Číslo: 18
02.05.2000
Článků: 97

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Na Baťák znovu vyrazily loďky
Ke konkurzu na LET se možná připojí i bývalý majitel podniku
Nový vlastník Colorlaku zatím mlčí
V˙železárnách se šušká, že propustí dvě stě lidí
Chytli výrobce pervitinu
V˙míře alkoholu v˙krvi padají rekordy
Na Baťák znovu vyrazily loďky

Tradiční zahájení plavební sezóny na Baťově kanále se ani letos neobešlo bez slavnostního symbolického otočení klíče uprostřed koryta poblíž plavební komory. Letos to bylo už pošesté.
Poprvé se začínalo na kratičkém úseku necelých šesti kilometrů a málokdo si tehdy představil, že v˙roce 2000 bude splavných desetkrát tolik kilometrů. "Je pravda, že si tenkrát kdekdo klepal na čelo. Od té doby se ale udělala spousta práce a další nás čeká," říká Josef Hříbek z˙Agentury pro rozvoj turistiky na Baťově kanále. Z˙prostředků fondu PHARE se letos v˙dobrém slova smyslu v Baťáku utopí deset milionů korun. Z˙grantu se vybuduje například první turistické přístaviště ve Veselí nad Moravou, začal se stavět nový prám pro šedesát osob a zřídí se také půjčovna kol.
Text: paf, foto: mia


Ke konkurzu na LET se možná připojí i bývalý majitel podniku
KUNOVICE (paf) - Při pohledu na datum 16. května začíná zaměstnance LETu mrazit v˙zádech. Den, kdy má obchodní soud projednat návrh na vyhlášení konkurzu na LET, se očekává s˙o to většími obavami proto, že na stranu věřitelů se možná přidá i bývalý majitel podniku, Konsolidační banka.
Dnešní majitel, americká společnost Ayres, má předložit Konsolidační bance plán na oživení˙podniku. Pokud tak neučiní, banka se připojí ke konkurzu. Původní termín na jeho předložení Ayres nesplnil, a proto ho Konsolidační banka prodloužila o 14 dní. "Pokud plán opět nepředloží, pohledávky postoupíme třetímu subjektu, nebo realizujeme zástavy," potvrdil médiím minulý týden mluvčí banky Jiří Pekárek.
"Neslyšel jsem o tom, že by se Konsolidační banka měla připojit ke konkurzu," řekl v˙pátek šéf odborů LETu Zdeněk Zajíček. Tato informace ho však nepřekvapila: "Co vím, v podstatě všechny budovy jsou zastavené. Pokud to ale člověk domyslí do důsledků, bylo by přes to všechno lepší, kdyby mohl v˙LETu pokračovat program práce na LM 200. Všechno ostatní je postavené na vodě. Do tohoto programu už se dala hrůza peněz a pokud ho chtějí Američané dokončit, byla by to nejschůdnější cesta," řekl Zajíček. Podle něj lidé v˙LETu stále věří, že práce bude. "Tento týden jsem sice viděl, že dva lidé odcházejí z˙podniku a využívají paragrafu, který jim umožňuje při nedodržování výplatního termínu podat výpověď okamžitě, ale jsou to ojedinělé případy," tvrdí odborový předák.
Kunovický LET předstupuje před návrh na konkurz s dluhem 2,7 miliardy korun, základní jmění společnosti je přitom 2 miliardy. Za poslední dobu osmkrát nedodržel výplatní termín. Opožděnou březnovou mzdu dostali lidé v˙pátek.


Nový vlastník Colorlaku zatím mlčí
STARÉ MĚSTO (ms) - Osud dalšího velkého podniku našeho okresu je zahalen do mlhy. V minulém týdnu totiž majoritní vlastník, Česká finanční, s. r. o., oficiálně oznámil, že prodal akcie Colorlaku akciové společnosti HS Agrochem Group. "Tuto pražskou firmu jsme vybrali na základě vyhodnocení nabídek, které jsme na koupi akcií Colorlaku obdrželi," řekl pouze ředitel odboru správy aktiv České finanční Jiří Pivrnec.
Nového vlastníka akcií se však zatím snaží držet stranou od médií. "Zatím není jmenován nový ředitel, takže vám nikdo nic neřekne," zněla odpověď sekretariátu ředitelství Colorlaku na dotaz, co bude prodej firmy znamenat pro zaměstnance.
Pražská firma, která se stala novým majitelem podniku a zabývá se vedle obchodu poradenskou činností v˙oblasti zemědělství, vzbuzuje u zaměstnanců obavy, ale i naděje. "Bylo běžné, že nebyla práce na celý týden, takže jsme chodili třeba jen tři dny v˙týdnu. Uvidíme, jestli nový majitel zaručí víc práce. Snad nezačne propouštěním. Příští týden nám mají říct co a jak," říká jeden ze zaměstnanců podniku, který však požádal o anonymitu.


V˙železárnách se šušká, že propustí dvě stě lidí
VESELÍ NAD MORAVOU (ok) - Před nedávnem propustily Železárny Veselí, a.s., sedmdesát zaměstnanců. Přesto, že to oficiální zdroje popírají, ve společnosti se stalo veřejným tajemstvím, že bude propuštěno dalších dvě stě lidí.
"Vím to od jednoho člověka z vedení. Odbyt v podniku je téměř nulový, a tak se uvažuje o propuštění dalších zhruba dvou set pracovníků. Nikoho z nás to, popravdě řečeno, nepřekvapuje. Práce je zde stále míň. Co budu dělat, kdyby mě propustili? Nevím, počkám, až jak to dopadne," řekl jeden ze zaměstnanců společnosti, který si nepřál zveřejnit své jméno z˙obavy, aby se neocitl na seznamu lidí, kteří budou muset podnik opustit. Mluvčí železáren Ladislav Bednařík k první vlně propouštění před několika měsíci uvedl, že situace v podniku sice není příliš dobrá, ale jedná se údajně o stabilizovaný stav. Další propouštění, jak tehdy tvrdil Bednařík, se nechystá.
"Podívejte, to jsou takové zprávy typu jedna paní povídala. Tento týden se sejde představenstvo, tam se rozhodne, co se bude dít dále," řekl k současnému stavu v železárnách Ladislav Bednařík.
Podle ředitele Úřadu práce v Hodoníně však železárny písemně vyrozuměly pracovní úřad o tom, že do konce roku zůstane v podniku z nynějších více než osmi set jen pět set sedmdesát pracovníků.


Chytli výrobce pervitinu
UH. HRADIŠTĚ, UH. OSTROH (ms) - Další úspěšný zásah proti výrobcům a prodejcům omamných látek si připsala uherskohradišťská kriminální policie. Na konci minulého týdne totiž zadržela čtyřiatřicetiletého muže z Uherského Ostrohu, kterého obvinila z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů.
Muž měl v období od července 1999 do současnosti vyrobit v místě svého bydliště drogu pervitin v celkovém množství dvaceti gramů. Část drogy užil pro vlastní potřebu, část poskytl dalším šesti osobám. "Na obviněného byl podán návrh na vzetí do vazby. Věc je předmětem dalšího šetření, zatím mu hrozí maximální trest pěti let odnětí svobody," sdělil nám tiskový mluvčí Policie Uherské Hradiště Jaroslav Krejčíř.


V˙míře alkoholu v˙krvi padají rekordy
UH. HRADIŠTĚ (ms) - Počet dopravních nehod na našich vozovkách nabírá strmě stoupající tendenci. Vývoj nezastavilo ani zavedení některých opatření. Jen za první čtvrtletí letošního roku se stalo 549 dopravních nehod. Zahynuly při nich tři osoby a hmotná škoda činila přes 15,5 milionu korun.
Hlavní příčina? Vysoký počet aut a s tím spojený vysoký počet řidičů. Ti často získávají řidičský průkaz po absolvování rychlokurzů, u kterých je kladen důraz především na rychlost, a nikoliv na kvalitu výuky. V prvním čtvrtletí tohoto roku byly hned tři pětiny nehod zaviněny způsobem jízdy. Druhé největší zastoupení mají nehody způsobené nepřiměřenou rychlostí. "Když byla čerstvě zavedena padesátka, všichni ji pod hrozbou vysokých postihů dodržovali. Dneska se rychlost v obci ustálila tak na pětapadesáti kilometrech za hodinu," říká vedoucí Dopravního inspektorátu v˙Uh. Hradišti Jaroslav Prchlík, "to je ale podle mého názoru ještě pořád bezpečná rychlost." Podle Prchlíka se snížení maximální rychlosti vyplatilo: "Kdyby byla povolená šedesátka, tak by lidi jezdili šedesát pět. Takže změna určitě zabrala."
V letošním roce byla nejvyšší naměřená rychlost v obci 102 km/h, a to šlo ještě navíc o ojedinělý případ. "To v měření alkoholu v krvi zaznamenáváme větší rekordy," usmívá se Prchlík.
V loňském roce se dopravním policistům podařilo odchytit ptáčka, který se před cestou posilnil tak mocně, že mu bylo naměřeno 3,31 promile alkoholu v krvi. "Lékaři přitom uvádějí, že když se hodnota přehoupne přes tři, je už člověk prakticky mrtvý," kroutí nevěřícně hlavou Prchlík. Letos zatím nikdo s více než třemi promilemi přichycen nebyl, několik hazardérů však mělo v krvi kolem 2,7 promile. Na závěr ještě takovou třešínku na dortě: "Když jsem před lety dělal ve Strážnici, naměřili jsme tam jednomu řidiči dokonce 4,31 promile," vzpomíná Prchlík.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 18     ze dne   02.05.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz