Číslo: 13
27.03.2000
Článků: 96

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Cirkusáci zbili ekologické aktivisty
Krupa versus Mahdalová: ženě vyhrožují ztrátou zaměstnání
Neznámý virus čekají také u nás
Policie žádá o pomoc, v˙oběhu jsou padělky
Fotbalový Kurýr na dračku!
Zeman řekl, že by LET mohl znovu vlastnit stát
Cirkusáci zbili ekologické aktivisty

Redaktorka Velkomoravského kurýra zachytila, jak zaměstnanci cirkusu Bernes v Brodě napadli ekologické aktivisty. Mladí lidé z Nesehnutí poklidně demonstrovali asi hodinu před začátkem vystoupení za práva zvířat. Jejich transparenty však vyprovokovaly dva zaměstnance cirkusu, kteří je nejdříve slovně a pak i fyzicky napadli. Mezi pěticí demonstrantů byly i dvě dívky. - Foto: bsm
UH. BROD (bsm, paf) - Úternímu představení cirkusu Bernes v˙Uherském Brodě předcházela bitka. Asi hodinu před začátkem představení přišla protestovat proti zneužívání zvířat k˙zábavě lidí v˙cirkusech skupinka mladých lidí ze sdružení Nesehnutí (Nezávislé sociální a ekologické hnutí). Jejich poklidný protest však vyprovokoval zaměstnance cirkusu, kteří je nejdříve slovně a pak i fyzicky napadli. Incidentu přihlížela i redaktorka Velkomoravského kurýra, jejíž svědectví, stejně jako pořízená fotodokumentace, bude pravděpodobně předmětem zájmu policie.
"Chtěli jsme jenom, aby se návštěvníci zamysleli nad osudem zvířat v˙cirkusu. Nemáme ve zvyku se s˙někým prát," řekl jeden z˙pětice demonstrantů Michal Valíček, který také podal trestní oznámení na policii. Netušil, že akce skončí pro něj i jeho kolegy, mezi nimiž byla i dvě děvčata, mnoha pohmožděninami. Utržili je krátce poté, co rozvinuli před cirkusem své transparenty.
Svědkem úterní bitky zaměstnanců cirkusu a skupiny aktivistů byla redaktorka Kurýra, která z˙incidentu pořídila i fotodokumentaci.
"Krátce poté, co aktivisté rozbalili své transparenty, se objevili dva muži z˙cirkusu a strhla se bitka. Muži bili mladé lidi pěstmi hlava nehlava, shodili je na zem a kopali do nich," popisuje událost zpravodajka VK. Podle ní se pak skupina aktivistů přesunula na protější chodník, kde v˙klidu protestovala dál. Mezitím začali přicházet návštěvníci cirkusu, kteří se jejich transparentům spíše jen usmívali. "Možná mají ti mladí pravdu, ale kluk chce do cirkusu, tak jdeme," uvedl jeden z˙tatínků, který se právě chystal koupit vstupenku za 110 korun.
Případ šetří obvodní oddělení policie v Uh. Brodě. "Kolegové v˙Brodě si vyžádali lékařské zprávy. Případ se šetří jako přestupek," řekl tiskový mluvčí policie v˙Uh. Hradišti Jaroslav Krejčíř.


Krupa versus Mahdalová: ženě vyhrožují ztrátou zaměstnání
UH. HRADIŠTĚ (ms) - Kauza Krupa versus Mahdalová, která už obletěla snad všechna média, dostala uprostřed minulého týdne nový rozměr. Martě Mahdalové, která tvrdí, že jako žena byla diskriminovaná v˙konkurzu na vedoucí plaveckého bazénu, dnes už hrozí ztráta zaměstnání. Důvod? Stěžuje si na svého zaměstnavatele, firmu Hrates.
Vyhazovem hrozí Martě Mahdalové samotný ředitel Hratesu Josef Krupa v˙dopise, který jí předal˙minulý týden. "Pokud Vaše jednání (rozuměj poškozování dobré pověsti zaměstnavatele - pozn. red) bude nadále i po tomto upozornění pokračovat, dáváme Vám tímto na vědomí, že bude kvalifikováno jako hrubé porušení pracovní kázně a může být důvodem k˙ukončení pracovního poměru s˙Vámi," píše se mimo jiné v˙dopise podepsaném Krupou a dvěma členy představenstva společnosti, Helenou Chabičovou a Antonínem Burešem. Martu Mahdalovou jejich rozhodnutí šokovalo. "Dala jsem dopis přečíst známé, a ta to komentovala přesně. Držet hubu a krok! Jako za Krupovy dlouholeté vojenské praxe," nešťastně říká žena, která tvrdí, že jí Krupa před časem zdůvodnil její neúspěch v˙konkurzu na vedoucí bazénu tím, že je žena.
"Podle mého názoru se ze strany paní Mahdalové o žádné porušování pracovní kázně nejedná," řekl po přečtení dopisu známý hradišťský právník. "Pokud by se prokázalo, že paní Mahdalová podávala médiím lživé informace, mohl by ji ředitel žalovat za pomluvu. S˙pracovní kázní to však nemá nic společného," zní názor odborníka, kterého jsme oslovili a který dodal, že jiný právník však může mít na věc odlišný názor. Výhružky Josefa Krupy Martě Mahdalové nechápe ani místostarosta Květoslav Tichavský: "To je hloupost. Podle mě ji z˙tohoto důvodu nemůže propustit," řekl překvapeně představitel města, které je stoprocentním vlastníkem Hratesu.
Místostarosta Květoslav Tichavský připustil, že by se radnice sporem Mahdalové s Krupou ještě mohla zabývat: "Já jsem společně s místostarostou Karáskem členem dozorčí rady Hratesu, ale do personální politiky jsme nikdy nezasahovali. Pokud by však situace dospěla tak daleko, že by paní Mahdalová byla skutečně propuštěna a podala by stížnost, určitě bychom se tím jako dozorčí rada zabývali."
Úřad práce, který případ ještě před nedávnem prošetřoval, dává od problému ruce pryč. "Spíš než jako na právní problém se na to díváme jako na konflikt dvou lidí na pracovišti," potvrdila před časem na tiskové konferenci úřadu práce Zlatuše Cilečková, že u nich zastání Marta Mahdalová pravděpodobně nenajde.

Věc: Upozornění na porušení pracovní kázně
Na základě Vaší iniciativy je u veřejnosti vytvářen v průběhu ledna až března tohoto roku mylný dojem, že ve výběrovém řízení na vedoucí(ho) plaveckého areálu, které proběhlo dne 8. 11. 1999, jste Vy dosáhla nejlepších výsledků, avšak vedoucím byl jmenován mgr. Zdeněk Vebr jen z toho důvodu, že Vy jste "jen žena" a on je "kamarád ředitele naší společnosti". Tuto nepravdivou a pomlouvačnou informaci jste podle našich zjištění sdělila vedení města Uherského Hradiště, Úřadu práce v Uh. Hradišti a poskytla jste ji ke zveřejnění i hromadným sdělovacím prostředkům (ČT 1, TV Nova, Velkomoravský kurýr, Slovácké noviny), které ji v různé podobě, vždy poškozující naši společnost, prezentovaly dále na veřejnosti.
Upozorňujeme Vás na porušování pracovní kázně, kterého se dopouštíte tím, že poškozujete dobrou pověst zaměstnavatele (i s využitím hromadných sdělovacích prostředků), respektive jeho vedení, a na základě svých subjektivních dojmů z výsledků výběrového řízení prohlašujete na veřejnosti, že toto nebylo provedeno v souladu se stanovenými podmínkami a že došlo k diskriminaci žen. Pokud takovéto Vaše jednání bude i po tomto upozornění pokračovat, dáváme Vám tímto na vědomí, že bude kvalifikováno jako hrubé porušení pracovní kázně a může být důvodem k ukončení pracovního poměru s Vámi.
Představenstvo společnosti: předseda ing. Josef Krupa, členové Helena Chabičová a Antonín Bureš
V Uh. Hradišti dne 22. 3. 2000.


Neznámý virus čekají také u nás
UH. HRADIŠTÉ (jao) - Přestože je již jaro a chřipkovým onemocněním definitivně odzvonilo již v půli února, zdá se, že epidemie letos zbraně ještě ani zdaleka neskládají. Objevuje se nová hrozba. Neznámý virus, přinášející silnou rýmu a kašel, způsobil, že na Kroměřížsku chybí v některých třídách až třicet procent dětí.
"Zprávu o chřipkové epidemie pro ministerstvo zdravotnictví jsme za tento rok už měli vypracovanou a teď abychom to dělali celé znovu. Není to chřipka, ale jedná se zřejmě o nějaký druh virózy. Šíří se rychle, na Žďársku už začíná řádit také. Je velmi pravděpodobné, že se nevyhne ani Uherskohradišťsku," uvádí epidemioložka brněnské hygienické stanice Blanka Fišmeisterová.
Respirační onemocnění by mohlo být i typu chřipky B, která se v tomto období může také objevit. "Rozhodně to není obvyklé. Respirační onemocnění bohužel nezná hranice okresů. Něco podobného jsme na Hradišťsku měli naposledy před čtyřmi lety," říká vedoucí Okresní hygienické stanice v˙Uh. Hradišti Zdenka Skulová.
O jaký virus se jedná, bude pomocí rozborů zjištěno během příštích tří týdnů. Pokud se do této doby virus neobjeví na Hradišťsku, dá se nebezpečí považovat za zažehnané.


Policie žádá o pomoc, v˙oběhu jsou padělky
UH. HRADIŠTĚ (ok) - Díky pozornosti prodavaček v˙Uh. Hradišti se podařilo zabránit šíření falešných bankovek. "Do jedné z hradišťských prodejen přišel rusky hovořící muž, který chtěl platit pětitisícovou bankovkou. Prodavačka mu řekla, že peníze musí jít rozměnit do kanceláře. Když se vrátila, muž na prodejně nebyl. Expertíza ukázala, že bankovka je falešná. Zaplatit s˙ní chtěl asi čtyřicetiletý muž štíhlé, 180 cm vysoké postavy. Měl na sobě dlouhý šedý plášť, nápadná je mezera mezi předními zuby," uvedl k případu tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř.
Podobný případ šetří také policie v Hodoníně. Dopadla za pomoci prodavaček dva mladíky z Hodonína, kteří chtěli ve stánku platit falešnou dvousetkorunovou bankovkou. Sedmnáctiletým středoškolákům bylo vyšetřovatelem sděleno obvinění z trestného činu padělání a pozměňování peněz, za což jim hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Mladíci si peníze vyrobili za pomocí skeneru a počítače. Vytiskli tak nejméně čtrnáct kusů bankovek v hodnotě dvou set korun a tři stokoruny. V několika případech byli při udání peněz dokonce úspěšní. Policie předpokládá, že některé z bankovek mohou být v oběhu, a žádá osoby, které by mohly k jejich výskytu podat jakékoliv informace, aby kontaktovaly jejich služebny. Hledané bankovky jsou označeny takto: 200 korun: B 46 28 27 34, 100 korun: C 21 05 20 80.


Fotbalový Kurýr na dračku!
Vážení čtenáři, potěšil nás zájem, s˙jakým se setkala zvláštní příloha Fotbalový Kurýr. Mrzí nás, že ne na všechny, kteří měli zájem o kompletní soupisky fotbalových mužstev všech soutěží, se dostalo. Pokud máte zájem o úplnou statistiku fotbalových trávníků okresu, výtisky Fotbalového Kurýra budou k˙dispozici od středy přímo v˙redakci novin na Kollárově ulici 447 v˙Uh. Hradišti zdarma.


Zeman řekl, že by LET mohl znovu vlastnit stát
PRAHA, KUNOVICE (paf) - Premiér Miloš Zeman dal minulý týden zaměstnancům kunovického LETu naději, že podnik je ještě možné zachránit. Při internetové diskuzi magazínu iDNES vyslovil věštbu, že některé po privatizaci neúspěšné podniky by mohly být reprivatizovány. Zeman na otázku, jak by řešil situaci LETu po roce 1989 a jestli je možné ještě podnik zachránit, odpověděl: "Každý z členů vlády lobbuje v zahraničí buď v proto, aby v zahraničí získal trh pro naše podniky, anebo kapitálově silného investora pro tyto podniky. To, že se to v minulosti nedělalo, včetně Letu Kunovice, pokládám za chybu. Není vyloučeno, že některé neúspěšné podniky se budou muset reprivatizovat, pokud dosavadní privatizace kapitálově silného partnera nepřivedla." Jak si proces zestátnění zchudlých podniků představuje, však neřekl. "Je těžké usuzovat, jak to pan premiér myslel," reagoval na prohlášení Zemana poslanec Jaroslav Plachý. "Pokud myslel, že stát bude znovu znárodňovat, tak to je nejlepší cesta k˙vyhnání investorů. Ani by to nebylo možné, je to popření ústavy," tvrdí Plachý. Podle jiného výkladu slov premiéra by stát musel neúspěšný podnik vykoupit od vlastníků nebo věřitelů. "Kde by na to ale vzal peníze, nevím," říká Plachý, "ve státním rozpočtu žádné prostředky na výkup zkrachovalých firem nejsou. Jsou to plané naděje, na to byl pan Zeman vždy zdatný řečník. Nezastávám levičácký názor, že stát nejlíp ví, jak neúspěšné firmy vyvést z˙problémů, když to nezvládli jejich majitelé."
Za hlavní příčinu úpadku největšího leteckého výrobce v˙zemi se dnes považuje to, že byl podnik pozdě privatizován. "Prodělal desetiletou předprivatizační agónii, a to odradilo přiměřeně kapitálově silné zájemce. Bylo umění firmu vůbec prodat," tvrdí Jaroslav Plachý.
Ve ztrátovosti podniku ještě před jeho prodejem vidí kámen úrazu i generální ředitel LETu Turner Bostwick. "Byl to finančně neúspěšný podnik mnoho let předtím, než do něho kapitálově vstoupil Ayres, proto není dost dobře možné se domnívat, že by se stal ziskovým během dvou tří let od vstupu partnera," říká Bostwick. K případné reprivatizaci se už nevyjádřil.
Poté, co zaměstnanci v˙LETu znovu nedostali včas peníze, se o situaci v podniku začínají zajímat i lidé zvenčí . "Někteří odboráři jsou velmi zranitelní. Snažíme se proto pomoci svazu KOVO a zprostředkovat mu kontakt na ministerstvu průmyslu a obchodu," potvrdil předseda okresní ČSSD Václav Tomášů. "Slibujeme si od toho, že naši poslanci budou schopni vyvíjet na tuto firmu nějaký tlak." Přiznal však, že netuší, zda je reálné, že pomoc přijde.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 13     ze dne   27.03.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz