Číslo: 19
09.05.2000
Článků: 98

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Do regionu se vrátila první liga
Bydlení v˙městských bytech bude od července opět dražší
Nová vedoucí se nebojí, že s˙lidmi z˙Penzionu nevyjde
Vietnamky zmlátily ženu ramínkem a tvrdí, že kradla
Stavění máje skončilo tragicky
Do regionu se vrátila první liga

Radost fotbalistů Synotu z postupu do I. ligy nebrala konce. Jednou ze zastávek jejich spanilé jízdy bylo i Mariánské náměstí, kde celá jedenáctka skočila do kašny. - Foto: ms

Ihned po závěrečném hvizdu rozhodčího Kafky, který ukončil vítězný duel FC Synot s korunní princeznou druholigové soutěže, Viktorií Plzeň, propukly na Širůchu oslavy postupu do nejvyšší soutěže. Sametový koberec byl v momentě plný fotbalových fanoušků, kteří se chtěli podělit o radost se samotnými hráči.
"Je to už můj čtvrtý postup do nejvyšší soutěže, takže ten pocit dobře znám, přesto je krásný. První liga se vrací na Slovácko, a tento region, kde jsem našel domov, si ji plně zaslouží," dával průchod emocím kapitán celku Libor Soldán, který postupové oslavy zažil i v sousedním Uh. Hradišti.
Z trávníku se veselí přesunulo do kabin, kde si rozjaření hráči připíjeli nezbytným šampaňským, které odzátkovával trenér František Komňacký. "Ten pocit je nádherný. Už dnes se těším na nejvyšší soutěž, kde jsem sice působil v roli asistenta trenéra, ale jako hlavní budu mít premiéru," opájel se štěstím Komňacký, který je s klubem domluven na prodloužení smlouvy. "Zbývá už jenom podpis," ujišťuje nový prvoligový trenér.
"Dnešním dnem se mi splnil sen i cíl zároveň. Pro nás však nastanou dny, kdy budeme muset zintenzivnit přípravy. Je možné, že první ligu zahájíme na Širůchu, protože rekonstrukce stadionu v Hradišti by mohla začít už v tomto roce. Vše je ale v rukou komise ČMFS, ale také našich ekonomů, kteří spočítají, kolik by úpravy na Širůchu stály. Do čtrnácti dnů by ale mělo být jasno," přemýšlel nad budoucností klubu jeho mecenáš Ivo Valenta.
Oslavy měly pokračování ve spanilé jízdě městem. Čtyřspřeží nahradily koně pod kapotou a za zvuku klaksonů projížděli hráči jednu hospodu za druhou, aby doplňovali chybějící tekutiny. Vrcholem pak byla koupel v kašně na Mariánském náměstí, kde fotbaloví hrdinové ze sebe smyli druholigový pot.
Aleš Mazúrek


Bydlení v˙městských bytech bude od července opět dražší
UH. HRADIŠTĚ (ms) - Nájemné v městských bytech se od prvního července letošního roku bude opět zvyšovat. Nebude se ovšem jednat o nijak drastické zvýšení, což na tiskové konferenci hradišťské radnice potvrdil zástupce starosty Libor Karásek: "Městská rada schválila koeficient růstu nájemného 1,049. Je to velice mírné zvýšení nájemného, vlastně jen o inflaci."
Růst nájemného se ovšem bude týkat pouze nájemného základního, které tak bude činit 16,48 koruny za metr čtvereční na měsíc oproti současným 15,71 koruny. Zvyšovat se naopak nebude nájemné trojnásobné, které se užívá u nově uzavíraných nájemních smluv. Další nepříjemnou novinkou pro všechny obyvatele městských bytů je rozhodnutí městské rady, která nařídila Odboru správy majetku města až do odvolání neudělovat nájemcům souhlasy se stavebními úpravami a jinými podstatnými zásahy do bytů ve vlastnictví města.
"Byty udržujeme na obyvatelné úrovni, provádíme také nezbytné rekonstrukce, a proto nevidíme důvod k tomu, aby lidé něco sami spravovali. Navíc v budoucnu by mohlo dojít k situaci, kdy by nájemník vracel byt městu a chtěl by dříve provedené úpravy zaplatit," vysvětlil důvody rozhodnutí starosta města Ladislav Šupka.


Nová vedoucí se nebojí, že s˙lidmi z˙Penzionu nevyjde
UH. HRADIŠTĚ (ms) - Po týdnech bezvládí dostal uherskohradišťský Penzion nové vedení. Devítičlenná komise města po třech náročných kolech vybrala z˙téměř padesáti kandidátů na tento post Jitku Huzincovou. Ve funkci nahradí odvolanou Jarmilu Nyklovou, která se stala terčem kritiky kvůli sporům vedení Penzionu s jeho obyvateli. Ti dodnes tvrdí, že kamenem úrazu byla právě autoritativní vedoucí Nyklová, za jejíž éry si Penzion dokonce vysloužil přezdívku "Dům hrůzy".
"Do závěrečného kola se dostaly čtyři uchazečky. Na základě vyhodnocení pak paní Huzincová obdržela od komise plný počet hlasů a jasně zvítězila," řekl tajemník městského úřadu Josef Botek.
Zanedlouho čtyřicetiletá zdravotní sestra, která v současné době pracuje jako instrumentářka na chirurgii v˙Uh. Hradišti, sice nastoupí jako ředitelka 1. 6. 2000, již nyní má však jasnou představu o tom, jak bude Penzion řídit. "Chtěla bych, aby si obyvatelé mezi sebou zvolili zástupce, kteří by se se mnou pravidelně scházeli a podíleli se tak na řízení Penzionu. Další představy vám ještě neprozradím, nechám si je až na nástup," tvrdí nová vedoucí. Huzincová se neobává, že by ji mohly postihnout stejné problémy, které provázely její předchůdkyni. "Žádné obavy nemám. Myslím, že když se zvolí lidský přístup, dá se spousta věcí vyřešit," tvrdí nová ředitelka.


Vietnamky zmlátily ženu ramínkem a tvrdí, že kradla
UH. HRADIŠTĚ (mt) - Na velikonoční nákup na tržnici v Uherském Hradišti bude zřejmě ještě dlouho vzpomínat čtyřicetiletá žena. Domů se vrátila s modřinami po celém těle. "Procházela jsem zrovna kolem stánků s vietnamskými prodavači. Měla jsem s sebou v kabelce tričko, protože když jsem ráno odcházela z domu, bylo docela chladno. Chtěla jsem si jen něco vytáhnout z kabelky, když vtom mě dvě vietnamské prodavačky napadly a ramínkem od šatů mě zbily tak, že jsem skončila v nemocnici. Když mě mlátily, křičely, že jsem jim ukradla tričko," líčí událost žena, která si přeje zůstat v anonymitě. Vietnamské trhovkyně jí pak tričko asi za šest set korun, které na první pohled nebylo nové, sebraly. Vietnamky se do ženy pustily takovým způsobem, že strávila pět dní v nemocnici.
"Na místo události jsem přivedla policisty. Neměla jsme však z vyšetřování případu příliš dobrý pocit. Zdálo se, že policista se s prodavačkou zná, bavili se jako staří známí. Nejvíc mi ale vadí, že mě dodnes nikdo neinformoval, jak vyšetřování pokračuje. Nejde přece o nijak složitý případ," postěžovala si žena.
"Zákon stanoví měsíční lhůtu na vyšetření případu, který je posuzován jako přestupek. Mám informace, že zákaznice čelí obvinění z krádeže a vietnamská trhovkyně z napadení. Obě strany budou o výsledcích vyšetřování včas informovány," řekl tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř.


Stavění máje skončilo tragicky
SALAŠ, UH. HRADIŠTĚ (ms) - Salaš vstoupila minulý týden do záznamů policie jako místo, kde se stala jedna z nejtragičtějších dopravních nehod, jakou vůbec pamatují. Dvacetiletý řidič ze Spytihněvi pravděpodobně ve velké rychlosti nezvládl řízení svého BMW a po projetí levotočivé zatáčky vyjel mimo silnici a narazil do stromu. Konec večera, který mladí lidé strávili na stavění máje v˙jejich obci, byl šokující.
"Šlo o těžkou dopravní nehodu, při které čtyři osoby utrpěly kombinovaná těžká zranění," řekl nám pracovník záchranné služby. Přímo na místě nehody zůstala bez života patnáctiletá dívka, v nemocnici pak svým zraněním podlehla její o dva roky starší sestra a šestnáctiletý chlapec. S těžkými zraněními v nemocnici o život bojuje další devatenáctiletá spolujezdkyně.
Paradoxně řidič vyvázl z˙nehody pouze s lehčími zraněními v˙obličeji. "Řidiči jsme odebrali krev. Výsledky rozboru, který má ukázat, jestli nebyl pod vlivem alkoholu, by měly být známy v průběhu příštího týdne. Určena zatím nebyla ani příčina, která je předmětem šetření," sdělil nám zástupce ředitele uherskohradišťské policie Miroslav Habánik. "Byla to obyčejná frajeřina, ukázat kámošům jak takové auto může jet," tvrdí o příčinách nehody mladík, který se stejně jako posádka auta zúčastnil oslav stavění máje.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 19     ze dne   09.05.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz