Číslo: 15
10.04.2000
Článků: 102

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Nepozornost způsobila srážku Felicie s˙rychlíkem
Chtěla žena utopit sebe i dítě?
Zbrojovka: výroba zbraní pro policisty dá práci stovkám lidí
Zdeněk Boruta před soudem i nadále mlčí
Bomba v klubu kultury
Okresní shromáždění schválilo rozpočet
Na Lenčin čardáš se nedostalo
Mluvčí se omlouvá, policisté nepodváděli
Nepozornost způsobila srážku Felicie s˙rychlíkem

Včerejší odpoledne si vybrala nepozornost za volantem svou daň. Dva mladí lidé v˙zelené felicii s˙hradišťskou poznávací značkou odjížděli z˙letiště z˙areálu Aerotechniku a ve chvíli, kdy přejížděli přejezd, je ze silnice smetl v˙plné rychlosti vlak. Rychlík auto odhodil padesát metrů daleko.
"Byla to klasická nepozornost," komentoval tragédii operační důstojník hasičského záchranného sboru. "Naštěstí pro ty lidi, auto nezačalo hořet." Záchranná jednotka zajistila vyproštění obou mladíků. Podle zasahujících hasičů jeden utrpěl velmi vážná zranění.
"U nehody jsme byli až po jejím ohlášení, ale myslím, že když se to stalo, signalizační zařízení asi fungovalo. Alespoň v˙době, kdy tam dorazila naše jednotka, bylo v pořádku," dodal operační důstojník.
Foto: mia, text: paf


Chtěla žena utopit sebe i dítě?
UH. HRADIŠTĚ - JAROŠOV (mt) - Jen o vlásek unikla smrti pětadvacetiletá matka, která spolu s dvoutýdenním dítětem skočila do ledové Moravy v Jarošově.
Policie k případu prozatím mlčí. "Věc je ve vyšetřování, a proto nebudou k této události až do odvolání podávány žádné informace," řekl k˙případu Ludvík Husek z Policie ČR v Uh. Hradišti. Tonoucí ženu s˙malým dítětem v náručí zachránila údajně na poslední chvíli její matka. Ta také ohlásila případ policii. Děvčátko je v současné době hospitalizováno na anesteziologicko-resuscitačním oddělení hradišťské nemocnice a je údajně mimo nebezpečí. Matka, bankovní úřednice, je v současnosti v péči specialistů v psychiatrické léčebně v Kroměříži.
Podle lékařů uherskohradišťské nemocnice žena pravděpodobně jednala pod vlivem laktační psychózy. Onemocnění bývá typické pro prvorodičky a souvisí s hormonálními změnami. Vyskytuje se zřídka - u jednoho z pěti až šesti set porodů. Porucha je doprovázena náhlými poruchami vědomí, agresivitou a dočasnou ztrátou mateřského citu. V některých případech řeší šestinedělky svůj stav i vraždou dítěte či sebevraždou. Potíže pak ustupují s první poporodní menstruací.


Zbrojovka: výroba zbraní pro policisty dá práci stovkám lidí
Uh. Brod (mva) - Po sérii vyhlášených a opětovně zrušených tendrů na přezbrojení Policie ČR je konečně rozhodnuto. Státní zakázku na výrobu 46 000 pistolí, do které ministerstvo vnitra investuje kolem šesti set milionů korun, dostane podle rozhodnutí vlády Česká zbrojovka Uherský Brod.
Vláda vybrala brodskou zbrojovku na základě nově přijatého zákona o přímém výběru jednoho kandidáta. Nové pistole by měla policie začít používat do čtyř let. "Na výrobě nových pistolí podnik zaměstná nejméně 200 lidí," ujišťuje veřejnost mluvčí zbrojovky Jiří Frenzl. Uklidnil tak asi pět set lidí, které chtěl podnik původně propustit. Čtvrté výběrové řízení, vyhlášené ministerstvem vnitra počátkem března 2000, bude muset zrušit nový ministr vnitra Stanislav Gross. Ten také podle slov odstoupivšího ministra Václava Grulicha musí stanovit podmínky pro dohled, servis a garanční podmínky.
Česká zbrojovka Uh. Brod podle tiskové zprávy, kterou vydala, považuje rozhodnutí vlády na přímou zakázku za projev důvěry v kvalitu a spolehlivost světově uznávané značky.
"Jsme připraveni vyzbrojit Policii ČR kvalitními a bezpečnými pistolemi v modifikaci, která bude zákazníkovi plně vyhovovat. Česká zbrojovka spolu s dodávkou pistolí nabízí plnohodnotný servis a trvalou spolupráci. Z celospolečenského hlediska hodnotíme toto rozhodnutí vlády jako vyjádření podpory tuzemského průmyslu, které společně s našimi dalšími zahraničními zakázkami upevní stabilitu nejen České zbrojovky, ale i regionu jihovýchodní Moravy," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Jiří Martinec.


Zdeněk Boruta před soudem i nadále mlčí
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Mlčí. Právě toto slovo musela opakovaně do protokolu zapisovatelka zapsat při soudním líčení s hradišťským podnikatelem Zdeňkem Borutou. "Jak je vidět, obžalovaný se dobře baví," prohodil o přestávce soudce Eduard Ondrášek. Boruta přišel na čtvrté soudní jednání svého případu s úsměvem na tváři, v bílé košili a s elegantním motýlkem pod krkem. Hned na úvod opět upozornil soudní senát, že odmítá vypovídat. Důvod je stále stejný. Nespokojenost s právní zástupkyní Stanislavou Hoferkovou.
"Píšeme si spolu dopisy. V nich mě můj klient opakovaně žádá, abych u soudu vystupovala rovněž pasivně. V takovém případě ovšem nemohu hájit obžalovaného tak, jak mi přikazuje mé povolání," konstatovala obhájkyně. Hradišťský soud viní Borutu pouze ze zlomku jeho činů. Z maření úředního výkonu, když měl záměrně soudu uvést mylná čísla svých kont. Dalším bodem obžaloby jsou nevyřízené pohledávky u jedné ze soukromých společností. Rozsáhlým případem několika stovek poškozených lidí, kterým Boruta sliboval až třicetiprocentní zúročení jejich vkladů, se zabývá Krajský soud v Brně.
"S tak zarytým mlčením jsem se ve své praxi ještě nesetkal. Někteří obvinění mluví, seč jim síly stačí, další odmítají vypovídat, ale většinou něco řeknou alespoň na závěr. Pan Boruta mlčí opravdu zarytě," říká soudce Ondrášek, který udělil obžalovanému podmíněný trest za poškozování věřitele ve výši šest měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. Nyní čeká Borutu soud v Brně, kde budou podle soudců jeho prohřešky posuzovány patrně tvrději.


Bomba v klubu kultury
UH. HRADIŠTĚ (ms) -Více než dvě stovky mladých lidí musely být v pátek v noci evakuovány z prostorů Klubu kultury, když neznámý vtipálek telefonicky oznámil, že se v jeho prostorách nachází bomba. "Asi kolem třiadvacáté hodiny přiběhli do baru policajti, že to tam máme vyklidit. Během čtvrthodiny byli všichni venku. Celá věc proběhla v naprostém klidu a bez paniky," řekl nám jeden z návštěvníků TOMI baru.
Při prohledání objektu nebyla žádná nálož nalezena, všechny podniky sídlící v Klubu kultury byly ale až do druhé hodiny ranní zavřené, což neudělalo radost jejich majitelům: "Buď to udělal někdo ze srandy, nebo šlo o útok na konkurenci. Už jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele," prohlásila provozní diskotéky a restaurace No 6.
Tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Ludvík Husek v neděli nevěděl o případu nic nového: "Mohu vám jen říct, že u takových případů se pachatel hledá jen velmi těžko."


Okresní shromáždění schválilo rozpočet
UH. HRADIŠTĚ (ms) - Bez větších problémů a nekonečných diskuzí schválili na pátečním okresním shromáždění zástupci měst a obcí rozpočet na rok 2000. Bez zajímavosti určitě není, že všechny návrhy prošly hlasováním bez jakékoliv změny.
Schválené částky pro jednotlivé rezorty se jen minimálně liší od předchozího roku. Jedinou novou výraznější položkou je deset milionů korun, které dostane hradišťská nemocnice na pokrytí ztrát z minulých let. Na str. 3 uvádíme tabulku rozdělení dotací ze státního rozpočtu pro okres Uh. Hradiště.


Na Lenčin čardáš se nedostalo
UH. BROD (paf, mva) - V sobotním finále Miss České republiky 2000 soupeřilo o trůn královny krásy osmnáct dívek. Se soutěžním číslem 15 byla mezi nimi také dvacetiletá studentka Lenka Trčková z˙Uherského Brodu. Pro jedinou finalistku z˙okresů Uherské Hradiště a Zlín však galavečer skončil hned po prvním vyřazovacím kole, ve kterém vypadla šestice dívek.
Na volnou disciplínu, nad jejíž přípravou strávila Lenka hodiny, se tak nakonec vůbec nedostalo. Diváci přišli o minutový čardáš, jehož choreografii s˙Lenkou nacvičili Roman Vrba z˙brodského gymnázia a Borek Papp. V˙zákulisí čekal také tanečník vypůjčený z˙folklórního souboru gymnázia Jakub.
Lenku na poslední chvíli přihlásila do soutěže maminka: "Teprve na poště jsme dávali přihlášku do obálky," říká Jaroslava Trčková. Spolu s˙manželem jela Lenku podporovat jako divák finálového večera. "Na finále Lenka odjížděla sama. Nikdo tam s˙dívkami nesměl být. Pro nás jako rodiče dostala od pořádající agentury dva lístky zdarma. Třetí pro přítele si ale musela přikoupit. Stál 1 500,- korun," dodává paní Trčková.
Na vyvrcholení letošní soutěže Miss se prý Lenka nijak zvlášť nepřipravovala. "Až mě to rozčilovalo, že brala všechno s˙takovým klidem," říká paní Trčková. Talisman pro štěstí si ale přece jen Lenka chystala. "Je to takový plyšový pejsek labrador. Ale jestli si ho nakonec vzala, vám neřeknu. V˙tom zmatku jsem to nějak nepostřehla," dodává paní Jaroslava.
Po sobotním finále jsou všechny dívky, bez ohledu na to, jak uspěly, smluvně vázány s˙agenturou Art Production K2. "Pokud by Lenka získala nějakou zajímavou práci v˙modelingu, určitě bych ji podporovala. Upřednostňujeme u ní ale především vzdělání," říká paní Trčková a dodává, že její dcera se letos hlásí na vysokou školu s˙tím, že by ráda studovala pedagogický obor.


Mluvčí se omlouvá, policisté nepodváděli
UH. HRADIŠTĚ (red) - V˙minulém čísle Velkomoravského kurýra byl uveřejněn článek, který tvrdil, že dopravní policisté z˙Uh. Hradiště jsou zapleteni do pojistných podvodů za milion korun. Informace, na jejichž základě redakce zprávu uveřejnila, však byla mylná. Tisková mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková totiž omylem zaměnila pracovníky dopravního inspektorátu města Uh. Hradiště s˙jejich kolegy v˙Brně, kde skutečně k˙pojistným podvodům došlo. "Inspekce ministra vnitra předala Krajskému úřadu vyšetřování v˙Brně návrh na sdělení obvinění čtyřem policistům z˙Dopravního inspektorátu Brno pro podezření ze spáchání trestného činu pojistný podvod, kterého se měli dopustit spoluúčastí při fiktivních dopravních nehodách. Nejedná se tedy o policisty z˙DI Uh. Hradiště, jak bylo mnou z˙důvodu nedorozumění mylně uvedeno. V˙Uh. Hradišti letos nerealizovala inspekce ministra vnitra žádný případ v˙souvislosti s˙pojistným podvodem. Za zveřejnění opravy děkuji a omlouvám se za případné nepříjemnosti, které jsem svým výrokem způsobila vašim čtenářům i policistům z˙DI Uh. Hradiště," uvedla Masaříková, tisková mluvčí ministra vnitra, ve své žádosti o uveřejnění omluvy v˙Kurýru.
Případ fingované nehody, o kterém hovořil v˙článku tiskový mluvčí okresního ředitelství policie v˙Uh. Hradišti Jaroslav Krejčíř, byl jediným takovým případem na okrese. "Podvodu se však nedopustil policista z˙dopravního inspektorátu," dodal k˙tomu vedoucí inspektorátu Jaroslav Prchlík.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 15     ze dne   10.04.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz