Číslo: 16
17.04.2000
Článků: 97

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Přiletěli čápi
Ve školní jídelně mají salmonelózu, skoro sto dětí mělo průjem z guláše
Dráhy nemají na závory. Obce pomozte!
Recidivista napadl taxikáře
Mahdalová se zastání nedočkala a podala výpověď
Asi osmdesát dětí, které dělají letos přijímačky na gymnáziu, neuspěje
Přiletěli čápi

Jako každý rok, i letos se do Starého Města vrátili čápi. Na komín stolařství TOPDOORS ve Starém Městě míří pravidelně už osmý rok. "Letos přiletěli už 29. února. Hned ale odletěli a až minulý pátek se jeden z˙nich vrátil," říká Anna Hrubošová, která na sídlo čapí rodinky vidí z˙okna tiskárny přes ulici. Vzpomíná také na loňský rok, který nebyl pro čapí rodinku příliš veselý. Všechna mláďata totiž uhynula. "Zažili jsme tady loni taky bitku dvou čápů, asi o to, který z nich tam letos zahnízdí. Uvidíme, co si vymyslí letos," těší se paní Hrubošová na pobyt čerstvých obyvatel ulice.
Foto: mia, text: paf


Ve školní jídelně mají salmonelózu, skoro sto dětí mělo průjem z guláše
UH. HRADIŠTĚ (paf) - "Z˙důvodu alimentární nákazy je jídelna od 14. do 19. dubna zavřena," stojí v˙oznámení, které se v˙pátek objevilo na dveřích školní jídelny na Hradební ulici. Alimentární nákazou, tedy nákazou z˙jídla, není nic jiného než salmonelóza. Potíže dětí se objevily po segedínském guláši.
"V pondělí nám najednou ve škole chybělo devadesát dětí. V˙úterý sice už o deset míň, ale když jsme se dozvěděli, že všichni měli přes víkend průjmy, tak jsme radši hned zavolali hygieniky," říká Petr Švrček, ředitel 1. ZŠ Unesco. Z˙devíti set strávníků je většina právě z˙této školy. Kromě toho tu obědvají i děti ze zvláštní školy. U nich se však žádné zdravotní potíže neobjevily. K˙lékaři ale musela jedna z˙učitelek. "O víkendu jsem měla střevní potíže a horečky, ale výsledky stěrů byly negativní. Prý je to nějaká střevní chřipka," říká učitelka ze zvláštní školy, která si nepřála zveřejnit své jméno.
"Hygienici udělali u dětí i dospělých kontrolní stěry. Ve čtvrtek se ještě vydávaly obědy v˙ochranných pomůckách, ale v˙pátek už bylo nutné jídelnu zavřít. Pokud vím, u dvou kuchařek byly výsledky pozitivní," popisuje průběh opatření ředitel školy Unesco.
Podle okresní epidemioložky Jaroslavy Juřičkové proběhne do Velikonoc v˙jídelně generální úklid a dezinfekce. "Odebrali jsme i vzorky jídla, protože pokud má nákaza takový explozivní charakter, pochází vždy ze stravy. Výsledky byly negativní, ale vzorky nemusejí vždy vyjít," dodala v˙pátek Juřičková. Podle ní se sice salmonelóza objevuje během celého roku, ale právě teď, při jarním oteplení, začalo pro ni ideální období.


Dráhy nemají na závory. Obce pomozte!
UH. HRADIŠTĚ (ms) - Dopravní nehody na vlakových přejezdech jsou pravidelnou zprávou v˙hra-dišťské policejní svodce. Při hmotnostech vlakových souprav mají navíc mnohdy tragické následky.
Poslední takovou nehodu, která se stala na sklonku předminulého týdne na přejezdu u Aerotechniku v Kunovicích a o níž jsme informovali v minulém čísle, jeden mladý muž nepřežil. Řidič vyvázl s těžkým zraněním. "Právě na tomto přejezdu a na přejezdu v Průmyslové ulici se stává nejvíce těchto nehod," řekl nám výpravčí z˙Uh. Hradiště Ludvík Vodný. Nepopírá, že kdyby byly přejezdy zabezpečeny závorami, nemuselo k˙tragédiím vůbec dojít. "Co si budeme nalhávat, nejsou peníze," dodává výpravčí.
Přejezd u Aerotechniku patří k˙nejméně přehledným. Je zabezpečen světelnou a zvukovou signalizací. "Stačí, aby svítilo slunce tak ostře jako při té poslední tragédii, a světla nejsou vůbec vidět," řekl pracovník zastávky u Aerotechniku.
Jako jedna z možností, jak vyřešit problém, se jeví spolupráce Českých drah s obcemi. Jako první s tím začali v Uh. Ostrohu. (Pokračování na str. 3 - Přejezdům chybí ... )


Recidivista napadl taxikáře
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Jednatřicetiletému recidivistovi z˙Vlčnova hrozí další trest, tentokrát za přepadení taxikáře. Radek B. stanul minulý týden před soudem už po sedmé. Má za sebou tresty za výtržnictví, zpronevěru, ublížení na zdraví, napadení veřejného činitele a další prohřešky. Sedmý zářez na svém kontě utržil v říjnu 1998. V rodné vsi si objednal s kamarádem taxík řízený jeho bývalým spolužákem. "Po příjezdu k pohostinství, kde oba muži nastoupili, mi řekli, abych jel do Boršic. Po cestě mě jeden z nich začal zezadu škrtit. Radek mi vytáhl peněženku a vzal z ní přes pět tisíc korun. Oba pak utekli," vypovídal poškozený Milan S., který věc oznámil policii.
Obviněný u hradišťského soudu tvrdil, že nešlo o krádež, ale o pouhé vyrovnání dluhu. "Milan týden před námi vezl v autě běžence, kteří tam zapomněli pasy. Prodal je a my jsme jen chtěli utržené peníze. Dal nám je bez sebemenšího násilí. Poškozený i svědci jsou domluveni," hájil se u soudu Radek B.
Protože se zatím nepodařilo předvést druhého pachatele přepadení, soud projednávání zamotaného případu odročil.


Mahdalová se zastání nedočkala a podala výpověď
UH. HRADIŠTĚ (ms) - Dnes nebo zítra padne na Úřadu práce v Uherském Hradišti definitivní rozhodnutí ve sporu Marty Mahdalové a jejího zaměstnavatele, společnosti Hrates. Úřad má rozhodnout, jestli byla Mahdalová jako žena diskriminována v konkurzu na vedoucí bazénu tak, jak tvrdí. "V minulých dnech jsme v Hratesu provedli důkladnou kontrolu, která se ovšem nezabývala pouze tímto případem," sdělila nám vedoucí kontrolního a právního oddělení úřadu práce Zlata Cilečková. "Výsledky kontroly jsme poté poskytli vedení firmy, které k nim podalo připomínky. Momentálně tedy probíhá námitkové řízení," dodala.
V případu Mahdalové padly na adresu Hratesu dvě výtky, což nám potvrdila i asistentka ředitele firmy Františka Hanáková: "Žádná diskriminace ovšem při kontrole zjištěna nebyla. Ze strany úřadu nám bylo pouze vytknuto, že jsme v inzerátu uvedli, že hledáme vedoucího, nikoliv vedoucí(ho), a že jsme paní Mahdalové zaslali dopis, který jí hrozil ztrátou zaměstnání."
Marta Mahdalová nečekala na rozhodnutí úřadu práce a spor s ředitelem Krupou vyřešila sama. "Po tom, co mi byly za minulý měsíc ze zvláštních důvodů strženy prémie, jsem to už nevydržela a podala jsem výpověď," pronesla včera smutným hlasem Mahdalová, která zatím nemá ani ponětí, co bude v budoucnu dělat. "Snad budu mít alespoň při hledání místa více štěstí," přeje si žena, která vystudovala dvě vysoké školy.


Asi osmdesát dětí, které dělají letos přijímačky na gymnáziu, neuspěje
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Pro uchazeče o studium začínají dnes na všech typech středních škol přijímací zkoušky. "Přijímací pohovory by se svou náročností neměly nijak výrazně lišit od minulých let, letos ovšem došlo k užší spolupráci škol při jejich tvorbě," upřesnil ředitel Školského úřadu v Uh. Hradišti Bohuslav Jandásek.
Gymnázia v Uh. Hradišti a Uh. Brodě letos nabízí pouze jedno kolo přijímacích řízení, což znamená, že neúspěšný absolvent přijímacích zkoušek již letos nemá možnost na tomto typu škol pohovor opakovat. Hradišťské gymnázium čeká u přijímaček 201 uchazeč na čtyři třídy (jedna třída by měla mít 25- 30 studentů), na uherskobrodské gymnázium se hlásí 93 uchazečů, přičemž naplněny budou pouze dvě třídy. Střední zdravotnická škola v Uh. Hradišti nabízí dvě kola pohovorů, do prvního kola (proběhne dnes 17. dubna) se hlásí 68, v druhém kole (proběhne počátkem května) se počítá se 72 zájemci o studium. Počítá se s otevřením dvou tříd. Pět tříd bude zaplněno na uherskohradišťské střední průmyslové škole, kde prvním kolem zkoušek projde 122 a druhým 79 uchazečů.
V porovnání s loňskem je na Hradišťsku zájem o studium v maturitních oborech přibližně stejný. "Před dvěma lety byl velký zájem o studium na obchodní akademii, minulý rok zájem o tuto školu mírně ustoupil a pro změnu se hodně mladých lidí hlásilo na střední zdravotnickou školu, kde nižší zájem o studium evidujeme letos," řekl ředitel školského úřadu. Již několik let je nepříliš velký zájem o studium na středních odborných učilištích, nabízejících řemeslné obory. Klesá zájem hlavně o strojařské obory - obráběč kovů, nástrojař a podobně.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 16     ze dne   17.04.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz