Číslo: 1
03.01.2000
Článků: 46

Titulní
Zprávy
Uherský
Kultura
Tribuna
Souvislosti
Humor
Internet
Multimedia
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1999
Rok 2000


VELKOMORAVSKÝ KURÝR

Titulní stránka

První dítě roku 2000 nespěchalo
Velkolepý ohňostroj zachránil dojem ze silvestra na náměstí
Prvním pacientem byla žena s kýlou
Počítače nekolabovaly
Česká pojišťovna vydávala neplatné doklady
V˙Nezdenicích si připili likérem nazvaným podle seriálu Esmeralda




První dítě roku 2000 nespěchalo

První miminko roku 2000, Barborka Miklíčková, na sebe nechalo čekat téměř až do půl šesté. - Foto: jao
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Kampaň o první dítě roku 2000 si na Uherskohradišťsku příliš příznivců nezískala. V porodnici se nikdo nesnažil okamžik narození potomka ovlivnit.
Jako první své děťátko v roce 2000 přivedla na svět Ludmila Miklíčková z Ostrožské Nové Vsi. Až dvacet minut po páté hodině ranní se jí narodila holčička, která dostala jméno Barborka. "Vůbec nijak jsme to neplánovali. Nemyslím, že by bylo nějak důležité, kdy se dítě narodí. Možná, že tohle magické datum bude hrát v životě Barborky nějakou roli. Moc na to ale nevěřím," říká maminka a nechává pozdravovat všechny doma, hlavně dvouletého Františka, který se na sestřičku už moc těší.
Žádné výrazné zvýšení počtu porodů v období okolo Nového roku porodnice v Uh. Hradišti nezaznamenala. "Měli jsme strach, že ženy v termínu okolo prvního ledna k nám budou, pod určitým psychickým tlakem, docházet předčasně, anebo že budou dokonce žádat o umělé vyvolání porodu," vysvětluje porodník Jan Píštěk.






Velkolepý ohňostroj zachránil dojem ze silvestra na náměstí
UH. HRADIŠTĚ (ok, paf) - Rok 2000 měl už za sebou první minutu a půl, když několik tisíc lidí na Masarykově náměstí teprve začalo odpočítávat poslední vteřiny roku starého. Většina z˙nich byla vyzbrojena láhvemi šampaňského a stovkami petard. O zábavu se však lidé museli postarat sami. Silvestrovskou noc v režii městského úřadu a rádia Kiss Publikum poznamenalo špatné ozvučení náměstí. Kromě diskotékové hudby tak bylo slyšet jen velmi málo z živých vstupů různých umělců. Podobně dopadl i novoroční projev starosty města Ladislava Šupky. Jeho nesrozumitelná slova navíc hned po prvních větách přerušilo odpálení svítící dvoutisícovky na balkóně, odkud promlouval k občanům. Na projekci první svatby roku 2000 na plátno na náměstí nedošlo kvůli technickým problémům vůbec. Největším zážitkem noci byl asi čtvrthodinový ohňostroj. "Nečekal bych, že bude tak velkolepý," pochvaloval si s˙pohledem upřeným na ozářenou oblohu Petr Hlavsa, který oslavoval příchod roku 2000 na náměstí už hodinu před půlnocí.
Oslavy nového roku na náměstí dopadly podle městských strážníků nad očekávání dobře. "Jenom několikrát jsme museli napomínat opilé lidi. Někteří vylezli na kašnu na náměstí, ale bez větších problémů uposlechli výzvy strážníků. V Havlíčkově ulici pak někdo hodil do dveří petardu, jinak se ale nic mimořádného nestalo," řekl zástupce velitele Vlastimil Pauřík.
Plno práce mělo ale město 1. ledna s úklidem. "Přestože jsme umístili na náměstí kontejnery a koše, byly plochy poseté rozbitým sklem. Přistavené odpadkové nádoby zely téměř prázdnotou. Na úklidu pracovalo deset lidí a dva stroje od šesté hodiny ranní do půl dvanácté," řekl Jiří Krupa, ředitel firmy Hrates, a dodal, že výsledkem bylo půldruhé vlečky převážně skleněného odpadu.






Prvním pacientem byla žena s kýlou
UH. HRADIŠTĚ (gal) - První pacientkou ošetřenou na chirurgii v roce 2000 byla starší žena z˙Uh. Hradiště s uskřinutou kýlou, která musela být akutně operována. V˙ambulanci skončil po půlnoci také mladý muž, bodnutý při rvačce před kinem Mír do levého lokte. Po ošetření údajně odešel se svou manželkou dále oslavovat. Taková je bilance okresní nemocnice.
Zatímco všude probíhaly bouřlivé oslavy, v nemocnici byl klid. Zůstalo jen pár pacientů a sloužící personál. Na silvestrovské úrazy byli připraveni lékaři David Ondra, Jan Kemr a Zdeněk Anger. "Nemám rád velké plánované akce, proto často sloužím o různých svátcích. I kdybych byl dnes doma, stejně bych nikam nešel," řekl Ondra. Zdravotní sestry z˙chirurgie trávily večer u televize. Sledování ohňostroje jim přerušil pár minut po půlnoci první pacient. "Trochu nás mrzí, že nemůžeme být s rodinou," shodly se sloužící sestry Mirka a Hana, "snad aspoň nebude moc vážných případů."
Jak potvrdil přednosta chirurgického oddělení Dušan Tetera, do půlnoci bylo ošetřeno dvanáct lidí, z nichž čtyři byli hospitalizováni. Od půlnoci do sedmi ráno bylo ošetřeno dalších dvanáct pacientů. "Nebyl žádný úraz spojený s vypouštěním petard," dodal.






Počítače nekolabovaly
UH. HRADIŠTĚ (jao) - Ten, kdo očekával, že úderem dvanácté nastane o silvestru totální apokalypsa, musí být víc než zklamaný. Problém přechodu počítačových systémů na rok 2000 totiž u nás nezpůsobil žádné problémy, které bychom bezprostředně pocítili na vlastní kůži.
"Nebyla nám hlášena žádná havárie ani jiný případ, kde bychom museli zasahovat. Já osobně jsem čekal, že to všechno dobře dopadne, i když někteří kolegové si tím až tak jisti nebyli. V neděli byla již zrušena pohotovost," uvádí operační důstojník Hasičského záchranného sboru v˙Uh. Hradišti Stanislav Staněk. Počítačoví odborníci však tvrdí, že tím problém Y2K ještě nekončí. Podle nich má totiž problematika Y2K delší časovou návaznost, takže se komplikace způsobené přechodem na rok 2000 mohou vyskytnout třeba až za rok nebo za dva.






Česká pojišťovna vydávala neplatné doklady
UH. HRADIŠTĚ, REGION (ok) - Česká pojišťovna vystavila řadu motoristů pokutě až 20 tisíc korun a riziku odebrání řidičského průkazu až na jeden rok. Vystavovala totiž pouze dočasný doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidel s˙tím, že pojistka může být uzavřena až v průběhu ledna a února roku 2000. Takový postup je však podle právníků nepřípustný. "Pojem dočasný doklad zákon nezná. Doklady o pojištění může pojišťovna vydat až při uzavření pojistné smlouvy," upozorňuje Ivan Souček z pojišťovací makléřské společnosti IMG. Pojišťovna rozesílala doklad všem motoristům, kteří jsou součástí její evidence. "O tom, že je doklad prakticky neplatný, nevím. Auto prozatím nemám pojištěné, protože jsem spoléhal na to, že vše vyřeším v lednu," řekl jeden z uherskohradišťských řidičů Pavel Přikryl.
Podle pracovníků hradišťské pobočky České spořitelny bylo v současné době zasílání dokladů zastaveno. "Myslím si, že doklad je platný. Celou věc však řeší právníci, a tak nic bližšího nemohu říct," tvrdí zaměstnanec České pojišťovny v Uh. Hradišti, který si nepřál zveřejnit své jméno. Česká pojišťovna vysvětluje sporný krok tím, že chtěla vyjít vstříc klientům v předvánočním období. Doklady prý měly platit pouze v tom případě, že klient u České spořitelny uzavřel smlouvu o povinném ručení. Pojišťovna však donedávna rozesílala doklady všem motoristům, ačkoliv má v pojistných podmínkách uvedeno, že pojistná smlouva vzniká až okamžikem, kdy klient fakticky obdrží potvrzenou pojistku, tedy přijetím návrhu smlouvy. Současně s ní je však pojišťovna podle zákona povinna dodat doklady trvalé.






V˙Nezdenicích si připili likérem nazvaným podle seriálu Esmeralda
NEZDENICE (paf) - "Vezmu si dvacet Esmerald," můžete zaslechnout v˙jednom domku v˙Nezdenicích. Zhruba za stovku vám jednu Esmeraldu skutečně prodají. Je jí teprve několik měsíců a má pětadvacet procent alkoholu. Nezdenická Esmeralda je totiž nejnovější aperitiv rodinné likérky Ivany Baránkové a jejího otce Bohumila Mahdala.
Právě sedmasedmdesátiletý mistr likérník, který se oboru věnuje celý život, vybral pro nový aperitiv byliny a koření kopaničářských luk a základní ingredienci až z˙daleké Afriky. Jakou, to zůstává tajemstvím rodinné receptury.
"Směs, ze které je macerát, jsem namíchal už dávno. Pak jsem ho ale nechal odložený a náhodou jsem ho až nedávno objevil zastrčený v˙poličce. Ženě to zachutnalo, a tak jsem začal ladit chuť, aby byl likér co nejjemnější," říká Bohumil Mahdal. "Lidi si na Esmeraldu už zvykli, chutná hlavně ženám. Někteří si pro ni jezdí až z˙daleka," dodává dcera Ivana Baránková, která v˙roce 1992 obnovila v˙rodině likérnickou tradici. Název sladkého aperitivu prý z˙legrace navrhl jeden z˙distributorů "Jeden zákazník si likér začal kupovat už pro ten název. Jeho babička prý Esmeraldu pravidelně sledovala, tak jí tím prý určitě potěší," s˙úsměvem říká Bohumil Mahdal a dodává, že on ani jeho dcera obdivovateli hrdinky romantické telenovely nejsou. "Lidé, kteří ještě likér neznají, ho často ochutnají jenom tak z˙legrace, kvůli tomu názvu. Pak jim ale zachutná," dodává. Základ úspěchu malé rodinné likérky, která vyrábí čtrnáct druhů alkoholických nápojů, je v˙tradičním způsobu výroby. Drží se ho už od roku 1922, kdy byla jejich likérka založena. "Vyrábíme si sami maceráty. Tím už se dnes nikdo moc nezabývá. V˙průmyslové výrobě už to tak nefunguje a na chuti je to poznat. Držíme se tradičního likérnického způsobu a získáme výrobek povýšené kvality. Proto jsou naše likéry i dražší," vysvětluje likérník Mahdal. "Vyrobit dobrou lihovinu nestačí, musí být i jemná. Ze sta lidí musí chutnat devadesáti devíti," prozrazuje své tajemství úspěchu.





Velkomoravský kurýr
Regionální týdeník okresu Uherské Hradiště
č. 1     ze dne   03.01.2000
Vaše připomínky a náměty posílejte na E-mail redakce: kuryr@hitech.cz


Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund

www.hradiste.cz