Číslo: 14
03.04.2000
Článků: 93

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Děti nocovaly v knihovně
Dopravní policisté podváděli!
Vlčnovjany učí vyvolávky v˙angličtině a němčině
Dluhy LETu možná skoupí Britové
Vezměte Bič na poslance
Dvě chovanky Helpu při procházce utekly
Převáděč promluvil: Musím pryč, hledají mě
Děti nocovaly v knihovně

Asi dvacítka dětí se sešla v páteční podvečer v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana, aby zjistila, co dělají knihy v noci. "Nocování na půdičce knihovny pořádáme letos poprvé. Datum není náhodně vybrané, 2. dubna si totiž připomínáme narození jednoho z největších pohádkářů, Hanse Christiana Andersena. A co budeme dělat? Za chvíli zaženeme děti do peřin a začneme si číst pohádky," uvedly krátce před osmou hodinou pracovnice Dětského oddělení knihovny.

Foto: zuh


Dopravní policisté podváděli!
Pojišťovny připravili o milion
UH. HRADIŠTĚ (ms) - Inspekce ministra vnitra specializovaná na odhalování pachatelů pojistných podvodů, zdá se, úspěšně zalovila v hradišťských vodách.
Podvody na dopravním inspektorátu, o kterých se zatím jen šuškalo, potvrdila Marie Masaříková z tiskovém odboru Ministerstva vnitra. "Inspekce ministra vnitra předala Krajskému úřadu vyšetřování v Brně návrh na sdělení obvinění čtyřem policistům z Dopravního inspektorátu Uh. Hradiště pro podezření ze spáchání trestného činu pojistný podvod, kterého se měli dopustit spoluúčastí při fiktivních dopravních nehodách," řekla Masaříková. Podle ní prozatím zjištěná škoda činí milion korun, ale může být i vyšší. Krajský úřad vyšetřování v Brně o případu odmítl sdělit jakékoliv podrobnosti.
"Dopraváci se vždycky upláceli. Může v tom jet kdokoliv. Třeba nedávno se pár lidí divilo, kde někteří vzali na nová auta," řekl policista, který z obavy před tím, že by musel k případu vypovídat, požádal o anonymitu. Oficiální zdroje o podvodu čtyř policistů mlčí. Pod pokličkou chtějí informaci udržet jak tiskový mluvčí policie, tak i samotný šéf dopravního inspektorátu Jaroslav Prchlík.
Mluvčí Jaroslav Krejčíř přiznal pouze jediný případ: "Je vyšetřován jeden zaměstnanec okresního ředitelství policie. Mělo se jednat o pojistný podvod související s dopravní nehodou, která se stala na Hodonínsku." Vedoucí dopravního inspektorátu tvrdil, že jeho podřízení se ničeho takového nedopustili. "Nevím o tom, že by měl být vyšetřován nějaký dopravní policista," řekl doslova Prchlík.


Vlčnovjany učí vyvolávky v˙angličtině a němčině
VLČNOV (jao) - Ještě donedávna si Vlčnovjané účastí své pýchy - Jízdy králů - na celosvětové prestižní výstavě Expo 2000 nemohli být vůbec jisti. Dnes už je však finální smlouva s agenturou Art Production K2, zástupcem Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky, podepsána.
Bezprostředně po uzavření smlouvy zůstaly obavy, že nebude možno převézt koně přes hranice a budou se muset použít koně místní, kteří však nejsou zvyklí na akce podobného druhu. "Z Hannoveru nám nejdříve převoz koní nechtěli povolit. Teď už je ale vše v pořádku. Agentura by se měla o vše postarat," řekl Petr Pančocha z˙Klubu sporu a kultury ve Vlčnově. Dodal, že už je také vylosovaná sedmičlenná družina i král.
Vlčnov drží v Guinessově knize rekord za 81 variant jediného kroje z jedné vesnice. Letos se Vlčnovjané přihlásili o zápis dalšího unikátu - najdete zde totiž 54 žijících králů, kteří se sejdou pod jednou střechou.
Vlčnovská Jízda králů vystoupí na Expu 7. června v předvečer slavnostního galashow České republiky v původní podobě. Změnu přinesou pouze vyvolávky v angličtině a němčině.


Dluhy LETu možná skoupí Britové
KUNOVICE (paf) - V dalším dílu ságy o tom, co nového v˙LETu Kunovice, vstoupila do děje nová postava. Konsolidační banka potvrdila, že pohledávku, kterou má v˙Kunovicích, možná vyřeší jejím prodejem. V˙partičce o budoucnost LETu by mohla rozdávat karty britská firma BAE Systems, dříve známá jako British aerospace. Právě o ní se hovoří jakou o kupci pohledávek a současně potenciálním novém majiteli LETu.
BAE Systems je zároveň firmou, která se uchází o kontrakt na dodávku nadzvukových stíhaček pro vojenské letectvo. Spekuluje se o tom, že když Britové zakázku získají, na oplátku přinesou do kunovického LETu výrobní programy stíhaček. Zemské noviny k˙tomu v˙pátek uvedly: "Součástí transakce má být krok Konsolidační banky, která silou pohledávek ve výši dvě miliardy korun donutí současného majitele LETu, americkou společnost Ayres Corporation, k˙odstoupení."
Mluvčí banky Jiří Pekárek však popírá, že by se jednalo už konkrétně s˙BAE Systems. "Žádné konkrétní řešení naší pohledávky zatím přijato nebylo. Není jasné, jestli bude prodána, nebo dojde ke kapitalizaci. O prodeji britské firmě nevím nic," řekl Pekárek. Dodal, že snahou banky je vyřešit pohledávku u LETu co nejdříve.


Vezměte Bič na poslance
REGION (red) - Od konce března, který byl vyhlášen měsícem internetu, můžete prostřednictvím tohoto média přímo zaútočit na poslance svými dotazy. Na adrese www.mail-poslanci.cz najdete stránku nazvanou Bič na poslance. Můžete nejenom položit dotaz, ale také zjistit, co zajímá ostatní tazatele a jak poslanci odpovídají. Ti si však dávají načas. Do včerejška se totiž odpovědi nedočkal nikdo.


Dvě chovanky Helpu při procházce utekly
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Během měsíce března se Středisko výchovné péče Help stalo domovem dvanácti dívek ve věku 15 - 18 let s nařízenou ústavní výchovou. Většina chovanek se již zabydlela a přípravy na budoucí začlenění do učňovského a středoškolského školství probíhaly, podle pracovníků Helpu, bez větších problémů. Jenže ve středu se stalo něco, co nikdo nečekal. V odpoledních hodinách oznámil Help policii, že při vycházce městem dvě chovanky utekly.
"Ze školských zařízení s nařízenou ústavní výchovou klienti utíkají. Utíkali za komunistů, utíkají dnes a určitě budou i v budoucnu. Naši pracovníci se mohou pouze snažit nastínit jim, že se dá jít i jinou cestou. Těmhle děvčatům se vstup příliš nepovedl," komentoval událost ředitel Výchovného ústavu pro mládež ve Střílkách a uherskohradišťské pobočky Help Lubomír Ševčík.
Dvojice děvčat byla součástí čtveřice, která přibyla do Helpu teprve nedávno z diagnostického ústavu. Děvčata, která byla silně vůdčími typy, měla problémy s krádežemi, jedna z nich měla také vážné zkušenosti s drogami. Ševčík nepopírá, že případ negativně narušil několikatýdenní práci s chovankami a může způsobit i řetězovou reakci.


Převáděč promluvil: Musím pryč, hledají mě
UH. HRADIŠTĚ (paf) - Touto dobou už je pětadvacetiletý bývalý převáděč Petr na cestě do Španělska. Pospíchá. "Musím pryč. Zjistil jsem, že je tu po mně docela sháňka," vysvětluje. Když ho sebrala německá policie, organizaci v˙Čechách se doneslo, že mluvil. "Byla to spíš fáma. Neřekl jsem Němcům nic, co by už nevěděli," brání se člověk, kterému byste hádali tak deset let navrch. "Těch deset měsíců natvrdo mi dalo docela zabrat," zamumlá roztěkaný muž. V˙roce 1998 se mladý geolog z˙Uherskohradišťska přitočil v˙severočeském kraji k˙muži, který se převáděčstvím živil už sedm let. O práci nezavadil, a tak vzal nabídku dělat závozníka. Tehdy prý ještě netušil, že dělá něco nelegálního. "Pak mně to došlo. Začínal jsem jako pěšák. Chodil jsem s˙třicetičlennými skupinami přes zelenou hranici," vzpomíná na začátek roku 1998. Převáděčstvím na česko - německé hranici se živil jeden rok. Než ho chytli, zorganizoval ilegální přechody čtyř stovek běženců patnácti národností. Třikrát zažil extrémní situaci, kdy na něj v˙noci narazila německá policie a musel utíkat. Počtvrté ho chytli. Ve dne, při banální situaci.

Kdo jsou převáděči?
"Tam? Všichni. Staří, mladí, studenti - vysokoškoláci, ženy, matky, kdokoliv. Nebyl žádný problém přemluvit někoho, aby spolupracoval," říká Petr. Když v˙hierarchii převáděčské organizace postoupil na post organizátora, sám takové lidi vyhledával. "Pod sebou jsem měl asi dva stálé lidi. Dostávali okolo 150 marek za osobu. Stačilo mít dobrého informátora, který věděl, kdo ve vesnici potřebuje peníze. Šli do toho všichni. Jednou jsem potřeboval zorganizovat větší akci. Vyhlédl jsem si jednoho pána, který jezdil do obchodu těsně před čárou s˙dodávkou. Nikdy jsem ho neviděl a netrvalo to ani hodinu a za dvacet táců souhlasil, že skupinu běženců dopraví těsně před čáru."

Český boss se zlobí
Český boss je v˙Praze. Běženci se u něj objednávají přes mobilní telefon. Jak vypadá, převáděči neví. "Stačí jen získat na něj číslo a nahlásit, kolik lidí chci a kdy je chci převést. Na domluvené místo je nechá boss navozit taxíky. Za práci mi zaplatí zase přes taxikáře. Ale ne dřív, než jsou lidi v˙bezpečí, co nejdál v˙Německu." Český boss je v˙tuzemsku nejvyšším článkem. Nad ním je už jen albánská a jugoslávská mafie. Každá si organizuje přechody lidí "tam od nich".
Petra policie chytila, když se snažil zachránit jednu akci, při které nešlo všechno tak, jak by mělo. "Poslal jsem albánskou rodinu s˙jedním ze svých lidí. Nejdřív projelo přes čáru prázdné auto. Čekalo, že rodinu, která přejde pěšky, za hranicí naloží a dopraví ji dál do Německa. První šel pěšák, za ním rodina. Šlo to hladce. Když ale dorazil k˙autu, řidič tam nebyl, takže ho šel hledat. Objevili se ale policajti.
Na rodinu sice nenarazili, ale zastavili mého člověka a poslali ho zpět do Čech. Nic na něj neměli. Ty lidi jsem tam ale nemohl nechat. Byl by z˙toho velký průšvih. Český boss by se hodně zlobil. Šel jsem tedy pro Albánce sám. Chytli mě hned po padesáti metrech. Už na mě čekali. U výslechu jsem zjistil, že o mně věděli dlouho. Měli už na mě i zatykač. Šlo jenom o to chytit mě." Petr dostal patnáct měsíců. Odseděl si deset.

Běženci - každý sám za sebe
Utečenci jsou ochotni snést to nejhorší zacházení. Před samotným přechodem tráví i několik dní pohromadě v˙nelidských podmínkách. Někdy nedostanou ani napít. Děti chodí pouze v˙menších skupinách. Ve velkých je nechtějí. Pokud by přechod nezvládaly, nikdo by se na ně neohlížel. Na české straně to mají běženci asi tři kilometry na čáru. Za ní je čeká ještě dalších asi dvanáct kilometrů.
Petr přešel ke konkurenční převáděčské skupině. Líp platila. Chodilo se ale i s malými dětmi. "Jednou jsem šel se skupinou, ve které byla i maminka s kojencem. Už jsme byli na německém kopci, když mimino začalo řvát. Tehdy jsem poznal, že mezi běženci není něco jako solidarita. Každý se bojí sám o sebe. Nepomohli by si. Na matku vyjeli, aby s˙děckem okamžitě něco udělala. Zoufale skočila k˙prvnímu stromu, servala z˙něj hrst listí a nacpala ho miminu do pusy. Bylo to hrozné."

Český policajt dostane zaplaceno, z˙Němců jde strach
Profesionální organizace převáděčů se neobejde bez přízně českého policajta. Třeba šéfa celní správy. "Ne že by přímo pomáhal, ale chodil hlásit, kdy bude na hranici klid. Organizace je tak mocná, že dokáže dostat ven i zadržené běžence. V˙Praze zvedne česká špička telefon a je to vyřízeno."
Zatímco počátkem devadesátých let byla úspěšnost přechodů okolo 80 - 90%, před dvěma lety prošlo už jen 70% běženců. Dnes je úspěšný jen každý druhý přechod. "Němci jsou pořád líp a líp vybavení. Mají vrtulníky, noční dalekohledy, terénní auta a vysílačky. V˙lese je na každém rohu pohybové čidlo. Na Děčínsku je převaděčství tradice už z˙minulého století. Teď to tam ale upadá. Je to čím dál tím obtížnější. Proto jsou taky převáděči na česko - německé hranici daleko líp placení než třeba na hranici se Slovenskem. V˙náročnosti a riziku se to vůbec nedá srovnat."

Výdělek za 10 dní - 30 000 marek
Za riziko se platí. Převáděč Petr, kluk od Veselí bez práce, začal zostra hned na začátku. Během deseti dní převedl do Německa devadesát lidí. Vydělal si třicet tisíc marek. "Když jsem se vypracoval na organizátora, musel jsem taky něco investovat. Nedá se to dělat bez mobilních telefonů s˙roamingem a bez auta. Nejlíp s˙německou nebo jakoukoliv západní značkou. Na začátku byly výdělky dobré. Ke konci to ale začalo upadat, i když jsem jako organizátor dostával od bosse od 350 do 1000 marek na hlavu. Nikdo toho nenechá, dokud ho nechytí. Co mi zbylo? Nic. Z˙vězení jsem se vrátil s˙holým zadkem."

Musím pryč. Chci se živit legálně.
Když Petra pustili z˙vězení, vrátil se na čas zpět na Uherskohradišťsko. "Ještě dnes v˙noci musím pryč. Hledají mě lidi, kteří si myslí, že jsem u Němců něco shodil. Něco jsem musel, abych si polepšil." Peníze má taktak na cestu. Dušuje se, že už se chce živit jen poctivě. Jestli to stálo za to? "Vydělal jsem hodně peněz, tak asi ano. Ale chytli mě."

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 14     ze dne   03.04.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz