků Jiří Civín, kterému se z garáže ztratilo pracovní nářadí, rybářský prut, pneumatiky a další předměty.
Soudní líčení muselo být znovu odročeno, tentokrát kvůli výpovědi svědkyně, která se k˙soudu nedostavila.


Přes dvě stě rodin má oba rodiče bez práce
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Šest a půl procenta lidí bez práce je pro Uherskohradišťsko důvodem k˙optimismu. Počet osob evidovaných úřadem práce se udržel na listopadové úrovni a okolo Vánoc dokonce poklesl. Poměrně vysokého čísla ale dosáhly případy, kdy jsou v rodině nezaměstnaní oba dva rodiče.
Jak bude situace pokračovat, se zatím nedá odhadnout. "Jsou to převážně přechodné záležitosti, a proto se vývoj nedá předem přesně předvídat. Mohu však potvrdit, že před Vánocemi se do této situace dostalo již zhruba dvě stě rodin," vysvětluje Věra Voráčová z referátu státní sociální podpory při Okresním úřadu v Uherském Hradišti. Očekává se, že během ledna těchto případů ještě přibude. Řada podniků totiž propouštěla ke konci roku. Čísla, která hovoří o snížení míry nezaměstnanosti, úředníci berou s˙rezervou. "Snížení počtu nezaměstnaných, které před svátky vzniklo, je dost netypické a překvapivé. Podle našich zkušeností z minulých let by však nezaměstnanost měla po Novém roce opět vzrůst," očekává nepříznivý vývoj pracovník uherskohradišťského úřadu práce František Dostálek.
Zvýšená míra nezaměstnanosti by se měla podle něj udržet až do přelomu února a března, kdy by měla s nastartováním sézonních prací začít opět pomalu klesat. "V tomto období by se měla nepříznivá čísla zlomit. Pak nemáme žádný důvod předpokládat, že by míra nezaměstnanosti nadále rostla," dodává František Dostálek.


V˙klání o nejhorší WC boduje hradišťský bar
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Na internetu můžete najít nejrůznější hlasovací soutěže. Jednou z˙těch kurióznějších je soutěž o nejhorší veřejný záchod v˙republice (www.geocities.com/Rodeo-Drive/5183/wc.html). Její průběžné pořadí dává naději na medailové umístění i jednomu WC v˙Uh. Hradišti. Na výborném třetím místě se totiž drží záchodky oblíbeného undergroundového baru Zeppelin v˙Havlíčkově ulici. Lidé, kteří mu dali svůj hlas, se shodli s˙popisem tohoto WC, jenž uvedl nominující: "Všechno je oblité a omočené, světlo nesvítí."
Autora nápadu uspořádat soutěž o nejhorší WC v republice inspiroval stav některých záchodů. "Vnuklo mi to myšlenku najít opravdu ten nej, ze kterého se vám pořadně zvedne žaludek a snad byste tam nejraději ani nevkročili," říká Honza Šebelík, autor soutěže. Hitparádu zatím vedou nádraží. Na prvním místě vlakové nádraží v˙Benešově u Prahy, na druhém jsou se stejným počtem hlasů vlaková nádraží v˙Ostravě - Svinově a v˙Ústí nad Labem - Západ. Hned na třetí místo se probojoval zástupce Uh. Hradiště - bar Zeppelin.
Lidé, kteří bar navštěvují, však tvrdí, že je v˙republice určitě k˙vidění horší místo. "Nezdá se mi, že by to bylo tak hrozné. Občas tam zajdu. Asi jde spíš o recesi. Určitě bych měl lepší tip," odhadl smysl kuriózní soutěže dvacetiletý Radek.


Šéf erotického klubu zatčen
KUNOVICE (paf) - Až policejní hlídka uherskohradišťské policie zajistila, aby majitel v regionu známého erotického klubu K - klub nastoupil výkon trestu. Rozsudek a příkaz k předvedení Milana K. vydal Krajský osud v˙Brně.
"Mohu jen potvrdit, že jsme 16. prosince majitele erotického klubu v˙Kunovicích zatkli v˙místě bydliště na základě příkazu k˙dodání do výkonu trestu v˙Brně-Bohunicích," řekl mluvčí policie v˙Uh. Hradišti Jaroslav Krejčíř. Dobře informovaný zdroj blízký policii dodal, že muž od roku 1995 čelil obvinění z rozsáhlé trestné činnosti. "Byla tam řada podvodů a pokud vím, skončilo to poměrně vysokým nepodmíněným trestem," řekl.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 2     ze dne   10.01.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz