Číslo: 12
20.03.2000
Článků: 76

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

Leťáci se bojí mluvit, vedení vyhrožuje, vládne nedůvěra
Záplavy zatím nehrozí
Sněhová nadílka dala stop fotbalu
Ze Zbrojovky vynesl zbraň
Koulařka Fibingerová stínovou ministryní
Město s výběrem partnera pro teplárnu podivně pospíchalo


Pátou premiérou sezóny Slováckého divadla byla hra japonského autora Junji Kinoshity Jeřábí peří, kterou jako host ve Slováckém zrežíroval Rus Alexandr Miťkin. V hlavních rolích se v sobotu představili Josef Kubáník a Erika Pláňavská.

Foto: SD


Leťáci se bojí mluvit, vedení vyhrožuje, vládne nedůvěra
KUNOVICE (paf, jao) - Vzápětí po tom, co si čtrnáct set zaměstnanců kunovického Letu oddechlo, když se na účtech objevily opožděné mzdy, uštědřil jim ředitel firmy další ránu. Ve čtvrtek v˙poledne totiž poslal všechny zaměstnance na nucenou dovolenou. "Naše současné zásoby uhlí do zítřka (tj. pátek) nevydrží a nepřáli jsme si, aby pracovníci pracovali v˙nepohodlných podmínkách," uvedl doslova ve svém prohlášení generální ředitel Turner Bostwick a slíbil, že v˙pondělí už se topit bude.
Podle dobře informovaného zdroje blízkého firmě, která LET uhlím zásobuje, však žádné problémy se zásobami ani nebyly. "Po telefonu bylo Letu řečeno, že jestli potřebuje, může mít uhlí okamžitě. Odpověděli však, že ne," tvrdí řadový zaměstnanec firmy Tempex.
LET je v˙současnosti na dně svých finančních možností. Přestože má na Loadmaster předobjednávky, není schopný je splnit. "Máme konstrukční problémy. Je to tím, že se něco dělá tady a něco v˙Americe," uvedl k˙tomu jeden ze zaměstnanců pod podmínkou, že nebude zveřejněno jeho jméno. Ředitel totiž vydal přísný zákaz komunikovat s˙novináři. Hrozí přitom ztrátou zaměstnání. Ve strategii vidí problém i jeden z˙výše postavených lidí ve firmě.
"Jestli máme vážnou konstrukční vadu? Pokud se nedělá celé letadlo v˙jednom hangáru, těžko se vůbec nějaká chyba hledá, " dodal náš zdroj. Špatná strategie byla údajně důvodem k˙návratu na univerzitu v Glasgow pro Ladislava Smrčka, výkonného ředitele LETu. "Pro odborníka jeho formátu je působení v˙takovém podniku degradace jeho postavení," chápe důvody odchodu jeho bývalý kolega. Také však požádal o anonymitu.


Záplavy zatím nehrozí
STARÉ MĚSTO, UH. HRADIŠTĚ (ok) - Prudká obleva na horách a vydatné srážky způsobily v minulých dnech zvýšení hladiny řek. Podle ředitele Povodí Moravy a.s. Františka Ondrůška však situace nebyla zdaleka tak kritická jako například v případě Labe. Podobný názor zastává i vedoucí povodňové komise Jaroslav Hrabec: "Měli jsme hlášený pouze první povodňový stupeň, takže větší nebezpečí nehrozilo. Počasí pravidelně sledujeme a ze zhoršení situace nemáme obavy," řekl našemu tisku.
Zvýšený průtok Moravy však znovu vyděsil obyvatele v blízkosti řeky. "Povodní jsme si před dvěma lety užili víc než dost. Stálo nás hodně peněz, úsilí a hlavně nervů, než jsme dům dali do pořádku. Proto jsme s napětím sledovali, jak se situace vyvine. Kdyby se voda vylila z břehů jako v Čechách, tak bych to snad už nepřežila," tvrdí Alena Vrbová ze Starého Města.
Podle odborníků se v případě aktuálního zvýšení hladiny toků jednalo o pěti- až desetiletou vodu. Srážky na jihovýchodní Moravě však podle měření nebyly tak vysoké, aby hrozilo zaplavení oblasti. Meteorologové se shodují v tom, že v nejbližších týdnech se sice dešťové srážky dají očekávat, ovšem nebezpečí záplav nehrozí.


Sněhová nadílka dala stop fotbalu
REGION (red) - Vytrvalé sněžení koncem minulého týdne přerušilo úvod fotbalového jara. Zrušení všech soutěží od nejvyšší po nejnižší současně na Moravě pamatuje málokdo.
"Nejdřív se hned v pátek ráno zrušila II. liga, pak v˙jedenáct dopoledne celá MSFL," oznamoval zrušení 18. kola druhé nejvyšší soutěže mluvčí ČMFS Jaroslav Kolář. Problémy se vyskytly i v našem regionu. "Kluby župního přeboru oznamovaly jeden po druhém, že se u nich hrát nedá a že si nechtějí zničit hřiště," dodal sekretář Středomoravské župy Radek Lukáš. Obavy klubů jsou oprávněné, protože obnova trávníku by stála desetitisíce.
Nepřízeň počasí ale pro jiné přišla v˙pravý čas. "Máme nemocné hráče a navíc nemáme ještě vyřízený jeden přestup, takže nám zrušení soutěže právě tento víkend docela vyhovuje," řekl Jiří Cochlar z FK Kunovice. "Máme teď týden na to, abychom se dali dohromady. I u nás je hřiště úplně pod vodou. Kdybychom měli hrát doma, ozvali bychom se taky," dodali v Kunovicích, které měly hrát v Hranicích na Moravě.


Ze Zbrojovky vynesl zbraň
UH. BROD (bsm) - Policisté z Uh. Brodu zajistili pětačtyřicetiletého T. A., který je podezřelý z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Muž ve svém bydlišti přechovával krátkou kulovou zbraň, kterou si sám vyrobil na náboje ráže 22 mm a kterou opatřil také tlumičem a optikou. "Muž uvedl, že si tuto zbraň vyrobil za účelem své osobní ochrany," informoval tiskový mluvčí policie z Uh. Hradiště Jaroslav Krejčíř. Zbraň nyní zkoumají experti, muž je vyšetřován na svobodě. Podle zatím neověřených pramenů se jedná o bývalého pracovníka České zbrojovky.


Koulařka Fibingerová stínovou ministryní
UH. OSTROH (jao) - Stínovou vládu žen, kterou minulý týden představila poslankyně Jana Volfová (ČSSD), bere většina lidí jako recesi. Některým lidem je to jedno, jiní nadávají, že se zbytečně utrácí státní peníze. Jen málokdo přikládá stínové vládě nějaký zvláštní význam, protože nevěří, že tato vláda může k něčemu přispět. Jinak to vidí současná manažerka Atletického svazu, obyvatelka Uherského Ostrohu Helena Fibingerová, nyní stínová ministryně mládeže a sportu. "Byla jsem oslovena sekretariátem poslankyně Volfové. Třicet pět let svého života nedělám nic jiného než sport, takže myslím, že k němu mám co říci," vysvětluje Fibingerová, která nerada slyší, že dámský kabinet je jen spolkem ukřivděných žen.
Ženská stínová ministryně se již stačila sejít s náměstkem ministra školství, tělovýchovy a kultury Malým. "On jako první projevil přání se se mnou setkat. Oblast marketingu, ve které se pohybuji, mě naučila, že jsou finanční prostředky, o kterých se tolik neví," uvádí Fibingerová. Podle ní je například třeba působit na poslance, aby firmy, které dávají peníze na sport a kulturu, měly větší daňové zvýhodnění než dosud.
"Věřím, že na základě svých zkušeností bych mohla sportu když ne přímo pomoci, tak alespoň napomoci. Nejsem odkázána na to, abych se musela někam hrnout. Nevím, co přinese budoucnost, nebudu se bránit tomu, co bude dál," říká Helena Fibingerová.


Město s výběrem partnera pro teplárnu podivně pospíchalo
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Před zasedáním městské rady minulé úterý proběhla valná hromada společnosti CTZ, s. r. o., zajišťující teplo čtyřiceti procentům domácností v Uh. Hradišti. Bylo schváleno navýšení základního jmění společnosti nepeněžitým vkladem města v podobě hmotného investičního majetku ve výši 26,6 milionu korun. Odsouhlaseny byly rovněž nepovinné stanovy společnosti.
Především se však valná hromada zabývala výběrem strategického partnera. Tím se nakonec stala pražská společnost MVV EPS, s. r. o., se kterou budou zahájena jednání vedoucí ke konečnému schválení smlouvy. Firma bude pravděpodobně vlastnit 51 procent majetku společnosti, čemuž musí odpovídat peněžitý vklad do základního jmění ve výši minimálně 32 milionů korun. Blokační minorita by městu měla zaručit, že bude moci mluvit do cenové politiky. Společnost posléze ponese tíhu na financování rekonstrukce tepelného hospodářství, které si, podle předběžných odhadů, vyžádá 130-140 milionů korun. To znamená, že MVV EPS na sebe musí převzít asi stomilionový úvěr.
Z jedenácti obeslaných firem projevilo zájem podílet se na akci celkem pět společností. V konečném výběru byly firmy dvě - MVV EPS a Harpen.
Město zvažovalo také nabídku Harpen, která nabízela ekonomický kontrakt podobný leasingu. "Nakonec se komise, po dlouhých a pečlivých debatách, přiklonila k druhé variantě. Odpovídalo to našemu záměru najít partnera, který by na sebe převzal značný kus podnikatelského rizika a zároveň pro nás zabezpečil dostatečnou kontrolu nad svými aktivitami," vysvětluje zástupce starosty Libor Karásek.
Před valnou hromadou se rozhodovalo už jen mezi MVV EPS a firmou Harpen ČR. Lidé od Harpen, jak potvrdili našemu tisku, vycítili, že město preferuje spíše konkurenta, a rozhodli se v pondělí večer, bezprostředně před zasedáním, zaslat městu novou, zvýhodněnou nabídku. Neuspěli však. V souboji o získání statutu strategického partnera města firma Harpen neuspěla.
"Myslíme si, že vklad peněz do základního jmění není dobrým řešením, protože si pak taková firma diktuje podmínky ve městě. My necháváme raději volné ruce v rozhodování. Navrhovali jsme, že celou akci zafinancujeme a postupným nájemným by nám pak byla investice splácena s tím, že majetek po patnácti letech přejde do rukou města, po celou dobu bez jakéhokoliv zadlužení," uvádí obchodně-technický ředitel Harpen ČR, s. r. o. Ladislav Mlýnek.
V pondělí Harpen navrhli, že jsou ochotni vstoupit celou jednou třetinou investičně, tzn. 40 - 45 miliony korun. Splácení základního jmění by neprobíhalo, platit by město muselo až zbytek investice.
"Myslím, že šlo o více než zajímavý návrh. Nevím, jestli ho však komise vůbec projednávala. Bylo nám pouze sděleno, že rozhodnutí komise zůstává platné," podotýká Mlýnek. Otazníkem zůstává, z jakého důvodu se komise nerozhodla za situace, kdy přišla nečekaně nová nabídka, své rozhodnutí odložit, aby mohla nové okolnosti pečlivě prostudovat a zvážit. "Nabídka přišla pozdě. Někteří to dostali až odpoledne, takže jsme to ani neměli čas pročíst. To byl hlavní důvod, proč jsme dali přednost MVV EPS," suše konstatuje ředitel CTZ Karel Mikulášek.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 12     ze dne   20.03.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz