Číslo: 17
25.04.2000
Článků: 100

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Z˙vloupání a přeladění frekvence podezřívají obě konkurenční rádia
Na mítink se zaměstnancům nechtělo
Muž si vzal život na hřišti
Omluva
Partner na dodávku tepla slibuje snížení cen
Vážení čtenáři,


Za stavu 0:0 ve fotbalovém zápase mezi Fatrou Napajedla a FC Synot Slovácká Slavia se diváci ve 20. minutě věnovali více dění na tribuně než na hřišti. Domácí příznivci tam totiž vyprovokovali rvačku. Poté, co padly facky na obou stranách, zchladil sebevědomí Napajedelských vedoucím gólem Slovácké Blaha. Utkání skončilo vítězstvím hostí 1:2.

Foto: ms


Z˙vloupání a přeladění frekvence podezřívají obě konkurenční rádia
UH. BROD, ZLÍN (paf) - Konkurenční boj zlínských rádií minulý týden vyvrcholil, a je na policii, aby objasnila, kdo vlastně stojí za vloupáním do vysílače Rádia Zlín.
Už dnes je ale jasné, že člověk, který do vysílače v˙Uh. Brodě vnikl, nebyl žádný vandal. Nezpůsobil totiž na mnohamilionovém majetku žádnou škodu. Do vysílače šel s˙jiným úmyslem - přeladit frekvenci Rádia Zlína na frekvenci rádia Kiss Publikum, které na Uherskobrodsku a Luhačovicku takové pokrytí nemá. Konkurenční rádio pak vysílalo na přeladěné frekvenci ve čtvrtek od pěti ráno až do poledne.
Podezření padlo okamžitě na Kiss Publikum, které mělo navíc ten den dopoledne v˙Brodě svoji kolonu aut se známými Kisspatrolkami. Podezření podpořil i tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. V˙reportáži TV Nova potvrdil, že podezřelý je někdo z˙rádia Kiss Publikum. "Zeptal jsem se, jaký mají důvod něco takového říct. Protože se ukázalo, že žádný, nakonec se mi ještě omluvili. Policie nikoho z˙rádia ani nekontaktovala," řekl ředitel Kiss Publika Zdeněk Jurásek.
Ten popírá, že by na činu měli lidé z˙Kiss Publika jakýkoliv podíl. "Samozřejmě, dokud policie někoho nechytí, dá se jenom spekulovat, ale myslím si, že to mohl udělat člověk, který chtěl obě rádia poštvat proti sobě," říká Jurásek. Ani on si nedokáže vysvětlit počínání pachatele, který nejenom že odborně přeladil frekvenci, ale také vyměnil všechny poškozené zámky za nové.
Rádio Zlín vloupání do jejich vysílače šokovalo. "Místo bylo bez otisků, pokud vím, tak zůstaly pouze vyjeté koleje jako od motorky," dodává k˙tomu obchodní ředitelka Rádia Zlín Jana Orlová. "Nedokážu si představit, že člověk, který má takové odborné zkušenosti a inteligenci, by se nechal přemluvit, aby šel takový čin pod rouškou noci spáchat."
Jasno nemá zatím ani policie. Mluvčí Krejčíř ale v˙pátek opravil své stanovisko a prohlásil, že v˙podezření jsou zaměstnanci obou rádií, tedy i Rádia Zlín, které se cítí poškozeno. Důvodem může být nezodpovězená otázka, proč by se pachatel, který přišel poškodit konkurenci a nezáleželo by mu tedy na ochraně jejího majetku, zdržoval s˙výměnou zámků, když už hrálo na přeladěné frekvenci rádio Kiss Publikum.


Na mítink se zaměstnancům nechtělo
KUNOVICE (ms) - Za nepříliš velkého zájmu zaměstnanců, pro které se stává pravidlem, že nedostávají včas výplatu, se minulé úterý odehrál odborářský mítink v Letu Kunovice. Hned dva důvody, proč se ze třinácti set pracovníků dostavila ani ne jedna šestina, vidí odborový předák podniku Zdeněk Zajíček: "Situace je taková, že lidi nechtějí do ničeho jít. Pořád žijí v přesvědčení, že za ně všechno udělá někdo jiný," sahá svým kolegům do svědomí Zajíček. "Druhým důležitým momentem je také fakt, že nedlouho předtím byla výplata. Kdyby to bylo před výplatou, možná by lidi reagovali jinak. Za slunečného počasí dal asi každý přednost zahrádce," dodává zklamaně Zajíček.
Spokojenost ale projevil s průběhem a výsledky mítinku: "Situaci podniku jsme popsali naprosto reálně a účastníkům se na všechny otázky dostalo odpovědi. Rozebrali jsme také naše možnosti do budoucna," narazil Zajíček na datum 16. května, kdy se u brněnského soudu bude projednávat návrh na konkurz. Přestože generální ředitel Turner Bostwick tvrdí, že Ayres chce zůstat majitelem Letu, odboráři se připravují i na variantu, že by podnik šel do konkurzu. "Pokud současný majitel nepřesvědčí soud, že je schopen pokrýt pohledávky věřitelů, tak by to asi bylo špatné," neskrývá obavy Zajíček. Jeho slova potvrzuje i jeden ze zaměstnanců: "My si konkurz určitě nepřejeme. Nejlepší by bylo, kdyby zůstal současný majitel a plnil výrobní program."
Mezi zaměstnanci panují velké obavy ze ztráty práce. "Hrozí, že přijde správce konkurzní podstaty, začne podnik rozprodávat a my budeme na dlažbě," zaznělo na mítinku.


Muž si vzal život na hřišti
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Jak tvrdí policie, složitá situace v˙rodině a rozvod byly patrně příčinou radikálního rozhodnutí dvaačtyřicetiletého muže skončit se životem. Náhodný chodec našel muže z˙Mařatic oběšeného na stromě na dětském hřišti Na Hraničkách minulý týden ve večerních hodinách. "Netušili jsme, že je na tom tak špatně. Vím jen, že snad den dva před tím si chtěl půjčit od známého asi deset tisíc korun. Ten mu je ale nedal," řekl k˙tragédii mladý muž, také z˙Mařatic, který ale nechtěl zveřejnit své jméno.
Lékař, kterého na místo přivolali, už pouze konstatoval smrt. "Cizí zavinění bylo vyloučeno. Muž nezanechal žádný dopis na rozloučenou, předpokládá se však, že tímto způsobem řešil složitou situaci v rodině," upřesnil tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř.


Omluva
Kvůli závažné havárii na rotačce brněnské Moravské typografie, která v neděli v˙noci Kurýr tiskne, nebylo minulé číslo, co se týče barevnosti a kvality tisku, na takové úrovni jako obvykle. Věříme, že chápete nepředvídatelnosti podobných situaci a přijmete omluvu redakce.


Partner na dodávku tepla slibuje snížení cen
UH. HRADIŠTĚ (ms) - Obyčejní lidé, drobní podnikatelé i průmyslové giganty našeho města by měli mít co nevidět důvod k úsměvu. Vybráním strategického partnera (definitivní dohoda 2. 5. 2000) města Uherského Hradiště v oblasti tepelné energie - firmy MVV EPS s.r.o. - by totiž v blízké budoucnosti měla klesnout spotřeba tepla v průměru o 15 - 20%, což bude mít za následek i snížení ceny tepla. "Na poli strategického partnerství jsme sice nováčky, nikoliv však na poli energie," říká ředitel firmy Ivo Slavotínek. "Naším prvním úkolem bude komplexní modernizace systému vytápění. Chceme zachovat uhelné spalování, které bude při použití nových technologií ekologické, a navíc ekonomičtější než u zemního plynu," tvrdí přesvědčivě Slavotínek, který připouští, že se ještě zvažuje, kolik tepla se bude vyrábět z uhlí a kolik z plynu. K uhelnému vytápění se přiklání také místostarosta Libor Karásek: "Uhlí se jednoznačně jeví jako výhodnější. Jednak je levnější, a navíc je to na rozdíl od zemního plynu domácí surovina," vypočítává klady Karásek.
V současné době je Uherské Hradiště vytápěno dvěma způsoby: střed města z centrálního tepelného zdroje, sídliště Východ a Štěpnice pak pomocí blokových plynových kotelen. "V příštím roce by mělo dojít k propojení těchto soustav a po většinu roku by celé město mělo být zásobováno teplem z CTZ. Některé z šesti plynových kotelen by se využívaly jako tzv. špičkové zdroje pouze v případě, že teplota klesne pod dva stupně Celsia," dívá se do budoucna Karásek.
Starosta Uherského Hradiště Ladislav Šupka se také pokusil vyvrátit případné obavy občanů z toho, že si firma po podepsání smluv bude moci diktovat ceny tepla. K tomu by totiž mohla svádět skutečnost, že MVV EPS získá 51% akcií společnosti CTZ (Centrální tepelný zdroj). "Přestože náš nový partner bude vládnout nadpoloviční většinou akcií, nic takového nehrozí. Cena bude totiž uvedena ve smlouvách a její případná změna bude podmíněna dvoutřetinovou většinou při hlasování," vysvětluje Šupka. Další regulační systémy přidává Slavotínek: "Při dnešní velké konkurenci na trhu s energií si nikdo nemůže dovolit zdražovat. Lidé si mohou vybrat mezi centrálním vytápěním, topením elektřinou či decentrálním plynovým vytápěním. Navíc existují i regulace ze strany státu."
Že firma MVV EPS myslí své působení v našem městě vážně, by mohl napovědět její nedávný nákup zásobování tepla města Vsetín. "Zaplatili jsme tam téměř čtvrt miliardy korun. Jde o dlouhodobější investici, stejně jako v Hradišti," prohlásil ve středu provozní ředitel Karel Kubala.
"U nás byla naprosto odlišná situace než u vás. Naše město totiž od začátku privatizace mělo v zásobování teplem pouze 10,4%. Majoritním vlastníkem byla úplně jiná firma, která svých téměř 80% prodala MVV EPS," říká starosta Vsetína Jiří Čunek, kterému se zdá přístup firmy velmi seriózní. Její představitelé se totiž, přestože si o tom mohli rozhodnout sami, přišli dohodnout na radnici na ceně tepla (ta se nezvýšila) a poradit se, kde hledat úspory. "Můj dojem je, že je to firma, která se u nás chce uchytit dlouhodobě, a že to z její strany není jen krátkodobý spekulativní záměr," věří Čunek.


Vážení čtenáři,
už Vám někdy někdo nabídl dvoje noviny za jednu cenu? My ano! Týdeníky Dobrý den, Slovácko a Velkomoravský kurýr se dohodly, že od 22. května budou vycházet jako jediné pondělní noviny s˙tím nejlepším, co mohou každé z˙nich nabídnout.
Týdeník Dobrý den, Slovácko má za sebou nezanedbatelnou pětiletou historii. Oslovuje každý týden tisíce čtenářů zejména aktuálním sportem, svérázným smyslem pro humor a recesi, ale i pochopením pro problémy obyvatel okresu Uherské Hradiště.
Velkomoravský kurýr nabídl čtenářům okresu třetí alternativu regionálních novin zhruba před dvěma lety. Přes skeptické názory na jeho dlouhodobější existenci našel na trhu skulinu a oslovil další tisíce čtenářů, kteří oceňují zejména profesionální přístup Kurýra ke zpravodajství. Čistota grafického zpracování a tisku zaujala také inzerenty.
Ani čtenáři Dobrého dne, ani fandové Kurýra o své noviny sloučením nepřijdou. Je jen načase ukončit rivalitu představitelů obou novin a jejich příznivců. Je načase začít dělat noviny, které budou ekonomicky tak silné, aby případný nedostatek finančních prostředků, který dnes bohužel postihuje všechny vydavatele, neměl vliv na kvalitu jednotlivých vydání nebo dokonce existenci novin.
Ať už půjdete do svého novinového stánku v˙pondělí pro Velkomoravský kurýr, nebo pro Dobrý den, Slovácko, věříme, že nový týdeník bude pro Vás vždy dobrým začátkem nového pracovního týdne. Obě redakce, které spojí své síly, pro to udělají maximum.  Pavlína Křůmalová	    Vojtěch Johaník 
     šéfredaktor 	      šéfredaktor 
Velkomoravský kurýr	   Dobrý den, Slovácko 
P. S. Novou epochu zaručeně nejsilnějších regionálních novin zahájíme čím jiným než soutěží o super ceny. Sledujte naše noviny a dozvíte se brzy víc.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 17     ze dne   25.04.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz