Číslo: 11
13.03.2000
Článků: 115

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

1. FC SYNOT odmění nápad na nový znak
Ve středu se rozhodne, jestli budou lidé v˙LETu stávkovat
Na policisty podali trestní oznámení
Chovanky v Helpu od března
Železárny ve Veselí propustily desítky lidí
Vlajku věšeli na kině, radní ji nechtěli
1. FC SYNOT odmění nápad na nový znak

Vítězstvím nad Mladou Boleslaví odstartovali fotbalisté FC Synot jarní část druholigového maratonu v domácím prostředí. K vítězství 4:1 přispěl jednou trefou i Petr Lysáček (vpravo). - Foto: Josef Otto
St. Město (paf) - Nový fotbalový klub 1. FC Synot, který vzniká sloučením hradišťské a staroměstské kopané, chce jít do nového soutěžního ročníku s˙novým znakem. Jakou bude mít podobu? O tom může rozhodnout téměř kdokoliv. Vedení vznikajícího klubu totiž vypsalo na návrh nového loga veřejnou soutěž. Vítěz dostane deset tisíc korun.
"Chceme do polemiky, jak by měl vypadat znak velkého regionálního klubu, širokou veřejnost. Není jednoduché spojit oba zakladatele klubu, FC Synot a FC Synot Slovácká Slávia, ještě s˙oběma městy, které bude reprezentovat, tedy s Hradištěm a Starým Městem," řekl výkonný ředitel Jaroslav Hastík. Dodal, že vítězný návrh musí splnit řadu podmínek: musí respektovat historii obou klubů, reprezentovat faktické sloučení i účast obou měst (St. Město a Uh. Hradiště), klubové barvy staroměstské kopané - žlutá a modrá, i té hradišťské - červená a bílá. Vhodným způsobem by měl být zvýrazněn také podíl firmy SYNOT W, která je majoritním akcionářem a hlavním sponzorem klubu.
Své nápady můžete zasílat na adresu FC Synot, Velkomoravská 583, 686 03 Staré Město do 15. dubna. Návrhy budou průběžně zveřejňovány na stránkách Velkomoravského kurýra.


Ve středu se rozhodne, jestli budou lidé v˙LETu stávkovat
KUNOVICE (paf) - Zaměstnanci LETu žijí od výplaty k˙výplatě v˙nejistotě, co bude s bývalým strategickým podnikem regionu. Jistota, že mzdu vůbec dostanou, se rozplynula i tento měsíc. Lidé ještě nedostali lednové výplaty.
"Musel jsem informovat vedení podniku, že sociální smír už není možný vzhledem k˙soustavnému neplnění termínů výplat," řekl šéf odborů Zdeněk Zajíček, když se v˙pátek odpoledne vrátil z˙několikahodinového jednání s˙vedením podniku. Požadavek, aby byly všem zaměstnancům vyplaceny alespoň zálohy, vedení neakceptovalo. Dostali je jen samoživitelky a několik individuálních případů. "Podnikový výbor rozhodl, že v˙první fázi vstupujeme do přípravy stávkové pohotovosti. Protože vedení podniku slíbilo, že peníze budou začátkem týdne, počkáme do středy. Pak zahájíme stávkovou pohotovost," dodal Zajíček. Ve vedení odborů je deset let. Přípravy na stávku pamatuje z˙doby, kdy se zaměstnanci postavili proti masovému propouštění. "Tehdy to bylo živelné. Dnes už zákony s˙takovou situací počítají," říká šéf odborů. Obává se ale toho, že lidé na poslední chvíli stávku vzdají. "Náš podnik je podnikem přestárlých lidí, a ti se stávkovat bojí. Jsem zvědavý, jestli ti, co dnes nejvíc křičí, do toho půjdou," dodal. Potvrdil také, že někteří chtějí využít možnosti ukončit pracovní poměr, když zaměstnavatel nevyplatí do patnácti dnů od termínu mzdu. Údajně se takto rozhodla situaci řešit skupina konstruktérů. "Je mi sice padesát, ale radši skončím na dlažbě. Půjdu do stávky. Nemohl bych se děckám podívat do očí. Ruce nemám levé, tak se snad uživím," tvrdí jeden z˙dělníků, který odmítl zveřejnění svého jména. Vedení podniku se do uzávěrky vydání k˙situaci nevyjádřilo.


Na policisty podali trestní oznámení
UH. HRADIŠTĚ (ms) - Sedmnáctiletý Michael Hubáček z Míkovic, který spáchal sebevraždu, v˙dopise na rozloučenou obvinil ze své smrti hlavně policii. Tvrdil, že ho do k˙činu dohnaly jejich praktiky, když ho vyšetřovali kvůli prodeji marihuany. Přestože rodina policii dopis neposkytla, bylo na jeho základě minulý týden zahájeno vyšetřování policistů, kteří byli u výslechů přítomni.
"Na nějaká konkrétní zjištění je ještě příliš brzy," řekl ve čtvrtek mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. Den nato podal otec Michaela na vyšetřovatele trestní oznámení. "Vůbec nevím, že už to vyšetřují. My jsme policii žádný dopis neposílali," řekla udivená maminka Michaela.
Hradišťské policii předali dopis z˙Brna, kde se jim ho podařilo získat pravděpodobně od novinářů. "Pokud bylo navíc podáno trestní oznámení, bude se případem zabývat inspekce ministra vnitra," řekl k˙případu v˙neděli mluvčí jihomoravské policie Ivo Mitáček.
Od pátku se spekuluje o možných souvislostech mezi smrtí Michaela z˙Míkovic a další sebevraždou. Oběšením na opasku totiž před víkendem ukončil svůj život o dva roky starší Michal z˙Uherského Ostrohu. Žádný dopis na rozloučenou se zatím nenašel. "Znal jsem ho jen od vidění, ale vím, že měl taky potíže kvůli drogám. Jestli se znali, to vám neřeknu," dodal včera mladý muž z˙Ostrohu, který však odmítl říci své jméno.


Chovanky v Helpu od března
UH. HRADIŠTÉ (jao) - Hradišťský Help působil v povědomí lidí jako středisko řešící výchovné a drogové problémy mládeže. Po přemístění do nové budovy však čekají Help změny.
Do konce března se Help stane domovem první skupiny osmi dívek ve věku 15-18 let s nařízenou ústavní výchovou. Stejnou skupinu přijme v˙září. "Dozvěděli jsme se to již při otvírání nového provozu, a byli jsme tím opravdu zaskočeni," přiznává vedoucí referátu sociálních věcí při Okresním úřadu Soňa Vávrová.
Jak veřejnost dívky přijme, se obává také vedoucí pobočky: "Máme strach hlavně z˙negativních reakcí občanů. Něco takového tu nikdy nebylo," dodává Jana Župková.


Železárny ve Veselí propustily desítky lidí
VESELÍ NAD MORAVOU - V těchto dnech propustila společnost Železárny Veselí a.s. na padesát svých zaměstnanců. Dalších dvacet na výpověď čeká.
"Situace v podniku není jednoduchá, i když věříme, že v dohledné době ke zlepšení dojde. V této fázi se již s dalším propouštěním nepočítá. Pokud ovšem nedojde k nějakým nečekaným zvratům," zněla diplomatická odpověď tiskového mluvčího společnosti Ladislava Bednaříka. Podle jeho slov došlo k propouštění zejména v dělnických profesích, ale také mezi technicko - hospodářskými pracovníky.
"Snižování stavu počtu pracovníků proběhlo v souladu se zákoníkem práce a po dohodě s odbory. Nejsem ale schopen odpovědět na otázku, zda všichni propuštění dostali odstupné," řekl Bednařík.
Po privatizaci se železárny ve Veselí rozdělily na několik menších podniků. Většina z nich je v současné době ztrátová a zaměstnanci dostávají výplaty se zpožděním a pouze po částech. Podnik má milionové dluhy, které údajně vůbec nesplácí. Místo původních dvou tisíc mají dnes Železárny Veselí a.s. pouze osm set zaměstnanců. Většina provozů navíc začala pracovat jen na jednu směnu.
OLEG KAPINUS


Vlajku věšeli na kině, radní ji nechtěli
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Asi třicetičlenná skupina aktivistů z Nezávislého sociálního ekologického hnutí a lidí, kteří nesouhlasí se čtyřicet let trvající krvavou okupací Tibetu, vyšla v pátek do hradišťských ulic. Za hlasitého provolávání hesel: "Svobodu Tibetu! Ať žije Dalajláma! Stop čínskému komunismu!" se skupina vydala z Masarykova náměstí ulicemi města směrem ke kinu Hvězda, kde byla za zpěvu písní od Karla Kryla vyvěšena tibetská vlajka. Vlajka měla původně viset na radnici, avšak představitelé města se ostře postavili proti.
"Na vysvětlenou jsme dostali jen samé výmluvy. Jestliže někdo argumentuje tím, že o takovou věc musí požádat občan města, a nikoliv hnutí se sídlem v Napajedlích, je to směšné. V Rožnově pod Radhoštěm alespoň na rovinu řekli, že vlajku nepovolí kvůli protestům místních obchodníků," kritizuje postoj města jeden z organizátorů Tomáš Čabla.
Během čtyř krátkých projevů, které před Hvězdou zazněly, aktivisté připomněli více jak milion Tibeťanů, kteří byli za posledních třicet let buď zavražděni, nebo zemřeli hlady.
Protestní akce, která v pátek probíhala po celém světě, měla připomenout den 10. března 1959, kdy došlo k nejsilnějšímu krvavému potlačení odporu tibetského národa.

Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 11     ze dne   13.03.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz